Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.12.2012., 22:22   #451
vranjba
Premium
Moj komp
 
vranjba's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
onda ne vide jesti po noći

Jel zna tko jel ima za kupit jos sijalica od 200W, znam da je prije toga bilo jer sam ih koristio u sobi, al ne viđam ih već duže vrijeme. Ove od 150 su malo slabe.
__________________


CPU: AMD Phenom II X2 545 @X4 B45 + AC Freezer 64 Pro PWM
MBO: Asrock a780GXH @ bios 1.70
RAM: Kingmax 2x2GB PC2-8500
VGA: Sapphire HD5570 1GB
Zvučna: Asus xonar d1
HDD: WD6401AALS + WD2000JB + WD3200AAJS
PSU: Corsair cx400W
Case: Gigabyte GZ-X6
Keyboard: Logitech mk520 + Microsoft Natural Wireless Mouse 6000
Daljnski: Mce ir
Zvučnici: Swans d1080mkii 08
Monitori: Philips 220SW + HP L1950g
TV: Panasonic TX-P50C3E
AIO: HP Deskjet F4280
OS: Windows 7 x64


HP Compaq nx7010
CPU: Pentium centrino 2.0 GHz
RAM: 1gb + 512mb PC2700
VGA: ATI Mobility Radeon 9200 32mb
HDD: wd 40 GB
OS: Win XP SP3 x32


CPU: Pentium 3 1.0 GHz + Glacialtech igloo 2520
MBO: Intel D815EFV
RAM: 2x 256mb PC133
HDD: Maxtor 80gb + Seagate Barracuda 7200.7 160gb
PSU: Codegen 400W
OS: Win XP SP3 x32
PCI Lan: Linksys cisco gigabit EG1032 v3
Routher: Thomson ST780i WL
Net: T-com Flat


Acernote lite 350pc
CPU: Pentium 100 MHz
RAM: 8 mb edo onboard
VGA: chips&tech f65545
HDD: ibm 540 mb
OS: win 95



CPU: pentium 166 MHz
MBO: ga 586vx rev 3.37
RAM: 4x16 mb edo ram
VGA: Ati 3D rage II +dvd 4 mb
HDD: quantum fireball se2.1a 2.1 gb
PSU: seasonic ssa-200g
Monitor: Acer 13"
OS: dos 6.22

vranjba je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2012., 08:39   #452
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,345
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Di kupujete te štedne žarulje i po kojoj cijeni?
Imaš gdje hoćeš, Metro, Kaufland, Konzum, Interspar...
Buger je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2012., 20:46   #453
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Ukoliko se griješ na klimu njezina efikasnost je ipak puno manja ako je temperatura ispod -5.
Ne bi ulazio u rasprave o klimi kao rješenju za grijanje, ali efikasnost i kod -5*C
je više od 100%. Nije 300% ali i 150% je više od 100% iz žarulje. I da, znam da varira od modela do modela. Osobno, koristim Haier inverter 5,5kW, dakle jeftinjak i grijem 65m2 stana.
I još nešto, ""ako je"" temp ispod -5. Kod mene je takva temp. 2-10 noći godišnje, naglašavam samo noći. A što sa ostalim dijelom sezone grijanja? A što sa periodom ljeta kad se klima ne gasi ni noću?
Meni tada svijetli samo homemade zvjezdano nebo od LED-ica.

Da me ne shvatiš krivo, ja imam halogene lampe sa GU10 podnožjem
14kom x 50W, samo u dnevnoj s. tako da kad sve raspalim ima tu topline.
Također koristim homemade zvjezdano LED nebo od 35 kom (hladno bijeli led - 20mA/kom) koje sasvim dobro izgleda noću i spašava ljeti.
Iako je to u stvari dekorativni element daje dovoljno svjetla za osnove funkcioniranja u stanu (u prijevodu da ne padaš po nespremljenim konjićima, lutkama i sl....). Ukupna potrošnja sa gubicima ispravljača =7W.

Citiraj:
Puno ljudi se ipak grije na struju i u tom slučaju neprihvatljivo je isijavanje topline žarulje uzeti kao gubitak.
Slažem se.

