Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2022., 10:46   #1
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Pokretanje biznisa s turističkom ponudom

Dakle,
dvojica kolega i ja razmišljamo o pokretanju biznisa u blizini starog grada na Kalniku.

Razmišljamo o nabavci nekoliko električnih bicikala/romobila za offroad i ponudu tura oko i po planini.

Nitko od nas nema iskustva u pokretanju vlastitog biznisa, a svjesni smo toga da je papirologija u RH najveći ubojica ideja i biznisa, pa me zanima što bismo sve trebali uzeti u obzir i napraviti da idemo u takvo nešto.

Ne bismo svi bili zaposleni tamo, jedan/dvojica bismo bili ulagači, a dvojica/jedan radnici. Pomagali bismo si naravno kad treba uletiti s nekim fizičkim poslom/prijevozom, ali ne bismo bili zaposleni tamo.

Dakle, treba otvoriti tvrtku vjerojatno, dobiti neke dozvole, osiguranja od ozljede, položiti prvu pomoć...

Treba li štogod položiti da se može davati takve ture?
Može li par savjeta?
Hvala!
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 08:21   #2
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Ako već ne direktan savjet, kome se obratiti, koga pitati?
strgani je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2022., 09:16   #3
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,481
Napravite prvo analizu da li se isto isplati ili ne.
Morate uračunati sve troškove, opreme, održavanja, osiguranja, plaća (bruto 2 plaća, ne neto), struje, vode, najma, knjigovodstva itd. Pretpostavljam da je većina troškova fiksna, bez obzira na promet, ali ako nije i o tome treba voditi računa.

Onda napravi scenarije poslovanja u nekom željenom periodu, po mogućnosti tri (good, bad, ugly ), i vidiš isplativost posla (u kojem vremenskom periodu kroz sve scenarije).

Nakon toga tek donosiš odluku da li riskiraš ili ne.

Oko tvrtke, odluči se da li ideš na d.o.o., j.d.o.o. ili obrt. Sve ima svoje prednosti i mane.
Da li ćeš biti u sustavu PDV-a ili ne (obavezno nakon 300.000kn prihoda u godini).

Ne može ti nitko to napraviti umjesto tebe. Ti znaš da li ćete unajmljivati prostora za to ili ne, koliko ćete platiti, koliko će biti zaposlenih, kolike su plaće, broj vozila, cijene...

Što se tiče dozvola, trebaju obično MTU kada otvaraš trgovine. Možda treba i za ovaj prostor iz kojeg bi davao u najam, ali postoji velika šansa da niti ne treba.
Da sam na tvom mjestu pokušao bih sam pronaći po internetu, ali sumnjam da bi pitao ured gospodarstva. Ako ih pitaš sigurno nešto nećeš moći. Kod većine njih je logika ići na najrestriktivnije moguće ako nisu apsolutno sigurni u uvjete za neku branšu. Uvijek kasnije možeš reći da nisi znao i da ćeš ispraviti grešku ukoliko te budu davili oko nečega.

Osiguranje ljudi i opreme bih svakako uzeo, nikada ne znaš što se može desiti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 12:30   #4
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2022., 06:34   #5
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Već je napisano, ali ću ponoviti.
Dobro razmisliti o toj ideji. Stavite sve na papir, investiciju, troškove, ciljeve. Svjesni ste vjerojatno da to neće postati samoodržvio za 2 mjeseca. Marketing je tu glavni faktor pored osnovne usluge. Reći ću samo da su vam dva moja susjeda potencijalni konkurenti
1. Jedan renta električne bicikle s turom od Križevaca do Kalnika
2. Drugi renta quadove s turom po šumama u blizini Kalnika (s roštiljem nakon ture)


Da ne idem sad u detalje, ne znam kako im ide. Vidim tu i tamo vikendom đir s quadovima. Znam samo da im marketing nije jača strana.


Vjerujem da ste svjesni činjenice da je vrh Kalnik i Stari grad Kalnik poprilično atraktivna lokacija. Ali ljudi nisu baš čuli za to. Gastro ponudu neću ni spominjati. Razmislite kako bi to "zaokružili". Jer realno, nakon planinarenja, šetnje, fotkanja, svi bi rado sjeli negdje i pojeli nešto. A PD na Kalniku radi samo vikendom
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2022., 07:46   #6
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Imaš na Faceu ATV/quad Kalnik, mislim da je baš njih spomenuo forumaš prije mene. Ja bih se prvo njima javio da ispitam teren, naravno ako su zainteresirani za takav razgovor...
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na