Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2010., 07:54   #1
Rebel
Premium
 
Rebel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 96
Apsolutna neznalica . kako početi?

Dakle, volio bih naučiti nešto o web designu. Zanima me -- otkud da počnem? Što da prvo učim? Koje preduvjete uopće moram imati da bih mogao učiti (zakup domene i sl.)?
Rebel je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 10:27   #2
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor Rebel Pregled postova
Dakle, volio bih naučiti nešto o web designu. Zanima me -- otkud da počnem? Što da prvo učim? Koje preduvjete uopće moram imati da bih mogao učiti (zakup domene i sl.)?
Moraš krenuti sa razumjevanjem osnova HTML-a, to nije teško, nakon što upoznaš osnove HTML-a kreni sa osnovama CSS-a. Kad to savladaš znati ćeš napraviti "normalan web site.

Koliko god jednostavno bilo napraviti "običan" mali site proces izrade i učenja kompleksnijih stvari poput PHP-a, SQL-a, Jave, Flasha, Ajaxa, itd. je dugotraja i zahtjevan.

Uvjerljivo najbolji tutoriali su ti ovdje: http://www.w3schools.com/

Osobno preporučam video tutoriale tvrtki "Total training" i "Lynda.com" koji su savršenstvo modernog učenja i predstavljaju vrh ponude edukacije općenito.

Domenu i web server netrebaš u ovoj fazi učenja, kad savladaš HTML i CSS (cca 1-2mj. laganog učenja da ti sjedne rutina) onda razmisli o nekom jeftinijem hostingu.
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2010., 10:54   #3
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Pa uz svo to kuckanje koda i slicno, trebas se zblizit prilicno sa Photoshopom, Fireworksom ili necim slicnim. Uglavnom, za naucit HTML ti treba ~tjedan dana ako 4 dana surfas po netu, CSS osnove jedno tjedan dana, a sve naprednije od toga treba brdo iskustva, volje i rada da bi naucio bit frend sa common-practice stvarima.

Kao sto je Gosu rekao, Lynda tutoriali i vozi, bez da to pogledas, mislim da nema ni smisla pricat o web developmentu i designu.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 10:56   #4
Rebel
Premium
 
Rebel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 96
Hvala Sa Photoshopom sam si na ti, to neće biti problem. Bez toga se ne bi ni upuštao.
Ako nekom još koji savjet padne na pamet, samo pišite.
Rebel je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 10:57   #5
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Još uvijek ljudi brkaju web dizajn i web programiranje. Prouči mogućnosti Indesigna CS5 i Flash Catalysta. Dovoljni su za napraviti vrhunsku web stranicu bez imalo poznavanja koda.
http://www.youtube.com/watch?v=tNAde32pWT0
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 12:14   #6
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Još uvijek ljudi brkaju web dizajn i web programiranje. Prouči mogućnosti Indesigna CS5 i Flash Catalysta. Dovoljni su za napraviti vrhunsku web stranicu bez imalo poznavanja koda.
http://www.youtube.com/watch?v=tNAde32pWT0
= srot...prevec nepotrebnog koda...mani se toga

