Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.12.2020., 21:06   #4441
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Istječe mi ugovor uskoro, pa me zanima da li trenutno nude kakve popuste za stare korisnike tj. produljenje ugovora?
veve je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 23:22   #4442
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Sad ce ti doci "strucnjak" za busenje zidova, onda "strucnjak" za postavljanje kanalica i tek onda HT strucnjak koji ce taj smotani kabel dovest do zavrsnog mjesta, stavit ONT i Router te sve pospajat i podesit...

Za razliku od recimo (pravih) strucnjaka iz OKTV-a koji sami sve odrade, dovedu opticki kabel do izabrane pozicije i ubodu ga direktno u PON ulaz ZTE routera.
Manja firma pa jedan lik mora biti Katica za sve jer nemaju drugog načina niti zaposlenika. To ga ne čini nikakvim većim niti boljim stručnjakom. Kad je nešto na razini veličine HT-a ili Ericssona onda imaš ekipe različitih tehničkih sposobnosti i svaka ekipa cijeli dan drila ono za što su obučeni. Jedni su obični bauštelci koji kabel provlače kroz kanalizaciju, drugi imaju alat i opremu za postavlajnje kutija i razdjelnika, treći su obučeni i opremljeni sa splajserima i kako se splajsaju niti skupa, a neki dostavljaju i postavljaju router i ONT korisniku.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 23:03   #4443
Conroe
Power Abuser
Moj komp
 
Conroe's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 388
Koja je najniža cijena za net+tv sa 200/100?
Conroe je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 23:31   #4444
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,065
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Manja firma pa jedan lik mora biti Katica za sve jer nemaju drugog načina niti zaposlenika. To ga ne čini nikakvim većim niti boljim stručnjakom. Kad je nešto na razini veličine HT-a ili Ericssona onda imaš ekipe različitih tehničkih sposobnosti i svaka ekipa cijeli dan drila ono za što su obučeni. Jedni su obični bauštelci koji kabel provlače kroz kanalizaciju, drugi imaju alat i opremu za postavlajnje kutija i razdjelnika, treći su obučeni i opremljeni sa splajserima i kako se splajsaju niti skupa, a neki dostavljaju i postavljaju router i ONT korisniku.

Poanta je bila u Routeru kojeg oni daju i koji drasticno pojednostavljuje cijeli posao oko instalacije, jer OT na ulazu u objekat i ONT prije routera postaju suvisni, kao i nepotrebni medjuspojevi.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 01:49   #4445
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
I što kad treba uvesti još jednu nit? Ili dvije? Ili jednu prespojiti na drugo mjesto? Ili se ne daj bože zapali nešto na hodniku zgrade pa mijenjaj instalaciju ili dio instalacija u zgradi. Onda se možeš hebat. A kad imaš kutiju gdje su na ulazu terminirane niti, ti možeš micati niti i spojeve kako hoćeš i mijenjati instalaciju u zgradi.

Za ONT ne bi bilo loše da bude jedan uređaj, no, što je tu je, postoje razlozi zašto je to ovako. Ne vidim kako sad to što je ONT poseban uređaj imalo komplicira instalaciju, ionako router i ONT dolazi odmah postaviti isti čovjek u istom koraku.

