Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.03.2015., 23:50   #961
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Citiraj:
Autor zig Pregled postova
Gdje ga mogu kupit i koja bi otpr. bila cijena ?
Ili ovdje.
https://topchair.hr/12-ergonomski-do...ervni-dijelovi
Nema baš previše u opisu proizvoda, ali javi im se ako trebaš više informacija. Susretljivi su
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 09:10   #962
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Ako će ići na tu soluciju neka dobro provjeri može li uopće postojeću stolicu rastaviti i neka odmah pita mogu li mu oni to riješiti.

I dalje bih zdušno preporučio novu stolicu jer taj "plinski" podizač nije za šalit se ak je pokvaren.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 10:24   #963
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Ima netko ideju kako popraviti kotačiće na stolici ili odakle naručiti nove? pretpostavljam da ima puno vrsta pa ne znam je li to moguće uopće ili da jednostavno kupim novu? :/
Pitaj ovdje: http://www.sinkro.hr/
Frend je kod njih kupovao, veli da ima svakakvih.
__________________
PCAP or it didn't happen
Mac_F je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 12:59   #964
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ako će ići na tu soluciju neka dobro provjeri može li uopće postojeću stolicu rastaviti i neka odmah pita mogu li mu oni to riješiti.

I dalje bih zdušno preporučio novu stolicu jer taj "plinski" podizač nije za šalit se ak je pokvaren.
Jasna stvar. Ja na svojoj mogu promijeniti taj podizač jer nije fiksno vezan za bazu/sjedište. Ali sigurno ga neću mijenjati jer je stolica odron
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 14:59   #965
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,912
Ja isto malo propadan, s vremena na vrijeme, ne kao Šuker, nego ono, na početku dana san na 55 cm visine recimo, na kraju dana san na 35 Samo mijenjat te dijelove skoro pa nema nikakvog smisla, taj amortizer iz amerike na kraju izađe skoro 200-300 kn, a niko mi ne jamči da će mi odgovarat, a ni da će me držat, a kome onda da ga reklamiran
Mislim odgovarat će, stolica se može rastaviti, ali problem je šta "zapeče" pa za odvojit trebaš čekić od 20 kila i dosta lupanja, a onda se lako odvali još ponešto, ako pričamo o stolicama od 200-400 kn, odnosno ovima koje su 500-700, a na akciji i "akciji" su 200-400, jer je to sve ista kvaliteta, imho ispod 150€ nema ništa ni polupošteno, kamoli pošteno, bar na mojih 100 kila
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 18:17   #966
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Moja preporuka do 1000 kn je iz IKEA-e stolica Markus:

http://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/40103100/

Dugo sam tražio neki kvalitetan stolac, a da nije cijena preko 1000 kn. Naravno jednog dana bi volio kupiti pravu stolicu tipa Steelcase Leap, do tada će ova poslužiti.

Dosta sam guglao i ovaj članak mi je puno pomogao oko kupovine:
http://thewirecutter.com/reviews/bes...teelcase-leap/

Naravno prije kupovine sam se uvjerio uživo u kvalitetu stolice i odlučio za kupovinu Markusa.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 18:27   #967
donbon
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Katolibanovina Apsurdistan
Postovi: 175
Citiraj:
Autor Verbum Pregled postova
odlučio za kupovinu Markusa.
Ikea Zagreb kaže: 10 godišnja garancija.
Da li ta garancija vrijedi i za spužvu na kojoj sjediš?
Već dugo gledam tu stolicu.Baš zbog te velike garancije.
donbon je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 19:26   #968
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Citiraj:
Autor donbon Pregled postova
Ikea Zagreb kaže: 10 godišnja garancija.
Da li ta garancija vrijedi i za spužvu na kojoj sjediš?
Već dugo gledam tu stolicu.Baš zbog te velike garancije.
Ne garancija je limitirana, imaš na drugom linku gore sve opisano.
Garancija je samo ako se baš nešto strga no nema garancije na spužvu tj. na habanje.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 20:05   #969
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Verbum Pregled postova

Dosta sam guglao i ovaj članak mi je puno pomogao oko kupovine:
http://thewirecutter.com/reviews/bes...teelcase-leap/

Naravno prije kupovine sam se uvjerio uživo u kvalitetu stolice i odlučio za kupovinu Markusa.
Članak nije loš ali je premalo modela i marki stolica da bi bilo realno reći da je ta testirana stolica najbolja, pogotovo kad se u cijeni od 800$ može birati na sve strane.

