Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.03.2020., 21:56   #1891
gazda099
Premium
Moj komp
 
gazda099's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 163
ja sam nedavno zabunom obrisao particiju ali sam je sa AOMEI Partition Assistant-om uspio vratiti, skupa sa svim podatcima, full verzija
gazda099 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 07:58   #1892
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Testdiskom sam nedavno vraćao stvari sa dynamic particije, dobro je odradio posao. Možeš ga pokrenuti i iz Windowsa, pa isprobaj čisti copy
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 10.03.2020., 14:33   #1893
kalu
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 104
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Testdiskom sam nedavno vraćao stvari sa dynamic particije, dobro je odradio posao. Možeš ga pokrenuti i iz Windowsa, pa isprobaj čisti copy
Da li ti je vratio sve i ako ne vidi fileove kad stisnes P nakon scana i deeper scana u kojima nadje particije?
__________________
sTay tUned
kalu je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2020., 08:17   #1894
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Ne znam - kod mene su se vidjeli svi fileovi.
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 17:44   #1895
Logicus
Premium
Moj komp
 
Logicus's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Ne živim
Postovi: 139
Ekipa,

Kumu mi je crka HDD od laptopa, WD-ov, skoro ne korišten. Čitač ne radi, ili glava ili šta već, ne prepoznaje ga ništa. Na njemu ima slika od sina, vjenčanja, itd itd.. Masu vridnih stvari.

Mislia sam kupit novi takav da probamo zamjenit čitač (ja i rođak), on je već to radia, reka je da bi proba. Samo me zbunjuju nazivi i ovi kodovi. Koji disk uzet da bi moga zamjenit čitač na disku u privitku na slici.

Evo veća slika - https://imgur.com/WK2T80G

Model je WD10JPVX, al iza toga ima masu oznaka dodatnih, jel se koja od njih odnosi na čitač itd, ako ima ko više znanja.

Hvala
__________________
MPS
Logicus je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 17:58   #1896
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ako misliš zamijeniti elektroniku, zaboravi to u startu. To se moglo u vrijeme IDE diskova. U elektronici postoji čip koji kodira podatke. Svaka eletronika ima vlastiti čip. Dakle, zamjenom nećeš postići ništa jer novi čip neće moći pročitati podatke kodirane starim čipom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 18:31   #1897
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Logicus Pregled postova
Ekipa,

Kumu mi je crka HDD od laptopa, WD-ov, skoro ne korišten. Čitač ne radi, ili glava ili šta već, ne prepoznaje ga ništa. Na njemu ima slika od sina, vjenčanja, itd itd.. Masu vridnih stvari.

Mislia sam kupit novi takav da probamo zamjenit čitač (ja i rođak), on je već to radia, reka je da bi proba. Samo me zbunjuju nazivi i ovi kodovi. Koji disk uzet da bi moga zamjenit čitač na disku u privitku na slici.

Evo veća slika - https://imgur.com/WK2T80G

Model je WD10JPVX, al iza toga ima masu oznaka dodatnih, jel se koja od njih odnosi na čitač itd, ako ima ko više znanja.

Hvala
Uz ovo što ti coconut kaže, bilo kakvim daljnjim drkarenje po disku,.postoji šansa da ga još više ujebeš.

Tvoja jedina solucija je da ti profi lab vrati podatke za lovu. Ništa iz kućne radinosti.

Nećemo sad palamudit ti ovdje zašto nemaš backup i to, jer to sad znaš i sam

HelpDisc u ZG više ne postoji. Ali probaj naći nekoga/nešto kod nas tko se time bavi. Daš im disk, platiš i to je to.

Samo nemoj dalje niš po njemu čačkat jer ga možeš još deblje ukenjat
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 19:33   #1898
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ovo bi mogle biti alternative:
https://infolab.hr/
https://diskdoktor.hr/

Kakvi su nemam info, cijene ne treba uopće komentirati ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 21:25   #1899
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Zamjena elektronike neće raditi sigurno, zamjena elektronike plus zamjena EEPROM čipa (perbacivanje sa stare elektronike na novu) će možda raditi, ali golemo možda, pogotovo u kućnoj radinosti. Infolab gotovo sigurno može vratiti podatke, kolegu je recovery 500GB diska izašao cca 2500kn, ali najbolje je kontaktirati ih i provjeriti, nemam veze s njima niti znam kako procjenjuju i naplaćuju vraćanje podataka.
Night je online   Reply With Quote
Staro 24.04.2020., 01:53   #1900
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Da, o InfoLabu sam svašta čuo od -5 do 5 ocjena, ali nisam radio sa njima.

HelpDisc je meni bio jedini odabir i sa njima sam imao odlična iskustva ali nažalost zatvorili butigu u ZG...nemam pojima zašto.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 01:05   #1901
Logicus
Premium
Moj komp
 
Logicus's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Ne živim
Postovi: 139
Poz. Hvala na odg.

