Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2007., 14:35   #1
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
izrada hladnjaka za memoriju i mali help!

imam najbolju namjeru izraditi pasivne hladnjake od bakra za memoriju.
e sad, bakar je nabavljen i izrezan da pašu na dimenzije pločica od ddr2 meme.
dimenzije pločica -12cm x 2cm x 1cm
evo slike..



slikano Lg KE970

ima se još za rezati,glancati,brusiti i dotjerati ali
sad me zanimaju vaši prijedlozi,kako montirati hladnjake na memoriju,odnosno sa obje strane!
zalijepit nemogu jer su pločice dosta teške od oka cca.150 g možda i više
da napravim nekakve kopče?

ajmo malo mašte i dobrih ideja!

hvala
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.

Zadnje izmijenjeno od: BSA<AK-47>. 13.10.2007. u 15:02.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 15:08   #2
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle ova "rebra" su ti IMHO predebela... Nadalje ispoliraj si malo tu "bazu" pločica... Nadalje nebi ti preopručio da 2x200g bakra vješaš u DDR sockete jer će ti odletit skupa s ramom u 3 pm...

A glede spajanja - to ti nebi mogao reći probaj neke kopće na rubovima, plastične vezice okolo ili što tija znam kaj ali nikako takvu masu...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2007., 15:41   #3
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
"rebra" su tek proba(da probam dal bu to držalo "vodu"),još bu se to rezalo na manje,čekam tanji list pile na poslu..baza se bude još polirala,ovo su slike da okvirno vidite o čem se radi.
za težinu možda nebu bilo problema(valjda) jer če matična ležati vodoravno u novom kučištu.
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 15:54   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hmm neznam ja se ipak nebi s tim igrao ali tvoja ploča...

Btw daj si stavi te slike u thumbove ja sam na flat DSLu pa mi idu na živce a ako neko s modemom naleti...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 16:52   #5
jhanus
Click to Reset
Moj komp
 
jhanus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Vz
Postovi: 103
Pozdrav,

iako je masa sad kakva je, ako dobro izrežeš rebra(znači puno finih rebra), dobar dio mase će otpast, drugo nikakve kopče ili vezice, ako misliš kopčati onda se niti nemoj trudit to radit.

Najbolje ti je da uzmeš Cu pločicu veće duljine tako da sastrane ostaviš dovoljno mjesta za vijke kojima ćeš ostvarit puno bolji pritisak na RAM module.

Sad ili doziraj kako jako želiš pritegnuti da ne oštetiš ili plastično pakiranje, a time i sam BGA modul ili PCB, možeš stavit i neku oprugu, ali to je nepotrebno kompliciranje, ionako će držat dovoljno velik pritisak, jer je okomit na modul.

Bilo bi dobro da zacrtaš mjesta gdje dolaze BGA moduli, pa da skineš sloj bakra svugdje osim na tim mjestima, tako da ostane na tom mjestu izbočina, tim budeš osigural bolji kontakt.

Tu je 'nacrt' kako sam to zamislil:



A za kraj jedino pitanje ćemu to, osim ako nije radi ubijanja vremena...
jhanus je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 20:30   #6
Pezzaa
Premium
Moj komp
 
Pezzaa's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: TZ
Postovi: 296
Fin pokusaj ali ja se ne bi igrao jer prema vidjenom plocice izgledaju predebelo i pretesko za memorijske module.... eh ovako ja sam jednostavno kupio OCZ Extreme Air Flow hladnjak za memu i mogu ti reci da je odlican, ima 2*60 Fan koji odlicno hladi lagano se montira i prelijepo izgleda.... a cijena je mizerna 12,5 Eura.... evo ti review pa vidi ....
http://www.ocztechnology.com/product...ocz_xtc_cooler
Pezzaa je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 20:39   #7
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Hmmm...
Sta ako padne i izazove neko sranje?

E, i da.. PRema obliku i velicini mislim da bi samo zadrzavalo toplinu.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 20:47   #8
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ako ne stanji ta rebra - slažem se zato sam i rekao da su debela ali veli da ih bude još dorađivao pa da vidimo kaj će složit, možda bude i ok...

inače da ja idem sebi nešto u tom stilu radit definitivno bi radije aluminij uzeo, puno je lakši, mekši (lakše je obrađivati) a memorija se i ne grije tako jako da bi joj baš trebao bakar...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 21:23   #9
jhanus
Click to Reset
Moj komp
 
jhanus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Vz
Postovi: 103
Ne čitate, čovjek je rekao:

Citiraj:
Autor BSA Pregled postova
za težinu možda nebu bilo problema(valjda) jer če matična ležati vodoravno u novom kučištu.
Tako da je masa irelevantna, jer će sila bit okomita na ploču, znači rasporedit će se po svoj površini memorijskog utora.