uglavnom html+css+js to prvo trebas ucit!
nakon tog sve nadogradujes na ovo! php sql asp xml sa nekim parserom...
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 14:42   #7
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Dovoljni su za napraviti vrhunsku web stranicu bez imalo poznavanja koda.
covjek zeli naucit, a ovo je bez imalo razumijevanja, sto je lose...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 15:11   #8
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
covjek zeli naucit, a ovo je bez imalo razumijevanja, sto je lose...
Samo želim reć da je dizajn jedno, a kodiranje drugo i da ti ne više ne treba znanje kodiranja da bi napravio dobru stranicu. Konkretno, završio sam TVZ di smo radili dosta HTML-a (fish zna) i sad sam na GRF i od HTML-a i CSS-a smo radili samo osnove (opet fish zna, ako malo ženu pita . Lijepo nam je rečeno da kao dizajneri nemamo potrebu poznavati kod u dubinu. Treba nam tek toliko da znamo prepoznati što otprilike koji dio radi. Za nas će to raditi mali kod frikovi kad im damo dizajn jel tako fish
Zvuči glupo, al što je tu je. Treba si nać dizajnera i onda raditi po njegovom dizajnu. Sad je dizajnerima lakše napraviti dobru web stranicu bez pomoći kodera nego obratno, samo zbog CS5. Ništa ga ne košta da isproba pa kombinira izradu stranice "bez razumijevanja" i kodiranja. Može tako i usput vježbati. Napravi nešto u indesignu, pa pokuša iskopirati isto koristeći HTML i CSS.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 14.06.2010. u 15:21.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 15:56   #9
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Samo želim reć da je dizajn jedno, a kodiranje drugo i da ti ne više ne treba znanje kodiranja da bi napravio dobru stranicu.
mislis lijepu?
vidim da obojca imamo profesionalnu deformaciju, ti bi da lepo zgleda, a ja bi da ju radi u notepadu (grf<->pmf-mo)
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 16:12   #10
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
mislis lijepu?
vidim da obojca imamo profesionalnu deformaciju, ti bi da lepo zgleda, a ja bi da ju radi u notepadu (grf<->pmf-mo)
Hehe, ma to dobra bi značilo da je lijepa i funkcionalna, a najčešće je samo jedno od toga
Ima ovdje nešto korisnih savjeta oko dobrog i lošeg web dizajna, koja vrijede za sve.
http://www.ratz.com/featuresbad.html
http://www.ratz.com/featuresgood.html

Sigurno kao koder, nećeš paziti da koristiš boje koje si odgovaraju, paziti na to koja vrsta fonta je prikladna za koju vrstu sadržaja itd... Bitno da radi. Meni će recimo biti svejedno hoće li stranica biti napravljena prek tablica ili CSS-om, bitno da izgleda pošteno
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2010., 16:51   #11
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Sigurno kao koder, nećeš paziti da koristiš boje koje si odgovaraju, paziti na to koja vrsta fonta je prikladna za koju vrstu sadržaja itd... Bitno da radi.
naravno.. posto se izgled i tako bez problema potpuno izmjeni u css-u...
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 17:28   #12
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Samo želim reć da je dizajn jedno, a kodiranje drugo i da ti ne više ne treba znanje kodiranja da bi napravio dobru stranicu. Konkretno, završio sam TVZ di smo radili dosta HTML-a (fish zna) i sad sam na GRF i od HTML-a i CSS-a smo radili samo osnove (opet fish zna, ako malo ženu pita . Lijepo nam je rečeno da kao dizajneri nemamo potrebu poznavati kod u dubinu. Treba nam tek toliko da znamo prepoznati što otprilike koji dio radi. Za nas će to raditi mali kod frikovi kad im damo dizajn jel tako fish
Zvuči glupo, al što je tu je. Treba si nać dizajnera i onda raditi po njegovom dizajnu. Sad je dizajnerima lakše napraviti dobru web stranicu bez pomoći kodera nego obratno, samo zbog CS5. Ništa ga ne košta da isproba pa kombinira izradu stranice "bez razumijevanja" i kodiranja. Može tako i usput vježbati. Napravi nešto u indesignu, pa pokuša iskopirati isto koristeći HTML i CSS.
Idealno, dizajner bi trebao iskljucivo raditi dizajn, znaci grafika, layout, smislit funkcionalno sucelje, pazit na sve "good practice" stvari iz struke itd. Ali ja svejedno nisam fan dizajnera koji nemaju pojma HTML/CSS, jer bi po meni trebali znat i to. Pricamo o Web dizajnerima, naravno. Jer ako poznaju standarde, pravila i slicno, em ce napravit bolji website, em ce pazit da programerima/developerima posao bude puno laksi. Da moram birat dizajnera s ocjenom 10/10 iz dizajna i 0/10 iz html/css-a ili dizajnera sa 7/10 iz dizajna i 7/10 iz html/css-a, izabrao bi drugog, da se tako izrazim
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 18:34   #13
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
da al ako imas velike projekte i vise njih pralelno...nema programer vremena kodirat html i css...stoga to radi dizajner, e sad fora je definitivno dobiti neki template kod koji kasnije mjenjas....ak nis drugo imam klase idjeve i layout...ALI (nisam probao to al znam da cs5 to ima) cisto sumnjam da programski generiran kod valja...vec x puta sam se uvijerio u to...i nema veze sto se radi o programu multi biliunske tvrtke itd...

