Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2019., 13:34   #1591
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Takve stare stvari treba dugo vremena ruliti s vimom dok ne dobiju svijetlozutu nijansu i nakon ciscenja jos uvijek izgledaju prljavo. Ali to se brzo zaboravi kada ih se krene koristiti.

Povremeno sam istodobno koristio dva floppy pogona, jedan za os koji se pokretao s diskete, a drugi za spremanje podataka.

Nemam neke druge ideje, osim ako nekad naidjes na poklopac iste takve nijanse.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 18:06   #1592
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Nisam nikad imao takve kante, pa moram pitati je li ovo prirodna boja kištre ili je požutilo tijekom vremena?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Razočarao sam te u čemu ? Dobio prvi PC sa 19 godina (2002.g.) kad sam već debelo ugazio u prvu godinu faksa
I moj odron od kućišta je bio neki žnj ali je više bilo svjetlo sivo/bijelo nego bež, a ovako požutilo nije dok je bilo kod mene

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Priča je bespotrebno komplicirana, i koliko sam razumio počela je u Njemačkoj. Naime, pojavom prvih računala (koji su uglavnom bili za poslovne svrhe), određeno je da sva računala moraju biti bež, odnosno "ivory" boje. Tu i tamo je bilo anomalija, mislim da je IBM izbacio tamno sivu opciju, HP crnu, ali bež je bio standard jer se smatralo da se ta boja može najbolje uklopiti u prostor oko sebe. Ako te priča stvarno zanima, pogledaj si ovaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1skbgEGEn80

A u vezi žutila, do promjene dolazi zbog kemijskog procesa u plastici, gdje određene kemikalije probijaju na površinu i stvaraju plastiku žutom. Okidač je UV svjetlo, što je zanimljivo i ključni sastojak za vraćanje plastike natrag u originalno stanje. Naime, moguće je napraviti kemijsku otopinu (na bazi peroksida) i natopiti žutu plastiku, te je izložiti intenzivnom UV svjetlu pri čemu dolazi do obrnute reakcije. Ali iz očitih razloga (kao i onih financijskih) nisam to išao raditi u stanu...

Citiraj:
Autor Staromodan Pregled postova
Takve stare stvari treba dugo vremena ruliti s vimom dok ne dobiju svijetlozutu nijansu i nakon ciscenja jos uvijek izgledaju prljavo. Ali to se brzo zaboravi kada ih se krene koristiti.

Povremeno sam istodobno koristio dva floppy pogona, jedan za os koji se pokretao s diskete, a drugi za spremanje podataka.

Nemam neke druge ideje, osim ako nekad naidjes na poklopac iste takve nijanse.
Ma sve je OK kolega, nema problema.

Budem probao nabaviti neku 3.5" pločicu, ili stvarno kupim neki Iomega pogon. Blesavo mi je staviti drugi floppy, jer ionako nemam isti (Mitsumi), a sigurno ga ne bih ni koristio, dok ZIP pogon dobro dođe u određenim situacijama. Tim više što imam i koristim ZIP diskete
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.08.2019., 18:27   #1593
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Staromodan Pregled postova
Takve stare stvari treba dugo vremena ruliti s vimom dok ne dobiju svijetlozutu nijansu i nakon ciscenja jos uvijek izgledaju prljavo. Ali to se brzo zaboravi kada ih se krene koristiti.

Povremeno sam istodobno koristio dva floppy pogona, jedan za os koji se pokretao s diskete, a drugi za spremanje podataka.

Nemam neke druge ideje, osim ako nekad naidjes na poklopac iste takve nijanse.
Bas to htio napisati, VIM onaj obicni radi cuda na toj staroj plastici zutoj.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 18:41   #1594
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Priča je bespotrebno komplicirana, i koliko sam razumio počela je u Njemačkoj. Naime, pojavom prvih računala (koji su uglavnom bili za poslovne svrhe), određeno je da sva računala moraju biti bež, odnosno "ivory" boje. Tu i tamo je bilo anomalija, mislim da je IBM izbacio tamno sivu opciju, HP crnu, ali bež je bio standard jer se smatralo da se ta boja može najbolje uklopiti u prostor oko sebe. Ako te priča stvarno zanima, pogledaj si ovaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1skbgEGEn80

