Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2012., 00:29   #31
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
A da potražiš odgovore / moguća rješenja na isto pitanje ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2013., 17:04   #32
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Pitanje želim pojačati signal bežične mreže, imam na jednom kraju kuće d-linkov router koji pokriva dio kuće sprat i prizemlje. Na drugom kraju kuće imam telefonsku liniju i tu sam stavio spliter i drugi router da mi se pojača signal u ostatku kuće (i prizemlje i sprat). Router je nekakav Iskratel Sinops 568+ dobio ga od operatera. Da li je to moguće izvesti i kako, s obzirom da sam ga ja spojio ali mi se onda i on i ovaj d-linkov router koji je radio zablesirao?

EDIT:
Ili možda jednostavnije pitanje,ako tko zna, kako mogu postaviti Iskratel Sinops 568+ na route mode,ili kako vec mozda neki mod da mi pojačava signal bežične mreže onosno radi kao repeater?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 17.02.2013. u 18:47.
zeon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.02.2013., 18:37   #33
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2013., 18:53   #34
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ne možeš spojiti dva modema / routera na istu liniju istovremeno i očekivati da će "to" raditi.
Ili provlači Lan kabel prema dijelu kuće gdje nema signala pa spojiš pc / lap,
ili staviš ap u WDS modu ili još bolje ap u Universal Repeter modu rada.
Sve varijante su x puta opisane, prvo potraži malo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2013., 19:11   #35
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
E pa to sam mislio - staviti u Repeter mod rada, ali kako nista o tome nema u njegovom user guide-u, a na internetu jako malo ima o Iskratel Sinops 568+,nisam uspio nači na njemu gdje da promjenim na repeat/route mode rada - ja to zamišljam da ima neka opcija gdje samo podesiš repeat mod? Jeli moguče da nepodržava repeat mode?

Tj. ako sam ja to dobro zamislio, prva opcija mi je bila da ga spojim na tel. liniju i stavim u route mod rada kako to nisam našao, druga opcija mi je da radi u repeate modu (ovaj put se valjda dva routera bežično spajaju, ili je to ista shema?)

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 17.02.2013. u 22:02.
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2013., 20:58   #36
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Pa malo se informiraj prvo, Google će ti pomoći.
Vidi jel ima WDS opcija pod wireless - om ?
Ako nema onda ti je jednostavnije nabaviti, već xy puta sugerirani EW-7228APn i sa njime složiti Universal Repeter.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2013., 23:36   #37
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Nisam vidio opciju WDS, probat cu opet pretraziti, samo Wireless global settings za biranje kanala. Ok, hvala!
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2013., 11:53   #38
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
imam pitanje. trebal bi pojačati reciver signala u laptopu. znači, što trebam? neku antenu nabaviti koju bi uštekal u laptop il kupiti novi WIFI adapter. problem je taj što mi se ne isplati pojačaat signal na modemu jer je laptop dosta mobilan tak da sam svako malo na drugim lokacijama. zato trebam da mi laptop bolje prima taj signal
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2013., 13:14   #39
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Neka moja iskustva sa wirelessom. Imam jednog klijenta koji koristi moj internet.
Imao je stari lap Gericom (nije imao wireless), te sam nabavio TL WN-722N sa antenicom i 5 m produžni USB. To je radilo, ali je često znalo prekidati. Onda je zamjenjen laptop drugim. Mislim da je Fujitsu-Simens Amilo. Od tad nikad nikakvih prekidanja i konekcija od prve. Znači trebalo bi imati nekad daleko kvalitetan USB wireles adapter (koji je nekad glomazan i nepraktičan), da se prestigne kvalitetan wireless u laptopu. Pregradnje u samom lapu nisu preporučljive, jer ako bio nabavio npr noviju wireless karticu, ona ti ima priključak za tri antene, a u svom ćeš naći priključak za jednu. Ja lično smatram da se kod kupovine laptopa osim poznatih stvari treba obratiti pažnja i na kvalitet wirelessa, jer nisu svi isti. Nadam se da nisam previše skrenuo s teme.
__________________
duty demagogue
begi je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2013., 11:26   #40
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Posto sam poprilicnan laik po pitanju wifi-ja, antena i signala oprostite mi ako je pitanje glupo.
Dakle, kupio sam "Airlive WN-370USB" karticu i pretvorio je u softverski AP (access point), posto doticncna USB kartica dolazi sa 5dBi antenom da li bi se snaga i pokrivenost signala povecala ako bi postojecu antenu od 5dBi zamjeno sa antenom od 10dBi (WAI-101) istog proizvođaca (pretpostavljam da se moze zašarafit na katricu).
Doticnu karticu koristim kao access point na poslu tj spajam se najcesce mobitelom na nju da ne trosim 3G, a komp na koji sam je instalirao nije bas blizu mjesta gdje najčešće obitavam + jedan neizbježan zid (od cigle dodouse ali ipak zid).
Također koliko je stetno doticno zracenje i koliko se povecava (stetnost) stavljanjem jace antene?
Da malo dopunim pitanje o pojacavanju signala, doma imam D-Link-ov ruter "DIR-655" (tri antene, 2.400GHz) koji bi pretvorio u AP, posto sam od Amisa dobio ruter ŽNJ kategorije, ako mu postjece antene zamjenim sa antenama od 5dBi ili 10dBi (u manaualu za DIR-655 pise Transmitter Output Power 15dBm ± 2dB) koliko ce to utecat na snagu signala?
Znam da su pitanja opceg tipa, ali i opci odgovor bi bio uredu, posto sam vjerovatno jedan od rijetkih koji eksperimentira sa ovakavim igračkama
Fala
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413

