Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2021., 12:28   #511
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Bok svima. Molim vas preporuku za kućni router za 250 kn.

Gledao sam:
- Xiaomi Mi 4A Gigabit Edition
- TP-link Archer 6c

Koji od ta dva je bolji i pouzdaniji?

Router će se spajati na A1 Huawei ONT. Na router dodatno ide gigabitni switch, a sveukupno u kući imam cca 20-25 uređaja koji koriste mrežu.

Trenutno imam i dva TP-Link range extendera koji mi pokrivaju podrum i kat kuće. Nadam se da će novi router možda omogućiti i izbacivanje range extendera, ali ne uzimam ga zbog toga već me živcira što mi A1 svako malo ubaci novu konfiguraciju na njihov router, pa moram sve konfigurirati iz početka (DDNS, port forwarding, Wi-Fi...).

Ja bih rekao TP-link Archer 6c pouzdaniji brend i ljepši GUI.

Moraš izvući VLAN IDove za Optiku kao i PPPoE user/password za Internet
Na VoIP/Telefon preko njega možeš zaboraviti.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 07.08.2021., 22:16   #512
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Ja bih rekao TP-link Archer 6c pouzdaniji brend i ljepši GUI.

Moraš izvući VLAN IDove za Optiku kao i PPPoE user/password za Internet
Na VoIP/Telefon preko njega možeš zaboraviti.

Zašto moram izvlačiti VLAN-ove?
Zar VoIP ne može ostati spojen na A1 modem kao i do sada?
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.08.2021., 22:50   #513
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Zašto moram izvlačiti VLAN-ove?
Zar VoIP ne može ostati spojen na A1 modem kao i do sada?
Ti imaš ONT jel da?
Ako imaš ONT onda A1 router se spaja na taj ONT a ako imaš više portova na ONTu onda možeš izvesti kombinaciju IPTV/VoIP sa dva rutera.
A kako gledam malo po ostalim forumima mislim da ti nemaš ONT već imaš GPON router.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 11:01   #514
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Ti imaš ONT jel da?
Ako imaš ONT onda A1 router se spaja na taj ONT a ako imaš više portova na ONTu onda možeš izvesti kombinaciju IPTV/VoIP sa dva rutera.
A kako gledam malo po ostalim forumima mislim da ti nemaš ONT već imaš GPON router.
Pa GPON router i ONT su ista stvar.
GPON znači gigabitna pasivna optička mreža
ONT je optički mrežni terminal
GPON router je mrežni terminal za optičku mrežu

https://www.batna24.com/en/p/huawei-hg8245q2-ont-rmmnl
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 12:10   #515
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,403
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Pa GPON router i ONT su ista stvar.

https://www.batna24.com/en/p/huawei-hg8245q2-ont-rmmnl
GPON router je uređaj koji ima Optički modul pa ti netreba Ruter i ONT da bi imao vezu npr. TCom na optici daje Nokia ONT i Speedport.

Optička nit ide u ONT a on ima Ethernet izlaz(jedan ili više) na koje se kači Router na svoj WAN ulaz.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 13:49   #516
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
GPON router je uređaj koji ima Optički modul pa ti netreba Ruter i ONT da bi imao vezu npr. TCom na optici daje Nokia ONT i Speedport.

Optička nit ide u ONT a on ima Ethernet izlaz(jedan ili više) na koje se kači Router na svoj WAN ulaz.
Stvar je malo u terminologiji koja se često preklapa...
Ako se ne varam HT daje ONU koji pretvara optički signal u električni (ethernet) i na to mora ići modem koji najčešće ide u kombinaciji s routerom (iako bi to mogla biti dva odvojena uređaja, nekad su i bili).

Kada imaš ONT, ne trebaš modem jer ONT predstavlja i modem, a uz modem danas u 99.9% slučajeva ide i router u istom uređaju.

https://www.router-switch.com/faq/hu...omparison.html
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 14:02   #517
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
HT koristi ONT (sami ga tako zovu) + Router kombinaciju, pogledaj Fiberland temu,
za std. brzine onaj mali Risecom a za ove najveće novi od Nokie + Speedšrot.

Slažem se da je možda zez u terminologiji,
mali Risecom > https://www.proficomms.cz/files/data...20(Rel_01).pdf
je službeno GPON home terminal.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.08.2021. u 14:13.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2021., 12:43   #518
Titištajn
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 36
HUAWEI WiFi AX3 Pro Wi-Fi 6+ -- group buy 59,76€

