Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2017., 19:52   #2161
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
prijedlog je da si kupiš gigabitni switch i zaboraviš to smeće od uređaja osim za pristup netu...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 19:54   #2162
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Jeli ti dostupno / jeli možeš negdje posuditi neki 5 - 8 portni GB switch ?
Usput pretpostavljam da imaš i neki pc sa GB mrežnom.
Sa time bi mogao testirati i naći šta zeza ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 20:00   #2163
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Ali već koristim D-Linkov GO-SW-5G 10/100/1000 Gigabit Ethernet Switch, na njega je zašterka LAN do servera i Dune HD, dok je NAS direkt na routeru ?
Jedino što prema serveru imam stari kabel, 6m, i prema njemu ne 100 mbps.

Mogu ujutro skočiti do lokalne trgovine i kupiti neki 8 portni Gb Switch?
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 20:12   #2164
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Po opisu nema potrebe kad već imaš jedan GB switch.
Prva pretpostavka je (u tvom slučaju vjerojatno kriva) da zeza router ili nema GB portove,
tada se svi klijenti spoje sa ispravnim kabelima na taj "dodatni" GB switch + 1 kabel prema routeru.

Malo si loše / ne razumljivo napisao gore u vezi "kabela prema serveru" ...
Ako na toj "dionici" ne radi kao GB onda prvo tu treba tražiti razlog problema.
Na kraćim dionicama uredan Cat5e kabel bi trebao davati GB link.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 20:21   #2165
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Stvarno imam brdo grešaka, pišem sa moba (jurim na trening) :-(
Ali da li ima potrebe da bude gigabitna veza od GB switcha prema kompu, ako mi se podaci vuku sa NASa prema media playeru, a kod NASa i kod media playera su sada cat6 kablovi?
Ako ima veze, najmanji problem sutra kupit 6m Cat6 da povezem komp i GB switch sa cat6. Hvala na pomoći!
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 20:41   #2166
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Hm, da, zaboravio gore napisati da bi neka skica mreže pomogla ...
Znači da na dionici NAS - media player treba biti (nužan je / poželjan je) GB link.
Uđi u web konfig jednog i drugog te pogledaj jeli mreža detektirana / postavljena kao GB.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2017., 20:44   #2167
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Može, šaljem večeras! Puno hvala!
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 09:10   #2168
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Evo provjerio sam u NAS postavkama, prikazuje 1000 mbps, a u media playeru to ne mogu pronaci..
Shema bi isla ovako:
ONT -> cat6 speedport LAN1/Link
Speedport:
LAN2-> cat6 GW switch lan1
LAN3-> cat5e MaxTV
LAN4-> cat6 NAS
D-Link GB switch:
LAN1 (gorenavedeno cat6 iz speedporta)
LAN2 -> cat6 Dune HD media player
LAN3 -> cat5 prema kompu u drugoj sobi,6m
LAN4 i 5 free.
Da li ovo pomaže?
Hvala,
Ivan
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 09:51   #2169
Danči22
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Trebaju mi savjeti znalaca. Nedavno sam se prebacila na optiku i postavljen mi je ruter Speedport W724V Type Ci 11ac. Koliko sam shvatila, radi na 5GHz (ne znam da li radi i na 2,4GHz, ali mi je čovjek koji ga je uključivao napravio dvije wi-fi mreže - jednu za starije uređaje, sporiju, i drugu za novije uređaje, bržu, nešto u svezi nečega što se zove ac).
Kako nisam stručnjak za ovo područje (totalni nestručnjak, sve izraze kojima se ovdje služim pokupila sam u zadnja 24 sata koliko čitam o ovome na netu), treba mi hitan savjet. Naime, wi-fi signal mi ne dopire na dva mjesta na kojima mi je potreban (a ta dva mjesta jako su udaljena jedno od drugog).

Za prvo od ta dva mjesta htjela bih kupiti običan pojačivač wi-fi signala (repeater mode). Dakle pojačalo koje bi wi-fi putem primalo signal i prosljeđivalo ga na mjesto na kojem mi je potreban (na tom mjestu moja bi ga kćer koristila za laptop i mobitel). Možete li mi preporučiti neko takvo pojačalo (ili nekoliko njih), kompatibilno s ruterom koji imam?