Zadnje izmijenjeno od: ante2. 25.02.2013. u 12:51.
ante2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.02.2013., 19:23   #41
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Evo kad niko nece onda cu ja

Kupio sam antenu od AirLive-a model WAI-101 (10dBi, 80 kuna) prikopcao je na "Airlive WN-370USB" (original antena je bila od 5dBi) i mogu vam reci da se pokrivenost signala osjetno povecala.
Onako pucko seljacki za 50% ovisno o kolicini zidova i visini s obzirom na AP.
Također sam skuzio da na D-Link-ovom ruteru (DIR-655) imam antene od 2dBi-a, pa cu sad malo eksperimentirat sa antenom od 5dBi koja mi je ostala od AirLive kartice, ako se pokaze dobra kupim jos dvije antene za ruter.
Ako ko ima kakvo pitanje ili sugestiju kao i sta, slobodno neka pita/kaze.
Pozzz ekipa
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413

Zadnje izmijenjeno od: ante2. 25.02.2013. u 19:34.
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2013., 21:30   #42
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Sigurno nisi ni prvi ni zadnji koji se "igra" antenama.
Poznato je iz drugih slučajeva (čak i kod drugih teh. primjena i rf spektra), dobra antena je skoro važnija od uređaja na koji je spojena.
U konkretnom slučaju, antena sa većim pojačanjem bi se trebala pokazati kao kod tebe.
Problem je šta ti nitko ne može ništa unapred garantirati, između ostalog, zato ti nitko nije ništa gore komentirao.
Plus tome, nekima se dogodilo da su imali lošije karakteristike u odnosu na prethodnu, e sad jesu li naletili na fake ili neispravni primjerak trebalo bi provjeravati.
O cijenama tih antena ne treba ni komentirati.
Vezano za DIR-655, možeš staviti tu jednu od 5dBi ali bi bilo dobro i druge dvije "poboljšati".
Proizvođači skoro pa namjerno stavljaju te socijala 2 - 3 dBi antene jer tako lakše zadovolje osn. teh. zahtjeve u nekim zemljama, lakše će ti prodati dodatni repeter, ...
Još moraš biti sretan jer su antene na konektor pa je zamjena boljima kudikamo lakša, za razliku kada ti antenu naprave interno na pcb - u ili na komad late unutar uređaja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2013., 18:58   #43
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Evo da javim iskustva sa ruterom DIR 655 i antenom od 5dBi, posto za sada imam samo jednu antenu, a ruter ih ima tri zamjenio sam onu kod uticnice napajanja, jer sam negdje procitao da je ta zaduzena za slanje (malo cudno ali dok ne kupim jos dvije posluzit ce), snaga i pokrivenost signala se malo poboljsala, nije bas skok kao kad sam zamjenio antenu od 5dBi sa 10dBi, vidit ce mo kad piknem jos dvije.

