Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.01.2019., 12:26   #1
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Blender - unwrap

Ima tko od Vas da je majstor u Blenderu? Zanimaju me neki detalji oko unwrap-a, pa ako je tko voljan pomoći nek se javi. Ja bi bio najsretniji da je to preko TeamViewera ili Skype-a s obzirom da se radi o specifičnom poslu koji nije najlakše pismeno objasniti

Hvala
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 15:06   #2
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Mora biti bas blender ili UV Unwrap generalno ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2019., 20:16   #3
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Pa Blender je besplatan
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 20:40   #4
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Da i? Ostlai programi isto imaju UV unwrap, zato i pitam jel te muci koncep UVa/Unwrapa ili iskljucivo kao to napraviti u Blenderu.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 20:57   #5
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Znam osnove i htio bih to usavršiti.

Naime, radi se o teškom modelu (više desetaka tisuća trokuta koji su dobiveni decimiranjem "raw" modela koji ima par desetaka milijuna trokuta). U pitanju je fotogrametrija i to radim na poslu pa ne bi kupovao neke treće software koji rade isto kao i blender

Primjer: Imam tu kupolu crkve koja je oslikana. Napravim u blenderu UV unwrap (cylinder projection) ali imam u određenim dijelovima deformaciju. Konkretno, sredina mi je dobra, vrh i dno su mi stisnuti. Sad bi to trebalo isto malo strečati i to bi bilo to. Znam da mogu selektirati samo taj donji/gornji dio i strečati samo to, ali onda mi streča samo rubne trokute, a ne sve selektirane podjednako.

Nadam se da sam bar malo jasan
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 22:05   #6
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Radio sam ponesto projekat sa photogametryem all za savrsene rezultate to je zahtjevalo retopology pa UV unwrpa pa onda Camera texture Bake na kraju.

Recimo ova tenisica na mom WEBu (http://ram-studio.hr/portfolio/km-shoe/) je dosla kao 8+ milion trokuta, nakon toga je isla u Zbrush na decimate-zremeshing ali i nakon toga je bilo oko 900k quadova i onda za full preciznost/kvalitetu sam radio Retopo/subDs u 3Dcoatu i UV unwrap i onda bake hi-poly na subD slow poly mesh za texture. Mogu uploadati side by side decimate/remesh vs retopo final da vidis razliku.

Tebi mozda netreba full preciznost jer se radi o povecem modelu/objektu i kamer anece ici tako blizu ali treba ti onda bolji alat (od Blendera) za UV mapiranje i trenutno njabolji alat je RizomUV (https://www.youtube.com/watch?v=z2QvajdFHes).
To je trenutno sveti gral za UV i nepostoji nista bolje i svestranije od toga (trenutno). Nije ni skup (postoji i indie verzija do 100k eur godisnje).

Doduse i 3dcoat bi bio bolji od Blendera ali ni on nije ravan ovom cudu od softwarea a i nije free .

E sad u tvom slucaju ako firma nece ulozit bas nista ne preostaje ti puno nego da probas rucno stretchati djelove mape ali to bi preporucio jedino ako to netrebas raditi cesto tj. da ti je ovo one time posao. Sve ostlao je veliko trosenje vremena (i para) firme u kojoj to radis jer ce ti trebati 5x vise vremena da to rjesis nego sa RizomUVom .

Volio bi vidjeti taj model (mozemo sutra prijepodne na skype screen share ako ti pashe ? - moj skype name je - lewis3d) jer UVmape raditi na trinagulated meshu je opcenito kaos pa bi trebalo vjerojanto i retopo napraviti (makar automatski kao Z-remesher) i onda bi ti bilo lakse raditi UVstraigten i slicne stvari da ispeglas UV mapu da bude sto manje strtchanja.

Ono sto mi ovako brzinski pada na pamet u Blenderu je da probas "minimize UV Stretch" komadnu pa vidi hoce li se sta popravit taj dio (mozes i samo njega selektirati pa opaliti tu komadnu).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na