Citiraj:
Ma možda je i najmanji problem nekakvo elektromagnetsko zračenje. Ja sam samo napisao da postoji, nisam navodio njenu štetnost niti nisam te struke da ju mogu realno procijenit ako je ona i malo štetna.
Slažem se.

Citiraj:
Naravno da nećeš razbijati žarulju i hraniti se s njenim sadržajem, no ako ju baciš u smeće to si i napravio, misliš li da te sve te žarulje ipak neće završiti u komunalnom smeću ili bar većina njih.
E sad moramo malo iskomplicirati priču.
Naime ovdje se ne radi o direktnom utjecaju na čovjeka već posrednom tj, žarulja zagadi okoliš, okoliš se posredno kroz zrak i hranu vrati do nas.
Međutim što je sa ovim aspektom:
-zbog 5x manje potrošnje struje manje se štetnih tvari oslobađa u okoliš kroz manju potrošnju ugljena, nafte, urana i proizvodnje te dostave istih...
-zbog 5x manje potrošnje struje manja potreba za rastom (potreba za podebljavanjem kapaciteta) el. mreže u smislu kablova, trafo stanica i drugih proizvodnih i prijenosnih postrojenja pa samim tim i manje zagađenje zbog manje proizvodnje potrebne opreme za izgradnju istih...


Citiraj:
ukoliko je ona koristi malo a često se pali i gasi, njanja iskoristivost zbog načina rada je daleko manja od deklarirane.
Štedna žarulja je izuzetno (po mom iskustvu) osjetljiva na ocilacije napona što joj očito uvelike smanjuje radni vijek, daleko ispod klasične žarulje.(zamjenjeno 10 kom u godinu dana od 16 koje imam u radioni)
Dakle što se učinkovitosti u smislu el. energije tiče mislim da ne treba trošiti riječi (naglašavam da ne treba gledati pojedinačne primjere već cjelokupan sustav) a što se tiče ekologije tu treba već napraviti dublju analizu.

Citiraj:
Moje mišljenje, ipaj je led daleko prihvatljiviji nego štedna žarulja.
Za kratko vrijeme kad još malo padnu cijene, slažem se.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2012., 22:34   #454
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Ne bi ulazio u rasprave o klimi kao rješenju za grijanje, ali efikasnost i kod -5*C
je više od 100%. Nije 300% ali i 150% je više od 100% iz žarulje. I da, znam da varira od modela do modela. Osobno, koristim Haier inverter 5,5kW, dakle jeftinjak i grijem 65m2 stana.
I još nešto, ""ako je"" temp ispod -5. Kod mene je takva temp. 2-10 noći godišnje, naglašavam samo noći. A što sa ostalim dijelom sezone grijanja? A što sa periodom ljeta kad se klima ne gasi ni noću?
Vjerovatno se nisam dobro izrazio.
Klima je meni neprihvatljiv oblik grijanja čisto zato jer imam dijete koje je alergičar i klima mu iz nekog razloga jako smeta bila ona na hlađenju ili grijanju. Moram priznat da ni meni iz nekog razloga ne paše.
I jedna bitna stavka je stan od 65m2 koji je vjerovatno grijan s stanom pored ispod i iznad, no da je riječ o kući od 100m2 stvar bi bila ipak malo drugačija.
Za prijelazna razdoblja rekao bih da je ista idealna.


Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
E sad moramo malo iskomplicirati priču.
Naime ovdje se ne radi o direktnom utjecaju na čovjeka već posrednom tj, žarulja zagadi okoliš, okoliš se posredno kroz zrak i hranu vrati do nas.
Međutim što je sa ovim aspektom:
-zbog 5x manje potrošnje struje manje se štetnih tvari oslobađa u okoliš kroz manju potrošnju ugljena, nafte, urana i proizvodnje te dostave istih...
-zbog 5x manje potrošnje struje manja potreba za rastom (potreba za podebljavanjem kapaciteta) el. mreže u smislu kablova, trafo stanica i drugih proizvodnih i prijenosnih postrojenja pa samim tim i manje zagađenje zbog manje proizvodnje potrebne opreme za izgradnju istih...
Teoretski da, no nije to baš tako
Nemoj ni ti mene krivo shvatit, nisam ja pobornik klasičnih žarulja ali mislim da štedne nebi smijele biti izbor za zamjenu istih iz gore već navedenih razloga.
No rasvjeta u kućanstvu je poprilično zanemariv potrošač električne energije i tih 5x u većernjim satima kada struje "ima"(nije bez veze jeftina tarifa) ne utječe na tvoj prezentiran način da će biti 5x manje zagađenja pr. zbog urana.
Nema tu puno ni govora o nekakvoj podebljanoj instalaciji i sl.
Još jedanput mislim da je led tehnologija već poprilično jeftina i daleko prihvatljivija nego li nekakve fl cijevi po kući. Naravno ako se ne kupuje kod nas i s našim maržama od 500+%
Ako već se želi uštediti i brinuti o ekologiji, neka to bude prvo na el. grijačima.
Apsurdno je da primjera kod tebe usred ljeta radi bojler na el. grijač a svijetli nekakva štedna žarulja.
Jasno je da izbacivanjem 1 grijača se može uštediti više nego bilo kakvim uštedama na rasvijeti, napomenimo da prosječno kućanstvo ima 3 ili više uređaja s el. grijačima.
No nitko se nije sjetio iz EU da se fokusiraju na perilice, vešmašine, sušilice,bojlere i ostalo.
Oni su se ipak ulovili žarulja.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2012., 21:07   #455
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
I jedna bitna stavka je stan od 65m2 koji je vjerovatno grijan s stanom pored ispod i iznad
Jedini potencijalni "grijač" je stan ispod, ali tu se grije samo jedna prostorija koja ima 15m2, dakle niti 1/4 mog stana. Iznad mene je dragi Bog (visoko potkrovlje) a susjedima mogu brojit kupe na krovu, dakle 4 vanjska zida. Poanta je u unutarnjoj izolaciji - stiropor ispod knaufa. I vanjska će ići kad bude para. Zatvori - PVC sa izo staklima i naravno duplom brtvom.
Što se alergije tiče, jedino 100% rješenje je selidba na bahame i sl. jer klimama si okružen od trgovine, posla pa do auta...

Citiraj:
u većernjim satima kada struje "ima"(nije bez veze jeftina tarifa) ne utječe na tvoj prezentiran način da će biti 5x manje zagađenja pr. zbog urana.
Da li struje "ima" nije baš dobro tumačenje problema. Naime u el. instalacijama ne postoji mogućnost akumuliranja el. energije
(moguće na DC sustavima pomoću kondenzatora, akumulator nije u ovoj kategoriji jer on radi pretvorbu kemijske u el. energiju i obrnuto dok kondenzator doslovno skladišti naboj)
što znači da u onom trenutku kad ti 1W povučeš na trošilu, negdje je na generatoru skočilo opterećenje za taj 1W što za sobom vuče povećanu potrošnju sirovine.
Da ne bude zabune, jeftina struja ne znači da struje "ima" više već da su resursi el. mreže manje opterećeni. Naime tarife se i uvode kako bi se disperzirala potrošnja el. energije tokom dana kako bi ista instalirana snaga zadovoljila veći broj korisnika, a samim tim i sustav bio korisniji u cjelini.

Najbolji primjer za to je slijedeće:
-ako imaš generator od 1MW i opteretiš ga sa 1,1MW 60min on će vjerojatno izgorit nakon 30min (ako ga zaštitni sklopovi ne isključe) a ti si tada dobio recimo u tom jednom satu 1,1MWx0,5h=0,55MWh minus trošak popravka
-ako imaš generator od 1MW i opteretiš ga sa 0,9MW 60min on će vjerojatno radit a ti si tada dobio recimo u jednom satu 0,9MWx1h=0,9MWh

Dakle samo malo smanjena potrošnja može dovesti do održavanja sustava funkcionalnim i visoko iskorištenim kada mu je ni (faktor korisnosti) u stvari najveći što smanjuje potrebu podebljavanja instalacija jer el.en. sustav je "jak" onoliko koliko i njegova najslabija karika.