Lega nisam ni ocekiva konkretne odgovore posto znam da je snaga i pokrivenost signala lov u mutnom, vise sam trazija smjernice i iskustvo lega forumasa. Sada bi jos moga eksperimentitat sa polozajem antene tj rupa br 1-2-3 da vidim oce li se sta promjenit, stavio sam ga na 13 kanal posto je na pocetku poprilicna guzva. Fala na sugestiji.
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 13:12   #44
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
@Nikky evo malo sam proučio i vidim nemože sa ovim Iskratelom. Nadalje primjetio sam kad svoj d-linkov router pomaknem malo dalje on pokriva nepokriven dio kuće, ali mi se gubi signal gdje je već bio zbog pomicanja. Dakle potreban mi je neki najosnovniji (ne prejak) repeater jer mi je potrebno jako malo da se pokrije i onaj nepokriveni dio kuće sa signalom. Pitanje da li se ovim mogu također wirless povezati s routerom (u repeat modu) kako bi proširio signal po kući ili ovaj djeluje samo ako ga povežeš kabelom s routerom;
http://www.edimax.com/en/produce_det...id=3&pl2_id=18

Hvala
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 13:39   #45
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Sa tim ne ali sa ovim možeš:
http://www.edimax.com/en/produce_det...=226&pd_id=378
http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=10105
Nemoj ni slagati WDS nego na Iskratel - u postavi normalni WPA/WPA2 a na ovome Universal Repeter mode, pročitaj mu manual.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 13:52   #46
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Znači taj model BR-6228nS mi neće funkcionirati iako piše da podržava WDS, repeat mod itd? Od Iskratel routera kao repeatera sam odustao, ostavljam D-Linkov router i tražim repeater.
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 14:05   #47
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Neka ti je na glavnom routeru wireless zaštićen sa WPA/WPA2 tipom i punom šifrom, nisam sve čitao unazad, znači D-Link.
U vezi repetera, pogledaj u manual dali taj BR-6228nS podržava Universal Repeter,
znači da se može spojiti na glavni router i kada je na njemu wireless sa WPA/WPA2 zaštitom.
Ovo posebno napominjem jer stariji uređaji to u pravilu ne mogu odnosno mogu samo ako je wireless zaštićen max. WEP tipa koja se danas probije dok si rekao keks.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 14:47   #48
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Je glavni router (d-link) je zaštičen WPA/WPA2, sada gledam ovaj BR-6228nS i piše da podržava Universal Repeter, to valjda znači da podržava WPA/WPA2, iako kaže kasnije;
"In certain AP working modes, you can enable encryption to improve security level"
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 15:21   #49
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nisi naveo jel već imaš taj BR-6228nS ili ga tek planiraš nabavljati, ako tek nabavljaš bilo bi dobro da dogovoriš mogućnost vraćanja / zamjene.
Evo sam pogledao manual, željeno bi trebao moći odraditi, obrati pažnju da x detalja trebaš prilagoditi tvojem slučaju / mreži (ip uređaja, Gateway, DHCP Server i ostalo).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 15:34   #50
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Nemam ga ali sam dobio ponudu za njega i idem ga uplatiti. Kako mi treba najslabiji repeater pokušati ću s njime, bilo mi je bitno da znam načelno da može odraditi osnovne funkcije. Hvala Nikky.
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 19:04   #51
hakija
Premium
Moj komp
 
hakija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 321
ja svoj problem riješio nabavom repetrra sa ebaya! kosto me 24$ s njim i jednim ruterom u potkrovlju pokrio 3katnicu bez problema...
repeter je odlicam, cak dolaze i updejti firmvera, svi standardni, prejednostavna konfiguracija ma milina... kasnije stavim link sa ebaya

http://www.ebay.com/itm/Wireless-N-W...item5654910c39

Preporuke!!

