Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.09.2012., 18:42   #151
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
@antrax - tako je, vista ultimate x64 sp2
a nis, svakako sam mislio ovih dana preci na 7icu
bitno da sve stima sa ssd-om..hvala na odgovoru
baban je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2012., 00:31   #152
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Lightbulb

Evo jednog zgodnog programa: SSD Fresh (freeware)
...sta radi ovaj program? Pa evo, vecinu onog sta trebate napravit rucno on napravi umjesto vas a dovoljan je samo jedan klik
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2012., 18:39   #153
tomios
Premium
Moj komp
 
tomios's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 210
Citiraj:
Autor viper Pregled postova
Evo jednog zgodnog programa: SSD Fresh (freeware)
...sta radi ovaj program? Pa evo, vecinu onog sta trebate napravit rucno on napravi umjesto vas a dovoljan je samo jedan klik
Hmm, meni kaze da je indexing aktiviran, a nije. Tj. nije za SSD, dok za ostale HDD je. Nisam vidio u jos niti jednom tutorijalu za SSD da spominju bootfiles defragmentgaciju.

Tu se nalazi:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction
tomios je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 00:33   #154
New One
Premium
Moj komp
 
New One's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 469
Citiraj:
Autor viper Pregled postova
Evo jednog zgodnog programa: SSD Fresh (freeware)
...sta radi ovaj program? Pa evo, vecinu onog sta trebate napravit rucno on napravi umjesto vas a dovoljan je samo jedan klik


Instalirao i optimizirao sve i sad je ocjena 9 debelo u zelenom

Ako je sve to baš tak kako piše a ne obični marketing onda ovo mora na brutalni sticky svakom SSD vlasniku da bude preočito

@tomios
Indexing moraš u services ugasiti i tek onda ti ga detetira svaki put da je "optimiziran", inače ni samo micanje kvačice u properties harda nije dovoljno.

Zadnje izmijenjeno od: New One. 09.10.2012. u 01:09.
New One je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 11:42   #155
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Zašto gasite indeksiranje? Samo po sebi nikakve veze nema s SSD-om.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 12:40   #156
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Kako nema veze? Indeksiranje svega i svačega uzrokuje puno piskaranja po disku. Puno piskaranja (nepotrebnog) po disku "troši" njegove cikluse odnosno disk.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 13:14   #157
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Ma najbolje je da SSD-ovi budu samo read-only. Da se ne bi 'potrosili'.
Stvarno, ta fama oko 'trosenja' SSD-a je toliko nerealna... pa pogledaj bilo koji SSD koji se koristi recimo godinu dana - koliko je imao pisanja.
A indexiranje sigurno ne pise x GB podataka dnevno.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 13:51   #158
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Ma najbolje je da SSD-ovi budu samo read-only. Da se ne bi 'potrosili'.
da, najbolje da shipaju read-only ssd sa predinstaliranim windowsima i osnovnim programima
domis je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 13:59   #159
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Nije poanta u količini kod indeksiranja nego u frekvenciji. Indeksiranje non-stop piše nešto, osvježava bazu itd.

Uostalom: nitko ne kaže da je nužno gasit indeksiranje ista stvar je sa hibernacijom ili page filom.

Recimo meni na laptopu trenutno hibernacija treba jer imam tendenciju nastavljanja rada tamo gdje sam stao i ne pada mi napamet gasit ju, a unutra je vertex 4.

S druge strane netko tko koristi aktivno indexiranje normalno da ga neće gasit, al ak ga ne koristim ugasit ću ga.

Ili recimo stavka: deaktivacija event logiranja. Ako imam stabilan sustav i ne radim ništa po njemu, ok ugasit ću ga. Ali ako nešto petljam po hardweru / softweru - pa da si gasim logiranje eventova - pa nisam lud.

Dok recimo defragmentacija i prefetch zaista nemaju šta radit na SSD.u jer se kosi sa čistom fizikom .

Tak da ukratko osobno bih rekao da postoje zaista nužne i opravdane stvari u vezi SSD.a, a ima i ovih optimizacija koje već zadiru u korisničko korištenje pa je više "primjeni prema korisniku" nego "mora se".
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 16:31   #160
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
nista nije nuzno gasit, ali nije ni beskorisno ostaviti.

indexiranje ne "osvjezava" bazu konstantno ispocetka da bi radilo gomile zapisa na disk, tako da nije problem uopce ako je ostavljeno. Kolicina potrosnje flasha je dovoljno mala da je zanemarivo. Vecina diskova u rangu 120GB velicine nakon godinu dana ima po 2-4TB ukupnih zapisa, sto je 1% teoretske istrosenosti neke prosjecne nand memorije trenutno, drugim rijecima smjesno.