Postoje i reverzibilne HE kod kojih je moguće vratiti vodu (pumpati natrag) kad je mreža rasterećena a kad je špic tereta opet ju staviti u pogon, ali njena vlastita korisnost je mala. Stvarna namjena i nije korisnost već dodavanje energije u mrežu u situaciji kad treba premostiti tih 1,1MW na mreži koja podnosi 1MW, dakle ublažiti vršna opterećenjana nekom pravcu.

Citiraj:
Ako već se želi uštediti i brinuti o ekologiji, neka to bude prvo na el. grijačima.
Apsurdno je da primjera kod tebe usred ljeta radi bojler na el. grijač a svijetli nekakva štedna žarulja.
Jasno je da izbacivanjem 1 grijača se može uštediti više nego bilo kakvim uštedama na rasvijeti, napomenimo da prosječno kućanstvo ima 3 ili više uređaja s el. grijačima.
No nitko se nije sjetio iz EU da se fokusiraju na perilice, vešmašine, sušilice,bojlere i ostalo.
Što se uštede na grijačima tiče, složićemo se da je najveća ušteda na bojlerima, a za njih postoje rješenja za smanjenje potrošnje el. energije u vidu solarnih ploča i chilerra ali cijene takve opreme su još uvijek previsoke za jedan stan.
Kad bi pričali o investiciji na nivou zgrade, kvarta i sl. tada bi to uz kombinaciju kakvih plaćanja na rate još i išlo malim ljudima ali ovako

Što se tiče fokusa na perilice, i tu ima napretka, zato i postoje energetski razredi za tehniku, još kad bi perilicu mogao spojiti na instalaciju tako ima priklj. za toplu i hladnu vodu pa da za ispiranje vuče hladnu a kad joj treba topla da ju uzme iz instalacije, a ti ju tamo griješ učinkovitije recimo chillerom, to bi bilo super.
Ali polako, doći će i to na red, samo treba vremena da padnu cijene.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2012., 22:10   #456
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Što se alergije tiče, jedino 100% rješenje je selidba na bahame i sl. jer klimama si okružen od trgovine, posla pa do auta...
Dijete mi neide na posao i ne vozi još:-)

Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Da ne bude zabune, jeftina struja ne znači da struje "ima" više već da su resursi el. mreže manje opterećeni. Naime tarife se i uvode kako bi se disperzirala potrošnja el. energije tokom dana kako bi ista instalirana snaga zadovoljila veći broj korisnika, a samim tim i sustav bio korisniji u cjelini.
Mi pričamo isto samo...Zato sam i stavio ima u navodnike
Nego, kao što si i sam napisao, najveći potrošači su najaktivniji preko dana, dok navečer struje "ima" samo zato jer ne možeš kućanstvo staviti kao neki ozbiljan potrošač a izvori ne idu na shutdown u 15.00h.
Niti jedan ispravan sistem neće dozvoliti generatoru da izgori pa čak ni na 130% opterećenja(overload i druge zaštite). Nema govora o grešci zato jer je sustav preopterećen nego zato jer je neispravan.
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Što se uštede na grijačima tiče, složićemo se da je najveća ušteda na bojlerima, a za njih postoje rješenja za smanjenje potrošnje el. energije u vidu solarnih ploča i chilerra ali cijene takve opreme su još uvijek previsoke za jedan stan.
Kad bi pričali o investiciji na nivou zgrade, kvarta i sl. tada bi to uz kombinaciju kakvih plaćanja na rate još i išlo malim ljudima ali ovako

Što se tiče fokusa na perilice, i tu ima napretka, zato i postoje energetski razredi za tehniku, još kad bi perilicu mogao spojiti na instalaciju tako ima priklj. za toplu i hladnu vodu pa da za ispiranje vuče hladnu a kad joj treba topla da ju uzme iz instalacije, a ti ju tamo griješ učinkovitije recimo chillerom, to bi bilo super.
Ali polako, doći će i to na red, samo treba vremena da padnu cijene.
Na prihvat tople vode sam i ciljao, sustav je skup ali ako imaš sve potrošače spojene na kolektor isplativost sistema nije upitna, pogotovo na našem području. Tada bi i za kućanstvo solarni paneli od 200-300w vjerovatno ljeti zadovoljio sve potrebe prosječnog kućanstva. Onda mi to sve ima smisla.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2012., 14:23   #457
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Dijete mi neide na posao i ne vozi još:-)
A to znači da se u autu voze samo vozači? Ni u trgovinu nikad ne vodiš dijete? Kako kupiš cipele? Jedan broj gori, doli pa vraćaš što ne paše? Rođendani, vrtići bolnice (pazi bolnica se klimatizira a u nju dolaziš zbog alergije ) ...

