Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2003., 11:01   #1
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Sve o overclocku AMD-ovih procesora (sck.A)

SVE ŠTO JE NAPISANO U OVOM POSTU RADITE NA SVOJU ODGOVORNOST, tj. ne preuzimam odgovornost na nastale štete vašeg hardwarea ni softwarea.

Pročitajte sve prije nego išta pitate, ili radite ili ....

VAŽNO: Najbolji OVERCLOCK ne valja ako se samo gleda po bodovima benchmarka, po najvećoj brzini kompjutera, a STABILNOST ZENEMARUJE, dakle NAJBOLJI OVERCLOCK je onaj kada sve radi brzo i dobro, no STABILNO

Nije stao cijeli članak i uvod je preskočen, to se sve nalazi na http://www.2crowded.com

Puno je pitanja vezano za ovu temu. Iako ovisi o kojem sustavu je riječ. Da li je Intel ili AMD, koja je memorija i matična, no uglavnom proces Overclocka je isti.

Imam AMD pa se ovaj članak više odnosi na AMD.

Zašto želite overclockati ?! Brži rad, bolju grafiku, radi DVDa i ...

Prvo morate znati koji procesor imate (nemorate znati, no bolje je, jer možete očekivati neke određene rezultate).
Ako imate XP, provjerite da li je Tbred B (iako svi noviji jesu). Da bi to provjerili morate znati serijske brojeve s procesora.

npr. AXDA1700DLT3C (dakle AXDA znači da se radi o 0.13 um tehnologiji). 1700 znači da se radio 1700+. DLT3C (D i nije toliko važan tj. znači da se radi o OPGA ...), L znači da se radi o 1.5V, T označava maksimalnu temperaturu od 90°C, 3 označava cache od 256 KB i C označava brzinu sabirnice 266 Mhz.

Nazivne brzine određenih serija XP procesora:


Nazivni naponi određenih serija XP procesora:


Nazivne temperature određenih serija XP procesora:


Ako znate sve brojeve, provjerite sve to ovdje: http://mp3.zonebg.com/cpu/cpu.php

Ovdje ću opisati 2 načina, koja su usko povezana.
AKO se bojite da možete oštetiti kompjuter, za vas je 1. način (bezbolan), dakle bez dizanja voltaže.
Taj postupak je važan i za 2. način, jer se pomoću prvog točno zna kolika je maksimalna frekvencija sabirnice i procesora za određenu voltažu (to je dobro znati ! )

Kao što se vidi, za najbolje performanse kompjutera je bolji viši FSB, frekvencija sabirnice, koja je usko povezana s memorijom, najbolje je da rade u omjeru 1:1. Naravno isto tako se i vidi, da ovisi i o Latenciji memorije, (RAS, CAS, ...), moje postavke su 3-2-2-2.0 (na 217 Mhz FSB). To je poprilično dobro. Na nekom drugom sustavu, npr. King MAX memorija, ili Samsung, ili PQI, to će biti sličnije 7-3-3-3.0 (2.5) i slično tome. U biti i meni s Corsairom BIOS tako postavi po defaultu kada stavim visoki FSB. No može se regulirati ručno, pa sam ja stavio na navedene postavke.

Naravno da se do najboljih postavki ne dođe odmah iz prve. Ide se nekim redom. Ako ne dižete napon, temperatura ne raste, tako da se nemorate bojati da će nešto otići, naravno još je jedna stvar u igri, a to je brzina PCI utora, koja mora biti zaključana na 33 Mhz te AGP na 66Mhz (ili tome slično, no 66 je dobro, default).

Default napon mog 1700+ je 1.5 V, što se vidi iz postavka (DLT3C). Dakle za overclock su bitne serije procesora.
Na slici je moj:


Najbolje je da procesor radi na 1.5 V i da je Tbred B (to je jako dobro):
1. manje se grije,
2. podignete napon na 1.6 V i radi kao neki drugi procesor kojem je defaul 1.6 V, ali na većoj frekvenciji.

Svi pitaju kako overclockati memoriju ili procesor ili .. Ako se ukupna frekvencija mijenja mijenja se dakle i frekvencija procesora bilo da ste dirali samo multiplikator ili brzinu sabirnice.