Gledam ovo pojačalo kao moguće rješenje za to prvo mjesto: D-Link DAP-1520 Wi-Fi AC750 Dual Band

Je li ono ok ili možda neko drugo da uzmem?

Za drugo mjesto treba mi pojačalo koje će s ruterom biti spojeno LAN žicom (dakle access point) jer do tog mjesta imam već sprovedenu takvu žicu, ali mi na njemu treba uređaj koji će davati wi-fi signal za dva laptopa i mobitele. Dakle, pojačalo bi s ruterom bilo spojeno žicom i davalo bi wi-fi signal, tj. radilo bi u access point modu. Molim preporuku i za to pojačalo, tako da bude kompatibilno s ruterom koji imam i da može biti s njime spojeno LAN kabelom te davati wi-fi signal.

Za to mjesto gledam ovaj AP: D-Link pristupna točka DAP-2020/E, unutrašnji N 300 Access Point, 802.11b/g/n načini rada AP, Client, Bridge with AP, Repeater; 1x10/100 Fast Ethernet port, WPA, WPA2 PSK i EAP sigurnostni protokoli, RP-SMA, 2x 5dbi gain antene s RP-SMA konektorima, napajanje vanjski adapter, QoS, Wi-Fi Multimedia (WMM) , WPS

Bi li taj bio u redu za to što mi treba?

Nije mi samo jasno da li ta oba pojačala daju istu wi-fi mrežu kao i ruter, tj. mrežu istog naziva i iste lozinke? Ili uspostavljaju neke svoje mreže koje tek moram nekako nazvati i staviti lozinke?

Također ne razumijem baš koju od dvije mreže koje su mi postavili (sporija za starije uređaje i brža za novije) bi prenosila ova dva pojačala?

Hvala na svakom savjetu.
Danči22 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 12:54   #2170
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
@Snopes
Prebaci / prespoji NAS na switch Lan4 ili Lan5.
Na (T-Com) routeru Lan1 i Lan2 su "predviđeni" za Internet / Lan, a Lan3 i Lan4 za MaxTv,
to bi mogao biti razlog problema.

@Danči22
Polako, povatat ćeš / naučit ćeš
Ako na routeru imaš dvije WiFi mreže znači da simultano rade jedna na 2.4 i 5 Ghz.
Ova na 2.4 Ghz zbog niže frekvencije obično bolje pokriva prostor signalom, dok ova na 5 Ghz nudi veće brzine.
Zbog moderne konstrukcije uređaja sa internim WiFi antenama std. je problem pokrivanja većeg prostora dobrim WiFi signalom, stoga si dobro zaključila da ti trebaju WiFi Repeteri.

Ovaj prvi šta navodiš (općenito ta izvedba kao "utikač igračka") mi nije draga jer je zbog izvedbe ne možeš dobro pozicionirati u prostoru i često su zbog pameti "svojeglave" za podešavanje.

Za bolji / možda pametniji prijedlog bilo bi dobro da napraviš neku skicu prostora sa pozicijama routera i svih klijenata.

Umjesto navedenih uređaja predlažem 1 ili 2 kom TP-Link TL-WR843N(D).
Zaviri u Nabavu:
https://www.nabava.net/routeri__750/...s-2x__23562761
https://www.nabava.net/routeri__750/...ss-1x__3824861
To je u osnovi router ali može raditi kao Universal Repeter šta tebi treba.
Uoči da ima vanjske WiFi antene pa time bolje radi svoj posao.
Može raditi i kao AP (tvoja zamišljena 2. lokacija) i pri tome klijenti mogu biti spojeni bežično ili žično jer ima integriran Lan switch.

Ovisno o pameti / izvedbi uređaja kojeg nabaviš ovisi hoće li na "proširena mreža" biti sa istim ili različitim imenom (SSID).
U oba slučaja nije neki problem klijente spojiti / "nakačiti" na 1. ili 2. ili 3. mrežu pa da po potrebi (čitaj lokaciji) biraš na koju će se spojiti.