Citiraj:
Mi pričamo isto samo...Zato sam i stavio ima u navodnike
Nego, kao što si i sam napisao, najveći potrošači su najaktivniji preko dana, dok navečer struje "ima" samo zato jer ne možeš kućanstvo staviti kao neki ozbiljan potrošač a izvori ne idu na shutdown u 15.00h.
U HR zbilja ne idu, kod nas se samo smanji uvoz jer premalo proizvodimo, ali ako pričamo globalno, (a ekologiju tako i treba gledati) DA izvori se gase kad su nepotrebni i to selektivno po točno određenoj i vrlo složenoj logici.
Npr.:
-ako u HE akumulaciji imaš nizak vodostaj a zadovoljen tehnološki minimum, iako je to najjeftiniji oblik energije (mislim kad je HE već izgrađena dakle u pogonu, kompletan troškovnik sa izgradnjom i life timeom i ostalo je već posebna tema...) ugasit ćeš turbinu kad sustav ne traži energiju da bi sačuvao vodu za onaj dio dana kad su opterećenja maximalna.
-ako imaš dovoljno kapaciteta i takvo je doba godine da peak potrošnje zadovoljava tvoje stanje akumulacije ugasićeš neku dizelku, ...

Citiraj:
Niti jedan ispravan sistem neće dozvoliti generatoru da izgori pa čak ni na 130% opterećenja (overload i druge zaštite). Nema govora o grešci zato jer je sustav preopterećen nego zato jer je neispravan.
Nisi shvatio bit...
Naravno da neće izgorit agregat, nego će "ispasti" a tada će ostali biti još opterećeniji pa će vjerojatno doći do lančane reakcije... zbog koje (bilo 1 agregat ili 100 ispadnuti) ti pada učinkovitost sustava.
Dakle bit je u tome što ako koristimo štedljivu opremu , smanjujemo potrebu nadogradnje sustava opskrbe. Samim tim gledano dugoročno, svi štedimo i profitiramo:
-potrošač zbog manje cijene na kraju mjeseca
-proizvođač zbog veće učinkovitosti sustava i manjih vlastitih troškova
-prijenos zbog veće učinkovitosti sustava i manjih vlastitih troškova
-država zbog oslobađanja dijela novca iz proračuna za kapitalne investicije i manjih vlastitih troškova...

Ukratko, da sad ne kompliciramo raspravu nepotrebno...
štedne žarulje načelno pozdravljam, iako ima primjena (doduše rijetko) kad nisu najbolji izbor. Što se ostalih stvari tiče, doći će na red kako tržište bude diktiralo, u prijevodu cijena.
Kad se dođe do kritične točke na tržištu opet će trebati presjeći i reći, OK ovo zabranjujemo, jer bez zabrane se ni azbest nebi izbacio...
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2012., 16:00   #458
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,109
Evo jedan mali solarni komplet, jaaaaako jeftino:

http://www.kupime.hr/ponuda/solarni-panel/3722.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2012., 18:54   #459
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,083
Nisam još domislio kako ću riješiti sljedeće nakon prestanka prodaje klasičnih žarulja :
dvije male žarulje u pećnici koja ide do 250 C
žarulja u hladnjaku
žarulja u bojleru ( indikator grijača )
i zadnje ali ne manje bitno : rasvjetna tijela u stubištu zgrade koja se često pale a uključena su nešto manje od dvije minute po ciklusu. Jamačno će biti zamjene na mjesečnoj bazi.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2012., 18:59   #460
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,012
Kao što talijani kupuju sad kod nas, tako ćemo i mi kupovat u BiH il di već. Iako mislim da neće prestati prodavati kompletno žarulje sa žarnom niti, da će ostat jedan dio tih specijalnijih. Jer i novi štednjaci i sve ostalo dolazi s klasičnim žaruljama još uvijek


Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Štedna žarulja je izuzetno (po mom iskustvu) osjetljiva na ocilacije napona što joj očito uvelike smanjuje radni vijek, daleko ispod klasične žarulje.(zamjenjeno 10 kom u godinu dana od 16 koje imam u radioni)
Moje mišljenje, ipaj je led daleko prihvatljiviji nego štedna žarulja.

Nama su štedne žarulje rikavale u kupaoni na mjesečnoj bazi, nekad i dvotjednoj. Je da nisu bile neke ekstra skupe, no opet, neznam ni ove skupe kako podnose vlagu.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 16.12.2012. u 19:05.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2012., 20:01   #461
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
ja sam neki dan prvi put zamijenio štednu u duploj plafonjeri u kupaoni nakon jedno 5-6god.

izrazito vlažno okružje.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2012., 20:22   #462
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
U mom slučaju, pretpostavio bih da je problem s oscilacijama napona.
Imam nekakvu lemilicu od 5kw, nažalost regulavcija temperature nije riješena smanjnjem snage grijača nego on-off. To se dešava cca 1-2 puta u sec, te se naočigled vidi(na svim rasvjetnim tjelima) pad napona ne samo u radioni nego i u kući.
Pretpostavljam da je to uzrok krepivanja žarulja, bar u mom slučaju.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2012., 20:47   #463
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,700
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Imam nekakvu lemilicu od 5kw

Super ti je ta lemilica od 5kw
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2012., 20:50   #464
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
A tako je kako je....
Naručit ću joj nove griječe pa ide na 6.7kw.... a tu ljudima solim pamet o štednim žaruljama
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2012., 14:10   #465
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
dvije male žarulje u pećnici koja ide do 250 C
žarulja u hladnjaku
Citiraj:
Where special purpose bulbs can't be replaced by energy-efficient alternatives, they will not be affected by the phase-out.
Citiraj:
žarulja u bojleru ( indikator grijača )
Uopće nije predmet ovih izmjena standarda, radi se o tinjalici, dakle ispunjena je plinom...

Citiraj:
i zadnje ali ne manje bitno : rasvjetna tijela u stubištu zgrade koja se često pale a uključena su nešto manje od dvije minute po ciklusu. Jamačno će biti zamjene na mjesečnoj bazi.
Led je za stubište pravo rješenje, i to trajno i dobro, s tim da se mijenja i stubišni automat on/off u onaj sa dimmerom, bar je to moja preporuka...


http://ec.europa.eu/energy/lumen/faq/index_en.htm
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2012., 15:26   #466
Zvone2772
interferometar
Moj komp
 
Zvone2772's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 768
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nama su štedne žarulje rikavale u kupaoni na mjesečnoj bazi, nekad i dvotjednoj. Je da nisu bile neke ekstra skupe, no opet, neznam ni ove skupe kako podnose vlagu.
Također, Samsungove. Nijedna nije krepala (od 15 ak instaliranih komada) osim te u kupaonici, i to dvije u mjesec dana. Nakon toga sam stavio običnu sa žarnom niti. Tko ju j.e
Zvone2772 je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2012., 16:10   #467
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Evo jedan zagriženi elektroničar rastavlja i analizira lampe...
Koliko vidim na prvi pogled ima dosta shema raznovrsne elektronike...
Stvarno treba volja za servis lampi od 20-30kn/kom...
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2012., 16:32   #468
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
da se ne radi o everyday use uređaju iliti masovki, koštalo bi to i 50€ bez beda.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2012., 17:11   #469
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,617
Citiraj:
Autor Zvone2772 Pregled postova
... osim te u kupaonici, i to dvije u mjesec dana. Nakon toga sam stavio običnu sa žarnom niti.
Već smo govorili u temi, ove štedne fluo ne trpe često paljenje / gašenje.
Ako to radiš eto ti razloga, u protivnom prekontroliraj strujni krug rasvjete te kupaone,
neke serije prekidača loše rade (loše spajaju kontakte pa unutra iskre, pogotovo oni pra-stari), također provjeri grlo da ima dobar spoj (čvrsti spoj žica i na drugu stranu kontakata prema žarulji).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.12.2012., 12:22   #470
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,109
Stigle mi LED "kukuruzne" žarulje iz Čajne, uzeo sam za probu, stavit ću ih na par mjesta gdje inače imam štedne 20W od TEŽ-a, koje naravno nisu neka sreća (svakih 6 mjeseci jedna crkne)

