Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.08.2019., 12:37   #31
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,978
Lijepo je vidjeti da i ljudi sa foruma gdje se uglavnom okupljaju oni koji malo više znaju i dalje nasjedaju na clickbejterske Linus video uratke


Uvjerio vas čovjek da ne možete jedan film prebacit brže od 100MB/S




660P ima SLC cache od 130 gigabajta, naravno da nakon što se to potroši brzina pada, no tako je sa (skoro) svakim consumer ssd-om. Preporučujem pogledati anandtechov review (može i tom's hardware) a Linusa ostaviti po strani. Uglavnom, da, ako na dnevnoj bazi često kopirate 130+ gigabajta vamo tamo, onda uzmite nešto drugo. Za normalan rad, igre i sl. će bit više nego brz. Prosječan "kućni" korisnik puno više čita po tima ssdima nego što piše (pogotovo stotinu gigabajta odjednom) tako da će 660p biti više nego dovoljan.
Sa mehanikom ne stane u istu rečenicu, tako nešto zaista samo Linus može izreći.


Mehanike se zapravo lako riješiti, ovisno o tome koliko zapravo tih nagomilanih podataka po hddima trebate I ne samo da li ih trebate, nego i koliko često. Ja sam utvrdio da mi zaista treba jedno 100 GB osobnih stvari, ovo sve ostalo da nestane (video i sl.), ništa mi ne bi falilo.
Tako da kad shvatiš da ti i ne treba više od 1Tb, 1.5TB, nije previše teško riješiti se mehanike.


Osobno, nikad više mehanika u komp

Zadnje izmijenjeno od: Exy. 12.08.2019. u 12:46.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 13:20   #32
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Mehanike se zapravo lako riješiti, ovisno o tome koliko zapravo tih nagomilanih podataka po hddima trebate I ne samo da li ih trebate, nego i koliko često. Ja sam utvrdio da mi zaista treba jedno 100 GB osobnih stvari, ovo sve ostalo da nestane (video i sl.), ništa mi ne bi falilo.
Tako da kad shvatiš da ti i ne treba više od 1Tb, 1.5TB, nije previše teško riješiti se mehanike.


Osobno, nikad više mehanika u komp

Posto mi je tlaka čekat jos par godina da se za 1000kn bude mogao kupit 2Tb ssd krenuo sam u tom smjeru (brisanje onoga sto mi stvarno ne treba ili nemam ideju kad bi mi moglo zatrebat) i ono stvarno dosta stvari imam koje su stvarno nepotrebne tako da se mozda mehanike rijesim prije nego sto sam planirao
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2019., 13:36   #33
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,978
E, pa to je to Ne moraš čak ni brisat, ostavi to na hddu pa u ormar ili negdje. Onda kad nakon par godina zaboraviš što je na njemu uopće ga fino prodaš.



Puno ljudi (npr. ja) imaju taj sindrom hrčka, sve treba gomilat. Mislim da mi je to ostalo od davnih dana kad se se filmovi razmijenjivali sa ljudima preko DVD-a, igre kupovale od pirata i sl. pa je trebalo sve arhivirati i čuvati. Stvarno bi preporučio svima da malo prođu po tim svojim arhivama, pa će vidjet da 90% toga nikad više neće otvorit


HDD je relikt, em što je užasno spor, bučan, usporava boot, usporava vraćanje iz standbya itd. Bez te mehanike cijeli komp nekako puno finije radi. Uzneš neki brzi za sistem, programe igre, i doslovno bilo kakav za storage ostalih stvari koje ne stanu na prvi i gotovo, zbogom hddima.


Naravno, ima ljudi kojima realno trebaju terabajti i terabajti i to mora biti stalno dostupno, za njih ipak još nije cost effective da se potpuno riješe mehanike
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 13:39   #34
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Jos jedna preporuka za Crucial MX500, nedavno kupio 1TB na amazon.uk za 83Ł (ispod 100€).

