Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.10.2020., 14:24   #2281
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Prije sigurno nije podržavala jer je Adaptive Sync preko HDMI-a 2.0 zaštićena AMD-ova tehnologija, a tek je HDMI 2.1 uveo variable refresh rate kao industrijski standard, zato je moguć Gsync sa HDMI 2.0 karticom na HDMI 2.1 televizoru. Sve što će Ampere promijeniti je da će po defaultu biti HDMI 2.1 na obje strane.

Ovaj TV kojeg si linkao ima HDMI 2.1 portove, dakle ništa bez 2.1 portova na monitoru/televizoru.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 14:41   #2282
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Misliš kao na televizorima? Sumnjam, čak i da budu podržavali u budućnosti trebat će ti monitor sa HDMI 2.1
Mislio sam kao za ovaj moj monitor. Znam da ni turing nije mogao, barem za običan hdmi tj. nvidiji je mogao samo preko display porta. Za Ampere to nitko nije ni istražio koliko vidim, mada doduše rjetki su monitori koji podržavaju freesync, s nemaju display port

EDIT

@sti nisam znao da je to "zaštićena tehnologija". Znači kad dođu neki budžet ampere modeli ništa od nvidije za ovaj monitor ako želim freesync...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.10.2020., 14:45   #2283
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Moraš imati HDMI 2.1 na strani monitora/televizora.

Prije Ampera je Nvidia napravila update firmwarea koji je omogućavao Gsync preko 2.0 kartice na 2.1 televizor, konkretno ovaj LG. Ampere po defaultu podržava sve jer je na oba kraja 2.1.

Zaštićena tehnologija je Adaptive Sync preko HDMI-a 2.0 na oba kraja, tj. Freesync.

HDMI 2.1 protokol uvodi Adaptive Sync preko HDMI-a 2.1 kao industrijski standard, ali SAMO za 2.1 monitor/TV

Zadnje izmijenjeno od: sti. 25.10.2020. u 14:51.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 14:56   #2284
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, skužio sam. Ništa od freesynca i nvidie na ovom monitoru (1.4 hdmi)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 16:22   #2285
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor IGoR_2803 Pregled postova
This keeps getting better and better. Fakat je ovaj kožnati car, kaj je da je... KLIK
Ajoj...ovo je sve bolje i bolje.
Očito AMD ima nešto opako kad se izvode ovakve gluposti...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 16:26   #2286
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
zar ne bi bilo logičnije ako AMD već ima nešto opako, da nvidia izda što veću količinu grafi po dobroj cijeni tako da svi pokupuju njihove grafe?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 16:33   #2287
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Bi, ali mogu se slikati kad je Samsung 8nm šrot neviđeni, neovisno o tome koliko ih stvarno funkcionalnih mogu naštancati. Spomenul sam unatrag koju stranicu da je nVidia za cijelo svjetsko tržište spremila samo ~20.000 kartica.

I sad se prema ovoj linkanoj dokumentaciji vidi, da je to užasno mala brojka za proizvod koji bi htjeli svi i to puta dva. Sami su krivi za cijelu Ampere situaciju, a što dalje, to gore ispada.

Vidjeli budemo kaj AMD sprema za 28.10., s tim da dan prije imaju svoje financijsko izvješće, pa ne bilo čudno da se sve lijepo poklopi.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 25.10.2020. u 16:39.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 16:42   #2288
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
jedno je to s 8nm i šrot čipovima, ali ako protivnik kuha nešto bolje od tvog proizvoda, onda pregrmiš i naštancaš grafe.. kao i ovdje na forumu, svi poletili bez obzira bile grafe na 7, 8 ili 64nm, bitno da se kupi.. dotad im uvališ muda pod bubrege i gg..
mislim to je sve šupački, ali tako smo već navikli da se radi.. ja osobno navijam za AMD iz petnih žila, nek ih pokida sve, i intel i nvidiu
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 16:48   #2289
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Je, ali izgleda da su ko i Intel podcijenili AMD, pa sad što smo bliže RDNA 2 - to je veća panika. Ne mogu se osloniti na TSMC, a i to ako bude prema ovome kaj kruži po Internetima, ne bude prije sljedeće godine u obliku RTX 4000 serije.

Kak god se okrene, nVidia se sjebala kako se dugo nisu sjebali. Samsung vrlo vjerojatno danonoćno štanca Ampere čipove, ali pitanje je u kojim količinama i kad to uopće stiže na tržište.

