Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.10.2004., 13:47   #1
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
CAFDY projekt za svakog moddera

Protekli tjedan sam radia na velikom projektu.
Radia sam software CAFDY (Control Cathodes and Fans Digitally) ili za makyja Digitalna kontrola Neonki i Ventilatora.
Software preko paralel porta šalje "data bit" kada vi pritisnete određeni gumb. Princip je vrlo jednostavan, kada pritisnete gumb broj 1, tada se preko paralel porta i to pin-a broj 1 šalje signal koji "aktivira" tranzistor i pojača mu signal te on tada može aktivirati ventilator ili neonku, odnosno može palit i gasit. Nažalost, sad trenutno nemam digitalca pa vam ne mogu poslat slike tiskane pločice na kojoj je cijeli sklop, pa ću vam objasnit.

U maloj kutijici se nalazi tiskana pločica sa elektroničkim elementima. Na kutijici se nalazi i 8 molex konektora na koje se priključe ventilatori ili neonke. Svi ti konektori su muški jer se na njih priključuju,naravno ženski konektori. Nalazi se i jedan ženski u kojeg se priključi molex iz napajanja i on ujedno napaja cijeli sklop.
Trial verziju software-a CAFDY možete skinuti ovdje:

CAFDY hrvatska verzija

CAFDY engleska verzija

Evo i jedna slika da vidite interface programa:



Mali opis interface-a:
Program ima i "System log", odnosno grafove koji prikazuju rad vaše memorije,CPU-a, HDD-a itd. Kada je npr. ventilator uključen upaljena je plava lampica i piše ON, kada je ventilator isključen plava lampica je isključena i piše OFF.
Svakom gumbiću možete dat vlastito ime, testirati svoj port...
Program je JAKO jednostavan. Ako primjetite ikakve bugove ili probleme, molim vas javite mi
Ako imate ikakve želje, sugestije, šta da još stavim u program, opalite reply ovdi.
Kad nabavim digitalca, slikat ću sve i poslat slike.
btw za one kojima se ne da radit cili sklop, napravit ću kit koji će bit pušten u prodaju. Cijena će bit razumna

__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB

Zadnje izmijenjeno od: Towar. 31.10.2004. u 17:53.
Towar je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 15:08   #2
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
sweet
(al kaj ces s Tt-oni imaju do 8 kulera?):P
salasvakako dobra stvar...i daj usput nacrtaj shemu negdje
ima ludaka koji to oce radit sami (JA)!
i naravno preporuka: smanji gumbice...meni su osobno preveliki
SVAKA CAST:clap:
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.10.2004., 15:18   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ajde odlično.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 16:56   #4
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
Gumbove neću smanjivati zbog toga što onda ne bi stala njihova imena, bilo bi premalo prostora.
Ajde ljudi, prijedlozi, pohvale, kritike
__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB
Towar je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 17:01   #5
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Jako zgodno,možda malo prekičasto. Ja ipak više volim čista hardverska rješenja
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 17:21   #6
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Baš je bljak .
Svaka čast. Zakej ti program nije Freeware. Ja bi to sam složio al nemam pojma o struji (Opet medicinska) pa mi molim te reci di ima za kupiti gotove ili od tebe i po kojoj cifri.
Fleks je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 17:31   #7
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Odlicna stvar. Samo me zanima nesto. Znaci,izlaz je na paralel portu. I s njega zice ponovo idu u kuciste? Malo je zajebano.
P.S. Mogao bi barem SUZIT gumbe,stanu sva slova,ali ako dodas jos koji vent itd neces morat sirit soft. I mozda da plave lampe promijenis u neku drugu boju da das malo efekta lampicama.
Keep on.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 17:47   #8
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
Program nije freeware zato šta sam na njemu radija punih 5 dana od 0-24, prodavat će se za neku sitnu lovu, neće koštat više od 50kn
Malo je gadno to sa kabelom od parallel port-a pa ću probat nać neko bolje rješenje. Šta se tiče cijene kit-a, koštat će 200kn.
btw ovo je moj proizvod, nema kupit ništa slično u hr, barem koliko ja znam. Već imam par narudžbi iz Kanade, od likova s Xoxide foruma, njima prodajem za 50$, pa će past neka lipa lova.
__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB
Towar je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 17:59   #9
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
U slijedećoj verziji CAFDY-a će bit omogućeno biranje font-a i veličine botuna, tako da ova verzija ostaje kakva je.
__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB
Towar je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2004., 18:00   #10
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
I onda nas fino towar vodi na marendu.
Fleks je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.10.2004., 18:04   #11
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
Citiraj:
Originally posted by Fleks
I onda nas fino towar vodi na marendu.
Na biru
__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB
Towar je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2004., 10:01   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Reci mi dali je shema tajna ili ne??? Mislim od kuda je dosla? Zanima me kako radi. Ono objasnjenje.