A u vezi žutila, do promjene dolazi zbog kemijskog procesa u plastici, gdje određene kemikalije probijaju na površinu i stvaraju plastiku žutom. Okidač je UV svjetlo, što je zanimljivo i ključni sastojak za vraćanje plastike natrag u originalno stanje. Naime, moguće je napraviti kemijsku otopinu (na bazi peroksida) i natopiti žutu plastiku, te je izložiti intenzivnom UV svjetlu pri čemu dolazi do obrnute reakcije. Ali iz očitih razloga (kao i onih financijskih) nisam to išao raditi u stanu...


Ma sve je OK kolega, nema problema.

Budem probao nabaviti neku 3.5" pločicu, ili stvarno kupim neki Iomega pogon. Blesavo mi je staviti drugi floppy, jer ionako nemam isti (Mitsumi), a sigurno ga ne bih ni koristio, dok ZIP pogon dobro dođe u određenim situacijama. Tim više što imam i koristim ZIP diskete
Svaka čast i slava. Izuzetno mi je drago da si na ovom forumu i što znaš takve stvari

Svakako korisna informacija. Da imam vremeplov, osobno bi se vratio u to vrijeme i stisno šamarčinu iz sve snage liku koji je odredio tu boju

Ali uvijek me zanimalo to. Znači bio sam u zabludi. Jedna teorija je bila da je takva boja, a druga teorija mi je bila dim od cigareta jer kad sam se ozbiljnije počeo baviti fuševima (rastavljanje i sastavljanje i reinstalacije) tamo davne 2004.godine, još je bilo Pentium trojki u takvim kištrama, koje kad sam znao otvoriti, mi se povraćalo kako je unutra smrdilo. U jednu kištru sam se čak i izbljuvao jer je bila dobitna kombinacija miomirisa: dim od nekih premium cigareta tipa Filter Jugoslavija ili Drina + dlake neke dugodlake đukele koja se usmrđivala u stanu od 45 kvadrata. Otvorim poklopac i huaaaa

A još fascinantnije je da sam se 2002 prvi puta sreo sa PC terminologijom a 2004 već popravljao kante ljudima koji su mi "objašnjavali" kako to radi ali sve što je bilo prije 2002/2003, slabo znam, skoro pa ništa. 386, 486, P1 i P2 mislim da sam vidio samo na slikama

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 07.08.2019. u 18:49.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2019., 20:39   #1595
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Pokušavao sam tretirati plastiku s peroksidom na retro racunalima i ubrzo se žutilo vrati. Stvari su mi bile zapakirane/zatvorene, dakle nikakvog doticaja sa svjetlom nisu nakon tretiranja imale, a svejedno se žutilo vratilo.

Vimom se može skinuti prljavštinu od nikotina, ali ovo sigurno ne. Za neke povrsine vim nije ni dobar jer se trljanjem uništava površinski sloj
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2019., 16:45   #1596
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Svaka čast i slava. Izuzetno mi je drago da si na ovom forumu i što znaš takve stvari

Svakako korisna informacija. Da imam vremeplov, osobno bi se vratio u to vrijeme i stisno šamarčinu iz sve snage liku koji je odredio tu boju

Ali uvijek me zanimalo to. Znači bio sam u zabludi. Jedna teorija je bila da je takva boja, a druga teorija mi je bila dim od cigareta jer kad sam se ozbiljnije počeo baviti fuševima (rastavljanje i sastavljanje i reinstalacije) tamo davne 2004.godine, još je bilo Pentium trojki u takvim kištrama, koje kad sam znao otvoriti, mi se povraćalo kako je unutra smrdilo. U jednu kištru sam se čak i izbljuvao jer je bila dobitna kombinacija miomirisa: dim od nekih premium cigareta tipa Filter Jugoslavija ili Drina + dlake neke dugodlake đukele koja se usmrđivala u stanu od 45 kvadrata. Otvorim poklopac i huaaaa

A još fascinantnije je da sam se 2002 prvi puta sreo sa PC terminologijom a 2004 već popravljao kante ljudima koji su mi "objašnjavali" kako to radi ali sve što je bilo prije 2002/2003, slabo znam, skoro pa ništa. 386, 486, P1 i P2 mislim da sam vidio samo na slikama

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Nema problema, drago mi je ako mogu pomoći Počeo sam se baviti starim kompovima prije nekih 10-ak godina, i od tad jako puno saznao i naučio. Bilo je to (u pravom smislu riječi) putovanje kroz prošlost!