Ove uzeh:

http://www.ebay.com/itm/320895136545...4.m1439.l2649a

Stavljene su u ugradbenu plafonijeru u koju inače idu 2 žarulje.
Satvio sam po jednu u dvije lampe i moram priznati da sam iznenađen jačinom svjetla.

Dvije osvjetljavaju nekih 20m2 dovoljno da se može čitati u mraku, a još mogu dvije staviti.

Jedino ja ih nebi nazvao worm white nego čisto žuto svjetlo, ko obična žarulja sa žarnom niti.

Jedino budemo vidjeli kak dugo budu radile
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2012., 18:43   #471
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Reko jel sam lud il deja vu, al ovaj post sam vec vidio.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2012., 19:24   #472
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Ima li netko iskustva sa promjenom stubišne rasvjete u LED?

Naime, stubište je potrošilo 1.000 kuna struje u godinu dana. Imamo 8 plafonjera koje se pale na prekidač i namještene su na tajmeru na par minuta, ne znam koliko, i jednu vanjsku koju sam zamijenio za štednu. Ona gori, čini mi se 7 sati.

To mi se čini puno pa bi možda stavio LED.

Ako je netko to već radio, bilo bi zgodno da kaže gdje, odnosno tko, naravno jedina opcija je čist račun je se plaća iz pričuve.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2012., 19:31   #473
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,109
Citiraj:
Autor rodney Pregled postova
Reko jel sam lud il deja vu, al ovaj post sam vec vidio.
Jesi jesi, vidio si.
Znači pratiš kvalitetne forume
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2012., 19:35   #474
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,864
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Stigle mi LED "kukuruzne" žarulje iz Čajne, uzeo sam za probu, stavit ću ih na par mjesta gdje inače imam štedne 20W od TEŽ-a, koje naravno nisu neka sreća (svakih 6 mjeseci jedna crkne)

Ove uzeh:

http://www.ebay.com/itm/320895136545...4.m1439.l2649a

Stavljene su u ugradbenu plafonijeru u koju inače idu 2 žarulje.
Satvio sam po jednu u dvije lampe i moram priznati da sam iznenađen jačinom svjetla.

Dvije osvjetljavaju nekih 20m2 dovoljno da se može čitati u mraku, a još mogu dvije staviti.

Jedino ja ih nebi nazvao worm white nego čisto žuto svjetlo, ko obična žarulja sa žarnom niti.

Jedino budemo vidjeli kak dugo budu radile
Što se tice tih kukuruznih isto došla iz kine, 108 Ledica je bilo za cca 65kn (probe radi) riknula nakon 2h rada...Povrat love sam dobio...ali bijelo svijetlo je stvarno tuklo na sve strane. Na samo svijetlo nisam imao neke primjedbe.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2012., 21:56   #475
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,617
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Ima li netko iskustva sa promjenom stubišne rasvjete u LED?

Naime, stubište je potrošilo 1.000 kuna struje u godinu dana. Imamo 8 plafonjera koje se pale na prekidač i namještene su na tajmeru na par minuta, ...
Prvo provjerite šta se sve napaja sa tog "zajedničkog" mjerila.
Nisi naveo jeli jedno ili dvo tarifno mjerilo ali to je poprilično kW.

