Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.09.2021., 16:31   #241
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Neka si stavio Cat6a kabel, sad si potrošio mrvicu više ali si miran / siguran na duže staze.
Cat6a kabel je dosta krut i nije ga baš lako smotati u malom radijusu a trebaš paziti da ga interno ne slomiš.
Prostor "iza" zavisi koji program modularnih si kupio / koristio, kod nekih ima više kod nekih manje lufta, ali dobro si zaključio da skoro ne smiješ pogriješiti prilikom montaže tj. terminiranja.

Šta kaže test programčić ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2021., 22:08   #242
apekop
Ape
Moj komp
 
apekop's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 155
Ma da, mene je bas iznenadio... bas ga je tesko savit...
Provjerim za vikend pa javim s programcicem, jer mi je stolno racunalo spremljeno u kutiji, a imam samo 1 laptop... Za vikend sam nazicao buraza da dodje nosit stvari i ponese svoj
__________________
Apekop
apekop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2021., 11:11   #243
apekop
Ape
Moj komp
 
apekop's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 155
Pozdrav,

nisam vas zaboravio, al smo se buraz i ja ubili za vikend sa selidbom stvari i nisam bio u stanju gledat, a ni tipkat!

Uglavnom.... sve radi normalno sa cat6a UTP modulima, osim tog mucenja kad se treba zaklopit modul....
Tako da mir u kuci je odrzan i kablovi provuceni svud di treba!

Fala svima na pomoci!
__________________
Apekop
apekop je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2021., 13:12   #244
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Važno je da sve radi kako treba / kako se očekuje,
muka se zaboravlja a ostaje uživanje
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2021., 23:51   #245
Princ288
Premium
Moj komp
 
Princ288's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 848
switch kod routera --> od switcha kabel do switch-a u mom stanu --> na switch spojeno (2x PC, TV, 2 x AP(tp-link jeftini i mi 4a))

E sad, AP je služio za Wi-FI za mobitele, IoT, drugi tv etc... i po novom za NAS direkt u AP.. da nebih morao neke kerefeke izvoditi da NAS bude vidljim svima u mreži, ali samo u mom stanu, odlucim ja sve u svom stanu preko AP-a to spojiti da su pod "istom mrežom"
A1 router --> switch kod routera --> od switcha kabel do AP-a u mom stanu --> Na tp link AP spojen switch --> NAS,2x PC,TV spojeni na switch, ostalo preko wifi-a, drugi AP zasad izvan price

Nakon uvertire ajmo na problem
Sve radi kao što sam si zamislio, ali kako TP link nema bas neki signal da bi mi se TV koji je spojen prek wifia vrtio plex, i mobiteli jedva hvataju signal u toj prostoriji, zamjenio sam ga sa xiaomMi AX1800 ruterom (RA67 model).
Spojim ga na isti nacin i radi, i signal super kroz cijeli stan, plex vrti filove na drugom kraju stana prek wifia bez problema.
I onda dode zena doma i oce se spojiti sa Iphone-om na wifi i prvo govori da je password krivi, i neda i neda, uspije prihvatiti taj password na 5ghz mrezi i spoji se i minutu nakon se router disconnecta sa interneta i ne pomaze ni reset, ni paljenje gasenje par puta. Zena nemre gledat serije, meni nocna pocinje, panika. Prvo pomislim da je previse klijenata nekim cudom, iskopcam switch, resetiram router i radi par minuta, samo iphone nema internet, ostali uredaji na wifiu funkcioniraju, iphone se proba opet spojiti, kroz minutu opet ode konekcija, vratim stari tp link da mogu odraditi smjenu. Ujutro spojim opet i radi kroz cijeli dan sve dok zena opet nije dosla s Iphone-om i opet ista prica...

I sad pitanje, kaj se desava, jel do šajomi smece rutera, jel do konfiguracije mreže (al opet sa starim radi bez pucanja), jel može bit do iphone-a il je to neka puka slucajnost da ga klijent zezne, planiram ga vratiti sutra i uzeti archer ax20 da vidim oce taj raditi?
-->
Pozdrav, da podijelim a možda i riješim problem
situacija je sljedeca, živim u obiteljskoj kuci u stanu koji ima ethernet kabel dovucen od A1 rutera iz stana iznad mene.
Do sad je situacija bila da su uticnice bile preko switcha spojene direkt na drugi switch koji je onda na a1 router spojen i to je funkcioniralo pod normalno s malo blesavim rasporedom mreža na uređajima.

