Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.09.2012., 20:15   #1
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Matična ne prihvaća RAM pločice različitih proizvođača

Pozdrav svima,

pokušavam nadograditi memoriju i kako nisam mogao kupiti istu marku, kupio sam isti tip; no matična (Gigabyte P35) ne prihvaća kombinaciju ove 4 pločice:

- 2 x 2 GB Corsair Dominator DDR2 1066 MHz 8500C5D
- 2 x 2 GB Kingston KHX8500 DDR2 1066 MHz 8500 CL5

U bilo kojoj kombinaciji (čak i 2 različite marke), 2 pločice na istom kanalu rade, ali ako ukopčam 3 ili 4 pločice (u bilo kojoj kombinaciji) ne mogu doći ni do BIOS-a. Matična po uputstvima prima do 8 GB (2+2+2+2).

Zanima me:

- mislite li da bi isprobavanjem iste marke mogao nešto postići ili da se pomirim da ne ću moći staviti više od 4 GB?
- ima li netko slučajno jednu od ove dvije kombinacije pločica (znači 2xKingston ili 2xCorsair), a da je voljan pomoći mi mijenjanjem za moju preostalu kombinaciju

Pozdrav,
Dražen
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 20:27   #2
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Jesi probao stavit ram na 800?
housel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.09.2012., 20:55   #3
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Citiraj:
Autor housel Pregled postova
Jesi probao stavit ram na 800?
Ne pomaže, na žalost... Probao sam sad na 853 i 640 još jednom, ali ništa. Već sam prije isprobavao sve te kombinacije - i latencije i napone čak, ali ništa nije pomoglo.
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 21:26   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nije baš jednostavno "naći" za isprobavanje al probaj doći do 2 x 4 GB kompleta i ako to radi ove prethodne na tržnicu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 21:28   #5
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Bojim se da to ne će pomoći, jer sam u uputama matične ploče pročitao da svaki utor podržava maksimalno 2 GB.
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 21:34   #6
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
hmmm. da. to je zato jer u to vrijeme kad je ploca napravljena nisu ni postojale plocice od 4gb .
imam i ja Gigabyticu, p35, i isto pise max 2gb po utoru, a radi 2x4Gb DDR3 bez ikakvih problema
Paxton je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 21:35   #7
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pretpostavljam da si reset biosa radio.... vađenje baterije kad nije uštekan na par minuta itd.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 21:40   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pogledaj koju verziju Biosa sada imaš a koja je zadnja na supportu.
Ako se razlikuju vidi detaljni spisak šta su dodavali / mijenjali / popravljali po verzijama.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 22:03   #9
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pogledaj koju verziju Biosa sada imaš a koja je zadnja na supportu.
Ako se razlikuju vidi detaljni spisak šta su dodavali / mijenjali / popravljali po verzijama.
Već sam flashao BIOS na najnoviju verziju po prijateljevom savjetu. Isto nije pomoglo.

Citiraj:
Autor Paxton Pregled postova
hmmm. da. to je zato jer u to vrijeme kad je ploca napravljena nisu ni postojale plocice od 4gb .
imam i ja Gigabyticu, p35, i isto pise max 2gb po utoru, a radi 2x4Gb DDR3 bez ikakvih problema
hm... Ako je to točno onda sam se baš zaribao - vidim da je DDR3 dosta jeftiniji, a još ako k tomu i radi...

Treba li onda biti neka određena frekvencija, tipa isto 1066 ili nije ni to bitno? Pretpostavljam da limit za maksimalno 8 GB još stoji?

Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Pretpostavljam da si reset biosa radio.... vađenje baterije kad nije uštekan na par minuta itd.
Probao sam samo restartati sve postavke na početne vrijednosti. Nisam vadio bateriju, nisam baš vičan sklopovlju pa se bojim da ne bi nešto spržio. Pogotovo kad vidim u uputama ovdje da treba nešto kratko spajati. Takve radnje mi nekako dižu rizik kupnje nove matične iznad dobiti više RAM-a

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 17.09.2012. u 23:09. Razlog: spajanje postova
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 22:37   #10
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Citiraj:
Autor kermit666 Pregled postova
hm... Ako je to točno onda sam se baš zaribao - vidim da je DDR3 dosta jeftiniji, a još ako k tomu i radi...

