Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.12.2008., 04:36   #1
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Exclamation Nokia SymbianOS Wireless konekcija i file sharing sa SymSMB-om !!!

Pošto velika večina forumaša posjeduje SmartPhone E i N serije sa integriranim wLan-om, odlučio sam složiti mali tutorijal o podešavanju wireless konekcije
što samo po sebi i nije neki problem, te se na to nadovezati sa drugim tutorijalom o file sharing-u između moba i kompa uz upotrebu zgodnog Symbian programčića imenom SymSMB.
Na taj način mobitelom ćemo moći pristupiti kompu i obratno, ovisno kojim folderima smo omogučili share-anje. Drugim riječima, više nam neće trebati USB kabal. Možemo mapirati cijeli HDD ili particiju i prikazati ga kao particiju u mobu, stream-ati omiljene mp3-ce s kompa na mob i sl. Sve to neovisno o operativnom sustavu koji imamo na kompu, a kad se sve podesi kako treba nevjerojatno je koliko je sve funkcionalno i jednostavno za upotrebu.

Podržani mobiteli:
Symbian OS 9.1, S60 3rd edition
Nokia E-series E51, E60, E61, E61i, E65, E70, E90;
Nokia N-Series N78, N80, N81, N82, N91, N92, N93, N93i, N95, N95 8Gb.

Podešavanje postavki wLan-a, spajanje na router i internet
Prikaz postavki u mobitelu po principu "korak po korak"

Znači, idemo u:
menu/alati/postavke ...
Spajanje/pristupne točke/ pa kreiramo novu koristeći zadane postavke
Naziv veze (proizvoljno), nositelj podataka (bežični LAN), naziv wLan mreže (upisati točan SSID), status mreže (SSID vidljiv/skriven)
te sigurnosne postavke vezane za kriptiranje. Bitno je naglasiti da postavke moraju biti identične kao i u routeru. Ako kućna mreža nije kriptirana,
postavke ostavljamo prazne i tu je kraj podešavanju. Ako je pak zaštićena pod Način wLan sig. (upisujemo tip/razinu kriptiranja, konkretno,WPA/WPA2),
a unutar Post.sigur.wLan-a pod WPA način (zajednički ključ) te pod Zajednički ključ upisujemo naš ključ/šifru.
To bi bilo to ... u internet browseru kreiranu pristupnu točku odredite za default-nu i gotovo.
Javne HotSpot-ove netreba spominjati, nih je jednostavno koristiti, ali teško naći

SymSMB podešavanje postavki file share-inga

Da bi nam WiFi share-anje između mobitela i kompa uopće šljakalo, moramo omogućiti file sharing u Windowsima, a kompjuter mora biti spojen na bežični router.

Startamo SymSMB pa prvo idemo u Control panel/Accounts/Everyone. Koristi ćemo account Everyone koji je po default-u nezaštićen,
a mi hvala Bogu nismo toliko paranoični da i foldere u mobitelu moramo staviti pod katanac

Idemo nazad pa u Connections/New
Pod Name upisujemo ime koje želimo imati kasnije u "My Network place" u kompu
Pod Workgroup upisujete ime radne grupe vašeg kompjutera (System Properties/Computer name)
Pod Access point stavljamo važešu pristupnu točku preko koje se spajamo na net (prvi tutorijal) trebala bi se pojaviti u padajućem izborniku
Pod Autoconnect ostavimo disabled
Pod IP address ništa ne upisujemo tj. ostaje "not connected", a kasnije će biti automatski dodjeljena
Sada idemo podesiti Maping Network Drive, idemo na Network neighbourhood
Trebale bi se izlistati pristupne točke, izaberemo našu iz 1. tutoriala i sačekamo par sekundi da se program spoji na router
Kad se spoji trebala bi se pojaviti radna grupa, kod mene je to Donky(komp) i Nokia N93(mob)