Markus pati od višestrukih greški da bi se nakon tog reviewa mogao zadovoljiti: fiksni naslon s dijelom za glavu koji je više naslon za vrat nego glavu, fiksni nasloni za ruke i nekvalitetna umjetnog materijala.

Ukratko, više mi se čini kao da je članak plaćeni oglas za te neke modele stolica, tim više što mi stalno stoji reklama za svaku pojedinačnu stolicu ovisno o tome gdje sam u tekstu.

Zaboravili su naglasiti da je ta stolica utješna nagrada koja radi profit Ikei.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 21:12   #970
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Markus sam probao na par minuta i niš posebno, ko da sjedim na nečem za 400kn iz jyska. A za 1000kn mislim da se može nabavit poštenija stolica, velinac ih ima oko te cifre.

Destro, jesi ti uzeo onaj comforto šta si linkao koju stranicu prije?
tech je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 21:19   #971
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Nisam ali sjedim na njoj svaki dan na poslu. Još uvijek stojim za svojim stolom kod kuće, začuđujuće relaksirajuće.

I zasad mi stolica fali samo kod rada u sketchupu. Čak gejmam stojeći.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2015., 10:36   #972
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Markus pati od višestrukih greški da bi se nakon tog reviewa mogao zadovoljiti: fiksni naslon s dijelom za glavu koji je više naslon za vrat nego glavu, fiksni nasloni za ruke i nekvalitetna umjetnog materijala.
Mislim da sve što si naveo piše i u članku:
"The Markus lets you adjust seat height, and it does offer the ability to lock the level of recline, but there’s no lumbar adjustment, no way to move the included leather head rest, and perhaps most frustratingly, no way to adjust the depth of the seat pan. The seat itself is relatively short (measured front to back), presumably to err on the side of caution and ensure that shorter owners will be able to comfortably get their butts in the back of the seat in lieu of that adjustability."

Osim toga oni su taj članak izmijenili i naknadno uvrstili Markusa jer su ih ljudi molili da uvrste i neku "povoljnjiju" stolicu koja ne košta preko 600$ pa su i naveli link od kuda su izvukli Markusa:
http://lifehacker.com/5941523/five-best-office-chairs

Prije kupovine dobro sam izguglao stolicu baš zbog opreza da nisam naletio na neki reklamni članak i uz malo truda se može pronaći dosta razmišljanja o stolici:

http://kotaku.com/your-5-nominations.../+shaneroberts

http://www.reddit.com/r/buildapc/com...x1r30//cf7owxf

Markus nije neki spektakl od stolice no ako se ne radi o preteškoj i previsokoj osobi on je jako dobar izbor u tom cjenovnom rangu. Kupljen je za rad u uredu i moja kolegica koja ga koristi za sada je jako zadovoljna sa njime.

Citiraj:
Autor tech Pregled postova
Markus sam probao na par minuta i niš posebno, ko da sjedim na nečem za 400kn iz jyska. A za 1000kn mislim da se može nabavit poštenija stolica, velinac ih ima oko te cifre.
Imam dvije stolice iz JYSK-a model Mark (to je bio njihov najbolji izbor stolice) i stvarno se vidi razlika u kvaliteti u odnosu na Markus-a. Kako sam osobno slagao Markus-a i Mark-a iz JYSK-a odmah sam primjetio razliku u kvaliteti izrade u korist Markusa tako da se te dvije stolice teško mogu uspoređivati premda su cijenovno tu negdje.
Istina da sam dva Marka kupio po sniženoj cijeni od 650 kn i za te novce je teško nabaviti bolju stolicu no ako govorimo o njihovoj standardnoj cijeni od 1000 kn onda je po meni Markus puno bolji izbor.