Participants needed!Come group shopping together and save more!
https://banggood.app.link/UkwNhnOv8ib
Titištajn je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 19:54   #519
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Koje je Best bay riješenje za mesh WiFi. Do sad u kući imam jedan asus rt ac 51u koji radi ka AP i na drugom kraju kuće jedan stari zyxel također kao AP. Spojeni su preko switcha na t-com router kojem je izgasen WiFi. Ovako imam dobru pokrivenost ali mi ide na živce kad s mobitelom prelazim s jednog kraja na drugi kuće drži jednu mrežu ne ovisno koliko joj je loš signal. Razmišljam uzet od asusa posto s njima imam iskustva 2 ac56u ver 3 ili ax55 i iskoristit ai mesh. Do sad nisam imao iskustva sa mesh sistemima. Neki drugi router u rasponu do oko 500 kn po komadu.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 20:30   #520
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ne treba ti mesh za to...
uzmeš 2-3 ap-a koji podržavaju fast roaming, praktički svaki prosumer / enterprise brand. neznam dal kućne igračke to nude.

doslovno 1 ping se izgubi prilikom handovera.

ako si baš zapeo za mesh, gledaj set koji ima lan na svakom satelitu i da podržava fast roaming.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2021., 21:04   #521
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Hmm sad me zbuni, nisam zapeo izričito za mesh nego do sad mi je to bilo jedino rijesenje i najednostavnije mog problema za koje sam ja znao. Nigdje ne nalazim podatak na ovim kućnim AP da li podrzavaju fast roaming. Pretpostavljam da je ova profesionalnija oprema skuplja. Isto tako recimo ne nalazim na ovim ai mesh routerima ili sličnim uopće podatak imaju li ili ne fast roaming. Mene jedino i zanima na meshu ovaj Seamless Roaming kako zovu. Cijena ova 2 router bi bila ispod ili oko 1000 kn i ako bi to radilo meni sasvim dovoljno.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 22:27   #522
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
mesh paketi su po samoj logici - paketi.

tp link je jedan sustav, d-link je drugi sustav, itd itd. vjerujem da imaju neko seamless roaming rješenje a sad kakvo trebao biš istražiti. ako su takvi podaci uopće javni.

asus aimesh ima neki proprietary roaming protokol. pitanje je šta je sa ostalim mesh sustavima, zaista ne pratim mesh rješenja i njihove mogućnosti.



standalone rješenja moraju slijediti neki standard, a to su 802.11k/v/r i velika imena podržavaju fast roaming (ruckus, cambium, aruba).

za po doma je to overkill



da se vratimo na tvoje pitanje - zatvoreni mesh sustav bilo kojeg vendora vrlo vjerojatno ima nekakav seamless roaming. da li je to po standardu teško je reć.



inače ja držim odvojeno 5ghz ssid od 2.4ghz ssid-a, jer mi je to radilo sranja. mob mi se spoji na loš signal na 2.4ghz i drži ga iako je u dometu 5ghz ali isto sa slabim signalom i ne želi se prebaciti. i to onda ne radi nikako.

ovako držim odvojeno i mob se spaja samo na 5ghz ssid, i čak na jako lošem signalu imam brzinu koja vrti youtube bez problema. ako se maknem malo dalje prebaci mi se na jači 5ghz s drugog ap-a.

2.4ghz mi je doslovno za legacy uređaje i iot gluparije.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 22:46   #523
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Ok hvala na pojašnjenju. Znam da su mesh sustavi u paketima. Asus kao i neki drugi nudi i kombiniranje različitih routera u mesh pa ne moraju biti 2 ista. Sad da li su oni paketi baš mesh satelita sa 2 ili 3 komada bolja u nečemu ne znam. Istražim još malo.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 09:14   #524
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Opcija koju nisam vidio da se spominje ovdje na forumu je uzeti bilo koja dva uređaja koji podržavaju OpenWrt i na njima podesiti Fast Transition (FT).
Radi u bilo kojoj kombinaciji, konkretno kod mene su bili UniFi, Fritzbox i Mikrotik i klijenti su se bez problema prebacivali između njih ovisno o signalu. Čak i u slučaju da neki od njih nije spojen kabelom nego da je u repeater modu.
A na dobrom dijelu hardvera podržava i slaganje mesha, ali to nisam isprobavao jer sam im dovukao svima kabel pa nije bilo potrebe.

Zadnje izmijenjeno od: Blagus. 12.09.2021. u 01:08.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2021., 12:06   #525
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Kabelom su spojena oba. To mi nije problem. Koja 2 uređaja nabavit ako misliš da je moguće nešto ispaltivije
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2021., 12:03   #526
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Nemam neku pametnu preporuku. Osobno bih uzeo neki OpenWrt router kao glavni i rupe u pokrivenosti dopunio s UniFi AP-ovima i stavio gore OpenWrt, da ponovno idem takvo nešto slagati.


A tebi bi vjerojano, budući da već imaš jednog Asusa, najisplativije bilo uzeti još jednog i složiti mu taj roaming, ali moraš provjeriti podržavaju li tvoji modeli roaming assistant - ne znam kako to ide kod njih s mogućnostima pojedinih modela.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2021., 07:33   #527
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Nemam neku pametnu preporuku. Osobno bih uzeo neki OpenWrt router kao glavni i rupe u pokrivenosti dopunio s UniFi AP-ovima i stavio gore OpenWrt, da ponovno idem takvo nešto slagati.


