Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2018., 14:22   #9691
G-boy
Premium
Moj komp
 
G-boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: VG
Postovi: 307
Samo da se pohvalim da sam uspio dobiti ono što je falilo.

Malo sam se poigrao s receiverom, ali sam i skužio da mi je u MusicBee-u bio uključen EQ od proslih zvucnika i to je jako muljalo sliku.

Probao sam ih i micati i jbg, taj ormar užasno kvari zvuk jer već kad odmaknem zvučnik 30tak cm, postaje sasvim druga priča.
Isto tako ako ga podignem i okrenem u lijevo (prema glavi) zvuk je dosta bolji nego dok je na stolu tako da će definitivno ići na zid.

A sad najsmješniji dio...najviše razlike u zvuku je napravilo ni više ni manje nego pojačavanje preko 55%.
Stvar je u tome da dosta kasno dolazim doma (a još ranije odlazim) i nisam htio silovat glasnoću da ne probudim ostatak kuće i slušao sam do nekih 40% max i na tome stvarno zvuk je ok, ali nepotpun, odnosno ovo o čemu smo gore raspravljali.
Kad se pojača onda cijeli raspon dolazi do izražaja i slika postaje potpuna.
I dalje imam namjeru uzimat sub, ali mi je srce sad na mjestu s trenutnim setup-om.
G-boy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 14:28   #9692
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 15:17   #9693
G-boy
Premium
Moj komp
 
G-boy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: VG
Postovi: 307
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
Znam da bi, al onda ništa od HT-a, a to me prvenstveno nagnalo da krenem u sve ovo.
G-boy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 15:36   #9694
Roby86
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Ekipa, trebam savjet.

Uzeo bi ove Klipsch floorstandere :
https://www.klipsch.com/products/ref...?model=rp-260f

Te naknadno ukoliko bude potrebe woofer :

https://www.klipsch.com/products/ref...?model=r-112sw

Sto preporucate od AVR-ova? Zahtjevi su 130 W / kanalu, klasika Spotify Connect, Tidal itd integracija, nesto u rangu 500 EURa ako je moguce. Naknadno bi ostavio prostora za nadogradnju Dolby Atmos zvucnike, surround itd... Gledao sam par modela Onkyo, Sony i Yamaha, ali mi je to sve negdje slicno po karakteristikama...
Roby86 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 16:01   #9695
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Jesi li pogledao dimenzije zvučnika? 80-ak cm su floorstanderi.
Ups, nisam Ako tweeter ima waveguide da ide paralelno sa podom, onda visina tih floorstandera nije baš optimalna

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
Zašto misliš da je pojačalo u stereo pojačalu bolje nego u AVR-u?
Ako je sklop ispravno konstruiran, ne može čuti razliku.
Jedino što će stereo pojačalo tipično imati veći output za ta 2 kanala nego 5.1/7.1 kanalno pojačalo.
Ali ako mu AVR ima dovoljno snage za te zvučnike (radi se o sobi od 10 kvadrata ako sam dobro skužio) onda je nebitno jel pojačalo ima 50, 100 ili 500W po kanalu ako mu zvučnici vuku 20.

+3db razlike zahtijeva duplo više snage iz pojačala.

Ne da mi se sad tražit po historyu, ali mislim da je kolega kupio Dali Zensor 1.
Imaju sensitivity od 86.5 dB, što znači da će na udaljenosti od 1 metar (čini mi se da su mu zvučnici na stolu) imati glasnoću od 86.5dB za 1Watt snage. Na 89.5db će zvučnik vući 2W, na 92.5dB 4W itd (na 1 metar udaljenosti). Drugi faktori isto ulaze u formulu, ali ovo je prilično točan okvirni izračun.

Koliko vas sluša muziku na više od 90dB? Imax dolazi do 105-110dB i to je jebeno glasno.

Na veličinu svoje sobe, mogao je uzet mali class D amp i vjerojatno bi imao dovoljno snage. Nešto tipa ovoga.
https://www.amazon.com/Lepy-LP-2020A.../dp/B00C2P61FO

Tako da ne brini, to pojačalo u AVR-u ti je više nego dovoljno za tu sobu.

Citiraj:
Autor Roby86 Pregled postova
Ekipa, trebam savjet.

Uzeo bi ove Klipsch floorstandere :
https://www.klipsch.com/products/ref...?model=rp-260f

Sto preporucate od AVR-ova? Zahtjevi su 130 W / kanalu, klasika Spotify Connect, Tidal itd integracija, nesto u rangu 500 EURa ako je moguce. Naknadno bi ostavio prostora za nadogradnju Dolby Atmos zvucnike, surround itd... Gledao sam par modela Onkyo, Sony i Yamaha, ali mi je to sve negdje slicno po karakteristikama...
Koja ti je veličina sobe? Ti zvučnici su 97dB osjetljivosti, što znači da će ti biti duplo glasniji (10dB) od Dali Zensor 1 za istu snagu pojačala.
Ako nemaš neku suludo ogromnu sobu i slušaš s 15 metara udaljenosti, mislim da bi ti bilo koji AVR trebao biti dovoljno jak. Najveća razlika u AVR-ovima su ti featuri (popis podržanih codeca), broj inputa/outputa i room correction algoritam. Nećeš pogriješiti s nijednim od ta 3 branda.