Zadnje izmijenjeno od: Verbum. 03.03.2015. u 10:55.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2015., 12:41   #973
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Mene osobno Mark iz yska ubija, isto nabavljen za 600 Kn ali nakon 8h sjedenja nije to baš najbolja stolica. Nego jel ima tko onu sportsku iz lesnine ne znam kako se zove ali najskuplja u lesnini nekih 2700 ili 3000, vidio sam tu par spominjanja ali ništa konkretno.

Mene zanima što uzet za malo više novaca ? Ovo iz lesnine ili ići na one šta je netku tu preporučio šta počinju na nekih 4k ili 5k, a možda ima nekih i jeftinijih te da li se te mogu gdje isprobat?

Ili da preformuliram: gdje isprobati stolice od par tisuća kn po cijeni?

Mislim ovih do 1000 i 1500 vrve sve trgovine ...
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2015., 13:15   #974
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802



Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Prije nekoliko dana sam u MiMa-e uzea novu stolicu.

Radi se o ovom modelu:
http://1drv.ms/1IdyYIE

Stolica je izvrsna, masivna i nema baš lufta niti se klima.
Ima čvrsti kromirani okvir i noge, a što je najbolje - sjedeći dio se ne sastoji od drvene školjke nego je umjetna koža koja visi na okviru te nikad neće doći do stanjivanja spužve kao što je slučaj kod većine modela, a čak se i ovo da promjeniti.

Bila je 1400kn, sad je 900kn... mislim da je odlična za te novce.
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Meni je vrlo udobna i ergonomski mi paše. Naravno,to ne mora biti slučaj svima jer ne paše svakom isto, ali za slične novce u Šibeniku nije bilo ničeg niti blizu toliko dobroga.
Kao što sam reka već - podesivi nasloni za ruke mi nikad nisu bili dragi jer su u stolicama koje nisu ekstremno skupe nikakvi.

S druge strane, nastojim šta manje vrimena siditi jer je to zdravije od bilo kakve stolice



Ako radiš za računalom s tipkovnicom, stolica, da bi bila dovoljno ergonomska mora imati podešavanje visine, sjedeće površine i visine leđnog dijela.

Nagib leđnog dijela, koji je najjednostavnije realizirati, s ergonomske je perspektive nepotreban jer ergonomski korektna postura tijela jest ona u kojoj je normala leđa okomita na horizontalu, dakle sjediš uspravno.

Dolazimo do Markusa: od relevantnih podešavanja ima samo podešavanje visine. Podešavanje sjedeće površine i visine leđnog dijela nema. Nemoj si mazati oči da si kupio odličnu ergonomsku stolicu.

Za 1000kn si kupio najvjerojatnije najbolju stolicu koju si mogao naći. Primjeti da je stolica bez pridjeva "ergonomska".
-->
Je, ljudi (najvjerojatnije iz IKEA-e) su ih molili. Zašto baš IKEA, ima i drugih proizvođača s ekvivalentnim proizvodom po ekvivalentnoj cijeni.
Šišaju ovce

Ovakva je stvar, ak imaš ograničen budžet iz bilo kojeg razloga, normalno da ćeš tražiti polovična rješenja. Kao što kažeš, TEBI je bio puno bolji izbor. Može biti da je to najbolji izbor u XXY cjenovnom rangu.

Meni /kao nepristranom promatraču koji je pročitao kilometre teksta i reviewa o stolicama te nakon razgovora s ljudima u firmi kojima je ekpertiza ergonomija na radnom mjestu/ ne možeš reći da ono što piše u tim online mišljenjima nije pristrano. Svatko tko je kupio stolicu, uključujući tebe, hvalit će ju da sam sebi opravda kupnju, tj. sam sebe će kroz te iskaze uvjeravati da je dobio dobru stvar. Tu se mogu složiti samo do mjere da si dobio dobru stvar do te i te cijene, a u usporedbi s drugim polu-ergonomskim stolicama.