Nego, u vezi žutila - postoje dvije vrste, odnosno uzroka. Jedan je dim cigarete, kojeg možeš očistiti, izribati sa Vimom ili sličnim kemikalijama. U svakom slučaju, riječ je o površinskoj kontaminaciji, koja se lagano izriba ili izbrusi. S druge strane, ovo žutilo o kojoj ja pričam dolazi iz same plastike, na kemijskoj razini. Što znači da možeš ribati koliko te volja, pa čak i brusiti, i dalje bude bilo žuto. Koliko žuto može postati, i koliko gadno može izgledati, mislim da bi bilo najbolje da pogledaš ovu ovdje sliku 5x86 mašine koju sam obnovio prije nekih godinu, godinu i pol:


Kao što možeš i sam vidjeti, ima plastike koja ne žuti, ili barem nije sklona žutilu u istoj mjeri. Ali primjetio sam dosta towera, novijih i starijih koje sam pokupio u zadnjih 5-6, 7 godina da su počeli žutjeti, i to bez određenog razloga. Ne pušim, i nije smješteno u neki prostor gdje bi došlo do kontaminacije (zbog kuhanja ili nekakvih radova), tako da ostaje isključivo i samo kemijska reakcija.

Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Pokušavao sam tretirati plastiku s peroksidom na retro racunalima i ubrzo se žutilo vrati. Stvari su mi bile zapakirane/zatvorene, dakle nikakvog doticaja sa svjetlom nisu nakon tretiranja imale, a svejedno se žutilo vratilo.

Vimom se može skinuti prljavštinu od nikotina, ali ovo sigurno ne. Za neke povrsine vim nije ni dobar jer se trljanjem uništava površinski sloj
Možda nisi dovoljno stavio? Čuo sam da je peroksid prilično učinkovit po tom pitanju, i većina nije imala iste probleme kao ti. Ali da, u potpunosti se slažem da plastika bude dobila boju ovako ili onako, sve ovisi o recepturi i proizvodnji, odnosno kako su je napravili. Jedan puno jednostavniji (i jeftiniji) trik za bijelu plastiku je kupiti boju u spreju, i prebojati plastiku u bijelo. Žutilo i dalje bude bilo ispod, ali u pravilu više ne bi trebalo biti vidljivo ... barem dok se boja ne počne ljuštiti


Nego, u vezi Pentiuma 166 ... u procesu sam instalacije softwarea. Sve radi OK, a posebno me fascinira grafička, koju sam nabavio novu preko AliExpress-a, prije točno godinu dana. Naime, naletio sam na Rage XL PCI grafičke, koje imaju 8MB memorije, i činile su se kao odlično rješenje za sve stare konfe bez AGP. Za one koji su zbunjeni (i/ili nisu čuli priču), riječ je o novo-izrađenim ATI Rage XL karticama, koje su bazirane na već postojećim GPU jedinicama.


Naime, kinezi su nekako nabavili tisuće (milijune?) Rage XL GPU čipova, i krenuli u masovnu proizvodnju PCI grafičkih, s obzirom da potreba za PCI karticama raste (a stare je grafičke sve teže i skuplje nabaviti), i tu dolazi Rage XL. Ove kartice nisu proizvedene od strane ATI/AMD, već samo koriste njihove čipove, ali su funkcionalno gledano potpuno iste originalu, uz jedan mali problem. Nove kartice su isključivo PCI 2.1 kompatibilne, što znači da velik broj starih Socket 7 ploča ne bude bio kompatibilan s njima. U stvari, probao sam staviti XL u Pentium 133 (kojeg sam prethhodno napravio, prošle godine) i nije mogao bootati, ostalo je na crnom ekranu i VGA zvučnoj šifri, upozorenju iz zvučnika. Međutim, ovaj ovdje Pentium 166 iz nekog razloga ima podršku za PCI 2.1, pa sam mu stavio Rage XL da vidim što bude bilo. I moram samo reći wow, performanse su slične onoj od originalne 3dfx Voodoo. Nijansu ispod, kao recimo 3dfx Voodoo Rush. Tomb Raider 2, 3, Need for Speed 2 , 3, Carmageddon 2, sve radi na 640x480, neki naslovi čak i na 800x600 (ali tu već dolazi do štekanja, rekao bih da je 640x480 idealno), što je potpuno ista rezolucija kao i 3dfx

