Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.08.2014., 16:32   #31
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Brzina se regulira postavkom na Radius serveru i vezana je za username. Povećanje brzine DSLAM porta iznad one vezane za username neće povećati brzinu interneta. Također max brzinu određuje DSLAM i modem tu nema pravo glasa, on se synca na tu ili manju, ovisno o kvaliteti linije.

Probajte to tako što odnesete router sa svojim usernameom i brzinom od 4Mbita kod prijatelja koji ima 10Mbita pa ćete vidjeti koliko ćete dobiti.
Night je offline  
Staro 18.08.2014., 16:33   #32
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,062
Mogao je upisat drugi uername/pass i spojit se te koristit svoj podatkovni paket, ali brzina je ogranicena na DSLAM-u prema pretplatnickom broju.

Mogu se kod prijatelja spojit sa svojim podacima, ali imam brzinu ogranicenu na 5mbit/s, jer toliko on ima ugovoreno, iako ja doma imam 10mbit/s.
Prezime je offline  
Staro 18.08.2014., 16:37   #33
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Mogao je upisat drugi uername/pass i spojit se te koristit svoj podatkovni paket, ali brzina je ogranicena na DSLAM-u prema pretplatnickom broju.
Ako imaš IPTV uslugu onda ti je brzina na DSLAM portu u pravilu za 5Mbita veća od one koju koristiš za net. Tako da ako bi se na liniji koja ima 4M+IPTV spojio sa usernameom od 10M i ugasio STB prijemnik dobio bi 9-10M interneta.
Night je offline  
Staro 18.08.2014., 16:39   #34
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,062
Nema na tekomu vise 4, sve5 ili 10
Prezime je offline  
Staro 18.08.2014., 16:50   #35
DiTech
Premium
 
DiTech's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 334
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Brzina se regulira postavkom na Radius serveru i vezana je za username. Povećanje brzine DSLAM porta iznad one vezane za username neće povećati brzinu interneta. Također max brzinu određuje DSLAM i modem tu nema pravo glasa, on se synca na tu ili manju, ovisno o kvaliteti linije.

Probajte to tako što odnesete router sa svojim usernameom i brzinom od 4Mbita kod prijatelja koji ima 10Mbita pa ćete vidjeti koliko ćete dobiti.
To sam i pitao u prvom pitanju, jer logika je ako se brzina određuje na temelju usera i mac-a onda se moze nesto promijeniti na ruteru i dobiti vecu brzinu, ako je do broja linije onda nemozes jer je fizicki spojeno.

edit - ili ovo sto kazes sa gasenjem stb-a.
DiTech je offline  
Staro 18.08.2014., 16:59   #36
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,006
Dvije stvari za brzinu.

Vezana je za user i to je glavno. Ali je ogranicena i sa profilom koji je pušten.

Tako da ako netko ima 4 Mbita, 99% je maksimalno pušteno oko 5 tako da i stavis user sa 10/20 Mbita ne bi bilo nikakve koristi.

Profili su bitni jer njima a slabijoj parici odredujes kakva ce biti stabilnost i kvaliteta jer smanjivanjem profila raste margina i veza je bolja.
Jer nema koristi stavit profil za 10 Mbita, ako je max parice 6-7 jer ce samo biti problema.

Tako da ekipi koja povecava brzinu sa recimo 5 na 10 i ne digne im se brzina, a na računu je 10, često zaborave dignuti profil i ostane limitirano.
vga killer je offline  
Staro 18.08.2014., 21:07   #37
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Profil je odredjen na kartici na dslamu i to je to. Nikakvi user/pass nema tu utjecaja. Tebi ak je namjesten profil 10/1, tako ces imat na toj parici i gotovo. Kad se prvi put prikljucujes tehnicar to namjesti. Onda se poveze mac adresa routera i korisnickog imena na acs (skupa s ostalim postavkama iz routera) tako da oni to kasnije fino mogu namjestat udaljeno i da nemora tehnicar svaki put izlazit na teren za odredjene promjene. Tko ne vjeruje nek dodje s 10mbita korisnikom na 4mbita vezu pa upise svoje korisnicke podatke i proba.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.08.2014. u 21:15.
sandokan111 je offline  
Staro 19.08.2014., 09:25   #38
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor DiTech Pregled postova
Ok, znaci teoretski je lik mogao u ruter upisati neki drugi user/pass i imati vecu brzinu.
Ne.

