Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.04.2020., 20:17   #7471
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Evo, AnandTech (1 - 2 - 3) ima nekolicinu odličnih članka na tu temu, pa baci pogled. Kaj se Wccftecha tiče, nemoj se previše obazirati, pišu oni svašta nešto.
thx
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 09:58   #7472
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Huawei's loss AMD's gain, TSMC develops special 5nm node
Citiraj:
With Mainland Chinese tech giant Huawei being effectively cut off from contracting Taiwanese TSMC to manufacture its next-generation HiSilicon 5G mobile SoCs, and nVidia switching to Samsung for its next-generation GPUs, TSMC is looking to hold on to large high-volume customers besides Apple and Qualcomm, so as to not let them dictate pricing. AMD is at the receiving end of the newfound affection, with the semiconductor firm reportedly developing a new refinement of its 5 nm node specially for AMD, possibly to make Sunnyvale lock in on TSMC for its future chip architectures.

AMD is developing its "Zen 4" CPU microarchitecture for a 5 nm-class silicon fabrication node, although the company doesn't appear to have zeroed in on a node for its RDNA3 graphics architecture and CDNA2 scalar compute architecture. In its recent public reveal of the two, AMD chose not to specify the foundry node for the two, which come out roughly around the same time as "Zen 4." It wouldn't be far fetched to predict that AMD and TSMC were waiting on certainty for the new 5 nm-class node's development. There are no technical details of this new node. AMD's demand for TSMC is expected to be at least 20,000 12-inch wafers per month.
Izvor: TechPowerUp
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2020., 11:24   #7473
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
Koliko mi je drago za AMD da su napokon i vise nego kompetetivni toliko me strah da ne bude podizanja cijena zbog manjka prave konkurencije,mislim vi koji pratite u tancine jel moguce da toga dode?Jer eto 5nm vec a ovi plavi zapali na koliko sad vec pluseva (14nm)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 11:30   #7474
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Da, moguće je, pričal sam o tome prije koji dan na Intelovom dijelu foruma. AMD je već sad poravnal cijene novih 7nm EPYC 7F52 procesora da budu u skladu s Intelovom ponudom.

Više ne igraju na kartu "mi smo jeftiniji", jer znaju da nude bolji proizvod. Tak da s vremenom i desktop dio lako dođe na isto, ako se Intel ne makne s mjesta.

Nažalost, znamo da Intel do 2022./2023. nema ništa novo kaj bi ozbiljno moglo ugroziti AMD.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Kad-tad bude sve to udarilo u zid, a onda budu valjda Intelovo voCtvo i Ryan Shrout skužili da nemreš konstantno prodavati maglu.

AMD ne popušta ni 5%, a svaka njihova najava se dosad obestinila i (zasad) nema naznaka da sve ono kaj slijedi ne bude podjednako uspješno realizirano.

Da ne bi za koju godinu 8C/16T Ryzene tadašnje generacije plaćali po 5.000 kn komad, jer eto Intelovih 5.0GHz+ nije značilo kurca, dok su ovi u AMD-u štancali Isusa i Boga u zadnjem kriku TSMC tehnike.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 15:15   #7475
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 15:31   #7476
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Kakva je to "vijest". Pa po svim specifikacijama i AMDovim izjavama, Vermeer 4000 bi trebao biti kompatibilan i sa B350 a kamoli godinu dana novijim B450.

Jedino možda opet bude sranja sa pločama od MSI šabana koji će morati štampati MAX MAX ploče jer će im opet BIOS čip biti "premalen" za sve instrukcije, kao što su se obrukali lani u srpnju.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 15:47   #7477
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
meni su na b350m mortar osakatili vizulano bios da bi nagurali 3000 seriju unutra, tako da sumnjam da će bit mjesta i za 4000 seriju na njoj
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 16:42   #7478
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Sumnjam da ce AMD dizat cijene.
Poznata je njihova maksima
"People first,money will follow"

Nadam se da nece skrenut sa puta koji je utabao Jerry Sanders.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 16:43   #7479
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Da, ali da nebi bilo zabune - za to su krivi klošari u MSI-u, a ne AMD.

Jebiga, navikli štancati ploče za svaki novi procesor pa se zajebali malo u osnovama matematike. Svaka čast ma B350 i B450 seriji matičnjara, ali što je sa onima koji će htjeti preći na jači CPU? Da okinu još soma za istu ploču sa oznakom MAX? Jel to u redu? Nije.

Klošari.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 16:45   #7480
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
E, a nema mi smisla da nešto ide na B450, a da ne ide na B350 i X370, jer je B450 faking rebrand od B350

Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Koliko mi je drago za AMD da su napokon i vise nego kompetetivni toliko me strah da ne bude podizanja cijena zbog manjka prave konkurencije,mislim vi koji pratite u tancine jel moguce da toga dode?Jer eto 5nm vec a ovi plavi zapali na koliko sad vec pluseva (14nm)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, moguće je, pričal sam o tome prije koji dan na Intelovom dijelu foruma. AMD je već sad poravnal cijene novih 7nm EPYC 7F52 procesora da budu u skladu s Intelovom ponudom.