A1 router --> switch kod routera --> od switcha kabel do switch-a u mom stanu --> na switch spojeno (2x PC, TV, 2 x AP(tp-link jeftini i mi 4a))

E sad, AP je služio za Wi-FI za mobitele, IoT, drugi tv etc... i po novom za NAS direkt u AP.. da nebih morao neke kerefeke izvoditi da NAS bude vidljim svima u mreži, ali samo u mom stanu, odlucim ja sve u svom stanu preko AP-a to spojiti da su pod "istom mrežom"
A1 router --> switch kod routera --> od switcha kabel do AP-a u mom stanu --> Na tp link AP spojen switch --> NAS,2x PC,TV spojeni na switch, ostalo preko wifi-a, drugi AP zasad izvan price

Nakon uvertire ajmo na problem
Sve radi kao što sam si zamislio, ali kako TP link nema bas neki signal da bi mi se TV koji je spojen prek wifia vrtio plex, i mobiteli jedva hvataju signal u toj prostoriji, zamjenio sam ga sa xiaomMi AX1800 ruterom (RA67 model).
Spojim ga na isti nacin i radi, i signal super kroz cijeli stan, plex vrti filove na drugom kraju stana prek wifia bez problema.
I onda dode zena doma i oce se spojiti sa Iphone-om na wifi i prvo govori da je password krivi, i neda i neda, uspije prihvatiti taj password na 5ghz mrezi i spoji se i minutu nakon se router disconnecta sa interneta i ne pomaze ni reset, ni paljenje gasenje par puta. Zena nemre gledat serije, meni nocna pocinje, panika. Prvo pomislim da je previse klijenata nekim cudom, iskopcam switch, resetiram router i radi par minuta, samo iphone nema internet, ostali uredaji na wifiu funkcioniraju, iphone se proba opet spojiti, kroz minutu opet ode konekcija, vratim stari tp link da mogu odraditi smjenu. Ujutro spojim opet i radi kroz cijeli dan sve dok zena opet nije dosla s Iphone-om i opet ista prica...

I sad pitanje, kaj se desava, jel do šajomi smece rutera, jel do konfiguracije mreže (al opet sa starim radi bez pucanja), jel može bit do iphone-a il je to neka puka slucajnost da ga klijent zezne, planiram ga vratiti sutra i uzeti archer ax20 da vidim oce taj raditi?
Princ288 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2021., 07:54   #246
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,754
Nemam tako kompliciranu mreznu situaciju, ali sam nedavno imao problem sa (ne)spajanjem na 2.4GHz mrezu. Stvar je bila ful bizarna - selio sam ruter+switch s jednog kuta sobe na drugi. Pospajao sve to lijepo, upalio, sve "radi". Navecer skuzio da 2.4G mreza ne radi kako treba, pametne uticnice se ne spajaju i jedan mob takodjer.

Nema sanse spojiti se na mrezu, izbacuje me kod logiranja i ruterov log se zatrpava dhcp logovima. Probao sam rebootati sve redom, brisati wifi iz moba, mijenjati ssid/pass...

Drugi mobovi se uredno spoje na 2.4G.

Long story short, igrom slucaja sam kod selidbe promjenio kabel izmedju rutera i switcha - stavio sam neki random kraci kabel. Na kraju sam vratio stari kabel i evo vec mjesec dana nikakvih problema. Uredjaji su se nakon promjene kabela momentalno pospajali na 2.4G wifi. Call me crazy, ne znam ti objasniti zasto je kabel bio problem.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2021., 08:42   #247
Princ288
Premium
Moj komp
 
Princ288's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 848
Palo mi je i to napamet, Probao sam sa 6 kablova različitih, prema APu, switchu... Jednostavno krepa iz nekog razloga, ne samo wifi nego i zicano spojeni, bas na ruteru stoji crvena lampica za status mreže. Probao sam noćas sa mi 4a ruterom I sve je radilo i s njim (osim što se NAS nikako nije mogao pojaviti na mreži al je bilo kasno za istrazivati), cijelu noć je radilo sve do 7 ujutro tj točno kad se iPhone počeo koristiti za surfanje nije uspjela stranicu otvoriti prije nego što je otišao u bananu net. Sa tp link ruterom se to ne desava. Morat cu testirati s još jednim iphonom...

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Princ288 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2021., 12:31   #248
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
@Princ288
Tema je više o "izgradnji" kućne mreže, ali neka sad stoji tu

Povremeno bude takvih slučajeva / nekompatibilnosti među opremom,
e sad, jeli zeza iNajpametniji na svijetu ili Mi kinez treba utvrditi.

Nisi naveo jesi li složio kao router ili kao switch + AP ?

