Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2004., 10:07   #1
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
5.1 ili 2.1 i preporuke

Kao prvo, zanima me postoje li 2.1 zvučnici gdje u kojem visokotonci mogu glumit rear zvučnike? Već imam prikopčan komp na liniju i znam da se linijski zvučnici mogu spojit samo kao front. Vjerujem da je ista stvar sa 2.1 zvučnicima, ali se ipak nadam

Ako ne mogu, zanima me ima li smisla kupovati 5.1 zvučnike ako ih ne mogu optimalno postaviti. Tj desni prednji i stražnji plus centralni bi mi bili na metar udaljenosti, a lijevi na 2, 2 i pol metra.

Nemam baš veliku sobu, pa je ovakva investicija upitna.

Ako bih odustao od te varijante, jel ima smisla kupovati 2.1 zvučnike? Jel ima ko da je prešao sa zvučnika od linije (dobro, ne govorimo sad o B&O il takvim linijama, nego normalnim JVC, Aiwa, Panasonic, Sony...) na 2.1 i osjetio "preporod" u filmovima i igrama??

Ponavljam, najrađe bih 2.1 zvučnike koji mogu glumit rear. Ako takvi postoje...
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2004., 21:27   #2
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Imao sam 5.1 sustav u maloj sobi, tak da shvacam na kaj ciljas. Neko vrijeme sam imao postavljene prednje zvucnike normalno, a straznje (surround) na nekih 30-40cm prema prema zidovima sobe (na "prednjoj" strani sobe, uz prednje zvucnike), upereni malo prema zidovima. Iako je to bilo daleko od idealnog, ipak je bio bolji dojam surround zvuka nego kada sam probao sa 2.1 sistemom (zapravo 5.1 bez prikljucenih surround zvucnika).
Dali ti se isplati uzimati 5.1 samo zato da bi imao nesto bolji dozivljaj 3D zvuka od 2.1, to moras sam odluciti. Pogotovo sto takva postava zvucnika (svi na jednom kraju sobe) i nije uporediva sa pravilnim razmjestajem. Zapravo je negdje na pola puta izmedju 2.1 i "pravog" 5.1
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2004., 09:39   #3
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Hvala. Koliko sam shvatio iz tvog posta, kupit ću si rađe zvučnike za 5.1 500-600, nego 2.1 za 200-300 kuna.

BTW Ne zna niko jel postoje 2.1 zvučnici koji mogu glumiti stražnje?
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 10:04   #4
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ja sam si te Premecove zvučnike uspio ukomponirati u relativno maloj sobi i ja sam super zadovoljan. Stražnje sam puko na bočne zidove, a prednje naglavio na stalke (koji su za stražnje) i stvar radi super.
Nemam pojma jel se to može (2.1 - stražnji):confused: Možda, ali kako bi to izgledalo nemam pojma.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 10:38   #5
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
ma onda 5.1 i gotovo. samo mi još recite koliko dobijam (na zvučnoj slici of kors) sa centralnim zvučnikom tj razlika 5.1 i 4.1 u živo, ako je ko slušao razliku.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 13:40   #6
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ha? UŽIVO? Nisi naglasio ili ja nisam dobro čitao da li ti želiš zvučnike za igrice ili i za pogledat DVD? u svakom slučaju 5.1 zvučnici su bolji(ako išta valjaju) od običnog sterea(2.1). Naravno, s tim da sad već puno igrica podržava 5.1 zvučnike, tako da bi dobio na "prostornosti" ili kako već oćeš to nazvati...
moja preporuka, Creative 5.1, neki model za 500-600kn, i uživaj!
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2004., 23:04   #7
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Elven
ma onda 5.1 i gotovo. samo mi još recite koliko dobijam (na zvučnoj slici of kors) sa centralnim zvučnikom tj razlika 5.1 i 4.1 u živo, ako je ko slušao razliku.
Centralni zvucnik ce ti raditi samo u DVD filmovima, i u igricama koje znaju upotrijebiti centralni (nema ih mnogo, meni je UT bila jedina takva, sve ostale su ignorirale centralni).
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 01:14   #8
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Re: 5.1 ili 2.1 i preporuke