Znači problema neće biti osim ako neće plesat sa kućištem, a u tom slučaju nešto će valjda prije krhnut.

Al ne valja jer je premekan, ako će stezat, baza će mu poprimit U obliki i neće postić ništa, a obrada šta se tiče Cu je bolja od Al jer se može postići finiji rez.


jhanus je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 21:35   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle težina je bitna i kod vodoravne ugradnje posebno zato jer se NIKAD kod ručne obrade i ugradnje ovakvog tipa nemre postići 100% ista masa i centričnost itd a sam slot memorije je namjenjen da drži modul koji ima par deka a ne 400g bakra, to nemre ni ZIF od socketa A držati a ne socketić za memorijski modul...

A čto se bakra i aluminija tiče - jednako se može rezati i aluminij ko i bakar i jednako fini rez se napravi - sa pravim alatom naravno...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2007., 22:12   #11
jhanus
Click to Reset
Moj komp
 
jhanus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Vz
Postovi: 103
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Gle težina je bitna i kod vodoravne ugradnje posebno zato jer se NIKAD kod ručne obrade i ugradnje ovakvog tipa nemre postići 100% ista masa i centričnost itd a sam slot memorije je namjenjen da drži modul koji ima par deka a ne 400g bakra, to nemre ni ZIF od socketa A držati a ne socketić za memorijski modul...

A čto se bakra i aluminija tiče - jednako se može rezati i aluminij ko i bakar i jednako fini rez se napravi - sa pravim alatom naravno...

Ako čovjek zna kako treba radit, a hvala bogu imam doma tradiciju staru više od 50 godina i mogu reći da uistinu na tako jednostavnim elementima se nema gdje pogriješit(što ne mora bit ovdje slučaj).

Ali ako koristimo njegove dimenzije koje glase 12cm x 2cm x 1cm, tada dobivamo uz gustoću bakra od 8960kg/m^3 masu jednog komada od 0.21504kg tj, 215.04g, zatim ako oduzmemo gubitak mase od 30% na rez što je moguće, ako su finiji i više, ostaje 150.528g.

Znači da jedan modul, tj. socket mora nosit masu od 301.056g, a pošto je u horizontalnom položaju znači na duljini od ~0.12m silu od 2.9533N, što je minorno ako se uzme u obzir da svaki socketić ima 240 lemnih mjesta.

Idemo drugim putem uzmi staru AT ploču koja ima EDO rame(znači manje lemnih mjesta) pa ju otrgni rukom, svaka čast ako uspiješ, dajem ti onda za pravo i pivu!

A sad pitanje nesavršenosti, pa nepostojanja centriranosti, zbog neuravnoteženosti blokova lijeve i desne strane je realno teško uzeti u obzir zbog male mase i malog kraka, a sustav kopči koji drže memoriju je sposoban to održat u normali, a da ne govorim u horizontalnom položaju, iako to ne bi smjelo uopće biti pitanje, jer se nema gdje pogriješit.

P.S.

Sad sam primjetil problem ako bi se hladnjaci pričvrstili vijkom, a to je sam sistem kopči... jedno riješenje je stanjit kopče na potrebnu debljinu, znači debljinu PCB, što vjerujem niko neće radit ili nekako zaobići, pa dignuti nešto više vijak, ali to neće bit uredu...
jhanus je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 22:21   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Problem je samo kaj se memorijski moduli ne drže za ploču lemovima nego su uštekani i drže ih dva 1mm zupca plastike na kopčama i još dva koma da u socketu a pomak od pola mm prema dole ti može napravit roštiljadu u kanti...

Inače i ja imam doma tradiciju (istina ne baš od 50g) i znam kako lako se zasere nešto takvo a stari mi je inače mehaničar za preciznu mehaniku sa 30g staža i popravlja manje precizne aparatiće kao šivaće mašine i tako pa imam dole u njegovoj radioni punu kacu uj** primjeraka raznih djelova koje je pobacao jer nisu bili dobro ispali...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 22:34   #13
jhanus
Click to Reset
Moj komp
 
jhanus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Vz
Postovi: 103
Kopče se nalaze na plastičnim nosačima u koje ulazi modul, a ovi plastični pinovi su više tu radi centriranja nego nošenja, no svejedno probaj otrgnut i uvjeri se da niti plastični pinovi niti lemna mjesta neće popustit.

