Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.07.2008., 16:55   #1
Lepy
žicless surfer
Moj komp
 
Lepy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Space
Postovi: 177
Problem memorija

Od danas ujutro imam problema sa kompom: odmah nakon bootanja windowsa ili ponekad nakon kraćeg rada komp mi se ruši. Ponekad se sam restarta, a ponekad se pojavi bsod irql not less or equal - STOP: 0 X 0000000A(0 X 00003AFE, 0 X 00000002, 0 X 00000000, 0 X 804E30C2). Nakon testiranja svega pomalo pokušao sam odvrtiti memtest86 i bingo - grešaka pun kufer. Pred mjesec dana sam kupio novu memoriju Ballistix Tracer 4GB kit (2×2GB) PC6400 i od prvog dana ju držim na stock frekvi 800 MHz uz latencije 4-4-4-12 i napon 2.0V što je i na Linksovim stranicama (gdje sam kupio memoriju) i na stranicama Cruciala bilo navedeno da po defaultu mora raditi. Sve je do danas radilo ok.

Nakon početnih problema probao sam malo olabaviti latencije pa sam stavio 5-5-5-15 uz isti napon od 2.0V i dalje su se problemi nastavili. S obzirom da sam iz Međimurja i robu na reklamaciju moram slati u Links Zg zvao sam ekipu u Linksov servis gdje mi je serviser rekao da memoriju stavim na latencije 5-5-5-18 i napon na ploči da stavim na +0.4V (rekao sam da imam gigabyteovu matičnu) pa da vidim ako će raditi i da tek onda šaljem ak ne radi. To me jako začudilo jer smatram da bi ta memorija morala zadovoljiti uvjete reklamacije ako ne radi na 4-4-4-12 na 800MHz. Što vi mislite o tome?

Anyway, idem sad probam još i te latencije i taj napon koji je serviser rekao pa ću da vidim, ali nekako mi se to čini prenategnuto. Javim kako će raditi.

I još nešto, zanimljivo je da se te greške u memtestu ne pojavljuju dok uključim komp nakon što neko vrijeme ne radi, nego tek nakon što bootam u windowse i baci mi bsod pa moram rebootat. Kad nakon toga odvrtim memtest grešaka ima jako puno.

Konfa je iz Moj komp. Molim pomoć oko razrješavanja ove zavrzlame.
__________________
--
by Lepy
Lepy je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2008., 23:20   #2
alimilano
Premium
Moj komp
 
alimilano's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Split Hrvatska
Postovi: 936
memtestiraj jednu po jednu pločicu i koja pravi probleme tu im šalji na reklamaciju
alimilano je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2008., 00:03   #3
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
To neće ići ako su kupljeni kao kit.Inače bi rekao da je znana ljubav između ballistixa i gigabytea po srijedi,ali nisam siguran jel to primjenjivo na 4GB kitove.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 00:51   #4
Lepy
žicless surfer
Moj komp
 
Lepy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Space
Postovi: 177
Probao sam i sa ovim postavkama koje mi je serviser dao - problemi su i dalje tu. Probao sam prebaciti module po slotovima i staviti ih u drugi par slotova, ali ni to ne pomaže. Šta se tiče probavanja samo jednog modula, kao što žile kaže, to nema smisla s obzirom da je kit. Što pak se tiče neprijateljstva gigabytea i ballistixa mogu reći da je ova moja ploča radila preko pola godine sa parom običnih ballistixa 2×1GB, i sad preko mjesec dana sa ovim tracerima - tako da ne vjerujem da se radi o neprijateljstvu, nego o ramu koji je nakon tih mjesec dana postao neispravan.

E sad, neznam koliko brzo će Linksov servis reagirati na reklamaciju, ali je očito da ću izvjesno vrijeme morati čekati da to oni razriješe. A meni to nikako ne odgovara jer mi računalo treba radi posla. Damn! Jel Links daje kakve zamjenske pločice dok se čeka, ili ću morati sam kupiti nekvu zamjenu da mi posao ne propadne ehhh
__________________
--
by Lepy
Lepy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 10:38   #5
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Morat ćeš kupit zamjenu,pa nije to auto servis,a i oni su škoti tamo.Kingmax ftw.
Jel možeš probati na nekoj drugoj ploči,just in case,jer ako odnedeš u servis,a oni rade,dobit ćeš natrag te iste module.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 10:49   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Obzirom da je poznato da se Ballistixi i Gb baš ne ljube, ja bi pokušao na jednoj Gb i jednoj non-Gb ploči.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 13:35   #7
Lepy
žicless surfer
Moj komp
 