Ne postoje 2.1 ili 5.1 zvučnici...postoje KOMBINACIJE tih zvučnika.Postoje DVOSISTEMSKI (bas-srednjetonac + visokotonac) , TROSISTEMSKI ( odvojen bas,srednjetonac i visokotonac) te PLANARI (zvučnici aluminijskih lamela koje proizvode zvučne valove strujnim titranjem velikih aluminijskih površina,kao što su moji Magnaplanar SE 11).Tebi treba VIŠEKANALNO surround pojačalo,linija Aiwa ti tu ne pomaže,da bi mogao razdijeliti zvučne signale na frontalni pojas,bas pojas i efekt pojas.Na zvučnoj kartici imaš IZLAZE za subwoofer,centralni, prednje lijeve i desne te stražnje lijeve i desne zvučnike...kod 7.1 sistema imaš 2 lijeva i desna subwoofera te CENTRALNI stražnji(moja kućna kombinacija).Takve iste ULAZE imaš i na višekanalnim pojačalima.Ako imaš Creative Labss Audigy Platinum ovo si sve riješio spajanjem OPTIČKOG DIGITALNOG KABLA.Meni radi "solidno" jer imam perverznog frenda koji je htio da mu spojim kompjuter na svoj projektor za kućno kino da bi vozio neke autiće igricu...stjeral sam ga za 2 minute.ostalo ti stiže u tvoj privatni kaslić s porukama...malo je podugačko al buš riješil...
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 01:19   #9
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Centralni zvucnik ce ti raditi samo u DVD filmovima, i u igricama koje znaju upotrijebiti centralni (nema ih mnogo, meni je UT bila jedina takva, sve ostale su ignorirale centralni).
...a to je to !! meni nije radil centralni kad sam frendu spojil neki FINAL FRONTIER igru a mislil sam da sam razoril karticu...
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 11:52   #10
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Re: Re: 5.1 ili 2.1 i preporuke

Citiraj:
Originally posted by tin.
Ne postoje 2.1 ili 5.1 zvučnici...postoje KOMBINACIJE tih zvučnika.Postoje DVOSISTEMSKI (bas-srednjetonac + visokotonac) , TROSISTEMSKI ( odvojen bas,srednjetonac i visokotonac) te PLANARI (zvučnici aluminijskih lamela koje proizvode zvučne valove strujnim titranjem velikih aluminijskih površina...
Naravno da ne postoje 2.1 i 5.1 zvučnici. Nisam pisao 2.1 i 5.1 zvučničli sistem ill još gore "dal da kupim 2 zvučnika i woofer ili 5 zvučnika i woofer". Ali sam pretpostavljao da svi znaju na što mislim. OK, drugi put ću bit precizniji.

Ako me još netko krivo shvatio:
Mogu li ja nabaviti 2.1 sistem u kojem će zvučni (znači ova dva, ne woofer) glumiti stražnje, a moji od linije prednje (a woofer će naravno glumiti woofer) da dobijem 4.1 sistem. Jer sam čuo da zvučnici od linije mogu raditi samo kao prednji i jednako tako zvučnici koji se kupe u 2.1 paketu mogu raditi samo kao prednji. Koliko tu ima istine, ne znam. Zato pitam...
Elven je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 24.01.2004., 12:09   #11
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Re: Re: Re: 5.1 ili 2.1 i preporuke

Citiraj:
Originally posted by Elven
Naravno da ne postoje 2.1 i 5.1 zvučnici. Nisam pisao 2.1 i 5.1 zvučničli sistem ill još gore "dal da kupim 2 zvučnika i woofer ili 5 zvučnika i woofer". Ali sam pretpostavljao da svi znaju na što mislim. OK, drugi put ću bit precizniji.