XIAOMI forsira konfiguriranje uređaja preko WiFi i preko šugave aplikacije,
treba to zaobići i odraditi na klasičan način (pc / Lap spojen preko Lan kabela na neki od Lan portova) i tako otvoriti web konfig.
Ako je info točan to bi trebalo ovako izgledati > https://www.hardreset.info/devices/x.../faq/language/

Za povećanje WiFi kompatibilnosti trebalo bi postaviti (za svaki band je odvojeno) WPA/WPA2 - PSK, TKIP/AES ili Both, ...

Također mu treba manualno postaviti DNS - ove, npr. 1.1.1.1 i 8.8.8.8.

Ako ga slažeš kao switch + AP onda Lan kabel koji dolazi (od ostatka mreže) uštekaj u Lan port a ne u WAN port (to je prvi sa Live strane).
Promijeni mu IP adresu da odgovara ostatku mreže jer je po defaultu na 192.168.31.1.

...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2021., 18:46   #249
Princ288
Premium
Moj komp
 
Princ288's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 848
Sorry na krivoj temi, mislio sam ako problem leži u tom kako je složena mreža da ce odgovarati naslovu mreže, ali sad vidim ranije postove

Hvala na savjetima, probao sam bio sve što si naveo još prije, i preko PC configa gledao, i stavio ga i kao switch+ AP i kao router ga koristio (router je ono kako sam ga htio koristiti), sa svim kombinacijama WPA i subnet postavljao, jednostavno bi nakon što se iphone spoji kroz par minuta otisao net.
Ne kažem da se nije moglo riješiti možda, niti da je bas zbog iphone-a, ali zbog manjka vremena i potrebe da rijesim problem prije posla, otisao i uzeo TP-link archer ax20, ustegao ga, postavio u par koraka i sve radi zadnjih 2 sata, signala ima dovoljno, vrti se plex, iphone surfa, NAS downloada... MI AX1800 nece prihvatiti povrat u trgovini (kupljeno u mi ducanu direkt) pa nek ga salju na servis. Javim u prikladnu temu ako bude bilo problema novih
Princ288 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2021., 18:45   #250
apekop
Ape
Moj komp
 
apekop's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 155
Pozdrav ljudi, opet ja

ako nije bed jos, koji standard za kablove je bolje koristiti? ovaj 1 kabel sam napravio s typeB, al svejedno ga moram rezat jer nemre stat u kutiju... planiram to rijesit veceras.

Vidim da i konektori imaju lijepo nacrtano za malo manje pametne ko ja i za type A i za type B ....

Kad pogledam kabel.... ima lijepo namjesteno boje taman za A... pa nemam pojma zakaj sam prvi spojio s B, vjerojatno jer je prvi pod okom B
__________________
Apekop
apekop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.09.2021., 18:47   #251
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
B standard je kod nas standard
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2021., 18:51   #252
apekop
Ape
Moj komp
 
apekop's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 155
ovo je bilo brzo

hvala najlijepse!
__________________
Apekop
apekop je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2021., 18:52   #253
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
B je "standard" kod nas, ali nikakav problem nije ni da zakrimpas po A standardu, sve uz uvjet da ti je i na drugoj strani zakrimpano po A standardu.

Ne smijes mijesat standarde na jednom kablu. Sto je s jedne strane mora biti i s druge.
Cuky je online   Reply With Quote
Staro 30.09.2021., 18:53   #254
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Svejedno ti je hoćeš li koristiti pod standard A ili B,
bitno je da "kad kreneš sa jednim" njega se i držiš,
barem na oba kraja istog kabela.

U zadnje vrijeme češće se koristi / spaja po B tipu.

Ako ti je lakše / boje žica taman pašu za A, go for it.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2021., 22:04   #255
apekop
Ape
Moj komp
 
apekop's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 155
hvala svima! spojio sam s B na kraju, isprobao, sve radi

Evo možda da ja dam savjet nekome iako mi se čini da vam ne treba Ovaj Cat6a STP kabel, prije par postova sam rekao kako ga je teško savit i da se ne može ostavit malo viška u kutiji u zidu (kao npr. strujnog kabla). To je i dalje istina, ali kad se skine izolacija s njega onda ga se da smotat dosta, sigurno sam uspio jedno 30cm smotat unutra.... pa eto, ja sam prvotno mislio da cu ga morat rezat skroz kratko da stane utičnica... Možda je to inače opće poznata stvar ali eto, meni nije bila Ako pomogne 1 dobro je

Hvala svima još jednom, puno ste mi pomogli!
__________________
Apekop
apekop je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2021., 01:40   #256
Cartmann
Premium
Moj komp
 
Cartmann's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Split
Postovi: 488
Pozdrav, može li se stari tp-link tl-wr1043nd v1.8 postaviti da radi kao klijent tj wi-fi adapter?