Zadnje izmijenjeno od: hakija. 02.04.2013. u 19:22.
hakija je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2013., 19:12   #52
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Ok, nego nisam siguran za onaj gore šta sam ga ja spominjao, valjda neću morati za svaki uređaj, recimo ako dođem u taj dio kuće s mobom, laptopom itd, posebno unositi za svaki uređaj IP adresu, valjda se mogu spojiti s bilo kojeg uređaja ak samo dodam WPA/WPA2 šifru(nakon šta prethodno spojim router i repeater)?
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2013., 02:15   #53
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
hakija, daj, ako te ne mrzi malo screenshotova kako izgleda software/gui?
thnx
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2013., 11:18   #54
hakija
Premium
Moj komp
 
hakija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 321
Citiraj:
Autor walbandon Pregled postova
hakija, daj, ako te ne mrzi malo screenshotova kako izgleda software/gui?
thnx
evo na brzinu... ovo je cak sluzbena str di se mogu nac novi FW i ostale info..

http://www.youtube.com/watch?v=K5f4jmUpkCo
http://www.win-star.com/eshop/goods.php?id=133
http://www.win-star.com/download/Dri...anual-V1.1.pdf

od nedostataka...nekad se zna zblesat (cca 1 u mj dana) pa ga sam istekas i ustekas u struju - al brijem da je za to kriv moj ruter koji isto tako ima nekad faze da ne bi bas radio il se sam od sebe resetira i tak...tcom smece
hakija je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2013., 16:03   #55
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Jedno glupo pitanje, kada idem spajati repeater sa kompjuterom (kako bi kompjuteru postavio IP adrese), on mora biti spojen na struju i lan kabelom na kompjuter, da li repeater mora biti spojen i s internet kabelom?
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2013., 16:28   #56
hakija
Premium
Moj komp
 
hakija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 321
Citiraj:
Autor zeon Pregled postova
Jedno glupo pitanje, kada idem spajati repeater sa kompjuterom (kako bi kompjuteru postavio IP adrese), on mora biti spojen na struju i lan kabelom na kompjuter, da li repeater mora biti spojen i s internet kabelom?
nisam te bas najbolje shvatio ali u svakom slučaju, repeater je spojen samo u struju, nista dr...moze bit spojen i lan kablom na pc ali to zavisi dal imas wifi na pc ili ne tj kako ti hoces
hakija je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2013., 16:37   #57
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Ma da to me zanimalo repaeter netreba biti spojen na internet kabel nego samo u struju. Hvala.
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2013., 17:56   #58
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Zato što se spaja na Wifi mrežu i ponavlja signal, tomu služi
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2013., 23:04   #59
zeon
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: -
Postovi: 21
Da nego eto nisam bio siguran. Ali sada imam novi problem, sve sam odradio kako treba i pinga-o repeater preko routera i sve super ovaj odgovorio, međutim kada sam provjerio snagu signala, signal ostao isti uopče se nije pojačao, kako je to moguće?

Edit; rješeno, problem je bio bezveze, gledao sam krivo ime : ).

Zadnje izmijenjeno od: zeon. 06.04.2013. u 13:47.
zeon je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 10:44   #60
drabotic
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
pozdrav,

evo da ne otvaram novu temu...

upravo uvodim internet u kuću na moru pa bi zajedno sa susjedom podijelio trošak...

što nam je potrebno da obje kuće imaju bežićnu vezu, budući da se kuće koriste za iznajmljivanje apartmana gostima...

da li trebam kupiti jači router pa da i susjedovi gosti hvataju signal iz moje kuće ili mora i on imati neki uređaj (antenu ili sl) kod sebe?
drabotic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na