NAJVEĆI FSB
To provjerite tako da stavite multiplikator na neku malu vrijednost kao što je 8 ili 9 (10, 11, ovisi da li možete manje). FSB podižete za 5 Mhz ili manje. Najviši do kojeg ste došli da radi pa podignete još jednom, pa podignite malo voltažu memorije, nemojte preko 2.7 V (ako nemate extreme memoriju ili neku koja je pouzdana ili znate da će raditi). Kada dođete do kranje frekvencije FSB na 2.7 V, zapišite to. Iznad te frekvencije vam neće raditi bez boljeg hlađenja ili uopće neće iznad raditi. Spustite se za koji Mhz i to je NAJVEĆI FSB na kojem može raditi vaš sistem.

NAJVEĆA FREKVENCIJA
Možete raditi i na DEFAULT NAPONU (no to neće biti onda maksimalni overclock). Predlažem da ovo napravite jednom i brzo (ZA ONE KOJI SE BOJE PODIZATI NAPON)
Nakon maksimalno FSBa dobro je provjeriti maksimalni Overclock procesora. To se najbolje provjerava tako da se FSB stavi na default postavke (ili manje) i diže se multiplikator i voltaža procesora, naravno voltaža tek nakon neuspješnog bootanja do windowsa. Kao što piše kasnije voltažu NE DIZATI iznad 1.8 V na ZRAČNO hlađenje, te ne preporučam iznad 1.7V. (ovisi o temperaturama, ali maksimalnim dok je procesor pri 100% opterečenju). Da skratite ovaj postupak probajte odmah staviti na 1.7V (ako vam se ne grije inače previše procesor) te podižite multiplikatore redom. Kada dođete do neke frekvencije na kojoj ili dođe do Win i zruši se. Vratite se za korak ili 2.

Poslije ova 2 testiranja zapišite dobivene rezultate, trebat će vam.

Ono što povezuje oba načina overclocka je to da trebate dobiti što veći FSB i doći što bliže maksimalnoj frekvenciji (za napon koji ste provjerili) !

1. NAČIN (nema zagrijavanja):

Dižete malo po malo. Dakle počnite s FSBom jer više dobivate. Dižete po 1 ili više Mhz. Za početak postavite latencije na default. Ako imate memoriju na 333Mhz, moći ćete negdje otprilike do 180 Mhz, ovisno o matičnoj i memoriji, ako imate 400 Mhz memoriju ovisno o matičnoj da li ćete moći do 200 Mhz i malo preko. Poslije svakog podizanja memorije resetirajte kompjuter te provjerite da li se digne skroz do windowsa, tako dižete dok se ne resetira ili stane ili sl. U slučaju da ne dolazi do BIOSA postoji način da se dođe do biosa, na EpoX-ovim pločama to je restart uz držanje tipke Insert, isto je i s Abitom, no negdje se treba resetirati BIOS ručno, tj. s baterijom ili jumperom na 100 Mhz. Kada ste došli do neke maksimalne, npr. 172 Mhz gdje se resetirao, a na 171 ili 170 Mhz se nije resetirao tu stanete (osim ako želite na 2. način (opisan gore)). Provjerite još stabilnost ili uz pomoću PCMarka 2002 (memory test). Postoji mogućnost da se resetirao ili sato radi procesora, no većina od navedenih ide i preko 2300 Mhz, pa na 11x170 (1870 Mhz) ne bi smjeo resetirati radi procesora, pogotovo ne Barton kojem je default 166 Mhz.

Nakon ovoga se dižu voltaže, o tome pročitajte ovdje:

2. NAČIN (veće grijanje):
Ovdje neću raspravljati o coolerima, ako mislite da imate dobar, ili još bolje, ako vam temperature sada nisu preko 45°C (na max i sl.) onda nećete imati problema s pregrijavanjem, dok će ostali primjetiti da su odabrali loš cooler.

Temperatura je vrlo važna. Dakle ako želite potpuni overclock i što bolje performanse trebate imati pristojno hlađenje. Naravno pri podizanju napona mora doći do povečanja disipacije topline tj. većeg grijanja. Ni ovdje nema nekog velikog rizika ako imate noviju opremu, jer će jednostavno kompjuter zablokirati ako je temp. prevelika, no sve je objašnjeno.

Obavili ste 1. dio, dakle došli ste do najvećeg stabilnog FSBa i provjerili za defaultni napon najveću frekvenciju procesora. Sada probajte podignuti voltažu za 0,5 V (s 1.5 na 1.55, 1.6 na 1.65 i tako dalje). I nakon toga dižite još FSB, svaki puta kada zapnete, dignite za 0.5 V, NEMOJTE DIZATI VIŠE OD 1.8V ili ako je temperatura procesora oko 50°C (idle).