HDD sluze samo za backupirati na njih i spremiti ih u spajzu. Za to su bolji od SSDa jer nece nikad sami od sebe izgubiti podatke (SSD treba tu i tamo struju).
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 14:02   #35
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Prema (svim) reviewima čisto solidan SSD.
Pa je, OK.. ali to vec imam preko 3 godine sa 850 Pro, dakle nis posebno, bar meni.
Ja bi sada neki NVMe sa brzinama ajd... 1000MB/s sa 1000MB/s dosta, 1TB i oko milju kuna, e to bi bilo solidan storage.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 14:04   #36
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Već spomenuti Intel 660p i Crucial P1 u NVMe izdanju imaju vredu brzine, a 500GB kod nas idu za 550 kn, dok 1TB ima za ~900/950 kn.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 14:10   #37
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Već spomenuti Intel 660p i Crucial P1
Mah... nema sanse da QLC stavim u komp, to je nogom u guzicu nazad. Stedio sam za 850 Pro prije 3 godine pa stedit cemo i opet ako treba al neka je posteno je ima dana kada prebacujem i 200GB u polukomadima ili komadu..
Evo danas sam dizao 2 Kali virtualke, to sa tim Intelom 660p - okaci macku o rep, za P1 necu nis rec, nisam vidio.

Exy nema veze jel to Linus ili Pajo Patak, lako je razluciti misljenje, komentar od testova sto su napravljeni. Zanimaju me crte, grafovi a kako ce on doziviti nesto, nema nekog utjecaja na mene.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 12.08.2019. u 14:17.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 14:13   #38
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Velim, meni su OK za VM čudesa, a bome za skladište podataka i nekakvi repozitorij kaj srale7 traži - dušu dalo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 15:10   #39
tole_
Casual Racist
Moj komp
 
tole_'s Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Sneed's feed and seed (formerly Chuck's)
Postovi: 418
Od nedavno je dostupan i Kingston A2000. Još jedan budget NVME drive cijenom sličan 660p/p1, ali ima TLC NAND. U Alzi je 1TB 130eur s dostavom dok su kod nas za sad dostupni samo 250 i 500gb modeli.

Ima i nekakav review
__________________
Why did the console peasant cross the road?
To render the buildings on the other side!
tole_ je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 15:22   #40
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
660P ima SLC cache od 130 gigabajta, naravno da nakon što se to potroši brzina pada, no tako je sa (skoro) svakim consumer ssd-om. Preporučujem pogledati anandtechov review (može i tom's hardware) a Linusa ostaviti po strani. Uglavnom, da, ako na dnevnoj bazi često kopirate 130+ gigabajta vamo tamo, onda uzmite nešto drugo. Za normalan rad, igre i sl. će bit više nego brz. Prosječan "kućni" korisnik puno više čita po tima ssdima nego što piše (pogotovo stotinu gigabajta odjednom) tako da će 660p biti više nego dovoljan.
Sa mehanikom ne stane u istu rečenicu, tako nešto zaista samo Linus može izreći.
Imam 'srecu' da sam u poslovnom laptopu dobio Intel 6000p. TLC sa 4GB SLC cache-a, dakle isti princip kao i kod 660p.
Najgori SSD ikad. Kad se zafila SLC cache, cijeli OS se smrzava, a pisanje ide prosjecnih bijednih 80-ak MB, i to na nacin da ima kratki peak od 400-500MB/s, i onda padne skoro na nulu, gdje ceka par sekundi, i opet...

Primjer imas i na slici (nazalost 'source' je citao samo sa 200MB/s...):


Pogodi kad se zafilao SLC cache.

Drugo, taj disk nema 130GB SLC-a, vec ovisno o modelu 6, 12 ili 24GB SLC-a.
U ovom slucaju, Linus je blizi istini nego ti.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2019., 17:10   #41
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,978
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Drugo, taj disk nema 130GB SLC-a, vec ovisno o modelu 6, 12 ili 24GB SLC-a.
U ovom slucaju, Linus je blizi istini nego ti.

Za 6000p ne bih komentirao jer zbilja ne znam ništa o tom modelu. Koliko vidim, 128GB model zaista ima vrlo mali SLC cache (4GB), žao mi je što su ti to uvalili na poslu.



Što se Linusa tiče, kao što sam rekao, držite se Anandtecha.


Evo, imaš ovdje lijepi graf (SLC cache size in GB):


https://www.anandtech.com/show/13078...c-nand-arrives


Cache na praznom terabajtnom 660p ima 140GB. Kako se disk puni, cache se smanjuje, da bi skoro pun disk imao cache kako si gore napisao (12GB). Ovdje spominjani MX500 također ima dinamični SLC cache, nije to ništa specijalno čudno.



