Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 15.03.2015., 21:31   #1
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Linux vs Windows okruženje - savjet

Da li je koja distribucija Linuxa dovoljno dobra/intuitivna za prosječnog korisnika koji je do sad koristio Windowse?

Znači, na 3-4 laptopa bi stavio Linux (Ubuntu možda?) te pripadajući softver ako nije implementiran već - OpenOffice, Gimp i slično.

Potrebe su - pisanje tekstova, uređivanje tekstova, jednostavna obrada fotografija, prebacivanje fotografija, održavanje weba putem CMS-a, intenzivnije korištenje interneta i slično. Nikad nisam koristio Linux pa ne znam kako te stvari tamo funkcioniraju.

Da li bi to bilo mudro? Cilj je naravno da sve bude legalno, stabilno, s čim manjim troškovima.

Pa eto, svaki savjet je dobrodošao
k1ter je offline  
Staro 15.03.2015., 21:42   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Linux mint i deri
dadoremix je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2015., 21:56   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor k1ter Pregled postova
Da li je koja distribucija Linuxa dovoljno dobra/intuitivna za prosječnog korisnika koji je do sad koristio Windowse?
Gotovo sigurno je odgovor na ovo pitanje "ne".

Citiraj:
Potrebe su - pisanje tekstova, uređivanje tekstova, jednostavna obrada fotografija, prebacivanje fotografija, održavanje weba putem CMS-a, intenzivnije korištenje interneta i slično. Nikad nisam koristio Linux pa ne znam kako te stvari tamo funkcioniraju.
Ako imas interakciju s istim ekosustavom, odnosno Linux distribucijama, ovo moze proci.

Sve ostalo donosi vise muke nego koristi. Windowsi nisu skupi, a nije ni Office, te ces imati apsolutno najveci moguci stupanj kompatibilnosti. Tjerati ljude s Windowsa na Linux bez jako specificnih namjera je pozitivno iskustvo samo u nekim apokrifno anegdotalnim primjerima.

U suprotnom, ocekuj probleme s Flashom (ako ne koristis Chrome), vecinom Office dokumenata, simbolicnom podrskom za graficke drivere i ostalim veseljem koje donosi Linux desktop.

Citiraj:
Da li bi to bilo mudro? Cilj je naravno da sve bude legalno, stabilno, s čim manjim troškovima.
Nema đabe ni kod stare babe.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 15.03.2015., 22:25   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Windowsi nisu skupi, a nije ni Office
ammm? jesu?

700 kn najjeftiniji windows jos i moze proc al 2000 kn office. To je 2700 kn. ne znam za tebe al meni je to ko studentu puno, ali vjerojatno je i puno osobi koja radi u konzuma za 3000 kn misecno, i jos kad se uzme u obzir da postoje odlicne besplatne alternative ko sta su open i libre.... ja mislin da je office ipak precjenjen malo.
Ko buduci developer sam definitivno protiv piratstva, al sam definitivno za besplane alternative ako valjaju a i rado cu kupit neki program ako je cijena pristojna.



A sta se tiče teme, stavi linux mint mos sa xfce UI i open office firefox i chrome..... guglaj
Sve to sta si nabroja moze bez problema raditi na linuxu. Moze bit nekih malih nekompatibilnosti sa wordowim tekstovima, ali samo ako se koriste napredni stilovi i gluposti, al ce se sve 99% vrimena pravilno prikazat. PDF radi vrhunski, ja u browsanju nikad nisam ima nikakvih problema.

Alternativno staviš origigi windowse, to je 100 eura, i napunis istim besplatnim alternativama ko na linuksu. Ako je toj osobi puno dat 100 eura za nesto legalno, nek se onda malo snalazi po linuxu, je malo drugacije al za misec dana, ko nikakav korisnik, se uhodas.
OuttaControl je offline  
Staro 15.03.2015., 23:00   #5
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova

Sve to sta si nabroja moze bez problema raditi na linuxu. Moze bit nekih malih nekompatibilnosti sa wordowim tekstovima, ali samo ako se koriste napredni stilovi i gluposti, al ce se sve 99% vrimena pravilno prikazat.
99% wtf? Da bar. Smatram da naslovi, margine, font, tablice, broj stranica i slično, nisu "napredni stilovi", a bome ih open office ne prikazuje isto kao i microsoft office.
Da se razumijemo, koristim open office unatoč tome, čisto kao "preglednik", kad mi stvarno nešto treba iz office paketa, palim službeni ljapatop i skratim si muku.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline  
Staro 15.03.2015., 23:15   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
ammm? jesu?
Naravno da jesu. Treba li ti racunalo za rad? Ako da, onda ocito uprihodjujes nekakav novac. Ako ti ne treba, imas mobitel (koji moze ici na Face i citati PDF-ove), ili kupi Plejstejsun za Quake 3.