Npr. Memorija 400 Mhz, procesor Barton 2500+, a vi ste stali na 11x170, možete podići napon procesora i ići dalje, gdje god da zapne memorija vi možete dalje ako je maksimalna frekvencija veća od vaše trenutne.

Defaultna voltaža procesora je 1.5 V (DLT3C procesori kod 1700+), te 1.6V (DUT3C), Barton je uglavnom na 1.6 V. Memorija je na 2.5 V, no ide i na 2.7V svaka, a 2.9V Corsair (XMS) i ako vjerujete u memoriju, ne preporučam za početnike..). Možda nemate ove postavke u BIOSU, ili možete manje podizati napon, onda ostavite na default.

Ako imate ploču npr. Abit NF7-S možete regulirati i chipset voltažu, stavite na maks, nema problema jer cooler koji se nalazi na NB je dovoljan. FSB bi mogao ići i do 220 tako da ako ne ide, stvar je u memoriji.

Još jednom : Voltažu procesora nemojte dizati previše, do 1.8V na zračno hlađenje i ako vam temperatura ne prelazi 60°C na full opterečenju.

Kada zapne nakon restarta, podignete malo voltažu. Preporučam da pronađete najveći overclock pri 1.7V jer se tu procesor ne grije previše ako imate imalo bolji cooler ...

U slučaju da memorije ne ide, a znate da procesor ide, proces je obrnut. Tj. nakon što ste našli maksimum do kojeg ide FSB idete s multiplikatorom, koji je na default postavkama. Dakle stavite ga na jedan iznad, pa resetirate i tako dalje, naravno dižete voltažu procesora kao što je gore opisano.

Jedna stvar. Nakon uspješnog overclocka shvatit ćete da je najbolje naći neku srednju vrijednost FSBa kod koje će latencije memorije biti niže. Tada će performanse biti bolje. Npr. kod mene 11x217 (3-2-2-2.0), a 11x225(4-3-2-2-2.0) će imati iste rezultete u 3Dmarku ( no to je program koji pretežno testira grafičku), te će o Grafičkoj najviše ovisiti score. No ako grafičku ne diramo vidjet ćete da je 11x217 i 11x225 isto. No za neke druge aplikacije kod kojih je bitna propustnost memorije biti će apsolutno bolje 225. Zato morate znati za šta overclockate kompjuter.

To bi bilo sve. SRETNO !

Evo jedan zgodni programčić koji je 90% točan u očitavanju nekih karakteristika AMD procesora:
http://homepage.ntlworld.com/terry_b.../download.html

Ima još programčića za očitavanja frekvenicije i dr. no o tome ako treba nekome.

Zadnje izmijenjeno od: Kova. 19.08.2005. u 13:57.
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 19:04   #2
Veky
...
Moj komp
 
Veky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,950
Cekaj malo, temperatura raste i samo dizanjem frekvencije (a voltaza se ne dira), recimo tvoj proc na 1.5V nece imat istu temperaturu na 1466 i 2000mhz, mislim haloooooo, pa kaj to nije ocito?

Jos samo da spomenem da na nforce 2 plocama, sto se tice latencije memorije, npr. 11-2-2-2 je brze od 4-2-2-2. Pogledaj malo na drugim forumima pa ces sam to vidjet.

Inace bravo!
__________________
Veky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2003., 19:33   #3
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Ja ti kažem po svojim testovima. 3-2-2-2.0 pere sve iznad ...

A što se tiče temperature, razlika je 1-2°C, a to je zanemarivo, htio sam to napisati, no netko bi se prepao heheh
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 22:32   #4
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Veky, ajde mi daj neki link ili sl.

Baš me zanima kome je bolje s 11-2-2-2.0 od 3-2-2-2.0 na nforce2 ploči. Jer stvarno nisam ništa izmišljao, već sam sve testirao !
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 22:37   #5
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Citiraj:
Originally posted by Kova
Veky, ajde mi daj neki link ili sl.