Uglavnom preskupa je opcija šta smo gledali, tj. šta je on gleda s tin firmama za vraćanje podataka, a moj rođak, koji ima mnogo iskustva s hardverom je već vratia disk od 2 TB iz mrtvih, Seagate Barracudu na taj način, on je sam sugerira da bi mogli probat. Samo neznam koji disk da uzmemo radi tih milijun i 9 oznaka.
__________________
MPS
Logicus je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 07:31   #1902
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Svejedno je koji disk ce te uzeti jer se to ne moze raditi, vec ti je receno, ne znam zasto ne citas.
Da je to samo tako odsarafit jedan dio sa ispravnog i prikacit ga na neispravni onda ove firme za vracanje podataka ne bi ni postojale niti bi ulagale u opremu koja vrijedi desetke tisuca eura.

A ako je tvoj rodjo toliki strucnjak onda bi valjda on trebao znati koji disk da kupis pa da on to "strucno" zamjeni.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 12:55   #1903
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Logicus Pregled postova
Poz. Hvala na odg.

Uglavnom preskupa je opcija šta smo gledali, tj. šta je on gleda s tin firmama za vraćanje podataka, a moj rođak, koji ima mnogo iskustva s hardverom je već vratia disk od 2 TB iz mrtvih, Seagate Barracudu na taj način, on je sam sugerira da bi mogli probat. Samo neznam koji disk da uzmemo radi tih milijun i 9 oznaka.
Ne bi htio ulaziti niti kritizirati tvog rođu, ali imam i ja mnogo mnogo iskustva sa hadrverom, pogotovo od 2005 nadalje i kažem ti da sama zamjena elektronike neće napraviti ništa, a lotanje čipa sa jedne na drugu elektroniku može dovesti do još većeg sranja. Vratio sam i ja 100+ Seagate Barracuda iz mrtvih koje su imale BSY error, ali to je bilo nešto drugo.

Taj Seagate kojeg je oživio tvoj rođo je možda imao neki sasvim deseti kvar. Ima tu dosta stvari koje mogu otići na disku. Možda je elektronika ispravna, a nešto unutra otišlo. A disk ako doma otvoriš, možeš ga odmah baciti u kiblu.

Labovi imaju "donorsku" elektroniku za diskove i profi opremu te tzv. Čistu sobu. Ne stavljaju to oni u USB ladicu pa Copy/Paste. Ta oprema košta, pa samim time i usluga.

No, još jednom i zadnji put apeliram - ako su te slike jako jako bitne i stvarno nema druge kopije te još toga što je na disku, bolje je platiti 2-3 kkn za to nego platiti isti takav disk 500-600 kn i onda imati isti rezultat, a disk možda uništiti i trajno.

Po meni, bolje je sad dati 2-3 tisuće, nego 500-600 kn, probati, pa opet dati 2-3 tisuće.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 13:06   #1904
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Ocito slike nisu jako bitne, nego su “jako bitne”.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 13:54   #1905
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Posalji upit, ako je neka bakanalija, znali su biti racuni i 1000kn. Sto vise mesarite po disku, cijrna ce biti veca u konacnici.

1000 il 2000kn nije puno ako su slike bitne.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 16:25   #1906
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Spašavanje podataka s HDD

Bokic,

imam komp ciji disk ne mogu vise inicijalizirati a samim time ni dobiti drive letter da udem u njega ili izvrsim check disk, na smartu vidim dosta bad sectora a kod inicijalizacije dobijem "data error cyclic redundancy check"

pitanje (a da si skratim muku ici redom po tutorijalima): zna li netko pouzdan program s kojim bi mogao izvuci podatke?
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 19:30   #1907
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
Bokic,

imam komp ciji disk ne mogu vise inicijalizirati a samim time ni dobiti drive letter da udem u njega ili izvrsim check disk, na smartu vidim dosta bad sectora a kod inicijalizacije dobijem "data error cyclic redundancy check"

pitanje (a da si skratim muku ici redom po tutorijalima): zna li netko pouzdan program s kojim bi mogao izvuci podatke?
Takvog nema, ovisi u kakvom stanju je disk.
Ako ga uspiješ mountati (da vidiš fileove na njemu) što prije kopiraj koliko možeš na neki drugi (nikako nešto zapisivati na taj) dok još daje znakove života.
Ako je file sistem u raspadu, meni su u par slučajeva pomogli Easus DataRecoveryWizzard i R-Studio.
Max Rockatansky je online   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 10:16   #1908
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ako može help, imam jedan specifičan HDD iz dvd-hdd rekordera, kojemu pokušavam pristupiti.
izvrtio sam svašta, partition manageri uglavnom vide particije kao RAW, eventualno kao fat12 (12!, ne 16).
izvrtio sam nekoliko partition managera preko live windowsa, probao na linuxima ali oni mi uopće ne vide disk.
pod windowsa ima jedan tool baš za LG dvd rekordere kojim uredno pristupim sadržaju diska i mogu kopirati video materijal.
na disku su 2 particije, prva za snimanje videa, druga sa firmware-om za rekorder.
disk je sad 15 godina star i strah me da ne crkne, a time gubim uređaj jer se bez tog diska uređaj ne želi bootati.
imate neki savjet kako da , ako ništa drugo, kloniram disk (jer mu ne mogu pristupiti nikako) ?
idealno sam htio staviti veći disk u uređaj ali to neće ići, vjerujem da uređaj nema podršku za veće diskove ionako.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 10:30   #1909
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
A uređaj u pitanju je..?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 11:29   #1910
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Probaj to s acronisom prekopirat tj napraviti image, ili imas one orico ladice za diskove koje imaju bit by bit kopiranje pa s njom.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 11:58   #1911
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
A uređaj u pitanju je..?
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
jedan specifičan HDD iz dvd-hdd rekordera
LG RH nešto, unutra je IDE disk od 160gb. ima jednu video particiju, i na kraju diska je 200MB particija sa firmware-om, kojoj također ne mogu pristupiti.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Probaj to s acronisom prekopirat tj napraviti image, ili imas one orico ladice za diskove koje imaju bit by bit kopiranje pa s njom.
IDE disk... pogledat ću šta se od alata nalazi na rescue live-u pa probat DD image napravit. aomei mi nije dao, jer je particija raw.
nisam se sjetio neki data recovery alat koristit, to ću probat kasnije.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 12:00   #1912
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
@jp_rv
Previše si općenit, za početak fino se navede model uređaja,
potom se traži dodatni info na netu, pogotovo kakav je file sistem na hdd - u.