Samo podešavanje novog(ih) uređaja nije komplicirano ako znaš i imaš nekog iskustva. Istina, zna biti štoseva koje treba znati kako riješiti.
Ako tu nisi doma onda zamoli nekog sa iskustvom lokalno da ti pomogne.

Ako zapneš možeš pitati ...

That's it

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.11.2017. u 15:53.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 12:57   #2171
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Snopes
Prebaci / prespoji NAS na switch Lan4 ili Lan5.
Na (T-Com) routeru Lan1 i Lan2 su "predviđeni" za Internet / Lan, a Lan3 i Lan4 za MaxTv,
to bi mogao biti razlog problema.
Odlično, mnogo hvala, kad dođem kući pokušat ću pa javim!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.11.2017. u 14:37.
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 13:22   #2172
dani9
Premium
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: zg
Postovi: 82
Koji bi router preporucili za zamjenu speedporta do 900kn?
dani9 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 15:05   #2173
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
A što točno trebaš od routera? što bi trebao sve imati? Što će se na njega spajati? Koliko korisnika?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.11.2017. u 15:22.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 19:55   #2174
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Snopes Pregled postova
Odlično, mnogo hvala, kad dođem kući pokušat ću pa javim!
Preštekao sam kako si javio, sve resetirao i..radi :-)
Skočilo sa 9 na 31 MB/s.
Puno hvala još jednom!
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2017., 23:10   #2175
Danči22
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Nikky, hvala na savjetima Ma naučit ću to sve ja, nema mi druge, a u međuvremenu gnjavim ljude uokolo s pitanjima, gdje god stignem Inače mi je čovjek na jednom drugom forumu preporučio da kupim dva TP-LInk TL-WA901ND 300Mbps Wireless N Access Point. Vidim da i ti preporučuješ od TP- Linka. Jesu li ti uređaji bolji od ova dva D-Linka koje ja razmatram?

Što se tiče uređaja koji ide direktno u utičnicu a za koji kažeš da ih baš ne voliš, problem je da bih ja taj uređaj koji bi mi služio kao repeater stavila "na pol puta" između rutera i sobe u kojoj mi je potreban wifi signal. Eh, to "na pola puta" nalazi se taman u hodniku, imam utičnicu koju rijetko koristim pa bih ga tamo stavila. A to mjesto mi baš i nije pogodno za uređaj koji se na utičnicu spaja žicom i koji bi mi na kraju stajao na podu. Međutim, ako je taj uređaj bolji, naći ću mu ja mjesto, nema problema.

Tlocrt stana... površina je, cca, u obliku kvadrata, soba i ruter se nalaze na suprotnim krajevima dijagonale. Problem su zidovi koji su teški, betonski, a baš ih po toj dijagonali ima dosta zbog hodnika koji ide preko nje u obliku slova L (dakle dijagonala ga dvaput presjeca) plus zid same sobe plus zid kuhinje.

Brine me to podešavanje. Ali snaći ću se nekako, valjda.
Danči22 je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2017., 10:54   #2176
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..samo napomena da se wifi po stambenim prostorijama većinom prostire refleksijama i vratima a najmanje zidovima pogotovo ako nisu šuplja cigla ili gips-table već puni beton. Prostiranje EM polja možeš zamisliti kao da su zidovi ogledala a ruter sijalica i vidiš dokle dopire svjetlost
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2017., 12:17   #2177
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Danči22 Pregled postova


Tlocrt stana... površina je, cca, u obliku kvadrata, soba i ruter se nalaze na suprotnim krajevima dijagonale. Problem su zidovi koji su teški, betonski, a baš ih po toj dijagonali ima dosta zbog hodnika koji ide preko nje u obliku slova L (dakle dijagonala ga dvaput presjeca) plus zid same sobe plus zid kuhinje.

