Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.11.2008., 21:08   #1
dalegic
Premium
Moj komp
 
dalegic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 115
Namještanje rezolucije

imam 22" monitor. rezolucija mi je trenutna 1280x960.(ta mi je najveca u opcijama ) kako da ju povecam da bude normalna za 22" .
dalegic je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2008., 21:09   #2
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Jesi stavio drivere od monitora?
Veki-os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2008., 21:11   #3
dalegic
Premium
Moj komp
 
dalegic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 115
da i nekontam zasto nemam da mogu stavit vecu rezu?
dalegic je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2008., 21:25   #4
dalegic
Premium
Moj komp
 
dalegic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 115
rjesen problem stavio sam nove drivere za grafulju
dalegic je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2008., 21:59   #5
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Sorry kaj upadam, al kad si već riješio, da iskoristim temu

Kak vam na 22' nije premala rezolucija od 1380x1050?
To su doslovno bubice!
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2008., 22:05   #6
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Moreš si složiti nativnu 22" rezoluciju, pa onda po potrebi povećaš DPI, a u svim preglednicima, "prozorima", aplikacijama, itd., složiš veličinu fontova koja ti najbolje odgovara, a da se ne naprežeš s čitanjem.
Kak sam ti i rekel u temi o desktopima, šteta da ne iskoristiš sav taj prostor kad već imaš 22" monitor. Probaj si podesiti ovo kaj sam spomenul, pa se lako vratiš na staro u slučaju da ti ne bude dobro.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2008., 22:51   #7
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,340
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Sorry kaj upadam, al kad si već riješio, da iskoristim temu

Kak vam na 22' nije premala rezolucija od 1380x1050?
To su doslovno bubice!
1680x1050...

misliš prevelika rezolucija, btw. ja na 20" koristim 1680x1050 i sasvim je ok
Buger je online   Reply With Quote
Staro 26.11.2008., 11:50   #8
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Da, Buger, mea culpa, 1680 je, mislim da je McG skužio i bez toga

@ McG; Kul, evo išla sam kopati malo, pošto sam lijena tražit instalacijski xp cd koji mi treba za mjenjanje dpija, išla sam custom povećavat sve fontove, i zasad izgleda prilično šareno kaj se fontova tiče, ali čak vidim poboljšanje Thx, javim se još kad zapnem! 1, 2
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2008., 12:12   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ne treba ti instalacijski cd. Desni klik na desktop - Properties - Settings - Advanced - General - DPI settings i stavi na neku veću vrijednost.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2008., 12:40   #10
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne treba ti instalacijski cd. Desni klik na desktop - Properties - Settings - Advanced - General - DPI settings i stavi na neku veću vrijednost.
http://pce.hostili.com/images/untitledn2cg.jpg

Citiraj:
The second reason for C:\I386 existing is simple convenience. Even if you have the CD-ROM, as you should, it's often more convenient to keep a copy on your hard drive. That way, instead of reaching for the CD-ROM each time Windows needs something, you can just tell Windows to pick it up from C:\I386, already on your hard disk. In fact, it's such a convenience, and disk space is so plentiful these days that copying the Windows XP CD-ROM to my hard disk is often one of the first steps I take when I'm about to set up a new machine.
Ladybug je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2008., 12:51   #11
kObRa
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 99
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Sorry kaj upadam, al kad si već riješio, da iskoristim temu

Kak vam na 22' nije premala rezolucija od 1380x1050?
To su doslovno bubice!
a ti furaš kao 800*600?1!
kObRa je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2008., 12:59   #12
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Ja sam furala na 1280*768 ko svaki dobri CRT pionir s dioptrijom
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 18:23   #13
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Ja sam furala na 1280*768 ko svaki dobri CRT pionir s dioptrijom
Ja još uvijek... Nezamislivo mi je da će doć dan kad ću i ja morat preć na te gluposti idiotne pod nazivljem "nativna rezolucija". Nativna rezolucija je, po mom skromnom mišljenju, jedna bolest koja zahvaća samo specifičnu vrstu ljudi. Konkretno - članove PCE foruma. Ostalih 99% posto tome ne pridodaju nikakvu važnost.

Nedavno tri osobe koje znam zamijenile svoje monitore za lcd-ove. Dvoje ih drži 19" na 1024*768, jedan drži 22" na 1280*9-- (ili neka slična). Ne pada im na pamet stavljat rezu na nativnu.