CEO firme je službeno izjavil da nema poštene zalihe do 2021., tak da je tu sve jasno.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 25.10.2020. u 16:57.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 17:15   #2290
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ako uskoro izađe 3070Ti baziran na GA102 onda znači da postoji neka greška u tim GA102 čipovima što su namijenjeni za 3080, pa će ih dodatno rezati za 3070Ti

Postoji neka glasina o tome
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.10.2020., 17:36   #2291
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
AMD-ov dijabolični plan....napravit konkurentan proizvod da bi bio poželjan i da se prodaje, ali prije svega onemugićiti konkurenciji izradu svojih proizvoda zakupom svega slobodnog kod trenutno najjačeg prozvođača waffera.

@ John Creasy: Nikada monopol nije dobar. Mogli bi crveni postati veći gmazovi od zelenih i plavih zajedno jako brzo ako krenu grabit tržište.
Najbolje je kada se međusobno stalno prestižu za dlaku, npr ala Athlon XP i P4. To je svakih par mj onaj drugi izbacivao za par% brži proc.
I sve je bilo OK dok je u igri bio Northwood, ali onda je stigao Prescott....pa je opet nakon njega stigao i Conroe ili kako su se već zvali c2d.
Kolo sreće se okreće. Sranje je kad 1 skroz rikne.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 17:50   #2292
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
da da, naravno, monopol nije dobar.. ali ne vjerujem da će opet biti sličnih situacija, ipak je intel desetljeće gurao 4 core proceve s cca 5 do 10% pomaka između generacija, jerbo su mogli a i svi su se palili na takve stvari.. nikad veći skok u svemu nismo imali nego zadnje dvije ili tri godine..

meni je skroz interesantan bio onaj video, nedavno objavljen, s usporedbom proceva sve od i7 920 do 10900k čini mi se.. razlike je bilo, ali očekivao bi da će i7 920 imat 50 fpsa a 10900k jedno 3000 fpsa.. a nije baš tako..

ja bi još uvijek imao r1200 (sad je u kutiji, moram složit još jedan komp) da nije bilo cod warzonea i trzanja na 4 jezgre
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 18:32   #2293
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Intelu je ovo itekak trebalo, a nVidia je po svemu sudeći na dobrom putu da ih stigne sličan rasplet situacije.

Ne mora AMD biti monopolist u godinama koje dolaze, dosta je da ovaj dvojac uvijek drži u stanju neizvjesnosti i to je to.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 19:37   #2294
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Daleko je AMD od monopolista, samo je u momentumu zadnjih par godina + poklopilo mu se dosta loš period intela, a možda i dosta neuvjerljiva generacija nvidije (to ćemo još vidjeti dali RDNA2 valja). I dalje je AMD underdog i x10 manja firma koju bi ovi najrađe pojeli i oglodali do kostiju da smiju.


Tehnički gledano još su u fazi financijskog oporavka + raste im R&D što je dobro dugoročno, da ih ovi ne prebace značajno kad se probude. Intel je s druge strane u silaznoj putanji i samo je pitanje koliko nisko mogu pasti, a onda samo kreće rast.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2020., 19:57   #2295
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ha, bil je i Intel u momentu nekih deset godina i poklopilo im se da se AMD muči do te mjere da su bili pred bankrotom, pa evo u manje od tri godine se sva Intelova prednost - lagano istopila. Ovo kaj AMD radi, nek samo nastave i nema(ju) brige. Intel se pogubil totalno, a nVidia je prezajebana firma da bi ih ovakav promašaj sputal, ali da su se jedni i drugi preračunali - jesu itekak. Kaj se tiče Intelovog potencijalnog rasta - zasad nema naznaka da se ubrzo vraćaju, prvo se moraju iskopati iz 10nm rupe, a tek onda slijedi nešto konkretnije. Dok AMD u međuvremenu ne stoji na mjestu, ko prije.
EDIT:

