Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.04.2018., 12:30   #1
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Izrada namjestaja

Osim racunalnih/elektonickih problema, evo jedna tema od mene koja nema veze sa tehnikom ... mozda ima tu znalaca koji ce mi znat dat koji savjet...

Ugl, planiram napraviti RadnuPlohu/Sank/Stol od iverala koji mozete vidjeti na slikama.

Zbog limitiranog prostora, ispod sanka MORAM imati ladicar. Na slikama je moja ideja/zelja, a sada moram do kraja definirati nacin na koji bih to mogao pretvorit u stvarnost.

Prva opcija bi mi bila da kupim ladicar te na njega naravno “zakeljim” RadnuPlohu/Sank/Stol, medjutim ako treba da sam izradim ladicar i ta opcija mi je uredu.

Znaci, ideja je da kupim gotov ladicar (jer kupujem i ostali dio kuhinje, koji se ne vidi na slici), stavim mu noge zeljene visine te na njega RadnuPlohu/Sank/Stol. Ladicar ce biti od iverala, uz "maske" od MDF-a.

Ono sta me najvise muci je:
  • Kako se taj RadnuPlohu/Sank/Stol + ladicar “fiksira” na zid?
  • Dali je potrebno ojacati RadnuPlohu/Sank/Stol uzduzno (mislim da je)? Na koji nacin?
  • Na slikama se naravno vide noge od RadnuPlohu/Sank/Stola, medjutim noge tih dimenzija nisu vizualno dobro rijesenje, te bih isao na neke “sire” noge koje su suplje u sredini. Kako uz ove kupljene noge rijesiti i problematiku iz gornjeg pitanja? Ili je bolje/jeftinije/lakse samostalno izraditi noge i to ojacanje?
  • Hoce li noge RadnuPlohu/Sank/Stol osteti pod (laminat) na kojem ce se nalaziti i kako to rijesiti? Cuo sam i savjete da bih trebao noge RadnuPlohu/Sank/Stola fiksirati za pod, sta je s tom opcijom?
(Dimenzije na slikama mogu varirati koji cm)
Eto, mojih par pitanja, pojavit ce ih se jos siguran sam
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2018., 17:19   #2
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Iverica od 180 cm bez pojačanja sa donje strane će se savijati ako se iole jače nasloniš na nju. Radna ploča od ljepljenog punog drveta neće pa razmotri i tu opciju.

Neke od primjera spajanja/izrade elemenata možeš pogledati na linkovima ispod (a još više pronaći sam na YT - traži ikea desk hacks i sl.)

https://www.youtube.com/watch?v=5EDwgZkgQro
https://www.youtube.com/watch?v=a01VCfkgddA

... a ako te zanima tradicionalni japanski način spajanja, onda svakako pogledati radove ovog gospodina:

https://www.youtube.com/channel/UC7F...XQSQe9Q/videos
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.04.2018., 18:31   #3
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Ne znam zašto bi uopće fiksirao za zid, pa ima to dovoljno mase, ne ide nikud.
18/19 mm iveral mislim da se bude s vremenom malo uvio.
Ako ideš na 25 mm, šanse su manje.
Idealno bi ti bilo od radne ploče, no vidim da je širina 80, dok je standard 60-62 cm. Mada ima i radnih ploča od 90 cm samo je puno manji izbor dezena. I skuplje su.
No ojačat ga možeš i tako da jednostavno ispod radne ploče staviš još jednu, no užu od gornje, ili dvije širine cca 10 cm. Zaljepiš ih za radnu i dodatno pošarafaš odozdo. Dobio si sendvič konstrukciju i nema šanse da se savije.
Noge ti je najjeftinije kupit. Možeš ih i izradit ako imaš znanja i alata, no mislim da će te skuplje ispast.
Ne znam zašto bi noge oštećivale laminat, pa nebuš vukao stol amo tamo. A i sve noge imaju ili glatku plastiku na dnu ili nekakav filc ili gumu, pa i kad vučeš, nema oštećenja.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2018., 21:15   #4
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Možeš i izbaciti noge ako ladice prebaciš desno, a slobodni kraj (sad lijevi) učvrstiš za zid L profilom koji se neće ni vidjeti ako napraviš utor u bočnoj stranici radne ploče za njega.

Edit: Što se ladica tiče, kako stol/šank/ili što već nije dužom stranicam uz zid već na sredini sobe, razmisli o izradi ladica s obje strane... znači zajednička kutija za ladice i ladice dubine 40 cm (ili koji cm manje) ako je širina stola 80 cm.

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 03.04.2018. u 21:22.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2018., 01:13   #5
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Iverica od 180 cm bez pojačanja sa donje strane će se savijati ako se iole jače nasloniš na nju. Radna ploča od ljepljenog punog drveta neće pa razmotri i tu opciju.

