Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2014., 20:43   #1
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Wireless na udaljenosti od 1km

Pozdrav,

ovako, imam jedan problem pa ako netko može udijeliti koji savjet.

Htio bi koristiti internet iz kuće u vikendici koja se nalazi otprilike 1 do 1.5km zračne linije od kuće. Kuća se nalazi u udolini, vikendica na samom brdu otprilike max 1.5km zračne udaljenosti, vidljivost i golim okom je odlična te nema nikakve prepreke između njih (nekih kuća i slično).

E sad, ja bi htio koristiti adsl internet iz kuće u toj vikendici, pa me zanima kako bi to bilo najlakše i najjeftinije izvesti. U vikendici nema struje, a i nije sigurno nešto puno instaliravati tamo zbog čestih provala, tako da sve potrebne instalacije bi bilo dobro kad bi se mogle odraditi na kući (postavljanje antene i slično). Konkretno, postoji li neka antena sa kojom bi mogao spojiti svoj wireless router i usmjeriti je prema vikendici a da laptop uspije uhvatiti taj signal?

Ono što sam uspio izguglat su kojekakve antene za laptop tipa WL-1700USB, no ne znam kako bi to radilo i ide li u struju (struje kažem u vikendici nemam!). Bilo bi bolja opcija kad bi postojala neka antena da se stavi na kuću, neki "mini repetiror" koji bi proširio taj signal i da laptop onda sam uspije bez dodatnih tehnikalija to uhvatit.

Bilo kakav savjet je dobrodošao
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 21:29   #2
ipa
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Split
Postovi: 113

Zadnje izmijenjeno od: ipa. 01.04.2014. u 21:34.
ipa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2014., 21:43   #3
henri_007
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 476
Sa airliveom 1700 nema šanse da to izvedeš
henri_007 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 21:53   #4
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor ipa Pregled postova

brrrrrrr... preskupo, ja bi nešto do 200-300 kuna, vidim na netu toliko ima antena i ispod 200 kuna samo što slabo ima komentara ljudi koji su to isprobali

Zadnje izmijenjeno od: jacobbb. 09.04.2014. u 22:35.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 22:14   #5
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
ako namjeravas koristiti internet stalno u vikendici, tokom cijele godine onda ti se upravo gore navedeno rješenje najviše isplati. Ako će se koristiti sezonski, na par mjeseci i hvataš 3g/4g signal onda definitivno stick.

Zadnje izmijenjeno od: The AC. 01.04.2014. u 22:15. Razlog: tajpou
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 22:28   #6
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
sezonski.. 3g/4g ne hvatam, a i ovaj internet što preko sticka dobivam od 1Gb mjesečno je premali pa sam zato mislio nešto preko ovih antena izvest
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 23:16   #7
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Ako hvataš samo edge onda ti stick ništa ne vrijedi jer ćeš se samo živcirat. Ili outdoor cpe ili nema zabave.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 00:16   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ev cisto da ti se javim, ja sam pokusao jeftino složit nešto za 300 metara, (jedno polustablo na putu) al nema šanse, nakon dvi godine truda, ako ne uložiš ništa od toga
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 00:31   #9
TROTTER
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Može se svašta postič s yagi, a s usmjerenim antenama još i više. Postoje razni tutoriali s diy yagi antenama, makar manje yagi antene na ebayu nisu skupe, kakvih cca 25 dolara. Dve na svaku stranu usmjerit jednu prema drugoj, uz antene je potrebno imati i usb mrežnu za laptop + router koji imaju odvojive antene.
TROTTER je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 09:14   #10
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
a kantenice? 2 komada, jedna prema drugoj i trebalo bi fercerati bez problema
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2014., 11:04   #11
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Struje tamo nemaš? Znači laptop pa koliko baterija izdrži?

Na kuću neki outdoor CPE usmjeren prema viksi i tu nemaš brige (npr http://www.h2-shop.com/UBQ-AGM2-HP-16 ), može stajati godinama vani. Ima kombinacija AP + antena, oglasnici, njuškala, kantene i satkantene i svašta. Barem 14 dBi antene da su sa obje strane za pouzdanost... a više je bolje. Možda će raditi i sa slabijima ali to bi ti moglo i žifčeke pojesti. Na laptopu neka USB pizdarijica, može i taj AirLive ali sa antenom usmjerenom prema kući.

Uglavnom, za đabe ni u stare babe
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 11:30   #12
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
što konkretno (mislim na praksu, ne teoretski) znače ovi decibeli, pitam iz razloga što vidim da u tom h2 shopu imaju antene od 27db, da li bi mi to pomoglo da ikako uspijem dobiti signal na drugoj kući uz neku manju antenu uz laptop koja ne mora ići u struju? (jer struje tamo nemam).

jučer sam se konzultirao sa jednim likom koji radi baš sa tim antenama i kaže da na žalost tu udaljenost neću nikako moći ostvariti bez struje na drugoj strani, zaboravio sam ga pitati da li bi se išta promjenilo da probam staviti neku malo jaču antenu koja bi odašiljala taj signal?

tek sad vidim da je to malo skuplji sport pa sam "podigao letvicu" što se tiče ulaganja, išao bi maksimalno i do 1000 kuna sa ulaganjem u antene ali da na drugoj strani ne moram imati struju! opcija sa akumulatorima mi je još skuplja i kompliciranija tako da u to neću ići ..
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 14:01   #13
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Teoretski da, ali to su pretpostavke. Samo što to nije antena nego cijeli AP integriran unutra, jednostavan i praktičan uređaj. Sa tim na kući i nekom osrednjom antenom na nekoj USB pizdarijici tipa Airlive trebalo bi raditi... možda i bez ičega, tko će znati. Stavi to pa u viksi eksperimentiraš

Eh, M5 radi na 5 GHz, za to trebaš i malo skuplji USB-jac i ovak napamet tko zna da li će ti laptop to loviti. Bolje ostani na uobičajenih 2,4 GHz http://www.h2