Ne radi HT bezveze te ormariće i spoj ekstra, nisu oni glupi niti žele više posla, a da im rezultat bude potpuno isti. HT radi instalacije propisno da ih se može mijenjati i održavati lagano s točkama na kojima lako možeš isjeći i promijeniti dio instalacije koji potencijalno može biti oštećen ili ga je potrebno zamijeniti iz nekog drugog razloga.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 02:10   #4446
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,065
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
I što kad treba uvesti još jednu nit? Ili dvije?
Spojis drugu od tri uvedene, a onda i trecu kad zatreba.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ili se ne daj bože zapali nešto na hodniku zgrade pa mijenjaj instalaciju ili dio instalacija u zgradi. Onda se možeš hebat.
And then there is Alien Invasion and Zombie Apocalypse...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2020., 21:24   #4447
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 755
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Poanta je bila u Routeru kojeg oni daju i koji drasticno pojednostavljuje cijeli posao oko instalacije, jer OT na ulazu u objekat i ONT prije routera postaju suvisni, kao i nepotrebni medjuspojevi.
je, ali ako gledas sa stajalista da napravis infrastrukturu koju mozes iznajmiti i ostalim operaterima, onda ont prije routera znatno pojednostavljuje cijelu stvar jer je operateru dovoljan modem s wan ulazom kakvog vec koristi.
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 10:59   #4448
tinovator
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: zg
Postovi: 28
Na koji način srediti problem oko renewanja IP adrese svakih 24 sata. Taman mi se ujutro dok radim dodijeli nova adresa. Logično prva stvar bi bila da resetiram router u 3 ujturo pa će m ise tako svaki puta u 3 nova adresa postaviti ali postoji li neko pametnije rješenje?
tinovator je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 11:12   #4449
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
zovi i plati staticki ip .. ako još ta usluga postoji



ili ovo što si navek, nema druge
a zašto tebi to smeta? šta ti poremeti ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 11:40   #4450
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Pa možda čovjek radi pa mu nezgodno da mu pukne veza usred npr. neke konferencije
Ja imam takvu situaciju, ali je speedšrot u bridge modu i moj router prekida i diže PPPOE u 04:00.
Nažalost, iz nepoznatih razloga tu i tamo i dalje mi se negdje tijekom dana dogodi promjena IPa, nisam skužio točno zašto.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 11:58   #4451
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor tinovator Pregled postova
Na koji način srediti problem oko renewanja IP adrese svakih 24 sata. Taman mi se ujutro dok radim dodijeli nova adresa. Logično prva stvar bi bila da resetiram router u 3 ujturo pa će m ise tako svaki puta u 3 nova adresa postaviti ali postoji li neko pametnije rješenje?
Iskon te reseta svakih 72 sata. Prebaci se na Iskon. Ili nabavi smart plug i namjesti da se gasi i pali u 03:00.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 12:16   #4452
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Al će se usrećiti sa Iskon - om zbog drugih stvari

re-new IP adrese svakih 24 sata je normalna stvar,
nekada kada su u upotrebi bili jednostavniji routeri sve bi se obavilo u par sec.
na žalost aktualnim ISP škovacama nekad treba i do 2 min. da to odrade.

Najjednostavnije rješenje (mada je gnjavaža) je da router ugasiš > sačekaš 5 sec. > upališ u neko gluho doba noći.
Kolege spominju i "pametna rješenja" kao tajmer, smart switch ...

I opet se može desiti, mada rjeđe, da pukne konekcija negdje "po danu" jer je ISP nešto čačkao, krpao i sl.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 12:38   #4453
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Ima li HT za privatne korisnike neki drugi router da nije speedšrot?
Jer to je krama. Treba mu valjda 10 min da se resetira. Kod mene jedan već krepao (telefonija otkazala), a i drugi je na putu. U bridge modu je, ONT spojen, router spojen, sve štima, ali povremeno blicaju ledice u radu, gledam ga kad tamo blinka "DSL"

Dobio sam info od tehničara da samo to daju, a da poslovnjaci dobivaju nešto drugo.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 12:53   #4454
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,215
Hahah, da na Iskon... no Iskon, radim i ja od doma, zbog Iskona sam uzeo i Gigabox, sad placam 2 interneta 380 kn misecno, zdruzena brzina 35mbps. Nice
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 13:29   #4455
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bilo je nešto FRITZBox - ova ali su to podijelili / potrošili i (kako su rekli) ne misle ih nabavljati

Za VoIp i eventualni MaxTv neka mijenjaju to smetje od Speedšrota ...
Pošto si na optici za Internet ima ranije u temi sve opisano, koraci:
- nabavi 5 - portni GB switch, npr. TP-Link TL-SG105E jer se mogu slagati Vlan - ovi ako bude trebalo

- + nabavi WAN WiFi Router po želji, npr. neki Asus (imaju Vlan postavku) ili TP-Link C7 i sl.