U članku se osvrću na aspekt cijene sa klišejskim "kolko platiš tolko dobiješ" bez objašnjavanja zašto je nešto dobro imati, primjerice, zašto je podešavanje visine leđnog dijela dobra stvar. Sve je obrađeno površno s puno ukrasnih riječi. Članak je dobar, kao što sam rekao, ali samo ako ga možeš pročitati bez da ostaneš fasciniran (reklamiranim) stolicama koje su spomenute u njemu.

Najbolji dio teksta je ovaj:
Citiraj:
Autor WHY PAYING FOR A GOOD CHAIR MAKES SENSE
“When you’re buying a chair from a company,” he told me, “what you’re buying is not just that chair but the knowledge that was accumulated at that company over the previous 30 or 40 years…Whereas if you buy something from Office Depot, you’re not buying into that legacy of knowledge, you’re buying something that’s been, in most cases, reverse engineered…they don’t understand why they’re doing it that way.”
What that means is that, in a high-end chair, you can be assured that every decision was deliberate. Where adjustment knobs were placed, how the seat pan moves in relation to the backrest when you recline, how cushy (or not) the seat is itself—all of these things have been carefully considered to keep you comfortable throughout the day and promote good posture. In cheaper chairs, it’s a roll of the dice—at best, you luck onto something that gets these details right, at worst, you end up with one that was utterly oblivious to them, to the potential detriment of your health and happiness.
Stolica se može definirati kao dvije daske postavljene pod 90° s postoljem.
Ergonomska stolica je danas nažalost sve opisano u prethodnoj premisi, s dodatkom kotačića, tj. tako se reklamira.


Pitanje za tebe (a istovremeno i svim korisnicima koji preporučuju stolice): jesi li koristio kada ergonomsku stolicu, s pravim smislom tog pridjeva?
Ako jesi, jesi li se barem nekoliko dana zaredom "igrao" namještanjem?

Razlog zašto pitam: čovjek čim je nešto bolje od prethodnog nema instinkt mijenjati, tj. čim je bolje to znači da je najbolje od onog prije i daljnje gradacije nema. Nakon ponovne izmjene nabolje tijelo nam može reći da je bolje, ali tek nakon određenog vremena: ako sjediš na drvenoj klupi i sjedneš na istu stolicu u dva različita "setupa", oba će ti se činiti najbolja jer ti je polazišna, referentna točka drvena klupa. Isto je i kad prelaziš sa 10 godina stare ocufane "ergonomske" stolice na novu "ergonomsku" stolicu.

Tu ima više psiholoških faktora nego što želimo priznati, ali tak je to
---

Naravno, postojat će ljudi kojima će zbog određenih tjelesnih gabarita upravo nefleksibilna stolica poput Markusa perfektno odgovarati, međutim oni će se brojati u promilima. Eno primjer prije par stranica, Mar je od udobnosti i sreće sa svojom superergonomskom stolicom obletio cijeli svijet. Tak se priča oko Šibenika barem.




Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Prije nekoliko dana sam u MiMa-e uzea novu stolicu.

Radi se o ovom modelu:
http://1drv.ms/1IdyYIE

Stolica je izvrsna, masivna i nema baš lufta niti se klima.
Ima čvrsti kromirani okvir i noge, a što je najbolje - sjedeći dio se ne sastoji od drvene školjke nego je umjetna koža koja visi na okviru te nikad neće doći do stanjivanja spužve kao što je slučaj kod većine modela, a čak se i ovo da promjeniti.

Bila je 1400kn, sad je 900kn... mislim da je odlična za te novce.
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Meni je vrlo udobna i ergonomski mi paše. Naravno,to ne mora biti slučaj svima jer ne paše svakom isto, ali za slične novce u Šibeniku nije bilo ničeg niti blizu toliko dobroga.
Kao što sam reka već - podesivi nasloni za ruke mi nikad nisu bili dragi jer su u stolicama koje nisu ekstremno skupe nikakvi.