A tebi bi vjerojano, budući da već imaš jednog Asusa, najisplativije bilo uzeti još jednog i složiti mu taj roaming, ali moraš provjeriti podržavaju li tvoji modeli roaming assistant - ne znam kako to ide kod njih s mogućnostima pojedinih modela.
Fast roaming na openwrt radi kao avion. Ja sam imao dva Meraki mr18 na openwrt - u. To radi bas kako bi covijek ocekivao, preporuka definitivno.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2021., 19:14   #528
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Ne znam kako bi openwrt i fast roaming radio sa dva različita routera ali mi se čini da ću na kraju tako nešto i probat. Nabavim neki router i probam pa dodam još jedan ako na ovoga mog ne uspijem instalirat. Do sad je pisalo da nije podržan ali sad vidim da čak i ima verzija za njega. Doduše ne znam koliko bi stabilno radio s obzirom da je dosta slab sa ramom i za to ako se ne varam je do sad i pisalo da nije podržan.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2021., 07:18   #529
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Bitno je samo da oba access pointa (routera, što god) podržavaju 802.11r i da im postaviš isti mobility domain, a to dobiješ s OpenWrt-om, proizvođač i čipset nisu bitni.
Ovaj tvoj AC-51U ima Mediatek SoC pa bi trebao dobro raditi OpenWrt. 64MB RAM-a je malo ograničavajuće za nešto zahtjevnije poput adblocka ali osnovni routing i wireless će raditi normalno kao na stock FW-u.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2021., 10:17   #530
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Evo uspio upogonit openwrt na njemu. Sad još jedan da nađem router za open wrt pa ćemo probati. Sinoć kad sam sve upalio na prvi dojam i susret sa openwrt-om ahme meni ko će se snać ha. Ali malo kopanja da se snađem radi opet sve osnovno kao AP.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2021., 11:43   #531
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Samo po ovoj slici namjesti wireless na oba uređaja i pazi da je isti mobility domain (bilo koje 4 hex znamenke) i radit će. Drugi AP ti može biti doslovno bilo što s wirelessom što podržava OpenWrt.
Click image for larger version

Name:	KiIdlYa.png
Views:	325
Size:	22.4 kB
ID:	24393
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2021., 18:12   #532
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Hvala, sad moram naletit na neki router da podržava openwrt. I da nije komplikacija za stavit ga. Možda tražit polovni siemens sx ili neki od novijih. Ako ništa kupim ovaj isti što imam. Bar znam kako ide i nije skup. Možda još gledam i archer c7 jer bi mi značilo kad bi ovaj AP imao malo bolji wifi, a i za njega mi se čini da nije isto kompliciran za stavit openwrt.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 09:49   #533
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor MKmarino Pregled postova
Hvala, sad moram naletit na neki router da podržava openwrt. I da nije komplikacija za stavit ga. Možda tražit polovni siemens sx ili neki od novijih. Ako ništa kupim ovaj isti što imam. Bar znam kako ide i nije skup. Možda još gledam i archer c7 jer bi mi značilo kad bi ovaj AP imao malo bolji wifi, a i za njega mi se čini da nije isto kompliciran za stavit openwrt.
Nije ti to tako rijetko, openwrt ide na dosta toga. Neki uredjaji su predvidjeni da ga prihvate dok drugi prodju kroz "jailbrake" i nakon toga si miran. Svako toliko se i na trznici nadju slicni, a i njuskalo ce ti sigurno izlistati masu toga.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 11:08   #534
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Ma neletit će nešto. Kažem uvijek mogu kupit isti što imam
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 12:16   #535
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Samo nemoj Siemens SX763, pregazilo ga je vrijeme. Zbog 32 MB RAM-a će ti noviji OpenWrt jedva raditi ako ga uopće uspiješ pokrenuti, a da ne spominjem nasumična resetiranja koja će te izludjeti.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 12:55   #536
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Ok, iskustva možda sa ovim tp linkom c7 što se tiče wifi-a ili nešto u tom rangu.?
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 13:03   #537
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
TP-Link C7 je aktualan model, i na stock fw se ponaša dobro (ali nema ovaj feature koji se poviše spominje),
kakav je na OpenWRT nemam info.
Samo odradi prelaz na alt. fw po preporuci da ga ne zbrikaš.

Za žuntu > https://openwrt.org/toh/tp-link/archer_c7
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 13:35   #538
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Na koji feature misliš.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 14:39   #539
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
802.11r Fast Transition (prebacivanje WiFi klijenata između više AP - ova).

Još nešto, svakako pazi na reviziju uređaja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2021., 15:13   #540
MKmarino
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Metković
Postovi: 72
Misliš da to ne može aktivirat preko openwrt-a. Ako ne može onda mi sigurno ne paše, jer to mi je izmedju njih dva najbitnija mogućnost. Ili misliš sam u svome softwareu.
MKmarino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na