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 26.10.2020. u 19:06.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 06:04   #2296
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ha, bil je i Intel u momentu nekih deset godina i poklopilo im se da se AMD muči do te mjere da su bili pred bankrotom, pa evo u manje od tri godine se sva Intelova prednost - lagano istopila. Ovo kaj AMD radi, nek samo nastave i nema(ju) brige. Intel se pogubil totalno, a nVidia je prezajebana firma da bi ih ovakav promašaj sputal, ali da su se jedni i drugi preračunali - jesu itekak. Kaj se tiče Intelovog potencijalnog rasta - zasad nema naznaka da se ubrzo vraćaju, prvo se moraju iskopati iz 10nm rupe, a tek onda slijedi nešto konkretnije. Dok AMD u međuvremenu ne stoji na mjestu, ko prije.
EDIT:
Po svemu ispada da je 3070Ti jako jako blizu 3080 i IMHO je to svojevrsno (''zamaskirano'') spuštanje cijene od strane zelenih.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 07:15   #2297
tetak dudo
Premium
Moj komp
 
tetak dudo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: 45.594-16.217
Postovi: 236
Stiže navi sa dva biosa��
__________________
Dell OptiPlex Micro
ThinkPad T470
tetak dudo je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 08:16   #2298
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Po svemu ispada da je 3070Ti jako jako blizu 3080 i IMHO je to svojevrsno (''zamaskirano'') spuštanje cijene od strane zelenih.
Općenito su se pogubili, a ako im dostupnost i dalje bude blago rečeno razočaravajuća, onda je tak svejedno kakve performanse nude i po kojoj cijeni.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 09:33   #2299
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citam malo "leakove" po twitteru, prvo obrat oko kolicine vrama(sa 10 na 20gb) not gonna happen(aibi popizdili jer su vec sve priredili za 3080 sa 20gb), pa onda 3070(ti)ipak dolazi sa gddr6x umjesto gddr6, pa sad 3080ti da planiraju(po perf izmedju 3080 i 3090), ali sa duplo manje vrama od 3090(12gb gddr6x).

Cak i da je samo dio infoa tocan, vidi se da je lagano panika u zelenom taboru.

Navodno nije problem sa supplyem gddr6x, više mi ima smisla da je zamzung 8nm sa jako lošim yieldovima(a die gpu ogroman sto ne pridonosi pobočjšanju vec naprotiv), pa koliko god da je Jensen spusto cijenu po wafferu svejedno ih puno košta pa su odlucili rezati troškove putem manje kolicine vrama kako bi vjv. pokušali biti konkurentni amdu(navodno -50baksi za rdna2 - same perf class gpu)

Kako se karte brzo okrenu.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 27.10.2020. u 09:39.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 09:47   #2300
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ne samo da je panika, nego gori, a svi ti (potencijalni) modeli budu u svega par % jedni od drugih.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 09:55   #2301
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
A mozda oni znaju nesto vise o AMD karticama pa su vidjeli da nema smisla ovcama prodavat nepotreban vram kad ionako (teoretski) imaju bolji proizvod?
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 10:04   #2302
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Samo je taj bolji proizvod jako zajebano naći u dućanima, ali lako za memoriju, oni budu s ovim novim čipovima sami sebi odrezali granu na kojoj sjede.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 10:16   #2303
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Ak srede dobavljivost spasit ce ih RT i DLSS koji vec lagano udaraju sa svih strana, pa cak i u zanrovima gdje se ne bi ocekivalo.

Viking City Builder Is a Gorgeous RTS Featuring Ray Tracing and DLSS 2.0

Cak i da Navi bude slican po perf opet ce se morat nosit sa ovo dvoje, a ukoliko AMD ne bude imao dobrog odgovora morat ce debelo spustat cijene kako bi ljudi kupovali kartice samo zbog raw performansi. Ak pogledamo da su ljudi kupovali Turing u puno vecem postotku nego Navi iako su bile dosta skuplje, dok su RT i DLSS bili u pocecima, zapravo bili sprdnja, radili lose i bili podrzani u par naslova, ne vidim razloga zasto sada kada su svi segmenti puno bolji kupci ne bi napravili istu stvar
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 10:31   #2304
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IMHO, pored RTX 3060 Ti 8GB GDDR6 i RTX 3070 Ti 8/16GB GDDR6X ljudi uopće neće gledati druge modele, jer budu totalno neisplativi obzirom da ove dvije kartice nude performanse u rangu onih skupljih. RTX 3060 Ti bude jako blizu RTX 3070, dok bude RTX 3070 Ti još bliže RTX 3080 modelu.