Ako me još netko krivo shvatio:
Mogu li ja nabaviti 2.1 sistem u kojem će zvučni (znači ova dva, ne woofer) glumiti stražnje, a moji od linije prednje (a woofer će naravno glumiti woofer) da dobijem 4.1 sistem. Jer sam čuo da zvučnici od linije mogu raditi samo kao prednji i jednako tako zvučnici koji se kupe u 2.1 paketu mogu raditi samo kao prednji. Koliko tu ima istine, ne znam. Zato pitam...
...tak te volim...mozes spojiti svoje zvucnike od linije da ti budu prednji u sistemu.svi ti zvucnici mogu raditi i kao prednji i kao straznji.to su u stvari sve obicni zvucnici ali ti je bitno pojacalo.EKSPERIMENT :AJDE PROBAJ NA SVOJU SURROUND KARTICU SPOJITI 2 LINIJE !! 1 liniju spojis za prednje kanale,a drugu za straznje...dobil bi isti efekt jer zvucna kartica za surround vec ima ugradjeni dekoder za surrounddaj ak imas mogucnosti ako mozes nabaviti jos jedne zvucnike od linije kakvu imas.bilo bi idealno kad bi imal sve iste zvucnike...a zakaj si za 500 kuna u Pevecu ne kupis gotov aktivni 5.1 sistem sa svim zvucnicima ?igrice ti se cuju mrak,samo procitaj kaj je Premec napisal da se nebi, ko ja cudio ,kad ti ne proradi centralni kanal...onda stavi na "bypass".onda operi neku igru pa da vidis kak se sve trese !
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 15:14   #12
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Kako ste se vi bili zakomplicirali oko zvučnika, Bože sačuvaj!
U nekim stvarima se razumijete u nuklearnu fiziku, a u nekim ne kužite zašto vam u nekim igricama ne radi centralni zvučnik!
KATASTROFA!
KATASTROFA!
KATASTROFA!
KATASTROFA!
KATASTROFA!


Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 16:32   #13
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ma bravo za tebe da sve znaš...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 19:07   #14
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Re: Re: Re: Re: 5.1 ili 2.1 i preporuke

Citiraj:
Originally posted by tin.
[Bbilo bi idealno kad bi imal sve iste zvucnike...a zakaj si za 500 kuna u Pevecu ne kupis gotov aktivni 5.1 sistem sa svim zvucnicima ?igrice ti se cuju mrak,samo procitaj kaj je Premec napisal da se nebi, ko ja cudio ,kad ti ne proradi centralni kanal...onda stavi na "bypass".onda operi neku igru pa da vidis kak se sve trese ! [/B]
To je logično da je najbolje sve isti zvučnici, tako sam si i mislio.
Za 500 kuna u Pevecu? Razmislit ću, hvala na svim savjetima, pokušat ću možda sa još jednim linijskim zvučnicima i pravim wooferom (skuplja varijanta, ali daleko najbolja, jer se može i zahtjevnija glazba slušat)
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 22:36   #15
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Re: Re: Re: Re: Re: 5.1 ili 2.1 i preporuke

Citiraj:
Originally posted by Elven
To je logično da je najbolje sve isti zvučnici, tako sam si i mislio.
Za 500 kuna u Pevecu? Razmislit ću, hvala na svim savjetima, pokušat ću možda sa još jednim linijskim zvučnicima i pravim wooferom (skuplja varijanta, ali daleko najbolja, jer se može i zahtjevnija glazba slušat)
...Elvene bio sam prosli tjedan s mojim susjedom u Pevcu i za 495 kuna je kupil sistem od 5 aktivnih zvucnika.spojil ih je na svoj DVD i nemres vjerovat kak se to cuje.ja sam ostal paf.daj malo stisni remen pa si to priusti za "po doma".vjeruj mi kad cujes kak te male kistre sviraju nebus vjeroval...isplati se svake kune,a ak nastavis ovak eksperimentirati mozes si rasturiti karticu u kompjuteru pa bus imal jos vecu stetu
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2004., 22:41   #16
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Originally posted by Gabre2
Kako ste se vi bili zakomplicirali oko zvučnika, Bože sačuvaj!
U nekim stvarima se razumijete u nuklearnu fiziku, a u nekim ne kužite zašto vam u nekim igricama ne radi centralni zvučnik!
KATASTROFA!
KATASTROFA!
KATASTROFA!
KATASTROFA!
KATASTROFA!


...da nije to GPremec rekao sumnjam da bi i ti znal...ja nisam...
a kaj se tice nuklearne fizike tu sam doma(pogotovo kvantna mehanika) a opet nisam sveznajuci.daj odi potrazi profesionalnu medicinsku pomoc...
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 01:03   #17
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
aha...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 01:08   #18
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Originally posted by tin.
...da nije to GPremec rekao sumnjam da bi i ti znal...ja nisam...
a kaj se tice nuklearne fizike tu sam doma(pogotovo kvantna mehanika) a opet nisam sveznajuci.daj odi potrazi profesionalnu medicinsku pomoc...