Brine me to podešavanje. Ali snaći ću se nekako, valjda.
powerline? jedan kod routera, drugi u prostor gdje ti treba i na njega bilo koji AP. ili kupiš model koji ima wlan u sebi.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2017., 18:25   #2178
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
@Danči22
Dobro kaže kolega, PowerLine par je isto jedna od opcija, možda i bolja jer pruža bolji i konzistentniji link između dva uređaja. Tada ne trebaš / ne stavljaš "na pola puta" u hodnik nego gdje signal trebaš. Jedino je poželjno / potrebno da je ista faza struje na oba kraja (tko ima trofazni priključak). Sve smo opisivali u PowerLine temi pa tamo poviri.

Od ovih "šteker igračaka" imaš spomenuti D-Link DAP-1520 ili možda bolji TP-Link RE210.
Svi proizvođači za njih guraju priču kako je konfig 1 - 2 - 3 jednostavan preko WPS funkcije ali kvaka22 je šta se ta funkcija na routerima po defaultu izbacuje ili barem gasi iz sigurnosnih razloga.
Preostaje manualni konfig kojeg treba znati odraditi. U principu prvo treba uređaju postaviti fiksnu ip adresu (čitaj promijeniti u odnosu na defaultnu) da bude u istom nizu kao router i ostatak mreže.

Šta se tiće uređaja za AP funkciju predloženi TP-Link TL-WR843N(D) je bolje rješenje u odnosu na TL-WA901ND zbog bolje pameti, integriranog switch - a, sutra ga možeš upotrijebiti u drugačijoj funkciji.

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2017., 10:38   #2179
Danči22
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
1.
Nikky, može par riječi o tim powerline uređajima? Kako se spaja prvi na ruter (LAN kabelom ili ide u utičnicu do rutera?) i može li biti na produžnom kabelu ili mora ići direktno u utičnicu u zidu?

Problem su mi utičnice - starija zgrada i ima ih premalo, tako da posvuda imam produžne kabele.kod stolnog računala uz koji mi stoji modem imam ih čak dva, jedan s tri utičnice a drugi s 6. U sobi u kojoj trebam signal imam utičnicu s produžnim od 3 utičnice na koje spajam stolnu svjetiljku i punim mobitel (jedna slobodna). Ide li na sve to taj powerline par?

2.
E, da, što se tiče ovog TL-WR843N(D) imam pitanje za mjesto gdje mi treba AP: Dakle stavim taj uređaj na to mjesto i spojim na njega LAN kabel na čijem je drugom kraju ruter. Uključim wi-fi i imam wi-fi mrežu oko njega. Pitanje: Mogu li istovremeno imati drugim LAN kabelom spojen laptop na taj TL-WR843N(D), tako da mi laptop ima LAN vezu s ruterom (preko TL-WR843N(D)) jer je to ipak najbolja veza, a da istovremeno taj TL-WR843N(D) daje bežičnu mrežu oko sebe? (za znalce je ovo vjerojatno glupo pitanje, ali tko pita ne skita )

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.11.2017. u 16:36.
Danči22 je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2017., 17:07   #2180
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
1. Rekoh da poviriš PowerLine temu da se sad ovdje ne ponavljamo.
Spaja se uštekavanjem u struju i Lan kabelom prema routeru ili klijentu.
Poželjno je da bude "direktno u zidu" jer tada ostvaruje bolje brzine jer mu "ne smeta" zaštita ili loš produžni, mada nekima odlično radi na produžnom (probaš pa vidiš rezultat).
Postoje izvedbe kao utikač - utičnica pa ne gubiš to jedno mjesto, npr. njega u zid a produžni u njega.
Nekad su bezrazložno nešto skuplji, vjerojatno zahvaljujući trgovcima.
Evo primjer za AV 500, 100Mb mreža, passtrough izvedba > https://www.protis.hr/products/detai...4010pkit/80515
ili ako bi ulagala u budučnost AV1000, GB mreža, passtrough izvedba > https://www.protis.hr/products/detai...ter-kit/123492
Znači za početak kupuješ Kit (2 kom), a imaš još jedan zgodan detalj kod PowerLine rješenja, ako se "sutra" ukaže potreba da trebaš mrežu na još jednom drugom mjestu onda samo dokupiš 1 isti i upariš sa postojećima.