Treba li onda biti neka određena frekvencija, tipa isto 1066 ili nije ni to bitno? Pretpostavljam da limit za maksimalno 8 GB još stoji?
da, samo ddr3 ne ide na sve ploce iako chipset podrzava taj tip memorije. ploca o kojoj ja govorim je P35C-DS3R, a ona ima i utore za ddr2 i ddr3 (fizicki su drukciji). AKo ti je ista ploca, onda mozes ddr3 bez problema.
ako nije - onda ddr2. sto se tice limita od 8gb, 99% sam siguran da bi i moduli od 8gb radili, no treba provjeriti koliko chipset podrzava. znam da bi i 16gb radilo, no koliki je max, ne znam.
Paxton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.09.2012., 23:01   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor kermit666 Pregled postova
Probao sam samo restartati sve postavke na početne vrijednosti. Nisam vadio bateriju, nisam baš vičan sklopovlju pa se bojim da ne bi nešto spržio. Pogotovo kad vidim u uputama ovdje da treba nešto kratko spajati. Takve radnje mi nekako dižu rizik kupnje nove matične iznad dobiti više RAM-a
Pa čim ti petljaš po unutrašnjosti kučišta već je to rizik statičkog elektriciteta itd. Uglavnom prvo ištekaš komp/kučište iz struje (nadam da to radiš i prije mjenjanja i petljanja po memoriji), onda ga probaš upalit na power tipku i pričekaš malo (iako bi pokušaj paljenja već trebao sve ispraznit). Nakon toga lociraš bateriju na ploči i izvadiš ju. Pričekaš par minuta i vratiš ju natrag.

Inače u manualu bi trebao biti opis resetiranja biosa. Ovo kratko spajanje je vjerojatno za jumper kod baterije ali ako ju izvadiš van i držiš vani neko vrijeme isti je efekt ko i kratko spajanje jumpera.


I kak lodaš defaultne vrijednosti ako ne možeš niti do biosa doć kad staviš sva 4 keksa?
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 23:33   #12
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Citiraj:
Autor Paxton Pregled postova
da, samo ddr3 ne ide na sve ploce iako chipset podrzava taj tip memorije. ploca o kojoj ja govorim je P35C-DS3R, a ona ima i utore za ddr2 i ddr3 (fizicki su drukciji). AKo ti je ista ploca, onda mozes ddr3 bez problema.
ako nije - onda ddr2. sto se tice limita od 8gb, 99% sam siguran da bi i moduli od 8gb radili, no treba provjeriti koliko chipset podrzava. znam da bi i 16gb radilo, no koliki je max, ne znam.
Moja matična je EP35-DS3R. Vidim po netu podijeljena mišljenja o kompatibilnosti s DDR3 memorijom. U priručniku piše:

- što se chipseta tiče:
North Bridge: Intel ® P35 Express Chipset
South Bridge: Intel ® ICH9R / ICH9

- što se memorije tiče:

4 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 8 GB of system memory
Dual channel memory architecture
Support for DDR2 1200(O.C.)/1066/800/667 MHz memory modules
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2012., 23:42   #13
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Pa čim ti petljaš po unutrašnjosti kučišta već je to rizik statičkog elektriciteta itd. Uglavnom prvo ištekaš komp/kučište iz struje (nadam da to radiš i prije mjenjanja i petljanja po memoriji), onda ga probaš upalit na power tipku i pričekaš malo (iako bi pokušaj paljenja već trebao sve ispraznit). Nakon toga lociraš bateriju na ploči i izvadiš ju. Pričekaš par minuta i vratiš ju natrag.