Više ne igraju na kartu "mi smo jeftiniji", jer znaju da nude bolji proizvod. Tak da s vremenom i desktop dio lako dođe na isto, ako se Intel ne makne s mjesta.

Nažalost, znamo da Intel do 2022./2023. nema ništa novo kaj bi ozbiljno moglo ugroziti AMD.


Svejedno ja tu ne vidim kako bi mogli dizati cijene 8c12t na nove razine gore. Prvih par genracija je bilo "disruptive" i spustili 6 core i 8 core na neviđene razine cijene, pa da sad krenu dizati... Eventualno neće spuštati tako agresivno dolje

Druga stvar je R9 - 12 i 16 core, jer je to dosad neviđeno na desktopu, intel nema odgovor na iste, pa malo imaju premium cijenu.

Isto je i za Epyc kao R9. Ok daleko je AMD od nekog masivnog marketsharea, no opet Epyc je toliko napredovao da u mnogim stvarima trči krugove oko konkurenata, normalno da će koštat

Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Sumnjam da ce AMD dizat cijene.
Poznata je njihova maksima
"People first,money will follow"

Nadam se da nece skrenut sa puta koji je utabao Jerry Sanders.
Ma katolici!

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 16.04.2020. u 16:51.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2020., 16:54   #7481
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Amd_Shill Pregled postova
Sumnjam da ce AMD dizat cijene.
Poznata je njihova maksima
"People first,money will follow"

Nadam se da nece skrenut sa puta koji je utabao Jerry Sanders.
je je zato dijele grafe za džabe. Svaka čast AMD-u, sobzirom da ih je PC gaming zajednica neopravdano odbacila i praktički zajebala, ali kad su na vrhu nisu jeftini. Athlon 64 nije bio jeftin, nisu im ni grafe kad su na vrhu, ne bu ni Ryzen 4.
Ostaje nada da će stare linije jako pojeftiniti, kao i do sada za razliku od pohlepnog Intela...koji radije baci nego pojeftini.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 17:04   #7482
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
E a grafe kad si ih spomenio... Na koju "prevaru" su Navi odnosno AMD došli do statusa povoljnije opcije, a Nvidia kao skupa. Jedna od najvećih marketinških pobjeda nad nvidijom što pamtim. Pisao sam već više puta na nvidia i amd temama zašto, tako da nebi opet. Ta situacija o "povoljnim" AMD gpu je dobra za AMD, ali je loša za kupce i tržište, tako da I don't like it.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 17:07   #7483
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Daj Mladene šta se koji klinac pališ na guranje bezveze. Ti si barem jedan od normalnih ovdje.

Pa nije AMD karitas ni crveni križ. Nikad bio niti bude. Šta netko stvarno misli da je bila obrnuta situacija, da je lntel 10 godina imao ništa, da bi AMD nas častio ovakvim procesorima i novim arhitekturama sa 30+% pomaka u 3 godine i 4 generacije koji idu na istu ploču 4 godine? Bi malo morgenstern.

R5 1600 bi došao soma eura koliko je došlo i ono govno 6800K.

Situacija je kakva je. Neki dan sam napisao - to su KORPORACIJE. Korporacijama je bog NOVAC. A ne korsinici. To fino upakiraš kad ti nejde tj kad te konkurencija guzi pa igraš na sentiment, na fanove, na "nama su bitni naši kupci i korisnici pa eto peglamo drivere dan danas na za grafičke iz devesprve". Pod sloganom "People first, money will follow".

Ma dajte ajde. Nećemo biti naivni, molim
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 17:48   #7484
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ja mislim da ove cifre što traže za R5 3600 i sve ovo ispod od starije gen (R5 1600 - R7 2700X) stvarno skoro razina karitasa. Šakom i kapom, uzmi i bježi. A i ovo skupo (devetke itd.) nije toliko skupo koliko bi moglo biti tj. koliko bi intel naplatio u istoj situaciji. R7 3000 nit vamo nit tamo trenutno (za bogate zemlje povoljno, za siromašne skupo) - al ide u prvu kategoriju s vremenom

Dakle šire marketshare na srednjoj klasi, a zarađuju na visokoj (uključujuću TR i Epyc) i grafe trenutno. Ne znam gdje su laptopi u toj priči. Nisam biznismen al po meni jako pametno za njihovu situaciju. I to što je povoljno ne rade iz dobrote nego iz nekih strateških, odnosno korporacijskih interesa.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 17:56   #7485
Brko