Vec davno imam neku shemu sa ove strane ali ni tamo nema bas previse objasnjenja. Imam zapravo jos jednu shemu ali nikako da je nadjem. http://www.electronic-circuits-diagr...tersckt1.shtml

Jednom davno smo ja i frend radili za maturalnu radnju kontroliranje uredjaja pomocu LPT porta. Njih dva na releje od 220/50. Ustekali liniju i televiziju i dosli sa tim na obranu radnje... :-)

Televizija se upalila a linija on pa off. Koja je to komedija bila... :-)
mann je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2004., 19:28   #13
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
Citiraj:
Originally posted by Hr_ri
Reci mi dali je shema tajna ili ne??? Mislim od kuda je dosla? Zanima me kako radi. Ono objasnjenje.

Vec davno imam neku shemu sa ove strane ali ni tamo nema bas previse objasnjenja. Imam zapravo jos jednu shemu ali nikako da je nadjem. http://www.electronic-circuits-diagr...tersckt1.shtml

Jednom davno smo ja i frend radili za maturalnu radnju kontroliranje uredjaja pomocu LPT porta. Njih dva na releje od 220/50. Ustekali liniju i televiziju i dosli sa tim na obranu radnje... :-)

Televizija se upalila a linija on pa off. Koja je to komedija bila... :-)
Na svaki pin staviš otpor i tranzić (bitno da je darlington) i dovedeš 12V. Ako te još šta zanima pitaj
__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB
Towar je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2004., 14:26   #14
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Ma ne ne nismo se razumjeli. Mene zanima objasnjenje spoja. Ma nema veze nije ni vazno. Lupam bez veze zanimalo kako je izvedeno to. Posto sam jednom radio shemu za maturalnu ali kao sto sam rekao nismo bili pre uspjesni :-)

Otpor i tanzic kazes ti a ???


P.s. Pogledaj shemu koju sam postao gore. Opto coupler je koristen. To je prva liga rijesenje. Ako ikada budem radio reprizu maturalne radnje obavezno radim s couplerom.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2004., 00:20   #15
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
Princip rada:

Kada je na npr. pin1 od parallel porta signal 0, znači da je 0V. E sad, kad ja pošaljem signal 1, tada je napon 5V, a kad napon na bazi tranzića pređe obično 0.7V, tada struja poteče zmeđu emitera i kolektora i oni još pojačaju signal i to je to
Valjda si nešto skužija
Ne volim koristit releje jer su skupi i imaju vijek trajanja. Sutra idem radit tiskane pločice (prvi put) i to više komada. Jel ima ko iskustva sa tim, koliko triba peroksida i solne kiseline???
__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB
Towar je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2004., 14:18   #16
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Originally posted by Towar
Princip rada:

Kada je na npr. pin1 od parallel porta signal 0, znači da je 0V. E sad, kad ja pošaljem signal 1, tada je napon 5V, a kad napon na bazi tranzića pređe obično 0.7V, tada struja poteče zmeđu emitera i kolektora i oni još pojačaju signal i to je to
Valjda si nešto skužija
Ne volim koristit releje jer su skupi i imaju vijek trajanja. Sutra idem radit tiskane pločice (prvi put) i to više komada. Jel ima ko iskustva sa tim, koliko triba peroksida i solne kiseline???
Periklorida i solne??? Ma kupis Feriklorid (barem mi to u Ri tako zovemo) u Chipoteci i stavljas pomalo grumene dok ne dodje tamno tamno smedji i onda udri. Malo ljuljuckas i gotovo za cas. Stavi sto manje vode. Lakse je ljuljuckati.

