Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.01.2022., 10:15   #5101
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Morao bi bez problema, koristio sam jednog s RouterOS-om na jednom gigabitnom linku, a sad već postoji i OpenWrt za njega na kojem bi isto trebalo biti moguće izvući jako blizu gigabita.
Pa zadržao bi se na RouterOS-u, samo taj SFP posložit mi izgleda show

pa bi možda i ostao njihov ONT ako ne bi uspio složit taj SFP...

pa zar ne bi onda trebao dobiti full brzine optike tj. bakra između ONT i mog MKT?
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 13:19   #5102
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
@daki
Nisam siguran da će ti ideja raditi ali vrijedi probati
Usput, na onoj slici iz asusa si pogriješio, treba bit Vlan=101 i Vlan=103 na Lan4,
ako bude sreće, tako bi trebao proraditi remote i VoIp na Speedšrotu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 13:30   #5103
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
+ vidim da se spominje direktno spajanje na SFP port ali kao da nije dobro.. se tu promijenilo kaj?

Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
Pa zadržao bi se na RouterOS-u, samo taj SFP posložit mi izgleda show

pa bi možda i ostao njihov ONT ako ne bi uspio složit taj SFP...

pa zar ne bi onda trebao dobiti full brzine optike tj. bakra između ONT i mog MKT?
Sad vidim da si u prvi post nadodao pitanje za ONT, nisam skužio. Ja sam taj koji je nedavno testirao i dao rezultate za GPON SFP, ali nisam rekao da nije dobro, nego nije vrijedno truda gotovo nikome. Ostaviti njihov ONT je puno lakša i jeftinija solucija. A brzina mora ostati ista koristio SFP ili Ethernet, ne bi smjelo biti razlike.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 14:38   #5104
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@daki
Nisam siguran da će ti ideja raditi ali vrijedi probati
Usput, na onoj slici iz asusa si pogriješio, treba bit Vlan=101 i Vlan=103 na Lan4,
ako bude sreće, tako bi trebao proraditi remote i VoIp na Speedšrotu.

Ako radi na mikrotiku, moglo bi i na asusu.
Ma vlan 103 nije obavezan, radi voip uredno i bez toga. Jedino ne smiješ nazvati korisničku radi bilo čega jer kad vide da im se router ne odaziva remote, drugi dan dotrči tehničar s novim speedšrotom. Pogodi kako znam
Ja sam isto kasnije pustio 103, vidim da se i updateo fw na speedšrotu u međuvremenu, naravno sve bez utjecaja na ostatak konfiguracije. Pa nek se gofno restarta koliko hoće
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 19:07   #5105
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@daki
Nisam siguran da će ti ideja raditi ali vrijedi probati
Usput, na onoj slici iz asusa si pogriješio, treba bit Vlan=101 i Vlan=103 na Lan4,
ako bude sreće, tako bi trebao proraditi remote i VoIp na Speedšrotu.
To je zapravo što mi GUI nudi, zasebno jedan ethernet port i jedan vlan. Zato i kazem da sam ocekivao vise od Asusa. A ovo sam isprobavao hoce li raditi bar jedno od tog ovisno kako uštekam Speedport u koji port. Al nije proradio ni Service ni VOIP.

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ako radi na mikrotiku, moglo bi i na asusu.
Ma vlan 103 nije obavezan, radi voip uredno i bez toga. Jedino ne smiješ nazvati korisničku radi bilo čega jer kad vide da im se router ne odaziva remote, drugi dan dotrči tehničar s novim speedšrotom. Pogodi kako znam
Ja sam isto kasnije pustio 103, vidim da se i updateo fw na speedšrotu u međuvremenu, naravno sve bez utjecaja na ostatak konfiguracije. Pa nek se gofno restarta koliko hoće
Korisno mi je za znat ako ovakav setup radi na Mikrotiku ili OpenWRT-u, da ne pokušavam u prazno s Asusom. Koliko sam čitao, Asus nema GUI za složit vlanove, al moglo bi se preko terminala. Al s podešavanjem mreže preko konzole uopće nemam iskustva pa to neće tako brzo.