2. Učili su me da nema glupih pitanja nego samo glupih odgovora. Mada u zadnje vrijeme počinjem opasno sumnjati u to
Odgovor je DA. Baš to sam sam ranije govorio kao jedna od prednosti ako uzmeš TL-WR843N(D).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.11.2017. u 17:17.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2017., 19:03   #2181
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Snopes Pregled postova
Preštekao sam kako si javio, sve resetirao i..radi :-)
Skočilo sa 9 na 31 MB/s.
Puno hvala još jednom!
@Nikky, pomoć
Izgleda da sam se prerano poveselio, evo jedan dan je bila brzina prijenosa 31 MB/s, sinoć sam uštekao drugi tv na LAN5 u gb switch i nakon toga je palo na 9 MB/s, sve sam resetirao i opet je bilo 31 mb/s.
Danas pak naime sve opet sporo, na 9 mb/s i usprkos gašenju ONTa pa routera i switcha nikako da se vrati na 31..
Prvo sve pogasim i prvo palim ONT, čekam da se upale lampice Power i PON, (treca lampica LOS nikad ne svijetli) i onda palim Speedport i onda switch. Ali neće i neće :-(
Puno hvala!
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2017., 20:47   #2182
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Neće ti puno pomoći gašenje / paljenje svega, osim kad Speedšrot uspori ili zašteka.
Vidi možeš li po boji Led - ice detektirati sa kojom brzinom radi pojedini port odnosno klijent.
Ako se ne varam, zeleno je GB a amber je 100 Mb.
Zadnje si dodao TV, ištekaj ga pa vidi šta se dešava.
Teško je ovako na daljinu detektirati šta zeza
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 01:53   #2183
Snopes
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Čakovec
Postovi: 9
Sad sam opet resetirao ovaj media player (Dune HD),,i opet je ok brzina.. ispada da je neki bug u firmwareu :-(
Ipak puno hvala na trudu! :-)
Snopes je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 18:24   #2184
Danči22
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Odustali smo od T-coma, ovaj ruter je beznadežan, wifi veza katastrofa, tako da tu ni pojačala ne bi pomogla. Na 6 metara od rutera, bez ikakvih prepreka, daje oko 3Mbita/s - a ugovorena brzina je 100 Mbita/s. Znam da wifi nikad ne može dati punu brzinu, ali ovo je smiješno. Vraćamo se starom operateru, na njihovom modemu imali smo ipak bolji wifi. Doduše, i tamo ćemo sada dobiti dvije mreže (2,4GHz i 5GHZ), ali nadajmo se da će spora mreže biti bolja od ovoga što smo imali s T-comom.

No bez obzira na to, stavit ćemo pojačala. Uzet ćemo najvjerojatnije ova dva TP-Link TL-WR843N(D) uređaja koja je Nikky predložio.

Vezano uz to, sjetila sam se da u podrumu imam neke starije rutere, dva točnije. Jedan od njih je ZyXEL Prestige 660HW-63 over ISDN (tako piše na kutiji). Bi li se on mogao nekako iskoristiti ili da ga se riješim?
Danči22 je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 19:14   #2185
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
svaki kupovni gb router ti daje full brzine koje t-com nudi samo moraš gledati da nije "n-150", na "ac-5GHZ" čak i speedport daje daleko veće brzine od onih koje nude,puno ti tu ovisi i o wifi karticama u kompovima /mobitelima

neka te ne zavedu te oznake n-150,n-300,n-600 ili ac-750,ac-600,ac-1200 ....,u praksi su brzine jedva iznad polovice s time da s razdaljinom značajno padaju,zato ti je uvijek gdje je moguče još uvijek bolja žica ili powerline(s time da powerline prije kupnje unaprijed dogovoriš sa prodavačem povrat u slučaju da neradi radi faza.

Zadnje izmijenjeno od: skalar. 19.11.2017. u 19:27.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 20:02   #2186
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Skoro "svaki stari" uređaj od operatera se može iskoristiti kao AP, nekad lakše a nekad teže.
Pod AP mislim da se u njega mora ući Lan kabelom ...
Druga je sad stvar brzina / karakteristike wireless - a na tom starom uređaju.