Inače u manualu bi trebao biti opis resetiranja biosa. Ovo kratko spajanje je vjerojatno za jumper kod baterije ali ako ju izvadiš van i držiš vani neko vrijeme isti je efekt ko i kratko spajanje jumpera.


I kak lodaš defaultne vrijednosti ako ne možeš niti do biosa doć kad staviš sva 4 keksa?
OK, da, to je istina (iako se "uzemljim" prije bilo kakve interakcije na slavine, makar znam da to i dalje nije potpuno sigurno), ali to mi je ipak malo poznatija radnja. Probat ću uglavnom i to vađenje baterije. Youtube će pomoći, siguran sam.

Kad kažeš resetirati BIOS, misliš očistiti CMOS vrijednosti? To je najbliže što sam u uputama pronašao i obavlja se kratkim spajanjem nekih CLR_CMOS pinova.

Hvala na uputama.
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 10:27   #14
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
I kak lodaš defaultne vrijednosti ako ne možeš niti do biosa doć kad staviš sva 4 keksa?
Hoću reći - loadam defaultne vrijednosti dok imam 2 pločice pa onda stavim sve 4.

Kad su 4 unutra, matična samo počne zvoniti i sve ledice blinkaju dok ne ugasim komp, ne dobijem ništa na monitoru, tako da zbilja niti ne mogu mijenjati više nikakve postavke.
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 11:17   #15
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Tvoja ploča ne podržava DDR3. Da podržava, imala bi C u imenu i zvala bi se EP35C-DS3R.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 12:15   #16
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ploča jednostavno nije kompatibilna sa 2 različita 4GB DDR2 kita i amen. Neće proraditi da se na trpavice postaviš. Ili jedan ili drugi kit.
Ja sam u bivšoj firmi imao nekoliko tih Điđibajtovih P35 ploča, DS3L, DS3R, DS3, DS4, čak sam i sam tudum bio vlasnik P35-DS4. i već sam rekao ovdje to više puta. Sve najgore na s775 socketu mi se dogodilo na Điđibajt pločama i nebi se sagnuo više da je dignem s poda, niti jednu P35 njihovu ploču.

Nego, imao sam isti problem. Unutra je bio kit 2x1GB Crucial Value RAM. I gazda je kupio još 2x1GB Kingmax. Zajedno nisu htjeli raditi nikako. P35-DS3L je bila u pitanju. 2x2 kitovi su tada bili po 900-1100kn pa se nije baš htjela odrešiti kesa, ali na kraju nije htjelo raditi. Sve kombinacije utora su isprobane, Clear CMOS-ovi, svi BIOS-i do tada izašli... ništa nije pomoglo. Tako da sam 99% siguran da i kolega kermit666ima istih problema koje sam i ja imao.

Eventualno, onih 1%, je da zapikne unutra sva 4 keksa i onda da napravi Clear CMOS, tako da izvadi bateriju, izvuče kabel iz napajanja, spoji Clear CMOS pinove i 60 sekudi pritišće gumb za paljenje kompa. Onda vrati bateriju, pinove oslobodi i proba upaliti. Ako ni tada ne uspije, neće je ništa natjerati da proradi.

Savjet: prodaj tu ploču i memoriju, kupi neku G41, npr G41M-GS3 je odlična ploča, čak se može i OC-at nešto, 2x4GB DDR3 i miran si.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 13:36   #17
kermit666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
OK, hvala svima na pomoći.

Isprobat ću danas još clear CMOS za mir duše pa ako ne uspije prodajem tu memoriju i mirim se s 4 GB. S mijenjanjem same ploče ću ipak pričekati još malo dok ne prerastem do kraja ovu trenutnu, iduća optimizacija po cijeni mi je neki SSD disk ipak, rekao bih
kermit666 je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2012., 15:04   #18
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
A i nebi bilo loše da popuniš opciju MOJ KOMP u profilu.
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na