Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2019., 10:13   #1
Ulmi
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Asus RT-AC51U - Speedport W 724V CI - problem

Pozdrav svima,

Modem kojeg sam kupio sa željom da ga koristim kao jedini modem (privukla me i mogućnost implementacije vpn-a u sam modem) se ispostavilo da nema ništa jači domet wi-fi signala u odnosu na Speedport. VPN usluga me na kraju nije zadovoljila (preveliki pad brzine interneta u odnosu na varijantu bez VPN-a).

Odlučio sam ga koristiti kao range exender za speedport.

Kako u svakoj sobi imam provedenu lan mrežu (stavljen je dummy mrežni switch od tp-linka - 5 ulaza) pokušao sam speedport spojiti na lan ulaz u dnevnom boravku, a ASUSA na lan ulaz u spavaćoj sobi - gdje bi on kupio postavke Speedporta - klonirao mrežu (isti SSID, ista šifra i vrsta enkripcije).

Navedeno se pokazalo gotovo nemogućom misijom, čak i kad sam uspio natjerati ASUSA da odašilja signal i da ima internet, Max TV uređaj (imam 2 kom - jedan u sobi, jedan u dnevnom boravku) ne želi raditi, ili se smrzne nakon 10-ak sekundi. Ako Max Tv radi, Wi-fi od Asusa izgubi internet.

Probao sam reset više puta, čačkao po postavkama, napravio upgrade firmwarea na Asusu, nažalost ništa.

Ukoliko ima tko kakvo rješenje bio bi vrlo vrlo zahvalan!

V
Ulmi je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 11:05   #2
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Preko jednog LAN priključka imaš MAX-TV ili internet , nikako zajedno.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.02.2019., 11:49   #3
Ulmi
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
U dnevnom boravku imam samo jedan lan ulaz/izlaz, drugi mi je rezerviran za telefon tj. dsl liniju dolaznu. Dakle izlaz iz Speedporta u lan mi je samo jedan.

Na dolaznom dijelu u spavaćoj sobi imam dva lan ulaza slobodna, dakle mogu spojiti max tv u jedan lan, a ASUS-a u drugi lan, međutim koliko sam shvatio problem je što je izlaz iz speedporta na lan, samo jedan i to očito radi koliziju.
Plus ne znam kakvu ulogu u tome ima mrežni dummy switch.

Hvala!
Ulmi je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 15:03   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Hm, da,
std. kod ISP šroteks uređaja je pred definirana funkcija pojedinog Lan priključka,
obično Internet / Mreža > Lan1 i 2, a IpTv na Lan3 i 4.

Iznimka je Ubee kod A1 / Bnet - a (za TC7200 ne mogu potvrditi), rade obe usluge na istom Lan priključku.

Ako bude falio jedan Lan kabel, možeš ga zamijeniti sa PowerLine kompletom.

Jedno je podešavanje Asus - a ako Range Extender a drugo kao AP šta bi trebalo dati bolje rezultate.

Napravi detaljnu shemu u prostoru, gdje ulazi xDSL linija, svi Lan kabeli, gdje želiš / imaš IpTv STB, gdje je to centralno mjesto sa switch - em, ...
pa ćemo smisliti najbolje rješenje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 16:03   #5
Ulmi
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Hvala na javljanju Nikky,

ne znam koliko mogu objasniti na ovaj način - dakle u ormariću nakon ulaznih vrata imam tel.liniju (inicijalno predviđene čak dvije linije - jednu smo skinuli - vodi u dnevni boravak).

U dnevnom boravku su dva priključka za lan/telefon (univerzalan ulaz tako da prima i lan kabel i onaj uži telefonski). Iz jednog priključka dolazi dsl/telefon u Speedport i tog ne mogu dirati, drugi je slobodan i spojio sam ga sa LAN1 ulazom na Speedportu. Mrežni switch je montiran direktno u ormarić i kabel od i spojen sa potrebnim kablovima.

Iz njega vode četiri izlaza: po dva za svaku sobu (dvije spavaće sobe) - ti Lan kablovi su također u ormaru i spojeni su na mrežni switch. Preko laptopa sam testirao spajanje na svaki lan ulaz sobi. Rade okej i laptop može bez problema na net preko LAN-a u zidu.

Što se tiče AP moda rada, pokušao bi i taj dio, ali nisam siguran kako podesiti IP adrese da Asus potegne od Speedporta signal (pretpostavljam da Speedport ne može biti u DHCP načinu rada).