Baš me zanima kome je bolje s 11-2-2-2.0 od 3-2-2-2.0 na nforce2 ploči. Jer stvarno nisam ništa izmišljao, već sam sve testirao !
Da to je i meni malo sumnjivo.
Meni je svakako bolje ovih 5-3-2-2.0, boje od kad mi stavi na 7-3-3-3.0 , sad imam čak zavidnih 2050Mhz čitanja u Aidi pisanje je jadno 850 ( to je bilo s Pc2100 memorijom), i drugo da štima na nForce2 opločama u Dual Chanellu je bolje 10-3-2-2,5 nego 7-3-2-2,5 s prvim posatavkama je pisanje 1000MB/s( kod moje memorije) dok je s drugim postavkama 985MB/s.
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum

Zadnje izmijenjeno od: Isus. 24.02.2004. u 14:25.
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 22:44   #6
Veky
...
Moj komp
 
Veky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,950
Citiraj:
Originally posted by Kova
Veky, ajde mi daj neki link ili sl.

Baš me zanima kome je bolje s 11-2-2-2.0 od 3-2-2-2.0 na nforce2 ploči. Jer stvarno nisam ništa izmišljao, već sam sve testirao !
http://www.aoaforums.com/forum/showt...hlight=timings
__________________
Veky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 22:50   #7
>>>KUKY<<<
Premium
Moj komp
 
>>>KUKY<<<'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 1,012
Citiraj:
Ako imate memoriju na 333Mhz, moći ćete negdje otprilike do 180 Mhz
Moja je pc 2100 (266) i radi na iznenadjujucih 179 fsb stabilno...samo da mi jos ploca hoce iznad 2 ghz
__________________
Sig mi nije u skladu s pravilima.
>>>KUKY<<< je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:04   #8
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Veky ako želiš i to ću podrobnije istražiti.

No tih 100 bodova ! Ajde molim te 2 puta za redom dobi isto bodova ?!!? Nikada !

Mislim daj pogledaj ovaj gore attachment. Jednom dobijem 18602, drugi puta 18450, a iste postavke. Tako da ovo što je tip pisao ima i nema smisla...

Ako želiš provjerim ti. No i s AIDOM sam testirao malo i s PCMARKOM2002, tamo se najbolje vidi koliko tajminzi imaju veze, ali onako kako sam ja napisao.

Makar je to sve zanimljivo ...
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:14   #9
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Ja imam xp1700, a napon mi je po defaultu 1.75V

Da li zbog toga FSB nemogu dignut iznad 158???
(množitelj je na 11)
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:20   #10
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Originally posted by Njusskallo
Ja imam xp1700, a napon mi je po defaultu 1.75V

Da li zbog toga FSB nemogu dignut iznad 158???
(množitelj je na 11)
Pa smanji množitelj. U čemu je problem?
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2003., 23:24   #11
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Problem je u tome što ne mogu smanjit množitelj
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:28   #12
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Originally posted by Veky

Jos samo da spomenem da na nforce 2 plocama, sto se tice latencije memorije, npr. 11-2-2-2 je brze od 4-2-2-2. Pogledaj malo na drugim forumima pa ces sam to vidjet.

a ja mislio da ljudi znaju foru
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:30   #13
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Koju foru?
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:36   #14
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,983
Citiraj:
Originally posted by tor
Pa smanji množitelj. U čemu je problem?
Da ali ak mu je po defultu voltaza na 1.75V onda je to palomino a on je zakljucan!
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:43   #15
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Šta vi radite ljudi ?! Razvodnili ste sve.

1. Njuškalo imaš PALOMINO,
2. Da se i on odključati
3. Nemože ići baš previše (cca oko 1800-1900)

A što se tiče ploće, nemora značiti da zbog procesora, ako si dobro pročitao. Pronađi neki maks proca....

Uglavnom igraj se malo ..
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:54   #16
Veky
...
Moj komp
 
Veky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,950
Citiraj:
Originally posted by Kova
Veky ako želiš i to ću podrobnije istražiti.

No tih 100 bodova ! Ajde molim te 2 puta za redom dobi isto bodova ?!!? Nikada !

Mislim daj pogledaj ovaj gore attachment. Jednom dobijem 18602, drugi puta 18450, a iste postavke. Tako da ovo što je tip pisao ima i nema smisla...

Ako želiš provjerim ti. No i s AIDOM sam testirao malo i s PCMARKOM2002, tamo se najbolje vidi koliko tajminzi imaju veze, ali onako kako sam ja napisao.

Makar je to sve zanimljivo ...

