Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.08.2017., 08:03   #1
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
[rsync] Kopiranje na mrežno računalo i SSH vs OpenVPN

Igram se malo ozbiljnije sa podatkovnim CentOS/Samba serverom i imam jedan mali problemčić koji bih želio riješiti. Naime postavljen je podatkovni server na mreži sa mikrotikom koji blokira sve osim porta 22 (SSH) - što je dobro. Na serveru je omogućeno spajanje isključivo putem ssh ključa, onemogućeno je spajanje lozinkom. Sa kućnog računala se mogu spajat na njega , tunel za Webmin mi šljaka no ne mogu skužit kako da rsync-om nešto prebacim na njega (scp-om ide normalno).

Code:
rsync -avzP --delete -e ssh /home/user/folder/ user@IP_servera:/home/user/folder/

I dobijem ovo:

Code:
Unexpected remote arg: user@IP_servera:/home/user/folder/
rsync error: syntax or usage error (code 1) at main.c(1343) [sender=3.1.2]
Gdje griješim?

Druga stvar koja me zanima jest OpenVPN - dali bih imao ikakvih benefita u odnosu na SSH u ovom slučaju (administracija servera)?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2017., 08:55   #2
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Sve izgleda dobro. Da nije do toga da ne koristi key ili ne pita za passphrase? Mozes dodati i -vv opciju uz ssh za dodatni info.
Code:
-e "ssh -i $HOME/.ssh/somekey"
cccp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.08.2017., 14:12   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Sve izgleda dobro. Da nije do toga da ne koristi key ili ne pita za passphrase? Mozes dodati i -vv opciju uz ssh za dodatni info.
Code:
-e "ssh -i $HOME/.ssh/somekey"
Automatski bi trebao key iz direktorija skužit, tako mi inače spajanje na server šljaka. Kad ovo upotrijebim hoće lozinku.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2017., 21:59   #4
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Ne znam stvarno. Probao kod sebe na lokalnoj mrezi (oba Arch) i radi bez problema. Isto samo kljuc, drugaciji port, ali nije do toga.

Za VPN ne znam. Postavio ga samo radi probe, ali nisam vidio prednosti i zaboravio na njega.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2017., 15:01   #5
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
A zasto -e?
Ako ti je dodan key, radis samo rsync -avz /lokalna/putanja/* root@IP_SERVERA:/remote/folder/

Sto se tice OpenVPN-a, morat ces pojasniti pitanje. OpenVPN i rsync su dvije razlicite stvari. I ni jedna nema veze sa administracijom servera?
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2017., 21:25   #6
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Yaxyo Pregled postova
Sto se tice OpenVPN-a, morat ces pojasniti pitanje. OpenVPN i rsync su dvije razlicite stvari. I ni jedna nema veze sa administracijom servera?
Nije išlo bez definicije "-e", pretpostavio sam da mu treba. Nije pitanje OpenVPN vs rsync nego OpenVPN vs SSH ilitiga VPN ili SSH za pristup serveru. Pošto se gore vrti samo Samba zasad mislim da je SSH sasvim dovoljan ali...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2017., 21:34   #7
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Nisam te shvatio da li si na kraju uspio rsync pokrenuti? Ako ti radi ssh, mora i rsync proci.

Sto se tice drugog pitanja, razlicite su namjene. VPN je tunel do neke mreze, SSH je protokol za spajanje na server. S obzirom da je SSH kriptiran, benefit VPN-a (kriptirani promet) ti ne koristi pretjerano.
Dakle, VPN je nacin pomocu kojeg ces doci do nekog servera u zatvorenoj mrezi. SSH je kako pristupas serveru. Bez obzira na VPN tunel, morat ces preko SSH-a ili nekog drugog protokola pristupiti serveru.

Sto se tice Sambe, morat ces pojasniti malo bolje. Da li je Samba izlozena prema internetu? Ako je, tu ti svakako preporucujem da je dostupna samo iz VPN tunela i blokirana sa strane interneta.
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2017., 05:08   #8
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Yaxyo Pregled postova
A zasto -e?
Ne radi ni meni bez -e !

Ovako mi jedino radi:

Code:
rsync -ravz -e "ssh -p xxxxx" root@IP_Servera:/remonte/user/folder/ /remonte/user/folder/
A slicno tj. samo drugaciji direktoriji kada idem sa lokalnog na server ili obrnuto.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2017., 08:04   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Yaxyo Pregled postova
Nisam te shvatio da li si na kraju uspio rsync pokrenuti? Ako ti radi ssh, mora i rsync proci.

Sto se tice drugog pitanja, razlicite su namjene. VPN je tunel do neke mreze, SSH je protokol za spajanje na server. S obzirom da je SSH kriptiran, benefit VPN-a (kriptirani promet) ti ne koristi pretjerano.
Dakle, VPN je nacin pomocu kojeg ces doci do nekog servera u zatvorenoj mrezi. SSH je kako pristupas serveru. Bez obzira na VPN tunel, morat ces preko SSH-a ili nekog drugog protokola pristupiti serveru.

Sto se tice Sambe, morat ces pojasniti malo bolje. Da li je Samba izlozena prema internetu? Ako je, tu ti svakako preporucujem da je dostupna samo iz VPN tunela i blokirana sa strane interneta.
Zasad gledam na SSH primarno i jedino kao sredstvo spajanja na server i riješavanja problematike/održavanja servera. Ako trebam nešto prebaciti sa ili na server koristim Filezillu/WinSCP. Nisam planirao nešto tipa da se klijent može spojit na tu mrežu sa udaljene lokacije i imati pristup samba share-ovima. Kolko sam proučavao ako ću imati za tim potrebe morat ću posložiti VPN kolko vidim. Rsync-om nisam uspio složit no nisam se ni imao prilike igrat trenutno, godišnji su pa je malo više drugih poslova me spalo trenutno Uskoro se planiram opet malo poigrat s tim
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2017., 10:40   #10
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ne radi ni meni bez -e !

Ovako mi jedino radi:

Code:
rsync -ravz -e "ssh -p xxxxx" root@IP_Servera:/remonte/user/folder/ /remonte/user/folder/
A slicno tj. samo drugaciji direktoriji kada idem sa lokalnog na server ili obrnuto.
Koju distru imas?
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na