Neke od primjera spajanja/izrade elemenata možeš pogledati na linkovima ispod (a još više pronaći sam na YT - traži ikea desk hacks i sl.)

https://www.youtube.com/watch?v=5EDwgZkgQro
https://www.youtube.com/watch?v=a01VCfkgddA

... a ako te zanima tradicionalni japanski način spajanja, onda svakako pogledati radove ovog gospodina:

https://www.youtube.com/channel/UC7F...XQSQe9Q/videos
ova opcija da sam radim radnu plocu nazalost nije moguca u ovom trenutku, nemam alata potrebnog, tako da cu to ostaviti za neki dugi pokusaj, a vjerujem da cu se odvaziti kad tad, jer ovo sve izgleda odlicno! a ovaj japanski nacin, mogu se samo nadati da cu jednog dana imati nesto takvo

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Ne znam zašto bi uopće fiksirao za zid, pa ima to dovoljno mase, ne ide nikud.
18/19 mm iveral mislim da se bude s vremenom malo uvio.
Ako ideš na 25 mm, šanse su manje.
Idealno bi ti bilo od radne ploče, no vidim da je širina 80, dok je standard 60-62 cm. Mada ima i radnih ploča od 90 cm samo je puno manji izbor dezena. I skuplje su.
No ojačat ga možeš i tako da jednostavno ispod radne ploče staviš još jednu, no užu od gornje, ili dvije širine cca 10 cm. Zaljepiš ih za radnu i dodatno pošarafaš odozdo. Dobio si sendvič konstrukciju i nema šanse da se savije.
Noge ti je najjeftinije kupit. Možeš ih i izradit ako imaš znanja i alata, no mislim da će te skuplje ispast.
Ne znam zašto bi noge oštećivale laminat, pa nebuš vukao stol amo tamo. A i sve noge imaju ili glatku plastiku na dnu ili nekakav filc ili gumu, pa i kad vučeš, nema oštećenja.
A fiksirao bih to za zid, ako se ne varam inace su sankovi fiksirani za zid, jer ipak se to tu i tamo pomakne kad se netko nasloni, gurne itd... ili se varam?

isao bih na iveral od 38mm, znaci standardna debljina radne plohe. je dobro kazes standard je ili 63cm ili 90cm sirine. ja bih isao na ovu plocu od 90cm sirine, mozda ju budem suzio na 80cm, ili ju pustim na 90cm, to cu jos odlucit, ovisi i o tome kakvu vrstu kantiranja nude ti gdje cu je kupit...

hm, zanimljiv prijedlog za ojacanje, to bi trebalo bit dovoljno? nece se uvijati? nekako imam feeling da ce se i to ojacanje skupa s tim uvijati... hm..

ok, sve si mi rekao za noge...

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Možeš i izbaciti noge ako ladice prebaciš desno, a slobodni kraj (sad lijevi) učvrstiš za zid L profilom koji se neće ni vidjeti ako napraviš utor u bočnoj stranici radne ploče za njega.

Edit: Što se ladica tiče, kako stol/šank/ili što već nije dužom stranicam uz zid već na sredini sobe, razmisli o izradi ladica s obje strane... znači zajednička kutija za ladice i ladice dubine 40 cm (ili koji cm manje) ako je širina stola 80 cm.
ne mogu prebacit ladicara desno, jer ona gubim jedno mjesto za sjedenje, ovako je to stol za 5 ljudi, a onako bi bio za 4 .

dobra ideja za ovaj ladicar s dvije strane, i meni je to palo na pamet, medjutim s druge strane ce mi bit vjerojatno neke stvari (taburei) spremljeni, pa mi onda te ladice nece biti "dosupne" stalno... tako da sam manje vise zbog toga odustao. sta s etice ladicara, jedino razmisljam o tome da ladicar bude sirine 60, a ne 40cm kako je sada prikazano... al tu gubim onda 20cm prostora za sjedenje, al to je tako, win some lose some...
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2018., 06:32   #6
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
A čuj, pogotovo s pločom od 38 mm bit će soidne težine pa se neće sam tak micat. A bože moj, ak se i pomakne, vrati se lako nazad. No ako baš inzistiraš, kupiš 2 najjeftinija nosača elemenata (čelični L profil, ) i iznutra, u samom vrhu ladicara ga fiksiraš za zid. Ploča od 38 mm na rasponu od 140 cm mislim da se nebu uvijala. No ako želiš bit ziher, nacin s ljepljenjem provjereno radi.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2018., 10:56   #7
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Ove ljepljene daske ne trebaš puno obrađivati osim staviti zaštitni premaz drveta bajcanjem (ili lakirati, ali bajc je bolji). Jedina mana je što moraš kupiti cijelu ploču pa treba dobro izmjeriti da iz jedne ploče dobiješ što više sa minimumom resla, a ako nemaš alat za rezanje odrežu ti u dućanu na potrebne dimenzije.

Inače prije par mjeseci sam kupio materijal za radni stol u Bauhausu (par slika imaš ispod) i biti će gotov nadam se do kraja godine (jbg, spajam ga na tradicionalni japanski način tako da još učim tehniku, a i neke alate sam morao sam napraviti).