Da se razumijemo, VELIKA vecina ssd-a crkne zbog kontrolera, a ne zbog memorije.

takoder, superfetch je ok ukoliko imate viska memorije, zasto ne, ipak je ram brzi od bilo kojeg ssd-a.

Poanta svega nije toliko smanjenje zapisivanja nego optimizacija performansi diska i/li sustava. U ovisnosti o potrebama, nesto moze ili ne mora biti dobra ideja za drzat ukljuceno.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 16:58   #161
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Nije poanta u količini kod indeksiranja nego u frekvenciji.
Frekvencija zapisivanja nema veze, količina podataka koja se zapisuje u nekom periodu je ono što je važno a indeksiranje svakako ne generira nikakvu zabrinjavajuću količinu.
Ne valja povezivati gašenje indeksiranja sa SSD-om. Ako ga ne koristiš, možeš ga ugasiti nevezano imaš li SSD ili klasični disk.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 17:15   #162
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Stovise, indexiranje je intruzivnije na klasicnom disku nego na SSD-u - sto zbog same buke diska, sto zbog smanjenja performansi zbog istog.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 18:30   #163
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
zaboravio sam spomenuti, gasenje indexiranja kao preporuke za ssd-e datira od prve generacije ssd kontrolera koji su kod uzastopnog zapisivanja malih kolicina podataka zastajkivali, te bi se kompletan sustav smrznuo, no takvih diskova na trzistu nema vec neko duze vrijeme (s iznimkom rijetkih kineza baziranih na phison kontroleru i nekom predpotopnom firmware-u - razni 16 i 32gb sa dealextreme-a i kompanija jer cak i kod njih je to rjeseno).
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2012., 20:16   #164
New One
Premium
Moj komp
 
New One's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 469
Ako sam sve preinake koje taj program radi dobro shvatio, ja ih ionako ne koristim ili su mi nebitne pa eto nek se nađu "podešene" u nekakvoj nadi da bu SSD držal bar 5 godina
New One je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2012., 21:14   #165
slack
Registered User
 
slack's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: hr
Postovi: 21
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
3. Swap/page file

Swap se takoder moze premjestit na drugi disk, ali to tek nema smisla jer je poanta radne (makar i virtualne) memorije cim brze vrijeme pristupa, sto i je osnovna i najveca prednost SSDa u odnosu na standardne mehanicke diskove.
Poanta swap-a i pagefile-a je nadomjestak nedovoljne količine RAM-a, kada se radi s podacima koji zauzimaju veliku količinu radne memorije. Ukoliko dođe do takve potrebe perfomanse sustava će biti degradirane bez obzira radilo se o HDD-u ili SSD-u. Doduše SSD je u prednosti pred HDD-om u tom pogledu, ali ne vidim smisla (o)stavljati swap ili pagefile na SSD-u. Nepotrebno trošenje i zauzimanje memorijskih ćelija jer ako se sistem swap-a optimalno rješenje je povećati količinu RAM-a.

Cijena DDR3 memorije je smiješno mala i pristupačna običnom korisniku i bez problema se može ploča s 2,4,8 memorijskih utora nadograditi na 16, 32 i 64 GB (donedavno nezamisliva količina RAM-a za kućne korisnike a s pojavom DDR4 memorije količina će se vjerojatno duplo povećati) RAM-a kome treba.

Stavljanje swap-a na prvu particiju što bliže vanjskom obodu HDD-a neće povećati perfomanse sistema ali nadogradnja RAM-a sigurno hoće. Jednom kada sistem počne žestoko roštati po swap-u, pozdravite se s perfomansama.

Citiraj:
Autor antrax
5. prefetch / superfetch
Ove opcije se koriste za ucitavanje cesto koristenih aplikacija i datoteka sa diskova u memoriju dok sustav nije opterecen, kako bi se brze pokrenule. Obzirom da SSD ima jako brz pristup podacima u odnosu na mehanicki disk, ako ne zelite da vam Windowsi sami od sebe popunjavaju bespotrebno memoriju iskljucite ove opcije. Ukoliko imate viska slobodno ostavite ukljucene, doprinjet ce malo performansama, ipak je memorija brza od bilo kojeg SSDa.