edit: našao sam openwrt i složio ga kao client.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Cartmann. 01.11.2021. u 02:27.
Cartmann je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2022., 22:14   #257
websenseavoid
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
Pozdrav!
Započeo sam renovaciju stana i trenutno se dovršavaju instalacije. Danas sam primijetio da je majstor položio cat.6 U/UTP 250 MHz kablove u plastične bužire. Sad mi je žao što nisam na vrijeme zatražio cat. 6A.
Koliko je takva instalacija future-proof i hoće li moći podržati možebitnu 10 Gbps kućnu mrežu? Komunikacijski kablovi nisu položeni uz električne, a duljine su 15-20 m. Još se stigne zamijeniti kablove, ali stotinjak metara oklopljenog cat. 6A kabela nije beznačajan trošak, a upitno je hoću li ikada iskoristiti mogućnosti takve instalacije.
Također, koliko je problematično u budućnosti izvesti zamjenu kablova nakon što bužiri budu "pospremljeni" ispod pločica/parketa?
websenseavoid je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2022., 22:47   #258
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Nemoj sada ništa dirati, trebao bi moći dobiti 10GbE bez problema. A što se tiče zamjene kablova jednog dana - problematičnost ovisi o tome koliko su pažljivo postavljani bužiri no u principu ne bi trebalo biti nikakvih problema tako da ne brini.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2022., 08:25   #259
Noctifer
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2021
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 26
CAT 6 UTP do 55 metara moze ici do 10Gbps uz uvjet da nema nekakvih smetnji.
Noctifer je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2022., 09:21   #260
websenseavoid
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
Zahvaljujem se obojici na odgovorima. Telemach uvodi optiku u zgradu, a mjesto za modem/router je predviđeno na ulazu u stan. Tako da sam se zabrinuo da bi kućna instalacija u budućnosti mogla predstavljati usko grlo. Ali opet, pitanje je koliko će trebati vremena da dođemo do takvih priključnih brzina.
websenseavoid je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2022., 11:03   #261
Noctifer
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2021
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 26
Citiraj:
Autor websenseavoid Pregled postova
Zahvaljujem se obojici na odgovorima. Telemach uvodi optiku u zgradu, a mjesto za modem/router je predviđeno na ulazu u stan. Tako da sam se zabrinuo da bi kućna instalacija u budućnosti mogla predstavljati usko grlo. Ali opet, pitanje je koliko će trebati vremena da dođemo do takvih priključnih brzina.
10Gbps je jako puno. Npr Steam dosta koristi kompresiju pa je tesko imati max brzinu jer je CPU problem (brzina decodiranja) a ne brzina neta.

Streaming 4k je generalno oko 25Mbps.

Mislim da je 10Gbps dovoljno za obicne kucne korisnike jer ne vidim da ce net ici vise od 10Gbps u sljedecih 10 godina pogotovo kada vecina kucanstva niti ne treba 500Mbps.
Noctifer je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 10:32   #262
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Pitanje za znalce. Trebam umrežiti kuću kako treba,više manje je sve provučeno,ima još par mjesta koje treba provući, tj maknuti rj11 i ubaciti rj45 , zanima me kako je najbolje složiti switcheve. Hoće li se jeftini switchevi klati međusobno ako ih naredam na par čvorišta ili ipak treba malo bolje to srediti. Zbog renoviranja prije 15ak godina, nema baš mjesta za velike switcheve pa me zanima da li idu manji na više mjesta i koliko to utječe na kvalitetu veze, imam 30mbit pa želim što manje gubitaka u stabilnosti
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 10:54   #263
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Pitanje za znalce. Trebam umrežiti kuću kako treba,više manje je sve provučeno,ima još par mjesta koje treba provući, tj maknuti rj11 i ubaciti rj45 , zanima me kako je najbolje složiti switcheve. Hoće li se jeftini switchevi klati međusobno ako ih naredam na par čvorišta ili ipak treba malo bolje to srediti. Zbog renoviranja prije 15ak godina, nema baš mjesta za velike switcheve pa me zanima da li idu manji na više mjesta i koliko to utječe na kvalitetu veze, imam 30mbit pa želim što manje gubitaka u stabilnosti
Prva i osnovna stvar je smanjiti broj switcheva.
Druga osnovna stvar je sve switcheve staviti na istu lokaciju.