- neka je u Speedšrotu Internet konekcija u Bridge mode

- spojiš mrežnim kabelom ONT > switch,
switch > WAN na Speedšrotu,
switch > WAN na svom routeru

- u svom routeru podesiš PPPoE konekciju, HT optika Vlan=100,
ako nema opcije u routeru onda na switch - u treba tagirat Vlan 100 na odg. portu

Poanta ovakvog rješenja da ne ovisiš o Speedšrot gofnu za Internet,
ako uzmeš Asus - a onda i MaxTV možeš riješiti preko njega (čitaj stabilnije).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 13:41   #4456
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Ako router podržava VLANove, onda je svejedno kakav switch ide jel tako?
Meni rekli da fritza imaju samo za poslovne korisnike.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 15:19   #4457
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da, tako je, zato sam spominjao Asus - e jer oni imaju opciju za postaviti Vlan.

Ovo za Fritz - ove im je dugo bio plan, onda kad su vidjeli da ne ide onda su podijelili šta su imali i stop.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 18:04   #4458
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 55
https://ibb.co/tDmvQLS

Da vas pitam, obnovila se cesta i sad imamo ove ormariće pokraj magistrale.

Jesu li to FTTH ormari? Ima li ovo veze s internetom?

Na šahtu dole piše telefon. Tako je i na drugim mjestima sada uz magistralu.

Hvala

Zadnje izmijenjeno od: maki040. 22.12.2020. u 18:13.
maki040 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 00:31   #4459
Icoo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Post

Sljedeća situacija - imam UniFi USG 3P + UniFi 8-Port Switch + 2 AP na optici. Trenutno to imam spojeno ovako:

ONT -> Speedport -> USG -> Switch etc. - uređaji

Postavljeno tako jer preko Speedporta ide i maxTV. Zanima me ima li tko iskustva sa izbacivanjem Speedporta iz ove priče (da i Internet i maxTV idu kompletno preko moje opreme). Našao sam po netu da je VLAN ID za Internet 100, maxTV 1500 - ali mi treba neka smjernica za namještanje toga u UniFi Controlleru ako netko ima iskustva.
Icoo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:00   #4460
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Icoo Pregled postova
Sljedeća situacija - imam UniFi USG 3P + UniFi 8-Port Switch + 2 AP na optici. Trenutno to imam spojeno ovako:

ONT -> Speedport -> USG -> Switch etc. - uređaji

Postavljeno tako jer preko Speedporta ide i maxTV. Zanima me ima li tko iskustva sa izbacivanjem Speedporta iz ove priče (da i Internet i maxTV idu kompletno preko moje opreme). Našao sam po netu da je VLAN ID za Internet 100, maxTV 1500 - ali mi treba neka smjernica za namještanje toga u UniFi Controlleru ako netko ima iskustva.
Ne znam kako je preko USG-a, pretpostavljam da podržava VLAN-ove, ali prije par mjeseci mi se poznanik zafrkavao sa DreamMachine-om oko toga jer kod početnog konfiguriranja uređaja nije mu nudilo PPPoE i VLAN-ove nego ga je prvo "podignuo" normalno bez toga, a kasnije konfigurirao PPPoE i VLAN-ove.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:11   #4461
Icoo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Ne znam kako je preko USG-a, pretpostavljam da podržava VLAN-ove, ali prije par mjeseci mi se poznanik zafrkavao sa DreamMachine-om oko toga jer kod početnog konfiguriranja uređaja nije mu nudilo PPPoE i VLAN-ove nego ga je prvo "podignuo" normalno bez toga, a kasnije konfigurirao PPPoE i VLAN-ove.
Možeš možda dobiti više info od njega kako je to konfigurirao na DreamMachine (USG isto podržavam VLANove i ostalo, po tom pitanju su isti)? Interface wise je controller isti za DM i USG (možda da nabaci koji screenshot iz controllera :-))
Icoo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 11:12   #4462
nikoss
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: zagreb
Postovi: 42
Narucio ht optiku. Posto nemam nikakvi usluga kod njih rekli mi da ce me prvo spojoti preko bakra,pa tek onda ce ici spajanje na optiku. Jel netko zna koliko im treba da provucu optiku do zgrade. Da nebi cekao pola godine. Jel ima neki zakonski rok ili nesto.