Sto se seme tice. Sad si mi rekao nesto sto i nije tako jednostavno. Kada predje 0,7V i nastavi rasti ovisno o npn i pnp on odlazi u zasicenje ili zakocenje.

No nije vazno kada budes postao shemu vec cu je ja prouciti...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2004., 00:49   #17
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
sorry malo OT al vidim da ste spomenili kiselinu, sta da ja radim ako nisam bas u blizini chipoteke(oko 80km do nje ), jel se moze kupit sta u ljekarni od kemikalija, kolko znam treba mi jos peroksid i hidrogen osim vode, jel ima za to dvoje kakav naziv strucni ili bas to trazim kad kupujem??

hvala
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2004., 13:48   #18
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
E frende drage volje bi ti pomogo ali nece ici od mene...

Napravio sam masu PCB -a ali uvijek sam radio sa feri(peri) kloridom. Ako bas nemozes do njega doci ostaje ti foto postupak. Za to ti ne treba kiselina ali ti treba posebna plocica pa ti dodje na isto. Lampu jos nabavis ali...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2004., 23:36   #19
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
ma nema beda, otic cu ja u ljekarnu i trazit kiselinu koja nagriza metal vald imaju tak nest hehe

ak ne drukcije zubima cu grist
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2004., 00:29   #20
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
narucim te odma kod zubara
daj nabaci konacno shemu
preporuka za program: napravi tako da si covijek sam zadaje kolko oce komada cega...i da budu promijenjivi
mogu ti pomoc u c-u al u visualu....
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2004., 14:54   #21
maky-st
hmhm...zzz svima...
 
maky-st's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: 21000 Split
Postovi: 1,070
towae svaka ti čast ali neman ja sad vremena da bi radio nešto teško a to mi ne izgleda lagano, a koliko ja vidin tebi i dalje ne valja forum na stranici daj sredi to malo i onu stranicu više napravi da se ne raspada puno u spijeha
__________________
moj zivot se mijenja... iz dana u dan ja kune neman
pozzz svima koju me znaju, a i onima koj ne
maky-st je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2004., 18:26   #22
bude
Warcraft III TFT
 
bude's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 861
Citiraj:
Originally posted by Hr_ri
E frende drage volje bi ti pomogo ali nece ici od mene...

Napravio sam masu PCB -a ali uvijek sam radio sa feri(peri) kloridom. Ako bas nemozes do njega doci ostaje ti foto postupak. Za to ti ne treba kiselina ali ti treba posebna plocica pa ti dodje na isto. Lampu jos nabavis ali...
Kakve veze ima foto postupak s ferikloridom?? Pa foto postupkom naneses samo zastitni sloj na plocicu ispod kojeg ostaju vodovi kad izjetkas plocicu s ferikloridom ili kombinacijom vodikovog peroksida i solne kiseline ili necim drugim.
Nakon osvjetljavanja plocice kod foto postupka trebas razviti plocicu u natrijevoj luzini (7%-tnom koliko se sjecam) pa ti je to samo jedna supstanca vise...
__________________
A64 Venice
Epox 9npa+ Ultra
Super Talent 2x512 MB
Saphire x700 pro
2x80 GB @ RAID0

bude je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2004., 20:34   #23
big_B
Premium
 
big_B's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 560
Ovak nešto, samo je fora u winapu koji pali i gasi lampe perko paralelnog porta možete naći u bug-u (neznam koji broj, ali brijem da je iz 6 mjeseca ove godine ili kasnije ). Tamo vam je detaljno opisana izrada tiskanih pločica a nacrtane su i neke sheme. Složio sam jednostavniju verziju od led dioda i čisto solidno izgleda.
__________________
big_B je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2004., 20:45   #24
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Originally posted by bude
Kakve veze ima foto postupak s ferikloridom??
Neznam ni ja kakve veze to ima??? Zasto to pitas???