Profil je zalijepljen na fizicki port (gdje parica dolazi) na DSLAM-u, DSLAM kao takav nema informaciju koji je to tocno korisnik vec samo profil koji isporucuje korisniku. DSLAM mozes zamisliti kao "glupi" (u navodnicima jer nije bas jako glup) switch koji samo pretvara DSL u neku varijantu etherneta i forwarda podatke dalje prema routerima koji isporucuju internet.
the_ghost je offline  
Staro 19.08.2014., 14:27   #39
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,006
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Profil je odredjen na kartici na dslamu i to je to. Nikakvi user/pass nema tu utjecaja. Tebi ak je namjesten profil 10/1, tako ces imat na toj parici i gotovo. Kad se prvi put prikljucujes tehnicar to namjesti. Onda se poveze mac adresa routera i korisnickog imena na acs (skupa s ostalim postavkama iz routera) tako da oni to kasnije fino mogu namjestat udaljeno i da nemora tehnicar svaki put izlazit na teren za odredjene promjene. Tko ne vjeruje nek dodje s 10mbita korisnikom na 4mbita vezu pa upise svoje korisnicke podatke i proba.
Teoretski nema user veze, ali i ima jer moze bit pusteno profilom 10, a user je 4....brzina će biti 4
vga killer je offline  
Staro 19.08.2014., 14:41   #40
DiTech
Premium
 
DiTech's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 334
Ja mislim da se prvo prijavis na ACS/radius i prema profilu tvog usera koji je tamo definiran se ljepi na DSLAM konfiguracija porta prema ugovorenoj brzini.

Primjer sa mac add, ako neko moze probati da to dokazemo/opovrgnemo je da ode kod susjeda sa svojim ruterom i spoji se samo na njegovu paricu, pod pretpostavkom da imaju razlicite brzine pa da mogu isprobati.
DiTech je offline  
Staro 19.08.2014., 15:39   #41
Pepermint
Premium
Moj komp
 
Pepermint's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 587
imam ja 2 usernamea na 2 adrese. na jednoj je 10mbit flat, na drugoj je 4mbit il kolko već bez flata.

kad stavim 10mbit username na ovu drugu adresu, jedino što dobijem je flat, brzina ostane 4mbit.

tak da jedino paket prometa se seli sa usernameom, ne i brzina.
__________________
P: Guild Wars 2 account, ponude na PM
Pepermint je offline  
Staro 19.08.2014., 16:48   #42
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Jer se brzina "davi" na pojedinom portu / priključku.
A sve detalje smo apsolvirali još na prvoj strani, samo treba čitati sa razumijevanjem.
Nikky je offline  
Staro 19.08.2014., 17:46   #43
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,062
Tj. username/pass je vlasnik zakupljenog paketa prometa, a telefonski broj/linija je vlasnik zakupljene brzine i nema vrdanja
Prezime je offline  
Staro 19.08.2014., 20:59   #44
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
ADSL i dalje ostaje ista brzina .....

Sta pricas kakva promjena adsl standarda u routeru? Nemoze on prebacit liniju na fastpath niti promjenit adsl standard u routeru wtf. To namjesta dslam kao i sve ostalo....
A na kraju, sve i da moze na to utjecat OPET nemoze povecat brzinu. Fastpath je error correction protokol gdje se tebi sync brzine mogu mjenjat na nesto brze, sto je totalno nebitno u ovom slucaju jer si opet ogranicen na brzinu koja ti je ogranicena na portu, nema teorije da ti tu brzinu mjenjas na svom routeru. Samo na centrali. Samo zbunjujes covjeka...
kako ne može?



dok mi veza pucala smanjili su brzinu pa sam probao mjenjat na ADSL i ADSL2 inače se spaja automatski na ADSL2+ i uvijek u logu piše channel is interleaved, jedino je na tom ADSL2 (G.992.3) pisalo channel is fast ali razlike u brzini nije bilo. u većini slučajeva ne igra puno ulogu tip veze između rutera i dslama no uvijek postoji mogućnost da je negdje nešto "greškom" (ili ne ) konfigurirano na dslamu i jednostavnom promjenom parametra u ruteru se može postići veća propusnost.

osim tog fast path nema veze s ispravljanjem grešaka za to se koristi interleave koji se i prakticira kod nas zbog loših linija. jel trebam još spomenut ko kog zbunjuje?
back2quick je offline  
Staro 19.08.2014., 21:17   #45
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Samo nemojte da moram stavljat ključ i kartone dijeliti
Nikky je offline  
Staro 19.08.2014., 22:57   #46
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Ne, ne lokot.