@Danči22
Brzina veze se mjeri i jedino mjerodavno je preko žice (Lan), a na WiFi "šta dobiješ".
Ne branim T-Komu ali mislim da griješiš.
Kod svih operatera je trenutna moda uređaja kojima su antene za WiFi interni komadić late, šta daje lošu pokrivenost.
"Kvalitetu" Speedšrota smo dokumentirali u ovoj temi, a potencijalna rješenja smo isto naveli (od traženja drugog routera do nabavke svog uređaja na kojeg prebaciš WiFi ili cijeli posao oko Interneta).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 19.11.2017. u 20:10.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 20:34   #2187
Danči22
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Nikky, kod starog operatera (neću reklamirati pa ne spominjem ime) smo imali bolji signal wi-fi ja. Ugovor s max. brzinom 30 Mbit/s, na mom laptopu je davao preko wifija 17-18 Mbit/s.

Na ovom T-comovom ruteru imam na mome laptopu (isto mjesto i isti uvjeti mjerenja) oko 3 Mbit/s kad je bolji trenutak, maločas samo 0,94 Mbita/s. A ugovor je za 100 Mbita/s. Jasno da vrijedi za preko žice, ali da ne može na wifiju dogurati čak ni do onih 17-18 Mbita/s, e to mi je malo previše.

Plus razlika je u pristupu kupcu: Ja se u ovo ne kužim uopće i do pred neki dan nisam ni morala o tome nešto znati jer kad sam imala problem, nazvala bih teh. službu starog operatera i oni bi mi to sredili. Prekjučer mi je doma bio čovjek iz T-coma i više-manje zaključak je bio da kupim nove laptope i nove mobitele, tako da mi mogu hvatati 5GHz mrežu (a bogme ovi koje imam nisu ni u kojem slučaju predpotopni ili neka žnj kategorija). Pitam ga kako da riješim problem - kaže da se ne može riješiti. Zato i proučavam posljednjih dana ovu temu i vidim da ima rješenja, ali ona uključuju investiciju par stotina kuna (ili više) i znanje koje nemam. Ako je tako, onda su mi to trebali reći prije potpisivanja ugovora. Odustajem od T-coma. Kod starog operatera znam da ću u startu imati bolju wifi mrežu (jer sam je imala i prije ovog izleta u T-com), a za poboljšanja ću onda sama vidjeti što ću i kako ću - ali bez osjećaja da se netko sprda sa mnom.

Mislim, smiješno (čitaj: drsko i omalovažavajuće) je da ljudima radi izgleda daju rutere s unutrašnjim antenama koje onda ljudi moraju mijenjati ili nadopunjavati. Ne bih, hvala. Tj. nadopunit ću samo za one pozicije za koje po logici stvari znam da bi wifi mogao biti problem. Ali NE i za kauč udaljen 6m zraka od rutera, gdje sam ranije imala dobru wi-fi mrežu, a sada mi je s ovim njihovim smećem ovako loša i k tome svako malo nestaje.
Danči22 je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 20:49   #2188
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
čisto za info - ako se vratiš na "starog" operatera vjerojatno ćeš dobiti "novi" uređaj, koji je manjeviše istih karakteristika kao i speedport. ako router nema vanjske antene, svi će se oni ponašati manjeviše identično.

na operateru je da ti dostavi uređaj koji radi i koji preko žice može isporučiti ugovorenu brzinu. to šta tebi (ili bilo kome drugome) wifi je spor, to nije krivica operatera.

po toj tvojoj logici, oni koji imaju kuće sa 5-6-7-8 apartmana, jedan jedini jadni router bez antena bi trebao pokriti cijelu takvu kućerinu sa signalom, i još da bude brzo?
za dobro pokriće takvih objekata, ljudima sam montiravao opremu u razini tisuća kn...

osim toga - slaba brzina wifi-ja ti nije valjani razlog za otkaz ugovora, i operater ti to neće prihvatiti.

i to nije "problem" operatera. dosta novih routera (150mbit, 300mbit) imaju interne antenice. ako hoćeš bolji domet, stavi neki stariji router koji ima max "54"mbita i vanjsku antenu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 21:34   #2189
Danči22
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
@jp_rv, dobit ću isti uređaj jer je još kod mene i jer sam ih to i pitala i odgovorili su mi da će mi ostati stari.