stoga stop with the ot

ugl: @tema w3schools ima super tutorijale za css i html, svakako to pogledaj jer ako koristis bilo koji alat moze se dogodit da bu neka sitinica problem i neznas ju rijesit...onda trebas programera ili outsourcat nekog da to sredi pogleda itd...i ti cekas i nekom oduzima vrijem itd....

ps notepad je los za editiranje dok recimo notepad++ je super...code coloring je zakon
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 19:02   #14
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor mc_fish Pregled postova
ps notepad je los za editiranje dok recimo notepad++ je super...code coloring je zakon
ma dobro, notepad je nezgodan, to sam bubnuo tek toliko, a htio sam rec nes sasvim drugo.. inace meni se recimo svidja microsoft expression, posto mogu otvorit brdo tabova, i bolje konta css od recimo frontpagea.. u nicem drugom ni nisam radio osim ta dva (i text editora...), a bogme nisam ni opcenito puno radio stranice, tako da...
inace slazem se za w3schools, ja sam ucio po skriptama sa faksa, ali cim nes nisam znao/razumio/nije bilo, odma w3....
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 19:46   #15
Uber Gosu
FORD Fix Or Repair Daily
Moj komp
 
Uber Gosu's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 868
Citiraj:
Autor mc_fish Pregled postova
ps notepad je los za editiranje dok recimo notepad++ je super...code coloring je zakon
Točno to, moje preporuke idu notepadu++ i Dreamweaveru.

Vezano više za izgradnju dizajna (Layouta) ja imam ovakvu proceduru (naravano nakom što ukradem ideje drugima)

1- U Photoshopu izgradim cijeli layout (brdo layera, filtera.....) tako da naknadno mogu mjenjat sve brzo i jednostavno, exsportiram u .PNG ili .JPG fileove.

2- .PNG (JPG) fileove režem (što bi srbi rekli: cepam) na komade (blokove) i u notepadu++ ili u DW-u slažem HTML i CSS fajlove.

3- Dodavanje Flasha, Jave, itd...

4- Idem se zapit

@EDIT
Evo prve faze SS-a layouta koji "polako ali siguno" nastaje u Photoshopu, to radim baš ovih dana za jednog frenda.

http://www.zaslike.com/files/qyo46r8ym6a95jiw0xon.png

PS text nisam ja pisao tak da se zna, ja samo rokam po dizajnu
Uber Gosu je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 22:48   #16
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Još jedan glas za notepad++. Ovaj code coloring je odličan. Odmah znaš da si negdje pogriješio ako se za atribute ne promijeni boja ili ak slučajno ne zatvoriš tag. Sa običnim notepadom bi bilo puno teže nać grešku, a i sučelje mu je odvratno. U ++ verziji sučelje je baš "frendli" i stvarno se može lijepo prilagodit za svačiji ukus.
E btw. instaliraj si za mozillu fire bug add-on. Koristan dodatak za dizajnere.
@ Uber Gosu
Dobar ti je layout, sviđa mi se.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je online   Reply With Quote
Staro 15.06.2010., 08:07   #17
Rebel
Premium
 
Rebel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 96
Daj mi recite, jel ima notepad++ podršku za Linux? Ako ne, koja bi bila dobra alternativa? Jel mi se uopće isplati radit to u Linuxu (novi Ubuntu)?