Odaberemo komp na koji se zelimo spojiti (Donky u mom slučaju) i otvoriti će se svi share-ani folderi na kompu
(trenutno samo NokiaN93 folder u mom slučaju, može biti i cijeli HDD ako neko želi)
Da bi mapirali drive, idemo na "Options" i Map network drive
Jednom Mapirani drive nalaziti će se pod My Phone pored particije moba i memoCarda

Da bi omogućili share-anje mob file-ova na kompu idemo u Control panel/Shares
Pod Folder odaberemo folder koji želimo share-ati na komp pa select sa lijevom soft tipkom, ime pod Name automatski ce se samo ispisati

I to je to, sve je podešeno i za ubuduće, jedino što treba činiti je klikati na start i stop radi aktiviranja i deaktiviranja share-anja, tj. konekcije
Za start konekcije, idemo CONTROL PANEL -> CONNECTIONS, click START i program će se spojiti na router

Kad se spoji na router, mob dobiva IP adresu, a share-anim file-ovima možemo pristupiti upisivanjem dodjeljenog imena, IP adrese u adresnu traku.

Puno komotniji pristup moguć je kroz "My Network Place"

Za disconnect, idemo CONTROL PANEL -> CONNECTIONS, click STOP
Nadam se da je tutorijal dovoljno jasan i da će biti nekome koristan.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 04.06.2010. u 11:13.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 11:10   #2
BraBUS
Nervozni poštar
Moj komp
 
BraBUS's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 258
dobar tutorial!

postoji problem, a to je da mob ne može non stop upaljen wifi.. troši se baterija + smanjuje vijek trajanja.

ok, wifi ne mora biti cijelo vrijeme ukljucen, no..onda povezanost s kompom nema smisla.
__________________
nVIDIA+INTEL=klasika
This message is hidden because Crash009 is on your ignore list.
BraBUS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2009., 16:50   #3
DMan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 46
Program je dobar i jednostavno je sramota da Nokia (tj. Symbian) nije takvu mogućnost defaultno ugradio u mob, već je korisnik osuđen na kabel ili bluetooth s smiješnom brzinom prijenosa (IR da ne spominjem)...

ali program ima jednu STRAŠNU manu (bar se kod mene tako manifestiralo...) - posrče bateriju za tili čas!!! Naime, bilo bi logično da program upalite kada ga trebate, prebacite ono što ste htjeli amo-tamo (baterija se više troši, ali bože moj...) i kada ste gotovi, isključite program (i opet ste u modu normalne potrošnje, budući da wifi ne radi...), ali BRUS! Program, iz nekog razloga, i kada nije aktivan ima aktivirane servise koji čuče u pozadini i svakih nekoliko minuta pale wifi i provjeravaju vezu, tako da baterija ima vijek max par sati (moja N82). Meni se počelo dešavati kada sam ga instalirao da mi se baterija isprazni u roku, par sati, primjetio sam da mi se wifi pali svako malo, iako ga nijedan program ne koristi, tako da sam se nakon par dana zahvalio symsmb i deinstalirao ga. Sada u iste svrhe koristim ftp server na PCju i SIC!FTP program na mobu i isto tako mogu prebacivati što god hoću amo-tamo, isto wlan brzinom, bez povećane potrošnje baterije i nepotrebnih servisa. Jedino ne radi streamin mp3, što je zgodna stvar, ali može se i bez toga...
DMan je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2009., 22:59   #4
okvardz
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Sopot
Postovi: 1
Imam Nokiu E51. Gdje pronaći program SymSMB i kako ga instalirati?
PC ima pristup internetu preko WiFi mreže. Kako podesti mob da pristupam internetu također preko WiFia. Nigdje ne vidim gdje da upišem IP adrese i sl....
Početnik sam u ovom pa ne zamjerite...
okvardz je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2009., 00:52   #5
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
@Dman
Moram priznati da nemam tih problema, cak dok slusam stream sa PC-a nisam primjetio pojacano trosenje baterije. Koju verziju imas ? Moja je 4.00.61
I nikada mi program nije sam palio wLan pretragu, da nisi podesio da se automatski spaja kada je u dosegu ??