Samsung 860QVO, terabajtni:


https://images.anandtech.com/doci/13...60qvo-1000.png


Nakon 40 GB, write ide na 100MB.



I dalje ne vidim problem ako će se disk koristiti za "kućnu" upotrebu. Idealno, za sistemski disk treba uzeti nešto brže, a za igre i storage ne vidim kako 660p nije dovoljno dobar.


Za specifične situacije, kad se često prebacuju vrlo velike (50GB+) količine podataka sa diska na disk, naravno da QLC nije dobro rješenje, ali za uobičajeni rad, igre, programe, video, najbitniji je read rate ionako.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2019., 09:42   #42
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Neke preporuke za storage ssd, konkretno mora biti m.2, sto duza garancija i da normalno radi kad ga se nakrca podacima.


Za sad mi je favorit Kingston A2000 1Tb, koji kod nas kosta oko 860 kn vani i jeftinije.




Jel ima sta bolje/jeftinije?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 12:51   #43
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Evo jesnog jos jeftinijeg rjesenja (960 Gb za 90$)

MyDigitalSSD 960GB SBXe @ Amazon



Review
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 12:59   #44
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,311
A carina na uvoz iz USA?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 28.10.2019., 13:22   #45
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Da, to sam malo zaboravio.


Uglavnom mogu ga dobit na kucnu adresu za 930 kn, sto i nije neka priča jer su toliki kod nas i u slučaju reklamacije neopisivo je lakse to odradit kod nas.


Pisi kuci propalo sa ovim jeftinim američkim cijenama
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2020., 17:24   #46
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Eto, još malo pa 10 godina od prvog posta, a HDD-i su još sa nama
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2020., 18:42   #47
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,978
Kako kod koga
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2020., 12:50   #48
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,423
Tek sada vidim topic.
Ugl ja sam većinom na SSD-ima, i to čak najviše zbog buke, a ni na brzinu se ne žalim. Prije SSD-a sam uvijek imao HDD-ove u RAIDu 0. Nije da radim nešto zahtjevno, igre i slično, nego sam jednom probao RAID i nije bilo povratka. I tako sada imam 512gb 8200 pro nvme na kojemu su mi samo win i programi, ali po potrebi ću ga nafilat. Za igre sam uzeo mx 500 1tb i taj SSD je odličan, bio je najisplativiji kada sam ga uzimao, možda je bilo nekih za 100injak kn jeftinijih, ali nisu imali 5g garancije. Još imam i taj neki Sandisk ultra od 256gb iz starog kompa koji radi zadovljavajuće. Za stroage tj da budem precizniji za DL, torrente i slično koristim 1tb 2,5'' HDD. Spor za poludit, ali je tih. Htio bi se i toga riješit, ali ne znam koliko su izdržljivi SSD-i za takvo skoro pa svakodnevno kopiranja na i sa njih? Opet gledam taj prastari Intel mislim 3300 od 180gb koji imam mislim 7+ godina i koristio sam ga do ljeta za OS...em radi savršeno, em je na 100% zdravlja.

Ma SSDi su zakon.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2020., 21:16   #49
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,185
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Jos jedna preporuka za Crucial MX500, nedavno kupio 1TB na amazon.uk za 83Ł (ispod 100€).

HDD sluze samo za backupirati na njih i spremiti ih u spajzu. Za to su bolji od SSDa jer nece nikad sami od sebe izgubiti podatke (SSD treba tu i tamo struju).
Sorry sto kvotam stari post al moze pojasnjenne ovog..natrpam ssd i stavim ga u ladicu pol god i kad ga kresnem opet moze biti data loss...wtf?
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2020., 05:43   #50
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor microsoft66 Pregled postova
Sorry sto kvotam stari post al moze pojasnjenne ovog..natrpam ssd i stavim ga u ladicu pol god i kad ga kresnem opet moze biti data loss...wtf?
Nije NAND za dugotrajni backup, u rangu Princo medija je što se tiče pouzdanosti za trajni backup.
Za backup ga je najbolje držat u frižideru.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2020., 20:44   #51
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
U zadnjih 30 godina ili dokad mi pamet seze jedino se sjecam jednog HDDa koji mi je krepao, a krepao je jer sam ga spojio na struju dok je kompjuter radio, hahaha

U ne tako davnoj proslosti vec su mi 2 SSDa otisla na vjecna lovista, nebi ja na tome drzao nista osim Windowsa. Ili sam samo ja takav nesretnik ili stvarno ti SSDi radje odu nego HDDi?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2020., 20:46   #52
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,185
meni je hardova vise od 10 riknilo,ssd nijedan
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2020., 20:48   #53
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Eh, onda izgleda mene vise vole hardovi. Dobra stvar je sto drzim redovito Windowse i nista vazno na njima.