Zadnje izmijenjeno od: Rebel. 15.06.2010. u 08:14.
Rebel je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2010., 15:52   #18
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
ubuntu - scite ili bluefish (ja sam riblji fan) a za hardcore linuxase i unixase vi
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2010., 12:34   #19
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Ja sam web design naučio samo uz pomoć literature i google-a. Počeo sam prije možda 6-7 godina sa knjigom koja se otprilike zvala "Izrada web stranica u 17 lekcija" sa primjerima na CD-u za vježbu, svaka lekcija 2-4 sata. To sam detaljno prošao kroz mjesec dana i već sam mogao raditi jednostavne stranice. Photoshop sam tada znao "osrednje" po mojoj procjeni.

To je i danas dovoljno za početak. Samo uz HTML 4 i CSS 2, uči odmah i HTML 5 i CSS 3, te su tehnologije već tu i dobro su implementirane u sve nove web browsere, osim naravno prokletog Internet Explorera kojeg svaki webmaster mrzi iz dna duše jer se loše pridržava trenutnih standarda i loše uvodi nove.

Hmm, programiranje? Može se i bez toga, ali kad-tad doći ćeš do toga da ti treba. Baze podataka su odlična stvar i ne treba puno truda da bi naučio osnove, u njih upisivati, brisati i mijenjati podatke.

Danas se puno koristi JavaScript na klijentskoj strani i postoji puno open source biblioteka koje ti olakšavaju korištenje uz vrlo malo ili nimalo znanja programiranja.

jQuery je odličan i to obavezno prouči.

Moraš se odlučiti koju ćeš platformu koristiti.
1. Microsoft: Windows server (operativni sustav), IIS (web server), MSSQL (baza podataka), ASP.NET (programiranje) ili

2. OpenSource: Linux, Apache, MySQL, PHP.

JavaScript je nezavisan od platforme.

Apache, PHP i MySQL se može upogoniti i na windozama.

Ako se odlučiš za OpenSource onda preuzmi XAMPP i instaliraj na windowse.

Onda na svome računalu imaš Apache, PHP i MySQL. Tu razvijaš web stranice i programiraš i kad je sve gotovo tada ih "dižeš" na hosting server.

Sve o izradi web stranica imaš na internetu, ali s obzirom da si početnik preporučam da kupiš neku dobru knjigu o izradi web stranica (za početnike) i od toga kreneš.

Ako znaš engleski imam odličnih knjiga u pdf formatu pa se javi na email da ti pošaljem.

Pozdrav.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 10:54   #20
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Autor iwwwek Pregled postova
Ja sam web design naučio samo uz pomoć literature i google-a. Počeo sam prije možda 6-7 godina sa knjigom koja se otprilike zvala "Izrada web stranica u 17 lekcija" sa primjerima na CD-u za vježbu, svaka lekcija 2-4 sata. To sam detaljno prošao kroz mjesec dana i već sam mogao raditi jednostavne stranice. Photoshop sam tada znao "osrednje" po mojoj procjeni.

To je i danas dovoljno za početak. Samo uz HTML 4 i CSS 2, uči odmah i HTML 5 i CSS 3, te su tehnologije već tu i dobro su implementirane u sve nove web browsere, osim naravno prokletog Internet Explorera kojeg svaki webmaster mrzi iz dna duše jer se loše pridržava trenutnih standarda i loše uvodi nove.

Hmm, programiranje? Može se i bez toga, ali kad-tad doći ćeš do toga da ti treba. Baze podataka su odlična stvar i ne treba puno truda da bi naučio osnove, u njih upisivati, brisati i mijenjati podatke.

Danas se puno koristi JavaScript na klijentskoj strani i postoji puno open source biblioteka koje ti olakšavaju korištenje uz vrlo malo ili nimalo znanja programiranja.

jQuery je odličan i to obavezno prouči.

Moraš se odlučiti koju ćeš platformu koristiti.
1. Microsoft: Windows server (operativni sustav), IIS (web server), MSSQL (baza podataka), ASP.NET (programiranje) ili

2. OpenSource: Linux, Apache, MySQL, PHP.

JavaScript je nezavisan od platforme.