Pod Autoconnect ostavimo disabled

@okvardz
Kako mislis; Kako ga instalirati? Kao i svaki symbian program. Pomocu USB kabla pa instalaciju pokrenes iz mobitela ili pomocu Nokiinog PC suite.
Prvi tutorijal ti objasnjava kako podesiti wifi, a IP adrese ti tu nisu potrebne. Prati slike i nebi trebalo biti problema, podesi defaultni skin i jezik da ti bude lakse se snaci.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 15.02.2009. u 01:06.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2009., 11:04   #6
DMan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 46
@Ziikiy

Znam za tu opciju, bila mi je isključena, ali nije pomoglo. I ja sam imao tu verziju, i tako mi je bilo. Da li si možda gledao, kada program nije uključen, da li imaš aktivnih par procesa koji inače nisu prisutni (sada se ne mogu sjetiti kako se zovu, ali prepoznati ćeš ih)? Možda je kod mene neka nezgodna kombinacija softwarea i firmwarea, ne znam...
DMan je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2009., 21:10   #7
HONDA type R
Premium
Moj komp
 
HONDA type R's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 335
///// Trebale bi se izlistati pristupne točke, izaberemo našu iz 1. tutoriala i sačekamo par sekundi da se program spoji na router /////

meni dalje ne ide, trazi user i pass kada odaberem vezu... user i pass za sta,,, wireless nije zasticen a i da je taj dio je rijesen u koraku ispred, sta je onda ovo?

Zadnje izmijenjeno od: HONDA type R. 19.02.2009. u 21:37.
HONDA type R je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2009., 09:15   #8
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
je bilo kako moguce ukljuciti secureW2 PAP autentifikaciju na symbianu? trazil sam po netu i svugdje pise da se jos radi to, a datumi su stari i po godinu dana
domis je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2009., 20:34   #9
Mephsto
Premium
Moj komp
 
Mephsto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 199
Tutorijal je stvarno ok!
Al wlan eventualno koristim za chat, mail i ak je dobra veza i poziv.
A ak se prebacuju podaci onda prebacim na sharing mode, kabel i to je to!
Mephsto je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2010., 21:38   #10
Malacrass
RAKIJA
 
Malacrass's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Orahovica
Postovi: 76
Ne znam dal da stavim ovdje al valjda prolazi.

Imam nokiu n86 i prvi put sam bez problema namjestio da mogu i slati i primati mail s nje naravno u blizini svog modema sa wlanom.
Jednom sam išo nadogradit verziju mobitela i puka mi je veze te sam moro resetirat modem na tvorničke postavke.
E sad više nikako ne mogu spojit se s modemom ako uključim WEP sigurnost u modemu. Kada je isključen sve 5. primam mail i sve radi.
Uključim natrag i on me traži key koji upišem ali i dalje neče se spojit. ne navodi razlog nit ništa...
Dal itko zna u čeme je problem ?
__________________
Malacrass je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2010., 17:34   #11
CosmModius
Premium
Moj komp
 
CosmModius's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: uglavnom lose
Postovi: 85
svaka cast za trud, ovo provjereno radi sa e61i i sa n96
__________________
I najškodljiviji čovjek možda je još uvijek najkorisniji od svih u pogledu održanja vrste; jer svojim djelovanjem on uzdržava u sebi ili u drugima nagone bez kojih bi ljudstvo već odavno bilo malaksalo i istrunulo.
CosmModius je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2010., 14:16   #12
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
gdje su slike nestale?
riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2010., 14:18   #13
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
gdje su slike nestale?
Ocito uklonjene sa lokacije gdje su bile stavljene.
Router je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 11:10   #14
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Otkada su razvalili Imagesforme server nema niti slika :/
Obrisao sam nevazece linkove, pregledno je i ovako.
Ako bude potrebe nabaciti cu nove slike.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na