S druge strane, nastojim šta manje vrimena siditi jer je to zdravije od bilo kakve stolice



Ako radiš za računalom s tipkovnicom, stolica, da bi bila dovoljno ergonomska mora imati podešavanje visine, sjedeće površine i visine leđnog dijela.

Nagib leđnog dijela, koji je najjednostavnije realizirati, s ergonomske je perspektive nepotreban jer ergonomski korektna postura tijela jest ona u kojoj je normala leđa okomita na horizontalu, dakle sjediš uspravno.

Dolazimo do Markusa: od relevantnih podešavanja ima samo podešavanje visine. Podešavanje sjedeće površine i visine leđnog dijela nema. Nemoj si mazati oči da si kupio odličnu ergonomsku stolicu.

Za 1000kn si kupio najvjerojatnije najbolju stolicu koju si mogao naći. Primjeti da je stolica bez pridjeva "ergonomska".
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2015., 16:35   #975
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Dolazimo do Markusa: od relevantnih podešavanja ima samo podešavanje visine. Podešavanje sjedeće površine i visine leđnog dijela nema. Nemoj si mazati oči da si kupio odličnu ergonomsku stolicu.

Za 1000kn si kupio najvjerojatnije najbolju stolicu koju si mogao naći. Primjeti da je stolica bez pridjeva "ergonomska".
Slažem se i nemam si namjeru mazati oči da sam kupio ergonomsku stolicu. Pročitao sam dosta članaka na tu temu čak sam počeo čitati i jednu studiju vezanu za stolice i sjedenju jer u uredu provedem oko 8 sati sjedeći što vrlo često osjetim na leđima.
Moj razmišljanje je da je za te novce to jedna od najboljih izbora kad se gledaju dućani tipa JYSK, Lesnina, Ikea itd...
Stvarno se nadam da će moja slijedeća stolica biti neka iz asortimana Herman Miller ili Steelseries naravno za to računam minimalno 3500 kn.

Komentirao sam ovu temu da probam pomoći svima koji nemaju trenutno novaca za skuplja rješenja i kojima je nekih 1000 kn plafon.
Da završim sa komonetarom, kolegica je jako zadovoljna nakon cijelog dana sjedenja na Markusu, prije toga je imala neku ergonomsku koja ima sva moguća podešavanja no malo je starija (cca 10 godina) tako da ne bi mislili da je prije sjedila na nekom drvu.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2015., 21:47   #976
Emissary
ČLAN FKTa
Moj komp
 
Emissary's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Split
Postovi: 2,264
U Metroa uredske stolice -30% (do 08.03.).
Emissary je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2015., 23:49   #977
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Meni /kao nepristranom promatraču koji je pročitao kilometre teksta i reviewa o stolicama te nakon razgovora s ljudima u firmi kojima je ekpertiza ergonomija na radnom mjestu/ ne možeš reći da ono što piše u tim online mišljenjima nije pristrano.
Pregledao sam zadnjih desetak strana teme, no nisam našao da si pisao negdje o tome. Jedino vidim par tvojih razmišljanja oko izbora stolica (i slažem se s njima ). Ergonomija na radnom mjestu mi je vrlo interesantna tema (ne samo stolice, nego i općenito), pa bih te molio da ukratko preneseš neke najbitnije stvari koje si saznao tijekom tih razgovora ako nije problem ili da me uputiš na neki dobar članak. Pročitao sam ih već na stotine, ali možda saznam nešto novo.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 15:00   #978
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
TL;DR: eksperti ti neće otkriti ništa novo, već će ti ukazati kako koristiti ergonomsku radnu okolinu.

----
Dulja verzija:

Gospoda eksperti ti ne mogu uz današnju sveprisutnost informacija reći nešto novo i revolucionarno, nešto što nisi čuo, no kako volim proispitati materiju koja me zanima, pitao sam ih da mi objasne kako točno meni primjerice kralješnica stradava (kralježnica, kičma, kako god).