Ok, nakon svega smo dosli do zakljucka da se brzina na taj nacin NE MOZE povecati, zar ne?

Danas s routerima koje imamo, ne mozes bilo kakvim hackom znacajno povecati brzinu i to ne mislim na brzinu koja se malo poveca kada ugasim npr. MaxTV (nisam gledao u zadnje vrijeme, ali prije bi se brzina malo digla dok bi MaxTV bio ugasen).

Znaci, covjek prodaje pricu i to je to (jer i dalje napominjem da ja to nisam vidio kao sto nisam dobio ni objasnjenje istoga kako on poveca tu brzinu).
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline  
Staro 20.08.2014., 00:17   #47
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor DiTech Pregled postova
Ja mislim da se prvo prijavis na ACS/radius i prema profilu tvog usera koji je tamo definiran se ljepi na DSLAM konfiguracija porta prema ugovorenoj brzini.
Tebi je na usernameu definirano u biti koje usluge koristis. Sto ce tehnicar prvo napravit, pogledat sta treba namjestit u centrali pa prijavit na acs, ili prijavit na acs pa napravit na centrali je nebitno u ovom slucaju . Ja sam misljenja da prvo napravi stvari na centrali i onda acs povlaci te podatke i snima pod profilom korisnika.
Citiraj:
Primjer sa mac add, ako neko moze probati da to dokazemo/opovrgnemo je da ode kod susjeda sa svojim ruterom i spoji se samo na njegovu paricu, pod pretpostavkom da imaju razlicite brzine pa da mogu isprobati.
Imao sam ja druge routere, cak od drugih ljudi. Spojis se ti na net, ali brzina ostaje koja je na dslamu s tvojim korisnikom, kao sto smo vec jedno 50 puta napisali...
Citiraj:
Autor back2quick Pregled postova
kako ne može?
Pa jer router ne odredjuje vezu, zato ne moze
Citiraj:
dok mi veza pucala smanjili su brzinu pa sam probao mjenjat na ADSL i ADSL2 inače se spaja automatski na ADSL2+ i uvijek u logu piše channel is interleaved, jedino je na tom ADSL2 (G.992.3) pisalo channel is fast ali razlike u brzini nije bilo.
Normalno da nije bilo promjene, zato jer promjena nije nastala. To sto ti stavljas u router je jedno. Ono sto je na linije je drugo.
Citiraj:
u većini slučajeva ne igra puno ulogu tip veze između rutera i dslama no uvijek postoji mogućnost da je negdje nešto "greškom" (ili ne ) konfigurirano na dslamu i jednostavnom promjenom parametra u ruteru se može postići veća propusnost.
Pojma nemam sto si htio rec s ovim Pa veza izmedju routera i dslama je sve samo ne "ne igra puno ulogu"...
Citiraj:
osim tog fast path nema veze s ispravljanjem grešaka za to se koristi interleave koji se i prakticira kod nas zbog loših linija. jel trebam još spomenut ko kog zbunjuje?
Treba citat s razumjevanjem. Fast/interleaved je error correction protokol. Interleaved se ukljucuje kad ima gresaka, inace se fura fast jer gresaka nema. To sto se koristi kad nema gresaka ne znaci da nije error correction protokol
Citiraj:
Autor win32 Pregled postova
Znaci, covjek prodaje pricu i to je to (jer i dalje napominjem da ja to nisam vidio kao sto nisam dobio ni objasnjenje istoga kako on poveca tu brzinu).
A reko sam da ce te zbunjivat sve ove bespotrebne price :P

Ono sto je na portu povecat ne moze preko modifikacija routera.
sandokan111 je offline  
Staro 20.08.2014., 01:03   #48
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
E sad mi je dosta, kad ne znate sami stati ide lokot
Nikky je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na