Ako su sada obične žarulje u upotrebi za početak ih zamjeni sa brand name štedne fluo (CFL),
ako je tajmer na cca 2 min trebale bi potrajati izvjesno vrijeme.
Primjera radi: OSRAM DULUX INTELLIGENT LONGLIFE 11W / 825 / E27
http://www.osram.com/osram_com/produ...life/index.jsp

LED verzija sa dobrom elektronikom bi bile bolje rješenje ali ih još nema u nekoj normalnoj prodaji.
Obrati pažnju da gore linkani kinez još nekako navodi neku potrpšnju ali Lux ili Cd baš i ne.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 21.12.2012., 10:10   #476
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Prvo provjerite šta se sve napaja sa tog "zajedničkog" mjerila.
Ne vjerujem da je išta drugo osim rasvjete i portafona. Ne znam što bi uopće više moglo biti. Uselio sam se u zgradu u svibnju prošle godine, prije sam živio u kući, pa nemam baš iskustva sa životom u zgradi, ali ne pada mi na pamet što bi još mogao biti potrošač na zajedničkom mjerilu.
Citiraj:
Nisi naveo jeli jedno ili dvo tarifno mjerilo ali to je poprilično kW.
Jelda? Meni se to isto činilo puno, ali ne mogu sada baš procijeniti koliko puta se po noći upali stubišna rasvjeta. Mjerilo je dvotarifno, zgrada je potpuno nova, završena 2011.

Citiraj:
Ako su sada obične žarulje u upotrebi za početak ih zamjeni sa brand name štedne fluo (CFL),
ako je tajmer na cca 2 min trebale bi potrajati izvjesno vrijeme.
Primjera radi: OSRAM DULUX INTELLIGENT LONGLIFE 11W / 825 / E27
http://www.osram.com/osram_com/produ...life/index.jsp
Svugdje, pa i u ovom threadu piše da CCFL baš nije povoljan za stubišta i tajmere, vjerujem da znaš o čemu pričaš, ali radije bi to trajno riješio, uz 1.000 kn godišnje potrošnje, vjerujem da bi se LED brzo isplatio.

Citiraj:
LED verzija sa dobrom elektronikom bi bile bolje rješenje ali ih još nema u nekoj normalnoj prodaji.
Obrati pažnju da gore linkani kinez još nekako navodi neku potrpšnju ali Lux ili Cd baš i ne.
Oprosti, nisam shvatio, šta su OSRAM Kinezi? Ili govoriš o nekom drugom linku?
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2012., 11:54   #477
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,109
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
Što se tice tih kukuruznih isto došla iz kine, 108 Ledica je bilo za cca 65kn (probe radi) riknula nakon 2h rada...Povrat love sam dobio...ali bijelo svijetlo je stvarno tuklo na sve strane. Na samo svijetlo nisam imao neke primjedbe.
Da, to je puno ledica=topline na malom prostoru.

Tražio sam "kukuruznu" led žarulju sa manje ledica. Ova ima 5050 ledice (3 chipa u jednoj) i nisu na gusto natrpane pa mislim da bi trebale jedno vrijeme trajati.

Svijetlile su par sati u komadu i za sad je ok.
Bumo vidli kak dugo
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2012., 12:05   #478
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,700
Počeli smo dobivat povelike račune za struju, tak da nam sadasnja rata iznosi 350 kn, stan od 80m2, dvoje ljudi zivu u stanu. Sve stedne zarulje, frižider, perilica, škrinja, dva kompa i dva hifi sistema.

Kupio sam ovo:



Ulog od cca 16$ ce se uskoro isplatit, jer iznenadio sam se koliko neki uređaji trose, tipa imamo dva hifi sistema i jedno pojačalo troši 60W, drugo 40W i to u standby-u, tj dok ne radi. Nije puno, ali ako se ta pojačala ne gase, onda dodjemo do cca 70 kn/mjesečno samo za pojačala koja rade 24/7.

Tu su onda dva kompa koja isto rade skoro stalno, sad smo i to počeli malo regulirat pa cemo vidjet koliko će se s vremenom račun smanjit.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2012., 12:28   #479
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
pripazite da se vam ne dogodi kao jednom mom kolegi u splitu
vlasnici stana preko puta se komotno spojili njemu na el instalacije
domis je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2012., 13:08   #480
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,109
60W u Stand by-u je poprilično puno i to 24/7
lowrider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na