a što je ovdje gpremec "sveznajući i jedini Bog" što se tiče ovih stvari? nije mi rekao ništa što ja već ne znam. (bez uvrede gpremec)
malo zdrave logike i malo upućenosti i sve će da šljaka...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 09:21   #19
tin.
Premium
 
tin.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 823
Citiraj:
Originally posted by Gabre2
a što je ovdje gpremec "sveznajući i jedini Bog" što se tiče ovih stvari? nije mi rekao ništa što ja već ne znam. (bez uvrede gpremec)
malo zdrave logike i malo upućenosti i sve će da šljaka...
pa dobro je da ti znas...svaka cast...ali ja neznam jer ne igram igrice na kompjuteru,ali zato ovdje ima uvijek neko ko zna,ne?
covjek ima vise iskustva i to je to.
e,da.kaj se kuzis u particije ?neznam kak napraviti jos jednu manju particiju a da ne zgubim podatke s vece.htjel bi siodvojenu manju particiju za dokumente al se bojim da mi se s velike bude sve zbrisalo...probal sam Partition Manager ali se nikak ne usudim na kraju stisnuti gumb "apply changes"...imas kakvu ideju ?
__________________

tin. je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 12:13   #20
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Re: Re: Re: Re: Re: Re: 5.1 ili 2.1 i preporuke

Citiraj:
Originally posted by tin.
...Elvene bio sam prosli tjedan s mojim susjedom u Pevcu i za 495 kuna je kupil sistem od 5 aktivnih zvucnika.spojil ih je na svoj DVD i nemres vjerovat kak se to cuje.ja sam ostal paf.daj malo stisni remen pa si to priusti za "po doma".vjeruj mi kad cujes kak te male kistre sviraju nebus vjeroval...isplati se svake kune,a ak nastavis ovak eksperimentirati mozes si rasturiti karticu u kompjuteru pa bus imal jos vecu stetu
Pogledat ću ih. Hvala na savjetima.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 17:26   #21
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Originally posted by tin.
pa dobro je da ti znas...svaka cast...ali ja neznam jer ne igram igrice na kompjuteru,ali zato ovdje ima uvijek neko ko zna,ne?
covjek ima vise iskustva i to je to.
e,da.kaj se kuzis u particije ?neznam kak napraviti jos jednu manju particiju a da ne zgubim podatke s vece.htjel bi siodvojenu manju particiju za dokumente al se bojim da mi se s velike bude sve zbrisalo...probal sam Partition Manager ali se nikak ne usudim na kraju stisnuti gumb "apply changes"...imas kakvu ideju ?
Sve stoji, no problems.
A što se tiče particija i moga siga, ja sam bio napravio pizdariju sa particijama, bio središte podjebavanja, pa zato onaj sig. Mislim da nećeš napravit ništa loše sa Part Magicom, trebalo bi funkcionirat a da ne izgubiš podatke, pošto samo na čistom dijelu već postojeće particije praviš još jednu. go for it, iako me nemoj držat za riječ. Za svaki slučaj napravi backup tih podataka.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 17:31   #22
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
He, he načelno nebi se trebali izgubiti podaci. Ja sam osobno resajzao particije više puta (s podacima na njima) i ništa se nije desilo. Doduše imam verziju PM u koju butaš iz DOS-a pa od tamo to napraviš, nekako mi izgleda sigurnije. Znam, znam iovako PM radi resize tek kod restarta, ali ovo ide sve iz komada.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 17:36   #23
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
I ja imam taj što radi iz dos-a, verzija 6, I think: :confused:
i sve radi ok...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 18:04   #24
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Znam, ovo je neki Herin`s boot CD. Na njemu ima par programa za hendlanje HDD (format, particije, testiranja), par programa za testiranje memorije, par prog. za viruse (scan iz DOS-a) i sličnih baljezgarija. Korisna stvarčica. Anti virusi se daju nadopuniti s novim verzijama pa samo nadosnimiš CD itd...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2004., 18:14   #25
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
o, pa ti si napredan, ja sam ti još na disketama... nostalgija
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2004., 00:17   #26
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Originally posted by Gabre2
o, pa ti si napredan, ja sam ti još na disketama... nostalgija
Ni nemam flopy u compu ali ga stavim tu i tamo da mi ne zahrđa kanal Baš sam bootao prije neki mjesec s flopia, strašna stvar
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na