Ne slažem se da loš wifi nije nešto što bi operater trebao rješiti, ako je "krivac" za to ruter sa unutrašnjim antenama i lošim wifi-jem. Da i ne govorim da ljudi danas imaju dosta toga na wifiju, počevši od laptopa i mobitela pa nadalje, i toga će biti sve više, tako da je izjava "mi vam jamčimo samo brzinu na žici a za ostalo nas nije briga" izjava dolična dinosaura koji ne zna za pojam držanja koraka s vremenom.

Usput, nemam 5-6 apartmana nego stan i nisam nikad ni očekivala odličan wifi u udaljenim dijelovima stana, ali na kauču koji je 6m od rutera i između njih je zrak mislim da imam pravo očekivati dobar wifi signal.

Nedavno smo tek prešli na T-com i još uvijek smo u onom roku od 14 dana, tako da po zakonu imamo pravo raskinuti ugovor.

Nemoj se ljutiti, ali priča o tome da kupujem sama dodatne rutere da bih dobila uslugu koju sam platila u kompletu je tip prilagodbe kupca prodavaču umjesto da bude obrnuto. Neka oni meni isporuče dobar ruter, pa ću im biti kupac. U protivnom: Zdravo, doviđenja.

p.s.: Hvala svima na savjetima, u cijeloj ovoj priči dobra je stvar da sam stvarno dosta naučila o jednom području koje mi je do pred koji dan bilo potpuna nepoznanica Kad se vratimo ovog tjedna na starog operatera, iskoristit ću svoje novo znanje da nabavim uređaje koji će mi dovesti internet i u dijelove stana u kojima ga nikad nismo imali. Zahvaljujući cijelom ovom iskustvu sada znam što mi treba za to

Zadnje izmijenjeno od: Danči22. 19.11.2017. u 21:39. Razlog: dodatak
Danči22 je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2017., 22:24   #2190
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Danči22 Pregled postova
@jp_rv, dobit ću isti uređaj jer je još kod mene i jer sam ih to i pitala i odgovorili su mi da će mi ostati stari.
to možda vrijedi jer si tek prebacila operatera pa još imaš stari router? inače daju novo...
Citiraj:
Ne slažem se da loš wifi nije nešto što bi operater trebao rješiti, ako je "krivac" za to ruter sa unutrašnjim antenama i lošim wifi-jem. Da i ne govorim da ljudi danas imaju dosta toga na wifiju, počevši od laptopa i mobitela pa nadalje, i toga će biti sve više, tako da je izjava "mi vam jamčimo samo brzinu na žici a za ostalo nas nije briga" izjava dolična dinosaura koji ne zna za pojam držanja koraka s vremenom.
nažalost, tako je kako je. niti jedan hrvatski provider neće prstom mrdnuti ako se žališ na brzinu preko wifija. kažu ti da mjeriš preko žice...

Citiraj:

Usput, nemam 5-6 apartmana nego stan i nisam nikad ni očekivala odličan wifi u udaljenim dijelovima stana, ali na kauču koji je 6m od rutera i između njih je zrak mislim da imam pravo očekivati dobar wifi signal.
ako je tome tako, bez zidova između, onda je nešto s routerom, ili je smanjena snaga wifija. ili je na istom kanalu kao i tvoji susjedi pa se tučete. imaš program "inssider" koji ti grafički prikaže wifi kanale. ako imaš puno drugih wifija na istom kanalu kao i ti, to će štekat.

ako ti t-com nudi 100mbita (a to je onda optika), ja se nebi vraćao na starog operatera koji nudi uslugu preko bakra, čisto zato jer je optika jedino dobro moderno rješenje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na