Svima je jasno da se leđa popigaju i ne stoje ravno, kralješci se počnu međusobno naguravati, ali realno, to se događa svakodnevno sjedili mi ili stajali. Problem nije kratkotrajno piganje, nego kad se primjerice zavalimo u stolicu, noge ispružimo i tak ostanemo jer nam se čini da je sve OK i da si mi čilamo i radimo. Upravo tada, kada nestaje svaki znak neugode u tijelu unatoč potpuno krivom položaju, jest najopasnije. Čim kroz duže vrijeme sjedimo u lošem položaju, automatski se tijelo prilagođava i nakon duljeg vremenskog perioda deformira. Većina sjedi u stolicama kako sam gore napisao, a ako to radiš 2-3h tokom radnog vremena, za već godinu dana bi mogao imati dislokacije članaka.

Eksperti se brinu da nauče radnike kako pravilno namjestiti radnu okolinu da bude maksimalno ugodna i da tijelo podupire bez da ugrožava zdravlje. I upravo sam od njih pokupio ovo da se nakon prvog podešavanja treba mijenjati tek nakon par sati.

Ovo naravno ovisi o pojedincu, neki mogu već nakon pola sata osjetiti razliku, dok će nekima trebati malo više.

Na neki pravi članak te ne mogu uputiti, eksperti ne pišu blogove i ne bave se kvazi-znanošću poput nas ovdje, ako možeš naći nekog s kim možeš popričati, to je najbolje.

Stojim na raspolaganju za pitanja, ali nisam ekspert. Reći ću ti kako se meni čini i ima li nešto smisla
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 22:06   #979
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Hvala puno na detaljnom odgovoru

Što se tiče (znanstvenih) članaka vezanih uz tu tematiku, uspio sam ih naći nekoliko na Science Directu, ali onda naletim na jedan od sljedeća dva problema: (1) članak ne otkriva ništa više nego sam mogao saznati na bilo kojem forumu/blogu/YT videu; (2) pisan je isključivo za ljude koji su već prilično duboko u tom području, pa mi onda fali previše znanja da bih ga mogao pratiti. Neke sredine baš i nema ili je ja za sada još nisam našao.

Imao sam prilike u par navrata porazgovarati o ergonomiji s dvoje ortopeda i jednim fizijatrom, ali to su bili više klasični savjeti u stilu da se pazi na posturu, istezanje i razgibavanje, redovito uzimanje pauza, preporučili su mi da probam koristiti loptu za sjedenje i sl.
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2015., 14:51   #980
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Kajgod, rado pomognem kad mogu

Najradije bih da svi možemo dobiti potpuno ergonomske radne uvjete na poslu i kod kuće, no to nerijetko košta previše.

Tema lopte za sjedenje: pitao sam je li najbolje da si kupim kod kuće loptu za sjedenje, kao najbolji omjer uloženo/dobiveno, al odgovor nije tolko jednostavan: loptu moraš održavati na određenoj tvrdoći (tlak redovito provjeravati), ovisno o masi. Kako ne možeš u centimetar odabrati promjer lopte, javlja se problem ispravnog položaja nogu.
Lumbalna potpora je nepostojeća, a vrlo bitna.

Zbog takvih "problema" kažu da je lopta najbolja za kratkotrajnu izmjenu sjedećeg mjesta, tj. ne dulje od 2h, i kao što kažeš, istezanje i "vježbanje".

U traženju stolice tu po centrima namještaja naletio sam na stolicu koja ima "okvir" u koji se stavi pilates lopta manjeg promjera, podesiva po visini, lumbalna potpora, nasloni za ruke. Budem potražio o kojoj se točno marki (ako ikojoj) radi, ali djelovala je prilično robusno iako te lopta-stolice ne bih kupio.