Apache, PHP i MySQL se može upogoniti i na windozama.

Ako se odlučiš za OpenSource onda preuzmi XAMPP i instaliraj na windowse.

Onda na svome računalu imaš Apache, PHP i MySQL. Tu razvijaš web stranice i programiraš i kad je sve gotovo tada ih "dižeš" na hosting server.

Sve o izradi web stranica imaš na internetu, ali s obzirom da si početnik preporučam da kupiš neku dobru knjigu o izradi web stranica (za početnike) i od toga kreneš.

Ako znaš engleski imam odličnih knjiga u pdf formatu pa se javi na email da ti pošaljem.

Pozdrav.
iwwwwek, zasto pocetniku preporucavas jquery? on je za naprednije koji vec znaju osnove JS,

MS OS jedino i iskljucivo ako se koristi za asp asm ili nekoj drugoj xml kombi...sa phpom cesto radi problema, cudne konfiguracije itd, takoder treba napomenuti kako mssql ima neke razlicite funkcije itd...

JS je client side, da - nije zavisan od patforme, ali je zavisan od browsera...poglavito ako se rade ajax requestovi

xampp...meni je osobno bio pre spor...ja vise volim wamp za widnowse...i mamp za meka, al oba rade fenomenalno


opet ponavljam, nauci prvo html i to dobro, pa dobro nauci css, tad povrsnu nauci JS i dobro nauci neki framework....malo xmla i ostalih gluposti sa strane...i voila client side si zavrsio! sad jos malo php-a sql-a htaccessa i ostalih zgoda i voila otvaraj firmu napravi cms crm ili neki drugi Cxx i zaraduj
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2010., 11:20   #21
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Citiraj:
Autor mc_fish Pregled postova
iwwwwek, zasto pocetniku preporucavas jquery? on je za naprednije koji vec znaju osnove JS,

MS OS jedino i iskljucivo ako se koristi za asp asm ili nekoj drugoj xml kombi...sa phpom cesto radi problema, cudne konfiguracije itd, takoder treba napomenuti kako mssql ima neke razlicite funkcije itd...

JS je client side, da - nije zavisan od patforme, ali je zavisan od browsera...poglavito ako se rade ajax requestovi

xampp...meni je osobno bio pre spor...ja vise volim wamp za widnowse...i mamp za meka, al oba rade fenomenalno
jQuery: Moto ove moderne knjižnice je jQuery: The Write Less, Do More, JavaScript Library, upravo u toj rečenici autori su objasnili cilj svih tih JavaScript library-a, a ne samo jQuery-a. Zašto da pišete gomilu JavaScript koda kada je netko to već učinio za vas i može se reći da je odradio jako dobar posao. Zaboravite optimizaciju vašeg JavaScript koda za beskonačne verzije browsera, JavaScript library je već optimiziran za sve browsere.

Što je od znanja potrebno da se radi sa jQuery bibliotekom? CSS i skoro ništa javascript-a. Skoro ništa? Pa potrebno je da znate kako se prave pozivi. Evo primjer ispod:

Code:
$(document).ready(function() {
  //klikom na link iskače poruka "Hvala na posjeti!"
   $("a").click(function(event){
     alert("Hvala na posjeti!");
   }) });
Ja sam ga počeo koristiti kad mi je zatrebao Lightbox. Pošto nije bilo "hrvatske" verzije lightbox-a onda sam malo učio pa sam i to sredio. A onda kad sam dalje vidio što se sve može i koliko je dobar zaljubio sam se u njega.

Evo jedan tutić na hrvatskom:
http://www.kroativ.net/izdvojeno/nau...cript-library/

jQuery olakšava i AJAX pozive.