Citiraj:
700 kn najjeftiniji windows jos i moze proc al 2000 kn office. To je 2700 kn. ne znam za tebe al meni je to ko studentu puno, ali vjerojatno je i puno osobi koja radi u konzuma za 3000 kn misecno, i jos kad se uzme u obzir da postoje odlicne besplatne alternative ko sta su open i libre.... ja mislin da je office ipak precjenjen malo.
Ako si student, imas razne MSDN AA opcije za Microsoftov softver.

Ne znam kakve veze ima osoba iz Konzuma sa cijelom pricom.

Citiraj:
Sve to sta si nabroja moze bez problema raditi na linuxu. Moze bit nekih malih nekompatibilnosti sa wordowim tekstovima, ali samo ako se koriste napredni stilovi i gluposti, al ce se sve 99% vrimena pravilno prikazat.
Ako je "99% vremena" prazan Word dokument, onda se slazemo.

Sve ostalo je notorna laz.

Stvar je vrlo jednostavna - ako se ne radi o poduzecu, moze se koristiti neka od iteracija Office 365 koji u Home verziji kosta smijesne novce a nudi operativnost za 5 korisnika.

Ako se radi o poduzecu, onda je osnovni cilj istog uprihoditi novac, pa valjda postoji racunica za relativno malu vrijednost licenci u pitanju naspram svih pitfallova implementacije Linuxa na desktop u takvom okruzenju.

Citiraj:
PDF radi vrhunski
To je i cilj prvog slova u skracenici "PDF", ali opet imas slucajeva kada neki ozbiljniji PDF-ovi s anotacijama, komentarima, formama i zezanjima (sto, doduse, nekada nije po ISO 32000-1 standardu, ali jebat ga, koristi se) ne rade kako spada ili rade jako sporo.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 15.03.2015., 23:46   #7
Princ288
Premium
Moj komp
 
Princ288's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 848
Mislim da je od neki dan na dream sparku dostupan i office 365 sa 1 terom znam da nije za ovu temu al kad se vec spominje.
Princ288 je offline  
Staro 16.03.2015., 00:12   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Ako si student, imas razne MSDN AA opcije za Microsoftov softver.
znam da imam, i koristim, u biti cak sam prisiljen

Citiraj:
Ne znam kakve veze ima osoba iz Konzuma sa cijelom pricom.
ja nisam nigdi procita da se radi o firmi obrtu il necemu a pitanje je bilo za prosjecnog korisnika racunala, ne za firmu/obrt

Citiraj:
Ako je "99% vremena" prazan Word dokument, onda se slazemo.
Sve ostalo je notorna laz.
Ja sam ga koristio za citanje e-knjiga, skripti itd, i nisam bas primjetio neke probleme da je tekst nečitljiv. Ali van problema sa kompatibilnosti sa MS formatom, OpenOffice je jedan jako dobar komad softwarea, i da Word radi nativno sa ODF(a ne radi jer mikrosoft ima monopol i voli pare), bio bi ozbiljna prijetnja wordu

Citiraj:
Ako se radi o poduzecu, onda je osnovni cilj istog uprihoditi novac, pa valjda postoji racunica za relativno malu vrijednost licenci u pitanju naspram svih pitfallova implementacije Linuxa na desktop u takvom okruzenju.
Sa ovim se slažem,

Citiraj:
To je i cilj prvog slova u skracenici "PDF", ali opet imas slucajeva kada neki ozbiljniji PDF-ovi s anotacijama, komentarima, formama i zezanjima (sto, doduse, nekada nije po ISO 32000-1 standardu, ali jebat ga, koristi se) ne rade kako spada ili rade jako sporo.
Eto to svi inace znaju da je to Portable, vecina ljudi kad im kazes pdf misli na onaj tekst sta ne možes uređivat... Ja sa PDFom na linuxu, niti sa nekim drugim preglednikom na windowsu, nikad nisam ima nikakvih problema.


Meni bas ovakav stav ljudi ide na zivce i forsiranje placenog i mikrosoftovog softwarea, koji je najbolji, ali je najbolji zato jer imaju monopol i trikove(forsiranje svog zatvorenog formata), a ne zbog same kvalitete proizvoda. A izolirano od MSa gledajući sa besplatnim alatima se može isto radit vrlo kvalitetno
OuttaControl je offline  
Staro 16.03.2015., 00:27   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Hm...ovak...NE...al ozbiljno - NE. Zašto?

1. Ljudi ne žele učiti nešto novo - moraš potrošit vrijeme na edukaciju što - ukoliko dosad nisu radili u ovim aplikacijama je jaaaako mukotrpan i dugotrajan proces...a kažu da je vrijeme novac jel
2. Ako nisi nikad tako Linux a želiš upogoniti na više računala - Bog ti pomogao - vidiš nekad davno kad nije bilo systemd i sličnih sranja Linux je bio jednostavan i loše dokumentiran - al si mogo nešto napraviti...danas je sve kompliciraniji - i dalje loše dokumentiran i...kužiš spiku jel? Previše experimentiraju i previše je ekipe koja izmišlja toplu vodu umjesto da fixa bugove.