Btw, jel ima kakav sličan primjer konfiguracije za Mikrotik na forumu? Čini mi se da je bilo nekoliko primjera ali bome sam se pogubio u searchu i ne nalazim sto mi treba.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 19:17   #5106
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Sad vidim da si u prvi post nadodao pitanje za ONT, nisam skužio. Ja sam taj koji je nedavno testirao i dao rezultate za GPON SFP, ali nisam rekao da nije dobro, nego nije vrijedno truda gotovo nikome. Ostaviti njihov ONT je puno lakša i jeftinija solucija. A brzina mora ostati ista koristio SFP ili Ethernet, ne bi smjelo biti razlike.
e to me je zanimalo, hvala

Bude onda njihov ONT pa ću posložit ostatak za LAN i potencijalno IPTV ako uzmem

koliko sam gledao stavlja se VLAN 400 na PPPoE i VLAN 500 na IPTV + u bridge sa LAN interface-om

možda još nekaj?
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 21:50   #5107
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Krive Vlan - ove spominješ,
za HT optiku su 100 i 1500.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 11:14   #5108
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Krive Vlan - ove spominješ,
za HT optiku su 100 i 1500.
hvala ti na ispravku

znači ovo je izvedivo kako pišem uz ispravne VLAN-ove?
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 12:34   #5109
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Btw, jel ima kakav sličan primjer konfiguracije za Mikrotik na forumu? Čini mi se da je bilo nekoliko primjera ali bome sam se pogubio u searchu i ne nalazim sto mi treba.

Ja sam ovako imao:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=306409
Radilo je, samo voip jer mi drugo nije trebalo.
Više nemam tako, zafalilo eth portova na mtiku pa sam ubacio switch na kojemu su sad odrađeni vlanovi za speedšrota.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 14:33   #5110
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Može li se na HT optci koristiti ovaj router (internet,max tv i voip)?

https://service-provider.zyxel.com/s...iads/ex5501-b0
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 19:45   #5111
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Ja sam ovako imao:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=306409
Radilo je, samo voip jer mi drugo nije trebalo.
Više nemam tako, zafalilo eth portova na mtiku pa sam ubacio switch na kojemu su sad odrađeni vlanovi za speedšrota.
Tnx, znam da je bilo negdje uputa al ima i puno drugih kombinacija i rješenja pa je pomalo teško naći. Trebali bi napraviti neki konkretniji sticky s linkovima za setup optike sa svojim routerom.
Uglavnom, uspio sam sloziti Voip i ACS na portu 4 preko konzole. Našao sam neke upute doslovno na kineskom. Bilo bi lakse da sam našao način kako izlistati postojece vlanove jer je vlan100 vec bio složen preko Asusovog GUI-a. Napišem jednom upute kad uhvatim vremena.


Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Može li se na HT optci koristiti ovaj router (internet,max tv i voip)?

https://service-provider.zyxel.com/s...iads/ex5501-b0
Mislim da se ONT autenticira na centralu preko serijskog broja. Pa prema tome vjerojatno ne ili teško.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 19:55   #5112
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
OK ali ako ONT spojim preko wan porta na Zyxel?
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 20:04   #5113
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
OK ali ako ONT spojim preko wan porta na Zyxel?
Aha, vidio sam da ovaj Zyxel ima port za optiku pa sam mislio da ga tako zelis iskoristiti. Ako se Zyxel usteka u ONT onda ce internet vjerojatno raditi bez problema, dok za voip i iptv ovisi o mogucnostima podesavanja tog Zyxela. Al ovo je neka novina na trzistu i ne vjerujem da ga je netko isprobao
daki je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 20:35   #5114
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 617
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Aha, vidio sam da ovaj Zyxel ima port za optiku pa sam mislio da ga tako zelis iskoristiti. Ako se Zyxel usteka u ONT onda ce internet vjerojatno raditi bez problema, dok za voip i iptv ovisi o mogucnostima podesavanja tog Zyxela. Al ovo je neka novina na trzistu i ne vjerujem da ga je netko isprobao
Nema uopće port za optiku, to što piše fiber ONT je običan 2.5Gb LAN/WAN...

Ako podržava VLAN tagove internet radi zicer, ostalo je pod upitnikom.