EDIT: nisam našao još pilates loptu, ali sam našao relativno pristupačnog proizvođača koja ima puno bolje stolice do 1500kn od ovih IKEA-inih za 1000kn, pitanje je dobavljivosti: http://www.topstar.de/de/zu-hause.html
Za 150€ mislim da bolje nećeš naći. Prije nego kupim stolicu želja mi je još jednom detaljnije zasjesti u stolice i popamtiti proizvođače.
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 10.03.2015. u 15:12.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2015., 20:45   #981
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Morat ćemo čekati da Herman Miller organizira akciju Aeron za sve, pa da ih prodaje za nekih 1k-2k kn

Da, korištenje lopte umjesto stolice dosta je teško jednoznačno definirati. Ja svoju loptu početkom mjeseca nadrukam do kraja i ne primjećujem da se nešto puno ispusti do kraja mjeseca. Što se tiče izbora veličine, imao sam tu sreću da smo ih u klubu imali jako puno, počevši od one promjera 50 cm, pa s korakom od 5 cm sve do 85 cm. Posudio sam si svaku na par dana i kad sam došao do promjera 75 cm tu sam se osjećao najbolje. Probao sam još 80 cm za svaki slučaj, ali ta mi je bila već malo prevelika, tako da sam odlučio za 75 cm. Kod nje su mi potkoljenice pod pravim kutem u odnosu na natkoljenice kada sjedim. Koristim je 10-18 h dnevno zadnje dvije godine i za sada sam zadovoljniji nego s većinom stolica koje sam imao prilike isprobati. Nedavno sam opet počeo pomalo ubacivati stolicu jer sam se možda previše navikao na loptu i prečesto počeo zaboravljati na uspravan položaj leđa (spomenuo sam taj svoj problem i na prethodnoj stranici), pa ću možda kroz par mjeseci doći i do toga da loptu koristim samo 1-2 h dnevno, a ostatak vremena provodim na stolici, no morat ću onda nabaviti neku bolju stolicu od ove koju trenutno imam. Gledam da bih uzeo nešto u u rasponu od 2k do 3k kn.

Oko te lumbalne potpore je isto dosta teško doći do jednog zaključka jer mnogi stručnjaci (i korisnici) tvrde da je to jedna od najbitnijih karakteristika svake stolice, a s druge strane velik dio njih opet tvrdi da bi čovjek sam leđa trebao držati uspravno te da je stolica tu samo da ga podsjeti na to, pa mi je dosta teško donijeti krajnji sud. Osobno bih rekao da to stvarno ovisi o stolici i da je nešto što treba savršeno pogoditi, jer bolje je nemati nikakvu potporu nego lošu.

Ni meni se ta stolica s okvirom ne čini kao neko rješenje, ali opet nekome tko ne može naći idealne dimenzije lopte može poslužiti. Valjda...

Topstarovu stolicu sam imao prilike koristiti kad sam kao student povremeno radio u jednoj austrijskoj firmi i stvarno mi se svidjela. Bila je slična nekim od modela koji se mogu vidjeti na linku koji si dao, ali ne vidim nigdje identičnu onoj koju sam tada koristio. Baš sam pitao za cijenu i gdje su kupljene, ali nisu mi znali reći točno jer je to bilo kupovanje na veliko, pa je dobiven i neki popust, a stolice su samo jednog dana došle i nitko nije znao od kuda su nabavljene, no kad su ih isprobali, više nije bilo ni bitno od koga i po kojoj su cijeni nabavljene
KhongLo je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2015., 13:23   #982
V.I.P
Istrian Lifestyle
Moj komp
 
V.I.P's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Medulin
Postovi: 1,384
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova

EDIT: nisam našao još pilates loptu, ali sam našao relativno pristupačnog proizvođača koja ima puno bolje stolice do 1500kn od ovih IKEA-inih za 1000kn, pitanje je dobavljivosti: http://www.topstar.de/de/zu-hause.html
Za 150€ mislim da bolje nećeš naći. Prije nego kupim stolicu želja mi je još jednom detaljnije zasjesti u stolice i popamtiti proizvođače.
daj ti meni objasni kako da ja tu stolicu dovucem u RH a da me jos toliko ne oderu za postarinu
V.I.P je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2015., 14:02   #983
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor V.I.P Pregled postova
daj ti meni objasni kako da ja tu stolicu dovucem u RH a da me jos toliko ne oderu za postarinu
Teško/nikako. Kupiš tu i netko ti transportira kad će radit potez do HR, to je najjeftnije ako firma nema partnera u HR/SLO.