Takoder, ukoliko imate neki od starijih SSDa prve generacije (ne racunajuci intel!) gasenje ovih opcija bi moglo imati negativan utjecaj obzirom da su patili od stutteringa, odnosno od zastajkivanja kada bi cjeli sustav stao na par sekundi. Ovo je ponajvise pogadalo jmicron bazirane diskove, ali ni indilinxi nisu bili potpuno imuni.
http://blogs.msdn.com/b/e7/archive/2...rives-and.aspx

Citiraj:
Be default, Windows 7 will disable Superfetch, ReadyBoost, as well as boot and application launch prefetching on SSDs with good random read, random write and flush performance. These technologies were all designed to improve performance on traditional HDDs, where random read performance could easily be a major bottleneck. See the FAQ section for more details.
http://en.wikipedia.org/wiki/Prefetcher

Citiraj:
Every three days, when the machine is idle, a list of files and directories that are referenced during the boot process and application startups is created.[1]:461-462 This list is stored in Layout.ini in the Prefetch directory, and is subsequently passed to the Disk Defragmenter, instructing it to place all the files in sequential order on the physical hard drive, which will further improve startup performance, as Windows will spend less time waiting for the hard drive's heads to move to the relevant data.
Intelov toolbox preporučuje gašenje tih opcija.

Citiraj:
6. Indexing
Osobno ga ne iskljucujem, iskljucivanjem se gubi mogucnost pretrage sadrzaja datoteka, obicni „search engine“ u windowsima samo nazive datoteka pregledava.
No iskljucivanjem stedite malo mjesta i mnogo zapisa po disku. Obzirom da kod svake promjene datoteka windowsi rade update svoje baze.
U tu svrhu mogu poslužiti freeware nezavisni uslužni programi poput: Everything,UltraSearch,Locate32 itd.

Zadnje izmijenjeno od: slack. 30.10.2012. u 21:19.
slack je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 12:20   #166
Red Worm
Plasticni kirurg
Moj komp
 
Red Worm's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,187
Dobro, i što osim defragatora je korisno održavat i čime SSD?
Red Worm je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 12:23   #167
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
Autor Red Worm Pregled postova
Dobro, i što osim defragatora je korisno održavat i čime SSD?
neznam dal sam te dobro skuzio, ali defrag je ubojica SSD-a. to treba iskljucit na SSD diskovima.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 13:15   #168
Red Worm
Plasticni kirurg
Moj komp
 
Red Worm's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,187
Netko je to negdje spominjao. Pa mi je čudno, nije sdd hdd.
Što drugo za održavanje?
Red Worm je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 13:36   #169
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
defrag isključit..kolko znam održavanja nema to jest nije ni potrebno..
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 13:43   #170
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
svi moderni ssdi se brinu sami o sebi. No to rade kada skuze da se ne koriste pa da imaju vremena premetati podatke kako bi efikasnije u buducnosti mogli radit.

Naravno, postoji i TRIM funkcionalnost na novijim OSovima (win7 je bio prvi koji je to mogao) koja ne radi nista drugo nego disku kaze da moze pocet sa ciscenjem puno prije nego bi to krenuo radit sam od sebe.

Ono sto je bitno je ne pretrpat ssd ili bilo koju drugu flash memoriju koja ce se koristit za pisanje i brisanje zbog nacina na koji se na flash zapisuje.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2012., 14:46   #171
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
Naravno, postoji i TRIM funkcionalnost na novijim OSovima (win7 je bio prvi koji je to mogao) koja ne radi nista drugo nego disku kaze da moze pocet sa ciscenjem puno prije nego bi to krenuo radit sam od sebe.
Malko krivo.
Naime, OS (npr. Win7) kod brisanja falja salje podatke TRIM komandom koji blokovi se oslobadjaju kad se obrise doticni file.
Sam disk (SSD) zatim smatra da su ti blokovi free, i moze ih koristiti za svoj garbage collection, itd, itd..

U suprotnom da nema TRIM-a bi kod brisanja fajla podaci i dalje bili na SSD-u.

Btw, ono sto treba pripaziti kod deviceova koji podrzavaju TRIM je da u slucaju krivo pobrisanog fajla vise nije moguce napraviti undelete, jer su ti podaci diskardani (iz OS-a gledano, kao da su ti blokovi nulirani).