A i meni se prčkanje po DPI-ovima gadi.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 18:37   #14
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Ček, ček - ti to ozbiljno? LCD i njegova nativna rezolucije je "izmišljotina nekolicine članova pce foruma"? Daj, razuvjeri me pljiz....
tor je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 18:46   #15
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Izgleda da bude ovo još jedna tema za koju je bilo bolje da sam samo preskočil. Ajde ljudi si slože rezoluciju koja im paše, jer su naviknuti i ne da im se prilagođavati na 20"/22"/24", itd, nije problem i nikom ništ. Ali čemu onda kupovati monitore tolkih rezolucija, umjesto da se kupi 17"/19", pa su na istome? Ali ako je nativna rezolucija bolest, onda je tom logikom 99% ostalh stvari koje koristimo u svakodnevnom životu isto bolest. Čemu da čovek koji kupi auto ima nutra sva sjedala, kad je to obična izmišljotina i njemu je ljepše voziti samo s dva. Čemu opće imati vrata i prozore na tom istom autu, kad mu bolje odgovara bez tih stavri, a i mora da je neki bolestan tip smislil to da svi imaju sve prozore i sva vrata. Bolest koja zahvaća samo ljude na nekom auto-moto forumu i one koji rade u auto-industriji, dok ostalih 99% tome ne pridodaje eliku važnost. Dobro im je i bez svih sjedala, prozora, vrata, plastike i ko zna čega još.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 28.11.2008. u 19:01.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 18:54   #16
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
A imaš pravo, no izjavit "...jedna bolest koja zahvaća samo specifičnu vrstu ljudi. Konkretno - članove PCE foruma" je malo previše. No, kao što si i sam napisao - niti ne želim čuti to objašnjenje....
tor je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:01   #17
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Da je to isto rekel za Samsung TN panele ili bilo koju famoznu karakteristiku novih LCD montora o kojima se iz dana u dan nepotrebno lome koplja - samo bi istinu rekel.
Ali ovo da je nativna rezolucija bolest koja zahvaća članove ovog foruma. Pa i on je član ovog foruma, ali je imun na tu "bolest", bolji od nas ostalih ili kaj?
McG je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:05   #18
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
O, TN bi stvarno bio "specifična bolest" nebitna većini
tor je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:09   #19
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
A imaš pravo, no izjavit "...jedna bolest koja zahvaća samo specifičnu vrstu ljudi. Konkretno - članove PCE foruma" je malo previše. No, kao što si i sam napisao - niti ne želim čuti to objašnjenje....
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Da je to isto rekel za Samsung TN panele ili bilo koju famoznu karakteristiku novih LCD montora o kojima se iz dana u dan nepotrebno lome koplja - samo bi istinu rekel.
Ali ovo da je nativna rezolucija bolest koja zahvaća članove ovog foruma. Pa i on je član ovog foruma, ali je imun na tu "bolest", bolji od nas ostalih ili kaj?
Dečki, bio bih zahvalan na malo čitanja s razumijevanjem... To sam rekao u istom kontekstu kao i naprimjer overclock procesora... To ne radi nitko osim ljudi tipa članovi pce foruma... To je sve.

Ono što sam ja vidio od strane prosječnih korisnika, dakle prosječnih ljudi kojih i najviše ima da im je to daleko od najbitnije stavke u životu. Veća slova su im više bitna.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:13   #20
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Pa dobro, vredu kak sam i rekel ljudi si slože rezoluciju koja im paše. Ali čemu onda nazivati bolešću kad neko ima monitor na onoj rezoluciji za koju je napravljen, tj. deklariran. Mislim nema smisla kak god da okreneš.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:17   #21
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Dobro priznajem da sam "bolest" trebao stavit u navodnike. Ja isto patim od više sličnih "bolesti" kao što je naprimjer utišavanje kompa do maksimalnih granica. Djelomično sam želio iskazat i revolt tom lcd tehnologijom da sve što mogu kupit u današnje vrijeme moram držat na specifičnoj rezi da slika nekak izgleda.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:21   #22
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Grofaz, prešla sam btw na 1680x1050 @ 60Hz, te si povećala dpi na 120, kako mi je McG savjetovao, "veličina" fontova mi je ista ko na staroj rezi, al fakat imam više prostora. Jbg, treba probat pa ak ti se sviđa ostavi, ako ne, vrati na onu koja ti se više dopada
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:27   #23
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Grofaz, prešla sam btw na 1680x1050 @ 60Hz, te si povećala dpi na 120, kako mi je McG savjetovao, "veličina" fontova mi je ista ko na staroj rezi, al fakat imam više prostora. Jbg, treba probat pa ak ti se sviđa ostavi, ako ne, vrati na onu koja ti se više dopada
A znam, jasno mi je da ću tako morat eventualno... Probao sam neko vrijeme 19" LCD, njegova nativna mi je bila premala pa sam i tu povećao dpi al mi se nikako nije svidjelo.. Nekak, retardirano izgleda.