Ponekad se desi da jedan switch jednostavno "zašteka" u radu zbog nekakve smetnje, čak i naponske smetnje i moraš ga isključiti i ponovno uključiti. Iz istog razloga je dobro imati sve switcheve na istoj lokaciji da vidiš kakva je situacija na tom jednom mjestu, a ne da moraš obilaziti i isključivati/uključivati switcheve na 5 mjesta.
Radit će mreža i ako razmjestiš switcheve uokolo po kući, ali ćeš se sjetiti ovog teksta prvi puta kada će zaštekati mreža. Preporučam ti da ipak uzmeš malo kvalitetnije switcheve, ako ništa drugo barem one koji imaju metalna kućišta, ti su ipak mrvicu robusniji i izdržljiviji.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 12:27   #264
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Pitanje za znalce. Trebam umrežiti kuću kako treba,više manje je sve provučeno,ima još par mjesta koje treba provući, tj maknuti rj11 i ubaciti rj45 , zanima me kako je najbolje složiti switcheve. Hoće li se jeftini switchevi klati međusobno ako ih naredam na par čvorišta ili ipak treba malo bolje to srediti. Zbog renoviranja prije 15ak godina, nema baš mjesta za velike switcheve pa me zanima da li idu manji na više mjesta i koliko to utječe na kvalitetu veze, imam 30mbit pa želim što manje gubitaka u stabilnosti
nije dobra praksa nizati switcheve osobito cheapo no name govna, ali iz višegodišnje prakse po firmama - to u pravilu radi. crkava rijetko , najčešće nakon nekog nevremena. ako već nećeš uzimati managed opremu, uzmi tp-linkove sa metalnim kučištem. stoje nam u svakakvim uvjetima, kuhaju se po ljeti, smrzavaju se po zimi, nikako da riknu. rade i ovi 100mbit plastikaneri po kancelarijama ali tu su se ljudi već naučili da ih povremeno ugase i upale, a i meni je mantra kao u it crowdu "have you tried turning it off and on again".
uzmi sve gigabit naravno.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 12:51   #265
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Problem mi je provuci vise kablova kroz kanalicu inace bih stavio jedan pravi i bok. Ali provući 4 kabla kroz kanalicu od npr glavnog switcha na katu do čvorišta za 4 sobe u prizemlju je malo problem i naravno na gornji kat također 4 sobe plus na istom katu 3 sobe . Wifi mi ne igra ulogu iz drugih razloga. Probat ću naprije vidjeti moze li se ugurati toliko kablova pa odlučim. Hvala na savjetima.

Btw jel netko zna gdje se mogu naći wifi utičnice tj. provučem kabel i umjesto utičnice UTP stavim AP? Ne mislim na smart wifi strujnu utičnicu nego baš mini AP kojeg montiraš u rupu i izvana izgleda kao poklopac s ledicom. Negdje sam bio naisao na to sad nemam pojma gdje . Mikrotik ima Map lite, ni to nije loše ali treba ga u rupu ubacit, ovaj kojeg sam vidio spojis na utp kabel Poe i ubacis u rupu od uticnice plus pokrije rupu.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 20.01.2022. u 13:07.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 13:11   #266
Noctifer
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2021
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 26
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Btw jel netko zna gdje se mogu naći wifi utičnice tj. provučem kabel i umjesto utičnice UTP stavim AP? Ne mislim na smart wifi strujnu utičnicu nego baš mini AP kojeg montiraš u rupu i izvana izgleda kao poklopac s ledicom. Negdje sam bio naisao na to sad nemam pojma gdje . Mikrotik ima Map lite, ni to nije loše ali treba ga u rupu ubacit, ovaj kojeg sam vidio spojis na utp kabel Poe i ubacis u rupu od uticnice plus pokrije rupu.
https://store.ui.com/products/inwall-ap

Ovo?
Noctifer je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 13:16   #267
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ne to je veliko. Bio je bas u velicini uticnice , jako mali kao navedeni mikrotik ali mogu reći da nije loše ni to. Uzmem u obzir i to hvala.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 20.01.2022. u 13:24.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 14:17   #268
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 14:19   #269
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Ne to je veliko. Bio je bas u velicini uticnice , jako mali kao navedeni mikrotik ali mogu reći da nije loše ni to. Uzmem u obzir i to hvala.
Ovako nešto? Vidio sam i hrpu jeftinih kineza ali svi imaju samo 100 mbps LAN iako se hvale s 300+ mbps wifijem

edit: tskarda je bio brži
jedino ako želiš gigabit LAN moraš kupit duplo skuplje, ovaj EAP230 je skoro 600kn...
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 15:06   #270
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
ha, to što se hvale sa 300 mbps wifijem je u biti 11n standard s čime se hvale. U teoriji je to maksimalno 150 a u praksi ako i 100 izvučeš možeš mahati repom
tskarda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na