Poslano sa mog M2003J15SC koristeći Tapatalk
nikoss je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 13:47   #4463
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,065
Nema zakonskog roka, moze to potrajati i godinama. Sve ovosi o raspolozivoj optickoj infrastrukturi i tvojoj udaljenosti od nje.
Pretpostavljam da si dobro provjerio jel na tvoj tocnoj adresi moguca instalacija optike, jer ako jos nije onda se privikni i pomiri sa bakrom na dulji period.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 20:16   #4464
nikoss
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: zagreb
Postovi: 42
Rekli su da je dostupna jer cjeli kvart je pokriven moja zgrada nije. Onda nema mi druge nego cekati.

Poslano sa mog M2003J15SC koristeći Tapatalk
nikoss je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 20:30   #4465
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
ako samo tvoja zgrada nije pokrivena a druge jesu - jesi siguran da je predstavnik stanara potpisao ugovor za uvođenje? ima li zgrada već uvedene niti do svakog stana?

ja sam (kao predstavnik stanara svoje zgrade) morao potpisati "ugovor za uvođenje svjetlovodne instalacije i održavanja..." kako li se već zove ugovor.

i drugo - ne vidim razloga zašto si morao prihvatiti njihov bakar, jer da si potpisao odmah za optiku, imali bi 30 dana fore da te spoje na optiku. ovako ti ćeš uslugu dobiti preko dsl-a, a optika eventually, kad bude bude. mada činjenica da imaš njihov dsl možda bude ubrzala proces montaže optike, to je do njih. a i nekakav internet ti ionako treba očito.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 16:03   #4466
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Icoo Pregled postova
Možeš možda dobiti više info od njega kako je to konfigurirao na DreamMachine (USG isto podržavam VLANove i ostalo, po tom pitanju su isti)? Interface wise je controller isti za DM i USG (možda da nabaci koji screenshot iz controllera :-))
Ma nema problema, danas mu šibnem poruku pa ti javim čim dobim neki info od njega.
Evo baš googlao oko toga i podosta ekipe se žalilo na to. Čak je rečeno da će biti uklonjeno naknadnim SW update-om ali izgleda još ništa od toga :/
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 11:49   #4467
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 55
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Optičke kablove dovukli su putem HEP-ovih stupova.

Stup ispred kuće:

Znaci optika se moze provesti preko stupova? Nisam to znao. Jel to nacin za kuce da se ne kopa sve do same kuce?

Jel se gubi tim putem na kvaliteti/stabilnost/brzini?

Hvala.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 03.01.2021. u 12:27.
maki040 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 12:08   #4468
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ne, potpuno je identično kao i svaka druga instalacija. To je jefitnije operaterima da ne moraju kopati ulice. Ako postoji podzmena kanalizacija onda se ide kroz nju.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 12:23   #4469
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 55
Zahvaljujem se.

Imao bi jos jedno pitanje vezano za T-Com :-)
Da li je i dalje moguce dobiti FritzBox uz mjesecnu nadoplatu?
maki040 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 15:01   #4470
tomislav_sb
Premium
Moj komp
 
tomislav_sb's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb <=> Slavonski Brod
Postovi: 224
Postoji li u njihovim uvjetima rok za priključenje optike?

Provjerili su i na lokaciji mojih roditelja je dostupna optika. Ugovor je potpisan prije više od mjesec dana i do instalacije optike su na bakru s katastrofalnom brzinom.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
tomislav_sb je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na