Lepy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Space
Postovi: 177
Mislite da je moguće da nakon što su na istoj ploči pol godine radili obični ballistixi i mjesec dana traceri bez problema i sada tek da se pojave problemi??? A komp mi radi stalno 24/7...nekako mi je teško u to povjerovati...
Danas sam posudio 2 keksa nekog jeftikanera (goodram) pa ću sad probat kak s njima radi, a sutra ću probat svoje na još jednoj gigabyte ploči, ali drugi model nek je moja pa ću vidjeti kako se tamo ponašaju...
__________________
--
by Lepy
Lepy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 13:44   #8
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Moguće je,kako nije.Možda si imao one jednostrane ballistixe koji su imali druge čipove,ali čini mi se kako je i sa GMH bilo moguće da su neki blagoslovljeni i rade na gb pločama.
Druga ploča ako je ikako moguće ne bi trebala biti gigabyte,jer to to nije dovoljan pokazatelj da mema ne radi,ako ne bude radila.Bilo bi idealno kada bi našao asus negdje recimo,on se voli sa svim memorijama.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 13:47   #9
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 13:52   #10
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
I šta,šta se čudi što ne radi ako mema nije na listi
žile je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2008., 15:52   #11
Lepy
žicless surfer
Moj komp
 
Lepy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Space
Postovi: 177
Kad bi GB naveo svu postojeću memoriju koja je kompatibilna sa ovom pločom mislim da bi tabela bila na istom broju stranica ko Tolstojev Rat i mir

Ali se zato Crucial potrudio da navede sve važnije ploče i njihove modele memorija koji su kompatibilni sa tom pločom....
http://crucial.com/store/listparts.a...=GA-P35C-DS3R#
Moja mema je ona posljednja navedena...tak da ne vidim razlog da ova kombinacija ne radi zbog možebitne nekompatibilnosti, ako sam proizvođač tvrdi da su kompatibilni...

Evo, da dodam, računalo sa Goodram memom radi ok...
__________________
--
by Lepy

Zadnje izmijenjeno od: Lepy. 27.07.2008. u 16:52.
Lepy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 19:15   #12
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Jel znaš šta piše na tarabi?
Probaj sa drugom pločom memu,ništa te ne košta za razliku od onoga da šalješ memu u zagreb,pa da ti je vrate natrag.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 20:58   #13
Lepy
žicless surfer
Moj komp
 
Lepy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Space
Postovi: 177
Citiraj:
Autor žile Pregled postova
Jel znaš šta piše na tarabi?
Probaj sa drugom pločom memu,ništa te ne košta za razliku od onoga da šalješ memu u zagreb,pa da ti je vrate natrag.
Probat ću sutra na poslu žile, ali tom tvojom logikom oni meni mogu vratit tu memu natrag bez da je probaju s opravdanjem da radi ko beba...

Evo ss:
__________________
--
by Lepy
Lepy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2008., 23:51   #14
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Gle,ako je mema radila na servisnim komponentama,neće ti ju zamjenit da im zaplešeš na trepavicama.
Ako ti naprave izdatnicu i servisne papire onda su jebiga morali nešto napravit,mora postojat neki mehanizam koji te štiti od toga.Ili ne,bubam,nemam pojma kako to funkcionira..
Svakako probaj s drugom pločom,začudio bi se na kako se bedaste načine manifestira nekompatibilnost ploče i meme,ja gledao svojim očima gdje se u igri pojavljuju artefakti zbog toga,a i ploča i mema ispravne,i grafička ispravna.
Tako da ovo da je mjesec dana radila ima smisla
Jebiga,sutra ćeš znat na čem si.
žile je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2008., 15:30   #15
Lepy
žicless surfer
Moj komp
 
Lepy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Space
Postovi: 177
Evo probao danas na nekoj ECS ploči na poslu...to je jedino što mi je došlo pod ruku, a da nije gigabyte i da radi sa ddr2...uglavnom, ne radi kako treba niti na toj ploči...počelo isto restartat komp...
Poslao sam sad malo prije na servis i nadam se da mi budu uvažili reklamaciju. Moram priznati da mi nije svejedno nakon što mi je žile ubacio bubu u uho sa "...ako je mema radila na servisnim komponentama,neće ti ju zamjenit da im zaplešeš na trepavicama..." s obzirom da je u ovoj našoj ciganskoj državi sve moguće. Najbolje je ne unaprijed mislit na najgore...

Kupio sam danas 1gb keks od kingmaxa da mogu "normalno" radit dok ne riješe reklamaciju...normalno je pod navodnicima jer se osjećam ko da sam pao s konja na magarca...razlika je ogromna, ali barem radi...
__________________
--
by Lepy

Zadnje izmijenjeno od: Lepy. 28.07.2008. u 15:49.
Lepy je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2008., 15:56   #16
žile
Banned
 
žile's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 3,074
Ako je restartavala na drugoj ploči,onda je neispravna.
Nisam ti ubacio bubu,da si je poslao jučer,prekjučer,onda bi to bila opcija,međutim,sada si ju gotovo sigurno otklonio.
žile je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na