Neznam dali smo se razumjeli. Foto postupak kojim sam ja radio isao nesto tipa prozirna folija, uv lampa, NaOH. Ako si mislio na to sto sam u postu napisao da netreba kiselina mislio sam na Feriklorid. NaOH (natijev hidroksid) vjerujem da se nadje lakse nego Feriklorid (u malim mjestima). Mada iskreno neznam gdje se ta kemikalija kupuje...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2004., 23:45   #25
bude
Warcraft III TFT
 
bude's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 861
Citiraj:
Originally posted by Hr_ri
Neznam ni ja kakve veze to ima??? Zasto to pitas???

Neznam dali smo se razumjeli. Foto postupak kojim sam ja radio isao nesto tipa prozirna folija, uv lampa, NaOH. Ako si mislio na to sto sam u postu napisao da netreba kiselina mislio sam na Feriklorid. NaOH (natijev hidroksid) vjerujem da se nadje lakse nego Feriklorid (u malim mjestima). Mada iskreno neznam gdje se ta kemikalija kupuje...
Pa poslije toga ti opet treba feriklorid ili solna kiselina+vodikov peroksid da izjetkas plocicu. Kad foto-oslojenu plocicu osvijetlis razvijes ju u NaOH. Tek tad je mozes drzati na svijetlu i sl. Nakon toga moras izjetkat visak bakra kao da si nanio zastitu na bakar flomasterom ili preslikacima...
__________________
A64 Venice
Epox 9npa+ Ultra
Super Talent 2x512 MB
Saphire x700 pro
2x80 GB @ RAID0

bude je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 13:28   #26
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Nemogu tupiti nesto sto nisam radio od 3 srednje no ja mislim da sam radio samo sa jednom otopinom. Ako kazes da to nije NaOH, mada sam ja bio siguran da je to bilo to, onda ocito smo stavljali to u nes drugo.

Moguce je da smo tu kemikaliju razvodnjavali u vise puta ali eto skidam glavu da smo radili sa jednom tekucinom.

Kao sto sam dole rekao uvijek sam radio sa ferikloridom osim par puta u skoli foto postipkom. Moguce je da se varam no...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 13:43   #27
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Eto nakon kraceg razgovora sa frendom dosao sam do odgovora. Radili smo sa dvije tekucine. Samo sto druga nije bila Feriklorid nego neka prozirna neznam sto je u glavnom bilo je dvije. NaOH i jos nesto... Toliko o mome sjecanju o foto postupku.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 16:49   #28
bude
Warcraft III TFT
 
bude's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 861
Ocito cu trebati napisati : hitthewa nekakv vodic za izradu tiskanih plocica (PCB-a) pa vam bude lakse : wtf :
__________________
A64 Venice
Epox 9npa+ Ultra
Super Talent 2x512 MB
Saphire x700 pro
2x80 GB @ RAID0

bude je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2004., 17:09   #29
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Originally posted by bude
Ocito cu trebati napisati : hitthewa nekakv vodic za izradu tiskanih plocica (PCB-a) pa vam bude lakse : wtf :
Sto se tice Feriklorida, vjerujem da to vecina zna. Sto se tice preslikavanja i pegle to isto vecina zna. No foto bi bilo korisno napraviti.

Ja sam napravio s ferikloridom min 50 PCB -a. Sa fotopostupkom u skoli ja mislim dvije... Eto do danas sam mislio da su te dvije tekucine bile iste.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2004., 18:56   #30
Towar
mmmm,da
 
Towar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Split
Postovi: 563
Evo sheme, konačno sam se sitija i to stavit :clap:



Javite ako išta napravite
__________________
Asus A7N8X
Athlon xp 2500+ Barton
512DDR Kingmax
Sapphire Ati Radeon 9550 128mb 128bit
Maxtor 40GB
Towar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na