Sve u svemu, razmišljam o nabavci još jedne ili dvije, da se nađe za svaki slučaj ... uzeo sam dvije, od čega sam jednu upravo ugradio, a drugu je dobio kolega @duggi , kao zamjenu za Matrox Millennium II.
  Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 00:45   #1597
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Nasaftal sam ja to itekak. Par sam ih komplet rastavio, tipkicu po tipkicu saftao na Amigama...sve pobijelilo. Zapakirao i za cca pola godine pogledam, a ono natrag isto. Probao par puta i odustao.

Da to funkcionira puno retro kompova ne ebayu bi bilo bijelo. Jer ljepše stvari postižu i bolju cijenu. Naravno, ne bi ih čistili oni kojima se ne da zezati s tim.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 03:17   #1598
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Nasaftal sam ja to itekak. Par sam ih komplet rastavio, tipkicu po tipkicu saftao na Amigama...sve pobijelilo. Zapakirao i za cca pola godine pogledam, a ono natrag isto. Probao par puta i odustao.

Da to funkcionira puno retro kompova ne ebayu bi bilo bijelo. Jer ljepše stvari postižu i bolju cijenu. Naravno, ne bi ih čistili oni kojima se ne da zezati s tim.
Ha, ništa onda... Uvijek ti ostaje boja u spreju!

U stvari, moram priznati da bi to bilo zanimljivo za vidjeti... Zvuči kao jako dobra ideja, ali nisam siguran koliko bi ta boja trajala i izdržala, prije nego što bi se počela ljuštiti. Pogotovo na mjestima koja se stalno diraju (tipka za paljenje, npr)
  Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 05:25   #1599
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Dell XPS 13 (2008) pretvoren u desktop.
Reko mi je frend da su svi u firmi slinili kad si ga je diša kupio.
Tak da postam ovdje a ne u "Slike vašeg hardvera"
1800€, porez na bedaste direktore.

Click image for larger version

Name:	Photo0043.jpg
Views:	393
Size:	322.0 kB
ID:	21417

Zadnje izmijenjeno od: kopija. 09.08.2019. u 06:40.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 07:30   #1600
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
@Trekkie4

To nije žuto, to je smeđe užas kako je gadno.
Srećom pa smo se tu odmakli od toga pa sad čak i poslovnjaci stižu u crnim bojama...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.08.2019., 15:10   #1601
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
@Trekkie4

To nije žuto, to je smeđe užas kako je gadno.
Srećom pa smo se tu odmakli od toga pa sad čak i poslovnjaci stižu u crnim bojama...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ne bih rekao da je smeđe, možda je do fotoaparata. U stvarnosti više vuče na tamno žuto, oker. Gotovo narančasto... U svakom slučaju gadno za vidjeti, ali što je tu je... Ti mali AT toweri su sad toliko rijetki da možeš biti presretan ako ga uopće pronađeš, bilo da je tamno žut ili blještavo-bijeli

Upravo to, mislim da je žutilo imalo veliku ulogu u donošenju odluke da se prebaci na crno... Prilično sam siguran da se isti problem događa i na modernim mašinama, samo što se ne može vidjeti zbog crne podloge.
  Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 15:36   #1602
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Imaš pravo. Moj Čiftek Big Tower je kupljen početkom 2006 i sad je star 13+ godina. Trenutno ga koristi moj ćaća.

Kad sam ga kupio, boja plastike i limarije je bila ista, ona sivo-plava kao ruska mačka. Sad kad bolje gledam, plastika je potamnila i sad je dosta tamnija nijansa te boje od farbe na limariji.

Tako da očito ti procesi starenja plastike rade i dalje samo što nije gadno kao ovo na bež boji

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2019., 17:15   #1603
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a