Neka kolega isproba pa javi dojmove jer sam i ja u potrazi za routerom sa 2.5Gb portovim-a
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 21:25   #5115
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Htio bih čuti vaše mišljenje može li se složiti za gore navedeno.Da ne kupujem ako neće raditi sve 3 usluge
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 22:02   #5116
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,527
ja još nisam pročitao da je ikome proradio telefon voip na nečemo a da nije tht oprema
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2022., 22:10   #5117
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Zar nije netko bio upogonio voip na fritzu, bio je negdje tu na forumu tutorial.

Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Sad vidim da si u prvi post nadodao pitanje za ONT, nisam skužio. Ja sam taj koji je nedavno testirao i dao rezultate za GPON SFP, ali nisam rekao da nije dobro, nego nije vrijedno truda gotovo nikome. Ostaviti njihov ONT je puno lakša i jeftinija solucija. A brzina mora ostati ista koristio SFP ili Ethernet, ne bi smjelo biti razlike.
Ako netko bude htio koristiti te sfp module na 1gbit/s, oni se mogu prebaciti u 2.5gbit/s mod na sfp interface-u između njega i routera, tako da se dobije puna brzina, ali naravno ruter to mora podržavati.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 10:53   #5118
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Nema uopće port za optiku, to što piše fiber ONT je običan 2.5Gb LAN/WAN...

Ako podržava VLAN tagove internet radi zicer, ostalo je pod upitnikom.

Neka kolega isproba pa javi dojmove jer sam i ja u potrazi za routerom sa 2.5Gb portovim-a
My bad, kad sam googlao i trazio manual za navedeni router, nekako sam naisao na manual od PX7501-B0 koji ima opticki port. Inace se router cini zvjer i prema manualu ima VLAN tagiranje i podesavanje istog preko GUI-a.

A sto se tice routera sa 2.5G portovima, ovaj ASUS AX86U koji sam uzeo ima jedan takav pa uzmi u obzir. Jos testiram koje sve opcije ima al nešto mi šteka wifi DL performance. Krene lijepo na 60 MB/s pa nakon 5 sekundi padne na 12 MB/s. S druge strane, UL ga lijepo zakuca na 112 MB/s.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 11:27   #5119
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor .Delboy Pregled postova
Zar nije netko bio upogonio voip na fritzu, bio je negdje tu na forumu tutorial.
@dadoremix:
Ja sam to davno (2015) na starom Fritzu 73x0 uspio bez problema napravit, nakon sto sam izvukao podatke iz T-Com routera. Jos uvjek imam sve spremljeno, upute + screen shots.
Neznam jel bi to jos vrijedilo za nove Fritz-ove, jer nisam proucio taj noviji tutorial...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 13:07   #5120
Doktor-X
Doktor-X NetWork
Moj komp
 
Doktor-X's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: .
Postovi: 285
Ja sam svoj 7583 upogonio prije mjesec i pol, dva (na vdsl-u) tako da da radilo bi
Doktor-X je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 13:17   #5121
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
My bad, kad sam googlao i trazio manual za navedeni router, nekako sam naisao na manual od PX7501-B0 koji ima opticki port. Inace se router cini zvjer i prema manualu ima VLAN tagiranje i podesavanje istog preko GUI-a.

A sto se tice routera sa 2.5G portovima, ovaj ASUS AX86U koji sam uzeo ima jedan takav pa uzmi u obzir. Jos testiram koje sve opcije ima al nešto mi šteka wifi DL performance. Krene lijepo na 60 MB/s pa nakon 5 sekundi padne na 12 MB/s. S druge strane, UL ga lijepo zakuca na 112 MB/s.
Znači na Zyxelu bi teoretski voip trebao raditi ako se dođe do voip passworda.Max tv je lakši dio
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 15:53   #5122
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Zna li netko kakvo je stanje nakon što istekne 24 mjeseca ugovora za optiku na HT, da li drugi operateri žele/mogu pružati uslugu preko HT infrastrukture, ili se samo može ugovoriti s HT-om?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 16:36   #5123
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,553
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Nema uopće port za optiku, to što piše fiber ONT je običan 2.5Gb LAN/WAN...

Ako podržava VLAN tagove internet radi zicer, ostalo je pod upitnikom.