Puno hvala!
Ulmi je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 16:33   #6
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Dakle, trebaš dvije linije od Speedporta do ormara. Ako je utp (8 žica), možeš skrimpati 2x 100 Mbit.
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 16:58   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ako je taj ormarić dovoljno velik vrati tj. stavi Speedport u njega a potom:
- dolazna xDSL linija ide u Speedport
- 1 Lan kabel iz dnevnog boravka spoji na Lan3 Speedport - a
- na to mjesto ćeš spojiti 1. IpTv STB
- 1 Lan kabel iz spavaće sobe (gdje želiš 2. STB) spoji na Lan4 Speedport - a
- na to mjesto ćeš spojiti 2. IpTv STB
- preostale Lan kabele spoji u mrežni switch -1 port
- sa tog 1 porta spoji u Lan1 Speedport - a
- ako je ostao koji Lan kabel, možeš ga spojiti direktno na Lan2 Speedport - a

Kad to odradiš MaxTv će raditi na 2 predviđena mjesta a na ostalim Lan priključcima imaš Internet / mrežu.

E sad, snimi situaciju u vezi wireless - a tj. kako je pokriven stan.
Tamo gdje je signal loš ili smetaju susjedi ćeš montirati Asus - a u AP + switch funkciji.
Ovo switch znači da još klijenata možeš spojiti na njega Lan kabelom.
Ta lokacija, npr. može biti i dnevni boravak pa možeš spojiti pametni tv, komp ...

Šta se AP postavki tiće, pametnije je da je SSID drugačiji od gl. routera, radni kanal obavezno različiti, ...

Nastavak slijedi
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 17:34   #8
Ulmi
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Huh, zvuči kao puuuno premještanja kablova.

Čak sam i spreman pokušati tvoju kemiju, jedina problematika koju vidim je premalo mjesta u tom ormariću, plus metalni je s poklopcem koji jednostavno mora biti zatvoren da ne narušava estetiku (ne pitaj ništa - ženski poslovi ).

Ako se ovo siroče od Speedporta muči bacati signal kad je na otvorenom, kako će se ponašati kad zatvorim metalna vrata i naguram ga u ormarić. Nisam preveliki optimist.

Na kraju ću jednostavno uzeti Ubiquiti LR i problem rješen. Šteta što se toga nisam sjetio prije nego sam kupio Asusa.

Hvala!
Ulmi je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 20:22   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Pa ne mora Speedport pokrivati WiFi, ugasiš ga na njemu a WiFi postaviš na Asus - u,
jasno ako može stati u ormarić.

Evo ti još jedna "kemija" šta je poviše frezer spominjao:
Ovaj Lan kabel na relaciji ormarić - dnevni boravak (preko kojeg sad dolazi xDSL linija) ćeš na oba kraja "podijeliti u 2x 100MB kabela".
Možeš kovati sam ili kupiti gotovo > https://www.links.hr/hr/razdjelnik-u...arni-053512423
trebaš 2 kom + možda će ti trebati i 1 ili 2 "spojnica" > https://www.links.hr/hr/adapter-delo...45-z-053512342

Zadaci:
- u ormariću na kabel šta ide u DB (sada je spojen na xDSL), spoji ovaj "razdjelnik" (sad kužiš zašto će vjerojatno trebati spojnica)
- istu stvar napravi u DB
- u ormariću na "crvenu" stranu spoji xDSL liniju
- u DB na "crvenu" stranu spoji xDSL liniju prema Speedport - u
- Speedport se sada treba sinhronizirati i raditi kao i do sada
- 1. IpTv STB u DB spoji na Lan3 Speedport - a
- spoji na Lan4 Speedport - a na na "plavu" stranu "razdjelnika"
- u ormariću na "plavu" stranu spoji Lan kabel iz spavaće sobe (gdje želiš 2. STB), možda će ti tu trebati 2. "spojnica"
- sad bi i MaxTv trebao raditi na obje lokacije
- preostaje (vjerojatno već tako imaš spojeno), Lan1 Speedport - a na drugi Lan kabel u DB
- u ormariću taj Lan kabel ide u switch kao i preostali Lan kabeli

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2019., 21:30   #10
Ulmi
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Hvala na dobrim savjetima, pokušat ću - možda ako uspijem to mentalno procesuirati.

Što se tiče gašenja Wlana na Speedportu i paljenja samo na Asusu - to mi ne rješava ništa, Asus ima jednako socijalni domet kao i Speedport. Tj. ako ga postavim u dnevni u sobama je jako slab signal.

Dakle jedina prihvatljiva varijanta mi je da radje oboje i pokrivaju wi-fi signalom cijeli stan - ili Asus ide na oglasnik, a uzimam Ubiquiti.

Thnx još jednom!
Ulmi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na