Kaj se RT + DLSS kombinacije tiče, kupci budu nekak i prešli prek toga u slučaju da RDNA 2 RX 6000 serija nudi iste ili bolje performanse, s malo nižom cijenom, ali je dobavljivost odmah u startu kakva je trebala biti za Ampere.
Citiraj:
nVidia Allegedly Already Preparing an RTX 3080 Ti Graphics Card
Citiraj:
nVidia is already prepping a new GA102-based graphics card, sitting in performance between the RTX 3080 and RTX 3090. He lists the GA102-250-A1, 9984FP32, 384bits GD6X card - which means the RTX 3080 would feature the same 628 mm² GPU. This is yet another product demanding chips be available for it, in-between the inadequate availability of the RTX 3080, 3090, and likely 3070 Ti graphics card, should it actually materialize. The memory bus on this prospective RTX 3080 Ti is apparently inheriting the same design as the RTX 3090, with a 384-bit solution (compared to the RTX 3080's 320 bit), and likely 12 GB of GDDR6X memory.
Izvor: TechPowerUp

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 27.10.2020. u 10:51.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 11:16   #2305
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO, pored RTX 3060 Ti 8GB GDDR6 i RTX 3070 Ti 8/16GB GDDR6X ljudi uopće neće gledati druge modele, jer budu totalno neisplativi obzirom da ove dvije kartice nude performanse u rangu onih skupljih. RTX 3060 Ti bude jako blizu RTX 3070, dok bude RTX 3070 Ti još bliže RTX 3080 modelu.

Kaj se RT + DLSS kombinacije tiče, kupci budu nekak i prešli prek toga u slučaju da RDNA 2 RX 6000 serija nudi iste ili bolje performanse, s malo nižom cijenom, ali je dobavljivost odmah u startu kakva je trebala biti za Ampere.

Da, zapravo losa dobavljivost Ampera im je jedina prednost u cijeloj prici. Cak i da imaju sitno jacu karticu i da u ovim featureima zaostaju opet ce ljudi birati AMpere. Barem povijest tako govori, imali smo jednu rx 5700 xt koja je cijenom bila kao 2060(s) i jaca od nje, pa opet corak...

EDIT: Ove meduverzije kod Nvidije vec polako postaju standard, jednostavno zele izbaciti konkurenciju iz svih cjenovnih rangova.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 11:22   #2306
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ne, ovaj put paničare i to žešće, jer nisu ni prva dva modela uspjeli plasirati na tržište kak spada, a sad odjednom imamo tri nova Ti modela za koje smo inače čekali po nekoliko mjeseci.

Mislim, ako sutra AMD predstavi RX 6000 seriju koja ih ponovno dovodi u high-end GPU svijet, nema te RT + DLSS kombinacije, zbog koje budu ljudi čekali 2021. da kupe Ampere kak spada.

U 20+ godina koliko ovo pratim, ne sjećam se da je nVidia imala baš toliko loše lansiranje nekog proizvoda i da su baš u tolikoj mjeri trčali uokolo s kojekakvim curenjem informacija i to dan prije, nego konkurencija izdaje svoje.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 11:30   #2307
IGoR_2803
Premium
Moj komp
 
IGoR_2803's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: N/A
Postovi: 721
Ja ne znam o kakvom plasmanu AMPERE-a mi govorimo. Prošao je mjesec i pol od "launcha" i ljudi koji su u prvim satima naručili, još nisu dobili grafe.
IGoR_2803 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 12:20   #2308
Proudcroat
Premium
Moj komp
 
Proudcroat's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Split
Postovi: 243
Citiraj:
Autor IGoR_2803 Pregled postova
Ja ne znam o kakvom plasmanu AMPERE-a mi govorimo. Prošao je mjesec i pol od "launcha" i ljudi koji su u prvim satima naručili, još nisu dobili grafe.

Baš to, danas je točno mjesec dana od moje narudžbe a ne da nisam dobio karticu nego ne znam ni kad bi je mogao dobit
Proudcroat je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 12:48   #2309
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Baš gledam te silne nV leakove i uvjeren sam da je frka i panika kod zelenih.
A što je najbolje, te vjesti su im jedino što mogu plasirati na tržište jer grafi nema...

Dobro se osvrnuo netko u komentarima na te vjesti, da je dosta manje tvornica (pretežno RAM-a i waffera) i da nije ni čudo da proizvoda jednostavno fali.
A zbog situacije u svijetu, ljudi se više po doma, ostalo im je više šoldi i žele između ostaloga i novi HW...ogromna potražnja, a nepostojeće zalihe.

Nadam se da su se crveni stvarno pripremili kako treba jer upravo pucaju penal na nV gol, a nVidiain golman ima još i slomljenu ruku. Da se slikovito izrazim.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2020., 12:50   #2310
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Izgleda da su u AMD-u spremni za sutra.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na