Pogađam ali vrlo vjerojatno je hdd u nekom od Linux formata (čitaj ext2 / ext3 / ext4 ili nešto treće).
Znači, prvo treba na kompu probati sa Live Linux - om, a ako ga ne vidi znači da su smućkali nekakav property fs.

Za napraviti "rezervnu kopiju" najbolje je to odraditi clone u Live Linux - u sa čuvenom dd komandom jer će odraditi kako treba samo moraš biti extremno pažliv koji je disk source a koji destination.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2021., 09:30   #1913
tetak dudo
Premium
Moj komp
 
tetak dudo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: 45.594-16.217
Postovi: 236
vračanje fotografija

vračao hdd disk iz starog kompa u novi kao particija D,prije toga iz njega prebacao slike koje sam našao, i onda pošto su bili windowsi na njemu sam formatiral i 3 particije c d e spojio u jednu d,sad mi veli prijatelj da je ostalo puno slika na njemu koje nisam prebacio pa pitam ima li koja mogućnost da se to vrati
__________________
Dell OptiPlex Micro
ThinkPad T470
tetak dudo je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2021., 12:20   #1914
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Pročešljaj to sa RStudio ili sličnim recovery programom koji skenira u raw modu i traži datoteke po headerima. Naći će vjerojatno skoro sve slike jer većina slikovnih formata ima jasno definiran početak i kraj datoteke pa ih takvi programi lako nalaze. Naravno neće uspjeti izvući one koje je nešto drugo prepisalo ili koje je fragmentiranje raskomadalo, ali dobar dio hoće.
I da, ako nije neki baš ogroman disk ja bih tu prvo napravio njegov image sa DDom iz Linuxa i onda radio recovery na imageu. Jer Windowsi svakim bootom i radom još malo gaze pobrisane podatke, pa je rad na imageu sigurniji.
Night je online   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 21:18   #1915
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Društvo imam jedno pitanje. Da li je moguće ili imate kakve informacije kako bi vratio podatke brisano s aplikacijom Eraserom ?

Treba mi za testiranje koliko je pouzdana aplikacija Eraser u formatiranju diska.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 21:50   #1916
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,185
Čekić najpouzdaniji.format opalit ( ne quick) i onda macolom jedno 10 put.garantirano nema povratka
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 09:42   #1917
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Smisao Erasera i bilo kojeg drugog shredera je da se podaci ne mogu vratiti. Eraser jer tu dobar i nećeš sigurno vratiti to što prebrišeš s njime.
MiniTool Partition Wizard isto ima opciju wipe disk koja dobro radi, a pored particije može brisati i cijeli disk skupa sa particijskim tabelama.

Meni je omiljena metoda za to dići Kali sa USBa (može praktički bilo koji LiveLinux) i onda programom "shred" prebrisati disk, ide brzo i može mu se staviti koliko prijelaza će raditi.
A ako disk ide u otpad onda čekić ili brener, brže je nego wipanje.
Night je online   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 11:20   #1918
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Čekić nije opcija, ako hoćeš dalje prodat nekom dalje jer ti je taj hard disk ispravan i višak.

Doma sam si složio NAS koji je na mreži ima 4TB u raid 1 za backup i pohranu, a u kompove ubacio SSD-ove i sad su mi nekoliko diskova od 500GB višak.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 14:39   #1919
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,185
I sta mos dobit za diskove od 500gb, dvije porcije cevapa.uostalom ako je tako nesto bitno na njima to se ne prodaje.
microsoft66 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 01:27   #1920
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Ma nije niš takvoga bitno. Već općenito pitam.
Ne znam meni je bez veze baciti/podrobiti ispravne diskove od pola terabajta, a netko si može jeftino složiti raid 0 ili 1, zatim da ima NAS, server, storage itd.
DANCI je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na