Vjeruj mi - probao - odustao jer skužih da je jeftnije jednostavno da ljudi plate licence i koriste Windoze + MS Office (kompatibilnost kod ovog potonjeg je hebena stavka bez koje se u uredskom okruženju te u poslovanju sa drugim tvrtkama/klijentima jednostavno nemože).

Rezime: Za mene je Linux OK. Za moju tetku koja samo surfa netom i klikće na Chrome - prolazi...ali poslovno okruženje (tvoj slučaj)...samo ako plaćaš nekome podršku (puno skuplje od licenci Win+MS Office za ta tri kompa).



P.S.- @OuttaControl - i za studenta koji se kuži je ok - al ponavljam - aplikacija u poslovnom okruženju pogotovo kod nas u HR je jednostavno trošenje vremena za shvaćanje što sam upravo napisao.
tomek@vz je offline  
Staro 16.03.2015., 00:40   #10
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
P.S.- @OuttaControl - i za studenta koji se kuži je ok - al ponavljam - aplikacija u poslovnom okruženju pogotovo kod nas u HR je jednostavno trošenje vremena za shvaćanje što sam upravo napisao.
E i to je bino kod nas u HR

Al tu se slazem, ako je poslovno, plati.
Al za osobnu uporabu moze, iman neki manji broj ljudi sa slabijim kompovima i laptopima, kojima sam stavio light linux i osnovne programe, i niko od njih se ne žali, samo je bilo par pitanja iz pocetka kako instalirat, kako ovo kako ono, sad su svi zadovoljni. Al to je uporaba, Net 90%, plati racun, isprintaj potvrdu, upali film/seriju i tako te osnovne stvari
OuttaControl je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2015., 07:05   #11
k1ter
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 143
Hvala na dosadašnjim informacijama.
Radi se o obrtu i drugom po redu uredu.

Prvi ured koristi Windows + Office (sve original), drugi bi koristio ovo što sam naveo. S vremena na vrijeme bi trebali tu i tamo nešto razmijeniti. Ne znam sad da li ima alternative za desktop Skype/Viber/Slack (ok Slack je web based) na Linuxu.

Nekak mi se sve čini da su onda opet Windowsi + Office najbezbolnija stvar.
k1ter je offline  
Staro 16.03.2015., 08:04   #12
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Negdje sam pročitao da je u Njemačkoj cijela uprava jednog grada prešla na Linux i uštedila masu miliona
I taman tražim da zaljepim link i naletim na ovo:

Pušiona sa Linuxom i povratak na Windowse...

I relativno loš prijevod naših "novinara" toga istog članka:

http://www.tportal.hr/gadgeterija/te...-Windowse.html
Sam Fischer je offline  
Staro 16.03.2015., 09:19   #13
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
znam da imam, i koristim, u biti cak sam prisiljen
Prisiljen? Mislis, kao, opa ISIL style, prijete ti da ce te zapaliti zivog dok ce te Đihad Bill obezglaviti kopijom DVD-a Windowsa 10?

Citiraj:
ja nisam nigdi procita da se radi o firmi obrtu il necemu a pitanje je bilo za prosjecnog korisnika racunala, ne za firmu/obrt
Mislim da je bilo ocito, sto je i OP potvrdio, nekako sumnjam da postoji kucanstvo s 5 laptopa koje cezne za originalnim MS proizvodima.

Citiraj:
Ja sam ga koristio za citanje e-knjiga, skripti itd, i nisam bas primjetio neke probleme da je tekst nečitljiv.
Nazalost, tekst je samo dio onoga sto PDF podrzava. Problem nastaje kada naletis na kakav PDF exportan iz necega tipa AutoCad ili bilo koja ozbiljnija DTP priprema.

Citiraj:
Ali van problema sa kompatibilnosti sa MS formatom, OpenOffice je jedan jako dobar komad softwarea, i da Word radi nativno sa ODF(a ne radi jer mikrosoft ima monopol i voli pare), bio bi ozbiljna prijetnja wordu
Microsoft ima proizvod, koji radi, i to dobro.

Dakle, sve sto OpenOffice nema.

Citiraj:
Meni bas ovakav stav ljudi ide na zivce i forsiranje placenog i mikrosoftovog softwarea, koji je najbolji, ali je najbolji zato jer imaju monopol i trikove(forsiranje svog zatvorenog formata), a ne zbog same kvalitete proizvoda. A izolirano od MSa gledajući sa besplatnim alatima se može isto radit vrlo kvalitetno
Ja ne znam kakve ti traume imas od Microsofta (ili bilo kojeg drugog proizvodjaca), ali radi se jednostavno o cinjenici da ako ti racunalo treba za rad, onda ces koristiti placeni softver, jer je praksa pokazala kako radi neusporedivo bolje i ucinkovitije nego alternative.

Red Hat i Canonical ti ne idu na zivce i nemas traume od njih, BTW?