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 03.01.2013. u 20:18.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2012., 22:38   #172
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Enterprise ekipu molim da nastave ovdje:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=242304
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2013., 17:32   #173
lllnuclearlll
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Što se tiče swap i pagefile. Gdje vi to swap namještate? Koliko sam ja primjetio swap nije u Windowsima moguće ugasiti niti dirati (barem ja ne znam za tu opciju). Dok se količina pagefilea može naštimavati, isključiti i isključiti u postavkama virtualne memorije. Evo prtscreen AIDE s isključenom virtualnom memorijom (vidi se da je swap još tu, i onda prtscreen s uključenom virutalnom gdje se vidi da je i pagefile uključen. I makar ja imao 8GB RAM memorije, i ništa otvoreno, u tom pagefileu i swapu se uvijek nešto nalazi. Zanima me zašto se to koristi ako imam i previše RAM-a? I zašto se swap ne može ugasit (SWAP je punih 8GB što nije malo prostora).

http://i45.tinypic.com/24dkolg.png

http://i49.tinypic.com/r1ecub.png

Zadnje izmijenjeno od: lllnuclearlll. 07.01.2013. u 17:36. Razlog: prevelike slike
lllnuclearlll je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2013., 17:51   #174
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
System->Advanced system settings->Advanced->Performance->Settings->Advanced->Virtual Memory->Change

uncheck 'automatically manage paging file size for all devices', i postavis 'No paging file' na sve diskove.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2013., 17:54   #175
lllnuclearlll
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
System->Advanced system settings->Advanced->Performance->Settings->Advanced->Virtual Memory->Change

uncheck 'automatically manage paging file size for all devices', i postavis 'No paging file' na sve diskove.

Ne razumiješ. Upravio si napisao kako se gasi paging file (što znam i sam napraiviti i napravio sam to jer se vidi iz priloženih slika). No paging file ne gasi i SWAP. Pagingfile i swap nisu jedno te isto i koliko vidim mnogi misle da je to jedna te ista stvar, a nije. swap se ne može isključiti.
lllnuclearlll je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 15:34   #176
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Super. Onda ti prvo nama neukima pojasni sto je to swap, a sto paging file.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 16:11   #177
virty
Ronon Dex
Moj komp
 
virty's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: DS9
Postovi: 1,582
Koliko pamtim, razlika je u imenu i nacinu obavljanja posla, a oba rade isti posa: kreiraju virtualnu memoriju. Na kraju krajeva, isti java
virty je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 16:19   #178
lllnuclearlll
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Super. Onda ti prvo nama neukima pojasni sto je to swap, a sto paging file.
Pa što si se odmah uvrijedio? Misliš da bi ja pitao da znam? Samo pokazujem što sam primjetio, a to je da se SWAP ne može ugasit. Koliko sam ja skužio SWAP posprema cijeli sadržaj memorije na disk, vidiš sa scrshotova da je jednak RAM-u, dok pagefile posprema samo određene memorijske pageove programa na disk i koristi ih kad mu zatrebaju (iako ne znam zašto to radi ako imam i previše memorije). Ja sam samo pitao, pošto svuda piše da gasite swap, a očito gasite samo paging, SWAP svejedno ostaje na SSDu i piše/briše po njemu.

edit.

Našao nešto malo informacija, pa kog zanima:

http://helpdeskgeek.com/windows-8/hd...-in-windows-8/

Zadnje izmijenjeno od: lllnuclearlll. 08.01.2013. u 16:28.
lllnuclearlll je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 16:38   #179
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Onako kako si ti napisao je zvucalo da 'znas o cemu govoris'.
Dakle, brkas stvari.
Na windowsima postoji samo 'paging file' koji moze koristiti disk kao memoriju, tj. ono sto je poznatije u UNIX svijetu kao SWAP.
Ovo sto tebe izgleda muci je virtualizacija memorije, koja je normalna u svi modernim OS-ovima.

Ukratko, kad maknes pagins file na windozama, NEMA vise drndanja po disku.
No, micanje istoga stvarno nije potrebno... jer potencijalni wearing koji moze imati na SSD je u potpunosti zanemariv.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2013., 22:44   #180
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Ukratko, kad maknes pagins file na windozama, NEMA vise drndanja po disku.
No, micanje istoga stvarno nije potrebno... jer potencijalni wearing koji moze imati na SSD je u potpunosti zanemariv.
Tu sam nailazio na podijeljena mišljenja oko wearinga, puno ljudi savjetuje gašenje swapa na SSD-u ili njegovo seljenje na HDD. Ne toliko zbog količine podataka koji se zapisuju u swap već što se ti podaci konstantno zapisuju konstantno u fizički ista memorijska polja na SSD-u pa prije ili poslije dolazi do "otkazivanja" tih memorijskih polja.
Sinac je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na