Čekam zato non TN monitor s 22" i rezom 1680 baš iz razloga premalih slova. I sad me je ova tema ponovo bacila u depresiju.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:49   #24
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
S tobom onda nešto nije u redu, odi kod okuliste. Mislim, na 19" LCD-u su ti slova premala? Ili pričaš lovačke ili nisi ni radio na takvom LCD-u jer se slova na njemu vide sa, pazi sad, udaljenosti veće od 150 cm i to ne samo vide nego i mogu bez problema pročitati. Trenutno tipkam po notebooku koji po širini ima istu rezu kao 19" LCD, ali na skoro 4" manje i njegova slova vidim pročitati na preko 100 cm, a najčešće čitam na negdje između 50 i 100.

Ovo o držanju nenativne rezolucije neću komentirati... Čemu onda uopće ti ljudi kupuju LCD, ako ga ne drže na nativnoj rezoluciji? Mogli su komotno ostati na CRT-u jer upravo je nativna rezolucija razlog zašto je slika oštrija od bilo kojeg CRT-a, a snižavanjem iste dobiješ lošiju sliku nego na CRT-u.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 19:49   #25
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Ne znam ti ja kaj je to non TN, sweetie. Jel to ono kad pod različitim kutem imaš različite brightness i contrast? Cos Google ain't too helpful.

Ja prvi dan nakon kaj sam dobila 22' nisam mogla GLEDAT u njega, kamoli ga štelat.
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 20:05   #26
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
S tobom onda nešto nije u redu, odi kod okuliste. Mislim, na 19" LCD-u su ti slova premala? Ili pričaš lovačke ili nisi ni radio na takvom LCD-u jer se slova na njemu vide sa, pazi sad, udaljenosti veće od 150 cm i to ne samo vide nego i mogu bez problema pročitati. Trenutno tipkam po notebooku koji po širini ima istu rezu kao 19" LCD, ali na skoro 4" manje i njegova slova vidim pročitati na preko 100 cm, a najčešće čitam na negdje između 50 i 100.
Pa možeš ti slobodno davat i tajna znanstvena istraživanja iz area 51 kako je nedvojbeno utvrđeno da se može i screen sejver na kojem je kineski zid vidjet s mjeseca golim okom, al činjenica da je večina ljudi (koji btw imaju isti genom ko ti i ja) drže lcd-ove na ne-nativnoj. Je a zakaj je to tak?

To da ja imam osjetljive oči to je istina btw, al nevezano uz moju povijest bolesti većina 100% zdravih ljudi (koje sam ja vidio da imaju lcd-ove) rađe drže na ne-nativnoj.


Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ovo o držanju nenativne rezolucije neću komentirati... Čemu onda uopće ti ljudi kupuju LCD, ako ga ne drže na nativnoj rezoluciji?
Odgovor je jednostavan, jer nemaju ništa drugo za kupit. To je činjenično stanje.

Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Ne znam ti ja kaj je to non TN, sweetie. Jel to ono kad pod različitim kutem imaš različite brightness i contrast? Cos Google ain't too helpful.
A ono, lipša slika, ka.
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 20:08   #27
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Ja prvi dan nakon kaj sam dobila 22' nisam mogla GLEDAT u njega, kamoli ga štelat.
također sa 24''. prvih par dana je bila MAX 1680x1050, nakon tih par dana dok se oko "naviknulo" stavio nativnu 1920x1200 i čitam bez problema. prostora gro, čitam preko 1,5m bez problema. i da, vid mi je odličan
svebee je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 20:12   #28
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
al činjenica da je večina ljudi (koji btw imaju isti genom ko ti i ja) drže lcd-ove na ne-nativnoj.
Of, of - mislim da nisi u pravu. Tjeraš me da na portalu postavim anketu, dođavola...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 20:13   #29
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Of, of - mislim da nisi u pravu. Tjeraš me da na portalu postavim anketu, dođavola...
Baš će ti na portalu bit reprezentativan uzorak prosječnih korisnika...
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2008., 20:16   #30
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
E jebiga sad i ti. Gdje bi htio? U staračkom domu
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na