Neka kolega isproba pa javi dojmove jer sam i ja u potrazi za routerom sa 2.5Gb portovim-a
ja bi inaće malo pričekao sa nabavkama ontova i routera, prije par mjeseci kod slaganja nokinog onta mi je čovjek sa centrale rekao da interno testiraju 2gb vezu i da bi to trebalo relativno brzo ući u komercionalnu ponudu i uz njih ide nekakav francuski router koji ima ont ugrađen i da je to gotovo 100% sigurno da se samo čeka odluka vrha,a i praksa pokazuje da moraju nešto napraviti jer eto prije 15 dana sam zvao a1 i gb veza preko kabla njihov fritz router i gotovo isti paketi programa uključujući hbo jer nisu paketi isti ,bi me koštalo 260kn mjesečno naspram trenutnih 320kn kolko plačam s time da mi ističu paketi od po 5kn pa će razlika biti i veća,jer po 5 kn više nema ništa kod t-coma,i još bi a1 bio spreman preuzeti penale do 1000kn za prelazak.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2022., 16:38   #5124
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 627
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Zna li netko kakvo je stanje nakon što istekne 24 mjeseca ugovora za optiku na HT, da li drugi operateri žele/mogu pružati uslugu preko HT infrastrukture, ili se samo može ugovoriti s HT-om?
Operateri si međusobno moraju dati optičku mrežu na raspolaganje, doduše, za određenu mjesečnu cijenu. Sad, hoće li drugi operater koristiti njihovu optičku infrastrukturu, to ne bih znao. To je pitanje za njih.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2022., 09:39   #5125
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
ja bi inaće malo pričekao sa nabavkama ontova i routera, prije par mjeseci kod slaganja nokinog onta mi je čovjek sa centrale rekao da interno testiraju 2gb vezu i da bi to trebalo relativno brzo ući u komercionalnu ponudu i uz njih ide nekakav francuski router koji ima ont ugrađen i da je to gotovo 100% sigurno da se samo čeka odluka vrha,a i praksa pokazuje da moraju nešto napraviti jer eto prije 15 dana sam zvao a1 i gb veza preko kabla njihov fritz router i gotovo isti paketi programa uključujući hbo jer nisu paketi isti ,bi me koštalo 260kn mjesečno naspram trenutnih 320kn kolko plačam s time da mi ističu paketi od po 5kn pa će razlika biti i veća,jer po 5 kn više nema ništa kod t-coma,i još bi a1 bio spreman preuzeti penale do 1000kn za prelazak.
Vjerojato ovaj technicolor

https://www.telekom.hu/static-la/sw/...i_utmutato.pdf
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2022., 09:43   #5126
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
ja bi inaće malo pričekao sa nabavkama ontova i routera, prije par mjeseci kod slaganja nokinog onta mi je čovjek sa centrale rekao da interno testiraju 2gb vezu i da bi to trebalo relativno brzo ući u komercionalnu ponudu i uz njih ide nekakav francuski router koji ima ont ugrađen i da je to gotovo 100% sigurno da se samo čeka odluka vrha,a i praksa pokazuje da moraju nešto napraviti jer eto prije 15 dana sam zvao a1 i gb veza preko kabla njihov fritz router i gotovo isti paketi programa uključujući hbo jer nisu paketi isti ,bi me koštalo 260kn mjesečno naspram trenutnih 320kn kolko plačam s time da mi ističu paketi od po 5kn pa će razlika biti i veća,jer po 5 kn više nema ništa kod t-coma,i još bi a1 bio spreman preuzeti penale do 1000kn za prelazak.
odličan info

čekam da dođu prokopat kod mene i da lupim neku opasnu brzinu
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 16:10   #5127
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,553
novost je da t-com ima navodno nove kaon 4k recivere za maxtv ,koji bi mogli eventualno se spajati preko mescha ,tako je bar u njemačkoj, potrebno je zvat službu za korisnike i tražit zamjenu.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 16:22   #5128
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
To su vjerojatno postojeci koji su u upticaju skoro 2 godine
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 17:00   #5129
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,553
postojeći su samsung i hd su
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 17:07   #5130
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
ima i kaon KSTB4082, ja ga imam godinu dana

techicolorci s optickim ulazom bi vec oko petog mjeseca trebali u upotrebu.
okarm je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na