Gle, ja dobim 14500-14600 sa 4-3-3-2,5 a 14800-14900 sa 11-3-3-2,5... nije tu poanta jel razlika 50 ili 50000 bodova, poanta je da se najbolje performanse postizu sa 10 ili 11 tras, e sad zasto ne kod tebe, ne bih znao.
__________________
Veky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2003., 23:55   #17
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,983
Da Kova samo neznam koliko ljudi se voli igrati sa L bridgevima. To ce cak i ja nebi usudil napravit. Hocu reci dobro bi si trebal premislit
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 00:18   #18
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Dakle, bolje je podignut TRAS na 10 ili 11? Jel mi može netko objasniti logiku toga? Zbilja me zanima.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 01:41   #19
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Originally posted by Njusskallo
Koju foru?
Ma ovo s Tras , moj je na 9 već godinu dana (probao sam od 4-15 i kod mene je najbolji 9, radi single channela, za DC je obično bolji 10-11 )



Tras je vrijeme unutar kojeg se smije izvršiti prijenos podataka u memoriji , pa ako ga stavimo na premalu vrijednost (npr 3 kao kova) memorija jednostavno nema dovoljno vremena da izvrši sve potrebno pa imamo pad performansi zato što memorija mora čekati još jedan ciklus.

Proizvođači memorije preporučuju da je Tras = Trcd + Trp + 2 , uglavno manje od Trcd + Trp nije preporučljivo.






@ Kova

Citiraj:
naravno još je jedna stvar u igri, a to je brzina PCI utora, koja mora biti zaključana na 66 Mhz (ili tome slično, no 66 je dobro, default).
Nije 66Mhz PCI nego 33 , 66 je AGP.

i BTW sam si govorio prije neko vrijeme da imaš bolje rezultate na 4222 nego na 3222
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 10:33   #20
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Ok promjenio sam ono s PCI i AGP, imaš pravo, zalomilo mi se ispao je dio gdje je pisalo AGP !

Što se tiče latencija, provjerit ću u:

AIDI, PCMarku2002, 3DMarku2001, Sandri2004 !!!

Cat, dakle ako čeka još jedan ciklus (a kod mene je 3), onda je 6 dobro )))

Hvala na ispravkama, složimo to.
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 11:52   #21
Veky
...
Moj komp
 
Veky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,950
e to je to catkiller

kod mene je *-3-3-2,5... 3+3+2,5+2 = 10,5, 11 tras mi je najbolje

ti bi trebao probati 8 ili 9 tras
Veky je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 12:58   #22
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Evo ja testiram *-2-2-2.0 *=(3,4,6,8,10)

Za sada su rezultati zbunjujući. Neki testovi pokazuju da je Veky u pravu, a neki da nije.

Kada napravim sve, postat ću ovdje.

P.S. Blade radio sam to s Thunderbirdom, sve je prošlo u redu.

Naravno treba vidjeti koji je rizik odključavanja. Mislim danas novi procesor dođe oko 400 kn ! Pa i nije to previše...

Zadnje izmijenjeno od: Kova. 28.11.2003. u 13:32.
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 14:20   #23
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Re: SVE O Overclocku (AMD)

Citiraj:
Originally posted by Kova
s multiplikatorom, koji je default na 11 kod AMDa.
Daj doktore, pojasni malo ovo, molim te.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 15:51   #24
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,983
Citiraj:
Originally posted by Kova
P.S. Blade radio sam to s Thunderbirdom, sve je prošlo u redu.

Naravno treba vidjeti koji je rizik odključavanja. Mislim danas novi procesor dođe oko 400 kn ! Pa i nije to previše...
Gle uredu je kaj kazes ali za prosjecnog korisnika da spomenes kaj su L bridgevi bu ostal zbunjen. i onda da jos nakon toga ide prckat po njima.

BTW tih 400 kn radje si kupim novog chiefteka 360 W koji bi mi jako dobro sad dosel.
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 16:45   #25
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Re: Re: SVE O Overclocku (AMD)

Citiraj:
Originally posted by Elven
Daj doktore, pojasni malo ovo, molim te.
Da imaš pravo, zaj...

Mislio sam na 1700+ koji ima 11x133 i 2500+ (Barton), koji ima 11x166. Ostale nisam ni gledao jer su u biti isti ovi samo multić veči. Budem i to ispravio, hvala.
Kova je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2003., 17:40   #26
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Kaj se tiče L mostova na Tbredima, Thotronima i Bartonima to nije veći problem jer se mora spojiti samo jedan most, dok se na Palominu moraju ak se nevaram spojiti 3 ili čak 5 mosta za otključavanje množitelja.

Mala uputa za otključavanje stavi se selotejp oko mosta tako da su krajevi mosta pokriveni, koji se namjerava spojiti, zatim se uzme korektor ili sekundno lijepilo, nanese se da bi se popunila brazda koje je između te dvije točke.