The jQuery library has a full suite of AJAX capabilities. The functions and methods therein allow us to load data from the server without a browser page refresh.
Ajax couldn't be any easier than it is with jQuery. jQuery has a handful of functions that make the easy stuff really easy and the complex stuff as simple as possible.
A common use of Ajax is to load a chunk of HTML into an area of the page. To do that, simply select the element you need and use the load() function. Here's an example that updates some statistics:

Code:
$('#stats').load('stats.html');
Ja sa XAMPP-om nisam nikad imao problema. Sad ga vrtim na Windows 7 i jedini problem je bio što mi je Skype blokirao podizanje Apache-a (eto ako netko bude imao sličan problem - samo ubij skype)

Inače preporučam OpenSource platformu, ne zato što radim u njoj već zato što je hrpa programera koji je usavršavaju i smatram da će u doglednoj budućnosti nadmašiti Microsoft-ovu. PHP je već sad dobro OO potkovan, ako MySQL i zaostane s obzirom na kupnju od strane Oracle-a imamo PostgreSQL koji je moćniji od MySQL-a.

Eto
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2010., 12:54   #22
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
ma nemoras meni govorit o JS-u, optimizaciji i frameworkovima ja sam velim da ako neznas osnovu jave kako radi, neces znati ni neke sitnice raditi sa jqueryjem...

tipa window resize, jquery nema te opcije vec moras koristit tradicionalni JS...pa ga das jqueryju da se on time igra, zato velim prvo js onda jquery

= ozbiljniji problemni svakako zahtjevaju ozbiljniji pristup -> treba se znati neka pozadina, kako nesto napraviti, prog logika itd...e tu nemres vise bez JS tj. samo sa jqueryjem get me? jer se pol mog frameworka temelji na jquery-ju i cak nedopustam iskljucivanje javascripta u browseru!
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 20:45   #23
Rebel
Premium
 
Rebel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 96
Hvala na svim savjetima. Spremam se početi raditi vlastitu web stranicu pomalo, pa ću početi učiti sve to...
Recite mi, koliko je komplicirano napraviti nešto ovako? Ali da, kad se ode u galeriju fotki, fotke ne budu flash slideshow nego neka jednostavna galerija.
http://scottwatt.viewbook.com/
Rebel je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2010., 23:04   #24
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Za početnika, ovo je jednostavan dizajn. Bez previše "tričarija". Fino lijepo i pregledno.
Ako hoćeš neku galeriju probaj koristi gotove jQuery pluginove. Ima ih jako puno besplatnih, a i vrlo jednostavno ih možeš prilagoditi dizajnu svoje stranice.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je online   Reply With Quote
Staro 15.09.2010., 20:38   #25
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Ljepota jQuery-ja i pluginova koje su ljudi napisali za njega je u tome što je to vrlo lako implementirati na svoje web stranice i što dobiješ gotov kod sa demo primjerima i detaljno usputsvo kako to dodati na svoje web stranice.

Naravno možeš ti uzeti i neki drugi library koji ti više odgovara - mootools, dojo, prototype itd.
http://javascriptlibraries.com/

Iza sebe imam nekoliko php aplikacija sa mysql-om, vlastiti cms, itd. ali da moram isprogramirati 10 linija JavaScript koda morao bih uzeti priručnik pa prvo ponoviti sintaksu.

A čemu kad je netko drugi to već napravio i nudi besplatno, uz dobrovoljnu donaciju.

Samo ti kreni i ničega se ne boj. Sve se da naučiti.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2010., 23:25   #26
Agnus
ređistred juzer
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Karlovac
Postovi: 40
rebel, pusti priče "ne treba ti html/css"
samo ti lijepo posveti prvo neko vrijeme html/css-u pa će ti to kasnije biti uvijek dobra baza.
to ti je kao da rješavaš zadatke iz matematike, a formule si nisi ispisao na papir, pa svako malo tražiš po bilježnici/knjizi gdje je što da probaš sve skupa skužiti.
a ako ideš korak dalje, pa prvo naštrebaš formule, onda rješenja sama od sebe dolaze, jer poznaješ alate...
html/css je osnova weba, a dalje ćeš puno lakše
Agnus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na