A pomak gor-dol se neće dogodit jer ima 240 lemnih mjesta, a ako se dogodi znači da je puko PCB, tak da je svakak onda raspašoj.
A pošto pinovi idu okomito na ploču čak i da se spusti do kraja dolje nikom ništ, a tome čak ide na ruku da je svaki MBO presvučen slojem izolatora. Tak da 'no fireworks'.

Da se u*rat, ali nije hladnjak neka znanost(barem ne ovaj).


P.S.
Da nisi mislil da same kopče mogu popustit, da to može, ali pošto je u horizontali...
jhanus je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 22:38   #14
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Znam kako izgledaju socketi za ram...

Gle ja ne velim ništa nego da bude pažljiv jer se te kopčice na sreanicama prilično lako daju otkopčati ai pogrešno spojiti (nedovoljno stisunti da prime) a i sam mem socketiće se teoretski može raspasti (ljudima se znao i AGP razletit a ovo je još manji socketić) i ja nebi niti 300g vješao na njega niti u horizontalnom niti u bilo kojem drugom položaju...

Izrada nije znanost, ali ruku na srce obrada gore nije da mi pretjerano uljeva povjerenje u totalnu preciznost, ali reko sam gore - njegova je ploča...

ali jedno je sigurno svakako mora stanjiti rebra jer od ovoga nema fajde...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 22:45   #15
jhanus
Click to Reset
Moj komp
 
jhanus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Vz
Postovi: 103
Krivo sam te shvatil, da te kopče bi možda mogle popustit u vertikali, ne bih postavljal u vertikalu jer mali udar i ram bi mogo otpast, ali je u horizontali, tak da uistinu nema frke.

Da, obrada i nije baš...
jhanus je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 22:48   #16
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Da ajde istina možda sam malo preparanoidan...

Ali znaš kako ti je to zamisliš za horizontalu i onda 6mj kasnije ideš brisati prašinu ili seliš ormar i zaboraviš na to kaj visi na ramu i okreneš case okomito ili ti stari/stara/buraz to rade koji ni neznaju kaj imaš unutra i - krc, krc bummm...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2007., 10:21   #17
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
ma pustimo mi obradu još malo na miru ,to dolazi zadnje...pločica je tak rezana od oka da vidim jel bum mogao rezat uopče na neke tanje razmake sa pilom koju trenutno imamo u radioni!tako da neko finije rezanje još par dana nije moguče dok ne dodje novi,tanji list.

vidim da se vi podosta razumijete u obradu...

@jhanus - osim ubijanja vremena(na poslu) idem probat napravit,ništa me ne košta,a bakra imamo u radioni na tone!
hvala na detaljnijem postu

@ yedwy - ak nekaj pukne,neka pukne,bumo kupili novo
al mislim da bi trebalo držati

a sad,što se tiče vijaka,nebi bilo loše,dala bi se pločica još doraditi al gledam i nekako mi ne ulijeva povjerenje da bi držalo.

a kaj mislite o ovome?
ispričavam se na crtežu ali uvjek mi je u ruci bolje ležao šarafciger nego kist
[img=http://img101.imageshack.us/img101/7972/v10ig6.th.jpg]
da se zbuše rupe sa strane i da stavim l_l "spojnicu"(neznam kako bi to nazvao),na obadvije strane!nije mi problem izmjeriti ni saviti "spojnicu"!
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.

Zadnje izmijenjeno od: BSA<AK-47>. 14.10.2007. u 10:34.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2007., 12:22   #18
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Misliš kao neku oprugu? Neznam meni se nekako ipak više sviđa ova jhanusova ideja - da ja radim takav masivni cooler koji se na ram mora fiksirati - napravio bi nešto tako, dvije male konusne opruge i vijak i matica s podloškama i to je to - drži ko ludo a neće zdrobit ništa....

Ali možeš i dvije male L pločiče navit gore ako ovaj tvoj princip rupa uzmemo i da iskoristiš ove već gotove blokove i slično napravit...

a ove U spojnice neznam nisam siguran kako će to držati to je problem jer nije baš da imaš puno margine mora bit dosta švrsto a opet ne prečvrsto onda ti je IMHo bolje navit malo duže vijke i se nekom gumom ili trakicama stegnut obe strane...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na