Ja nemam vozačku nit auto, bar ne zasad, inače bih mogao.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2015., 23:05   #984
Moto001
Premium
 
Moto001's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Slavonija bajnaaaaa
Postovi: 236
INKEA D.O.O.

Zavrtnica 5
10000 Zagreb

+385-1484-1111
inkea@inkea.hr

Piše da su dileri za te stolice sa linka:

http://www.topstar.de/de/zu-hause.html

Probaj nazvati.
Moto001 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 11:11   #985
V.I.P
Istrian Lifestyle
Moj komp
 
V.I.P's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Medulin
Postovi: 1,384
Citiraj:
Autor Moto001 Pregled postova
INKEA D.O.O.

Zavrtnica 5
10000 Zagreb

+385-1484-1111
inkea@inkea.hr

Piše da su dileri za te stolice sa linka:

http://www.topstar.de/de/zu-hause.html

Probaj nazvati.

V.I.P je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 11:46   #986
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Ja se ponovno vracam u razgledavanje stolica.
Prosle godine u cetvrtom mjesecu uzeo Ergohumana za nemale novce. I od rujna prakticki istu vise uopce ne koristim, jer napravio sam valjda najveci zaheb kad sam si kupio ovu dimenziju ergohumana.

Jednostavno mi je stolica prevelika, i tek sad ju u oglas stavio.
Idem po manju verziju, ili cu se pak baciti na steelcase, pa cekati dosta dugo da mi ista dodje
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 19:58   #987
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Treba mi nekakva anatomska stolica za pc,al opet da je udobna...tj. da je udobno ispravno sjedit na njoj (na trenutnoj od 700kn iz emmezette sam u poluležećem položaju s nogama na stolu,jer mi je pravilno sjedenje neudobno za kičmu)

Imam neku želučanu kliznu herniju i nema mi više sjedenja odnosno ležanja već to mora biti "pravilno" sjedenje...

Ima nešto u emmezzetti za 1100kn al to mi djeluje kao nekakva bezvezna fotelja plastik fantastik...

Ako ima netko neku ideju di pogledat ili konkretno stolicu na kojoj je udobno pravilno sjedit 4-5 sati dnevno shoot,odoh i prosurfat temu malo bolje.thnx
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 23:03   #988
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
Ak se ne varam u lesnini imaju dxracer pa idi to vidi. Cijene između 2 i 3 hiljade.
__________________

CPU: Intel i7 3770 (be quiet! Dark Rock 3)
MBO: ASRock z68 extreme3 gen3
RAM: 16GB (4x4) DDR3 1600mhz HyperX
GPU: GTX 960 (Gigabyte Windforce OC, 2GB)
SSD: Kingston K3 120GB
SSD: Samsung 850 EVO 512GB
PSU: be quiet! Straight Power 480W
Case: Corsair 330R (2x140 + 120 be quiet! Silent Wings 2)
Monitor: 27" Dell U2715H
Periferija: few custom keyboards and few different mouse
OS: Windows 10


Macbook Pro 13" (mid 2014)
CPU: Intel i5
RAM: 8GB
SSD: 512GB
OS: OSX Catalina
zubich je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2015., 20:02   #989
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Evo došao sam baš iz Lesnine, dobili dxracer stolice.

I svima, jedna je na popustu s 3000kn na 1200, ali izložbeni primjerak.

Inače stolice su fenomenalne i koštaju oko 2800kn.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2015., 17:57   #990
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Ima li još igdje stolica gdje naslon nije fiksan? A da su s malo većim naslonom i da imaju naslone za ruke.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11

Zadnje izmijenjeno od: akoj. 03.04.2015. u 18:03.
akoj je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na