Prije konkretnog modela škicni malo na netu da receiver nema baš neku serijsku grešku (preporučam avsforum).

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 13.12.2018. u 17:16.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 19:01   #9696
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Vidite kako vam messiah nabrzinu i besplatno izračuna koje točno pojačalo odgovara kojim zvučnicima, ili jos bolje, kako ce se koja kombinacija zvučnika i pojačala uklopiti u koju sobu.

Da audiofili cuju za tebe, stari moj, ti bi do kraja zivota radio izračune preko foruma i svi bi uzivali u "ispravno konstruiranim pojačalima", a ti ne bi znao kud s lovom.


Više puta su te tu pitali da das svoj primjer "ispravno konstruiranog pojačala", ako se dobro sjećam, nikad nisi nista napisao jer logično, vecina te tvoje površne teorije je u praksi potpuno drugačija
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 19:48   #9697
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Jos da si umjesto tog low end recivera uzeo neko stereo pojačalo (u istom cjenovnom rangu), bilo bi to i bolje.
ma da je uzo ipak bolji resiver...
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 21:31   #9698
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
da, to sa ispravnim pojačalom je stvarno fascinantna pojava... sve one topologije, vaki-naki feedbackovi, aktivne/pasivne komponente... ko ono djubre pjer karden, moja majica, moje hlače A SVE KRIVO SLOŽENO

ne znam koliko sam puta slušao risiver i stereo amp u klasi tu-negdje-razumnih-para i to stvarno moraš imat odrezane uši da ne čuješ razliku.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2018., 02:20   #9699
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Vidite kako vam messiah nabrzinu i besplatno izračuna koje točno pojačalo odgovara kojim zvučnicima, ili jos bolje, kako ce se koja kombinacija zvučnika i pojačala uklopiti u koju sobu.

Da audiofili cuju za tebe, stari moj, ti bi do kraja zivota radio izračune preko foruma i svi bi uzivali u "ispravno konstruiranim pojačalima", a ti ne bi znao kud s lovom.


Više puta su te tu pitali da das svoj primjer "ispravno konstruiranog pojačala", ako se dobro sjećam, nikad nisi nista napisao jer logično, vecina te tvoje površne teorije je u praksi potpuno drugačija
1. Koji izračun nije točan? Osim što proizvođači zvučnika i receivera većinom lažu u specifikacijama, tj specifikacije su nepotpune. Kako ti izračunaš kakvo ti pojačalo treba za zvučnike?

2. Ne postoji kombinacija zvučnika i pojačala. Zvučnik vidi ulazni signal, tako je svejedno iz kojeg je pojačala došlo. Ako govorimo o Hi-fiu, onda pojačalo ne bi smjelo mijenjati karakteristike ulaznog signala.
Pojačalo pojačava ulazni signal. Ako je distorzija izlaznog signal ispod čujne razine (100dB SNR-a), onda ne možeš čuti razliku, jer je nema.

Nisu pojačala vudu magija, nego sklop komponenti koji pojačava ulazni signal.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Ca...ifier_modeling
Ovo je bilo 1985. Tip je napravio isto pojačalo za 400$ u par dana prema tada referentnom 6000$ pojačalu. Ako je uspio replicirati 1985. tada jedno od najboljih pojačala za 400$, šta misliš za koliko novaca dobiješ u 2018. pojačalo kada su sve komponente iz Kine?

Hrabra zlatna uha iz Stereophila se nisu usudili napraviti ni blind test, nego su čak i na sighted testu govorili kako razlika gotovo i nema.

A za zlatna uha s PCekspert foruma, postoji 10 000$ challenge koji postoji još od 1990. Dajem vam priliku da zaradite laku lovu.
http://tom-morrow-land.com/tests/ampchall/index.htm

Samo hint: od 1990. do 2006. nitko nije uspio čuti razliku između level matched pojačala (znači isti SPL) na ABX (double blind testu).
Koliko znam, challenge je još aktivan.

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Da audiofili cuju za tebe, stari moj, ti bi do kraja zivota radio izračune preko foruma i svi bi uzivali u "ispravno konstruiranim pojačalima", a ti ne bi znao kud s lovom.
Ima jedna izreka: "Audiofili slušaju očima, ostali ljudi slušaju ušima". Makni audiofilima dar vida i odjednom vrlo teško mogu razlikovati sve mistične razlike koje čuju.
Iskreno, žao mi je što n