Nakon toga se višak ostruže dole i zemi se vodljiva boja koja se koristi ili za porpavak tiskanih pločica ili ona za popravak grijača na automobilskim šajbama i stavi se tanki solj tak da spoji zlatne točkice ( krajeve mosta) i volia proc je otključan ili za množitelj ili 256K cachea ( Thotron):clap:
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum

Zadnje izmijenjeno od: Isus. 01.12.2003. u 15:28.
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2003., 21:06   #27
Srky
Moderator
Moj komp
 
Srky's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,263
E ljudi posto sam tek dobio Abit plocu, nije mi jasna samo jedna stvar a to su oni omjeri izmedju FSB/DDR (npr 4/5, 6/6 itd) pa ak moze neko prokomentirat bit cu zhvalan.
__________________
Abit IP35 Pro Intel Quad Q6600 G0@3000Mhz (333x9)
Thermaltake BigTyp VX120@800rpm2 x 2Gb Kingston HyperX Black 1066@1000Mhz (5-5-5-18) 1.95V
XFX HD7770 1Gb GDDR5 Core Edition@1100/1250Intel 60Gb SSD + 3 x 250Gb Seagate Single Platter 16Mb
CD-RW/DVD Toshiba SDR1712C & Pioneer DVR-110DLogitech G400 & Ultra-X, G51 on Audigy SE@X-Fi Xtreme
Corsair VX450W@Sharkoon Silvation - 2 x Chieftec 120mm@7VWindows 7 Ultimate 64bit, Iskon ADSL 8192/512kbit@Enkom A1521-I
Srky je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2003., 21:33   #28
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,983
Pa to ti je zapravo najjednostavnije. Ako je omjer fsb/ddr ti znaci da npr. imas 133 Mhz i omjer recimo 3/4 ddr ce ti biti na 177.33 Mhz (nemoj me uzeti za rijec jel sam poprilici bubnuo omjer, mozda taj cak ne postoji, ali nije bitno za pricu jer to je samo racunanje). Inace taj asinhroni rad nigdje nemres iskoristiti pa ti je najbolje taj omjer drzat na 1:1. Dakle to ti diktira omjer izmedju fba i ddr-a.
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2003., 22:47   #29
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Ovak te postavke ti služe za to da možeš memoriju i procesor tjerat asinkrono.

To služi za ovo ak imaš ko ja sporu memoriju a procesor ti želi raditi na višim postavkama FSB-a, onda si odabereš jednu od mogućnosti, npr. 4/3, BIOS ti pokaže na kojoj frekvenciji će ti raditi memorija.

A frekvencija se dobiva ovako primjer je 4/3 ti znači da je brzina memorije dobivena na slijedeći način:
FSB podijeliš s 4 i rezultat pomnožiš s 3.

Primjer FSB je 133Mhz×4=532÷3=177.33Mhz- znači memorija će ti raditi na 177.3Mhz!

P.S.uzmi upute u ruke i pročitaj si ih imaš dosta zgodnih podataka npr. max FSb 237!
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2003., 12:21   #30
Srky
Moderator
Moj komp
 
Srky's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,263
OK, to sam skuzio al evo sljedeceg problema:

Zasto nemogu vise terat proc preko 1700Mhz, a na staroj ploci je islo i preko 2 Ghz?
Upali mi se neka ruzna sirena tipa hitne i jednostavno se ugasi komp, kontam da je neka zastita al kako to izbjeci?

I sta znace u biosu ove funkcije:

FSB Spread Spectrum (Disabled/0.50%/1.00%)
AGP Spread Spectrum (Disabled/0.50%)
CPU Themal-Throttling (postotci)
__________________
Abit IP35 Pro Intel Quad Q6600 G0@3000Mhz (333x9)
Thermaltake BigTyp VX120@800rpm2 x 2Gb Kingston HyperX Black 1066@1000Mhz (5-5-5-18) 1.95V
XFX HD7770 1Gb GDDR5 Core Edition@1100/1250Intel 60Gb SSD + 3 x 250Gb Seagate Single Platter 16Mb
CD-RW/DVD Toshiba SDR1712C & Pioneer DVR-110DLogitech G400 & Ultra-X, G51 on Audigy SE@X-Fi Xtreme
Corsair VX450W@Sharkoon Silvation - 2 x Chieftec 120mm@7VWindows 7 Ultimate 64bit, Iskon ADSL 8192/512kbit@Enkom A1521-I
Srky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na