Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.11.2009., 13:24   #1
akagirl
Banned
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: blizu Karlovca
Postovi: 107
ATi Radeon HD3200

Nedavno sam kupila novi laptop HP 6735s. Pisalo je da ima ovu grafičku HD3200 512MB, ali kada sam ga kupila i doma pogledala, vidim da ima samo 256MB. Pitala sam tipa iz trgovine kako to, a on je rekao da se može u Biosu to povećati na 512MB.
Mene zanima da li je to istina ili su me prevarili?
akagirl je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2009., 13:30   #2
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Istina je...Moze "uzeti" jos od RAM memorije,ali ti je to totalno nepotrebno,jer neces vidjeti neki skok performansama...tako da ti je bolje da tih 256MB ostane kao RAM
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.11.2009., 13:44   #3
akagirl
Banned
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: blizu Karlovca
Postovi: 107
možda neće biti skok u performansama, ali mislim da bi pomoglo što se igrica tiče.
ako netko zna kako se to radi neka mi pomogne i još me zanima kad "uzmem" tih 256 mogu li ih kasnije vratiti natrag ramu ako se ne pokaže korisnim.
akagirl je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2009., 14:24   #4
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Probaj s ovime:
  • Restart ->
  • prilikom bootanja stisni F10 (ulaz u BIOS) ->
  • nakon toga dolazis do ovako necega ->
  • potrazi u opcijama (System configuration?) opciju za postavljanje velicine video memorije i postavi na 512MB
To bi trebal biti to (nadam se)

BTW postoji mogucnost da nema te opcije u BIOS-u ... razlog: zlocesti inzenjeri ... :/

EDIT:

Bojim se da nista od toga:


"Your ATI Radeon 3200 is an Integrated Graphics Controller. Therefore it requires to use part or portion of the system memory as its Frame Buffer.
In your case, it is the 256MB dedicated memory. It is also being marketed as a Shared Memory Graphics System in some marketing material.

Shared Memory means the Integrated Graphics Controller does not has its own dedicated Video Memory Module VRAM to store the Frame Buffer for upcoming images.
Integrated Graphics Controller uses portion or part of the system memory space as its Frame Buffer.

Graphics Controller needs a dedicated Frame Buffer space to hold the upcoming image(s).
A bigger Frame Buffer can hold more screen images and speed up the display but it will cut down the total system memory size for all the rest of applications.

Therefore, you can NOT disable the Shared Memory for your Integrated Graphics Controller Radeon 3200.

This latest ATI Integrated Graphics Controller and its Graphics Driver provide a feature called HyperMemory.
You can bring up your Catalyst Control Center ( CCC ) and find this information under the Graphics Hardware.

For your 2GB system memory, there should be two entries inside this Graphics Hardware window indicating

Memory Size = 894 MB
Memory Type = HyperMemory.

Your Graphics Driver will use the Dedicated Memory ( 256MB ) to perform all the initial Graphics Driver functions.
It will request OS to release additional system memory if your Graphics Applications need more than 256MB to complete all the tasks.
The additional system memory is Called HyperMemory.

HyperMemory is a temporary allocated system memory space assigned by the OS to the Integrated or Discrete Controller.
The HyperMemory space will be released back to OS as soon as the Graphics Controller and Graphics Driver can perform all the Graphics tasks within the 256MB dedicated/shared memory space."
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 14.11.2009. u 14:35.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2009., 14:33   #5
akagirl
Banned
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: blizu Karlovca
Postovi: 107
budem probala. javit ću kak je prošlo
akagirl je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2009., 14:33   #6
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Citiraj:
Autor akagirl Pregled postova
možda neće biti skok u performansama, ali mislim da bi pomoglo što se igrica tiče.
Pa na to sam i mislio . najbolji pokazatelj performansi=igre . Razlog je taj sto je ta grafa slaba za danasnje igre pa se ne bi vidjela razlika izmedju 256MB i 512MB. Ali oke,ako zelis staviti,samo naprijed... Ovaj post od kolege dh41400 bi ti trebao pomoc,a ako toga nema u BIOS-u,onda ni ne mozes povecavati memoriju graficke. I ne brini,mozes tih 256MB vratiti RAM-u kad god,to je samo softverski dodavanje memorije,ne hardverski
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2009., 14:52   #7
akagirl
Banned
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: blizu Karlovca
Postovi: 107
otišla u bios, system configuration, ali tamo uopće nemam opciju za video postavke, ne kužim zašto?
akagirl je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2009., 06:00   #8
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Zlocesti inzenjeri :/

Uglavnom nista od mijenjanja velicine, te memorije jer to kartica sama "uzima" ovisno o zahtjevima.

Ako zelis u detalje baci oko na moj prethodni post.

BTW graficka kartica sama uzima cak i vise od 512MB ukoliko joj je to potrebno tako da se ne moras previse brinuti oko toga
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 04:09   #9
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Citiraj:
Autor mislav_os Pregled postova
Pa na to sam i mislio . najbolji pokazatelj performansi=igre . Razlog je taj sto je ta grafa slaba za danasnje igre pa se ne bi vidjela razlika izmedju 256MB i 512MB. Ali oke,ako zelis staviti,samo naprijed... Ovaj post od kolege dh41400 bi ti trebao pomoc,a ako toga nema u BIOS-u,onda ni ne mozes povecavati memoriju graficke. I ne brini,mozes tih 256MB vratiti RAM-u kad god,to je samo softverski dodavanje memorije,ne hardverski

Ma da slaba? nije nešto ali je najjača integruša makar, ja odigrao oblivion, i dvije ovogodišnje igre na njoj SBK 09 i Ice age 3, meni dovoljno, idemo dalje, da se još toga igrati sigurno, mada više uopće nisam neki gamer, osim toga postoje i konzole pa na ekran od 82cm ipak nemjerljivo bolje nego na lapu, veči ekran, nema zajebancije oko instaliranja, nema toga koja je grafička ili nije grafička, koja je zvučna bla bla, nije lap te klase za igranje, ali eto da se nešto ipak, ako ti je malo kupi konzolu za te potrebe kako sam naveo....
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 04:19   #10
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Nisam rekao da ne moze vrtiti danasnje igre,rekao sam da je slaba za njih.... Vecina ih se mora vrtiti na low(poneke na mid) detaljima,uz (popratnu) nisku rezoluciju .

Znam sto govorim jer sam je imao na Gigabyteici GA-M78G-DS3H sa X2 5600+...
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2009., 04:21   #11
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Citiraj:
Autor mislav_os Pregled postova
Nisam rekao da ne moze vrtiti danasnje igre,rekao sam da je slaba za njih.... Vecina ih se mora vrtiti na low(poneke na mid) detaljima,uz (popratnu) nisku rezoluciju .

Znam sto govorim jer sam je imao na Gigabyteici GA-M78G-DS3H sa X2 5600+...
oblivion ide na 1366x768, sad vuci paralele, ice age 3 isto, a za nju piše da je integruše pokrenut neće, ali anyway meni lap nije za igranje, pozdrav...
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 04:33   #12
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
E pa na tak necem je meni i vukla...al to meni nije "visoka" reza,posto koristim 1680x1050

A sto je,je...kodiranje HD materijala je vrsila super
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na