Usput jel se i vama cini da cijene SSD-a idu gore?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2020., 07:38   #54
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
I meni su otišla 2 SSD-a, jedan HDD je dobio neispravne sektore ali sam iskopirao podatke na drugi HDD bez problema. Oba SSD-a su se "zbrikala" bez mogućnosti pristupa podacima.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2020., 07:59   #55
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726







Stvarno sam nesretnik s tim SSDeima.
-->
Da, to je cudno i meni, i moji su se zbrikali onak bezveze. Dok HDD i ovaj sto mi je otisao mojom nepaznjom je radio, ali sa masom bad sectora koje nije bilo moguce popraviti.

Onak se tesko pokusavam sjetiti dali mi je jos koji HDD riknuo, vjerojatno je, ali to je sve bilo prije, dok evo recimo SSD masovnije koristim posljednjih 10 godina bi rekao i vec su otisla 2.

Znam da je ovo statisticki sve nebitno, ali hocu rec dali postoji neko istrazivanje ili nesto da potvrdjuje da je HDD izdrzljiviji. A opet ak se pogleda masa ljudi koristi SSD za windowse koji vjerujem non stop nesto rade po disku dok HDD je definitivno postao kao storage, pa valjda i to ima razlog sto SSD vise krepava, ako uopce je netko to istrazio.

Slika govori vise od rijeci:







Stvarno sam nesretnik s tim SSDeima.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2020., 09:35   #56
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Baš sam nedavno bacio jedno 20tak neispravnih HDD-ova koji su se nakupljali godinama, još se moram sustresti sa neispravnim SSD-om
HDDovi su često rikavali u laptopima, vjerojatno zbog pomicanja/trešnje dok radi.

SSDovi su nezahvalniji za čistu statistiku jer ih doslovno svaka budala radi sad, dok si HDD-ove imao prakticki 3 proizvođača
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 17.06.2020., 09:49   #57
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da slazem se, i stvarno ej vrijeme kad ce HDD nestati, ali kako su sad cijene SSDa krenule gore, neznam zasto kao sto i sam kazes proizvodi ih tko god zeli. Mislim da je cijena jedini razlog zasto HDD nije nestao.

Dali se mozda znade zasto je SSD skuplji od HDD? Jel se tu radi o nekim skupim dijelovima, procesu proizvodnje ili je to ko sa naftom, ima je neograniceno, ali da drze visoku cjenu vade jako malo...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2020., 13:22   #58
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Da slazem se, i stvarno ej vrijeme kad ce HDD nestati, ali kako su sad cijene SSDa krenule gore, neznam zasto kao sto i sam kazes proizvodi ih tko god zeli. Mislim da je cijena jedini razlog zasto HDD nije nestao.

Dali se mozda znade zasto je SSD skuplji od HDD? Jel se tu radi o nekim skupim dijelovima, procesu proizvodnje ili je to ko sa naftom, ima je neograniceno, ali da drze visoku cjenu vade jako malo...
Na cijenu utječe sve navedeno plus zakon ponude i potražnje, puno se kupuje SSD-ova. Sad nas još proizvođači šišaju ko ovce dok mogu mlatit dobru zaradu. Ali ide sve polako u dobrom smjeru, pojavljuju se SSD-ovi velikog kapaciteta raznih proizvođača pa možda za godinu-dvije bude cijena SSD-a unutar prihvatljivih okvira gledajući omjer cijena/kapacitet u odnosu na HDD.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 19:25   #59
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,185
taman 10 godina od prvog posta...vidimo se za dvije godine
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2020., 00:41   #60
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Da ne bi za 10 godina bilo sve isto kao i sada? Čini mi se da opasno stagniramo.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na