Ako se jednom odlučiš baviti se drvenim namještajem (kao hobi), u google ubaciš traditional japanese furniture making, nađeš tutorijale i za početak kreneš sa nekim mekanim drvetom
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2018., 08:37   #8
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
ekipa rispekt.
dobra tema
tizhu je online   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 09:06   #9
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
A čuj, pogotovo s pločom od 38 mm bit će soidne težine pa se neće sam tak micat. A bože moj, ako se i pomakne, vrati se lako nazad. No ako baš inzistiraš, kupiš 2 najjeftinija nosača elemenata (čelični L profil, ) i iznutra, u samom vrhu ladicara ga fiksiraš za zid. Ploča od 38 mm na rasponu od 140 cm mislim da se nebu uvijala. No ako želiš bit ziher, nacin s ljepljenjem provjereno radi.
Bog nekih stvari mi je dobro da to sve skupa cak i nije fiksirano na zid, ali
nekako sam ipak dojma da je ipak bolje da je fiksirano za zid, jer malo me brine i dali ce sam ladicar izdrazat tezinu ploce, jer ladicar ce glumiti "noge" s te jedne strane, pa me strah da ne bi sam ladicar popustio... s obzirom na to, mislim da cu ipak fiksirati cijelu stvar za zid, pa da se i tako ladicar "rastereti"...

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Ove ljepljene daske ne trebaš puno obrađivati osim staviti zaštitni premaz drveta bajcanjem (ili lakirati, ali bajc je bolji). Jedina mana je što moraš kupiti cijelu ploču pa treba dobro izmjeriti da iz jedne ploče dobiješ što više sa minimumom resla, a ako nemaš alat za rezanje odrežu ti u dućanu na potrebne dimenzije.

Inače prije par mjeseci sam kupio materijal za radni stol u Bauhausu (par slika imaš ispod) i biti će gotov nadam se do kraja godine (jbg, spajam ga na tradicionalni japanski način tako da još učim tehniku, a i neke alate sam morao sam napraviti).



Ako se jednom odlučiš baviti se drvenim namještajem (kao hobi), u google ubaciš traditional japanese furniture making, nađeš tutorijale i za početak kreneš sa nekim mekanim drvetom
sretno s ovim, ovo ce bit pun pogodak kad zavrsis!!!
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 11:30   #10
werdas
Registered User
 
werdas's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Samobor
Postovi: 2
Moze preporuka za neki program za krojenje ak neko zna?
__________________
Understeer is hitting the wall with your front end.
Oversteer is hitting the wall with your back end.
Horsepower is how fast you can hit the wall.
Torque is how far you can push that wall after you hit it.
werdas je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2018., 12:26   #11
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor lord051 Pregled postova
sretno s ovim, ovo ce bit pun pogodak kad zavrsis!!!
Hvala ... kad završim i ako završim jer sam već jednu bočnu stranicu shebo pa sam išao kupiti novu dasku. Ako finalni radi ispadne koliko toliko pristojno (za gledanje), stavim slike
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 16:42   #12
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor lord051 Pregled postova
Bog nekih stvari mi je dobro da to sve skupa cak i nije fiksirano na zid, ali
nekako sam ipak dojma da je ipak bolje da je fiksirano za zid, jer malo me brine i dali ce sam ladicar izdrazat tezinu ploce, jer ladicar ce glumiti "noge" s te jedne strane, pa me strah da ne bi sam ladicar popustio... s obzirom na to, mislim da cu ipak fiksirati cijelu stvar za zid, pa da se i tako ladicar "rastereti"...
Ladičar NEMA šanse da popusti zbog težine ploče, kaj ti je, pa nije iverica tak krhka. Pa pogledaj kuhinje, radna ploča je na donjim elementima pa se nikad nijedan ormarič nije slomio pod njom.
No ak baš inzistiraš na fiksiranju, uzmi si ovo.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2018., 23:46   #13
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor werdas Pregled postova
Moze preporuka za neki program za krojenje ak neko zna?
krojenje?

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Hvala ... kad završim i ako završim jer sam već jednu bočnu stranicu shebo pa sam išao kupiti novu dasku. Ako finalni radi ispadne koliko toliko pristojno (za gledanje), stavim slike
dogoverno

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Ladičar NEMA šanse da popusti zbog težine ploče, kaj ti je, pa nije iverica tak krhka. Pa pogledaj kuhinje, radna ploča je na donjim elementima pa se nikad nijedan ormarič nije slomio pod njom.
No ak baš inzistiraš na fiksiranju, uzmi si ovo.
stoji sve sta kazes, razmisljao sam i ja na isti nacin, aliii malo je drugacija situacija jer ovaj ladicar ne nosi samo radnu plocu iznad sebe, nego i dio radne ploce koji je "slobodan"... zato sam krenuo u to razmisljanje, ali, ipak vjerujem, kao i ti, da je ladicar dovoljan, tj da ce izdrzat sve...

pogledat cu ove nosace koje si preporucio thx!
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 00:17   #14
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
E, a koja je uopće namjena tog stola?
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 10:19   #15
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
E, a koja je uopće namjena tog stola?
to je jedna manja dnevna soba, pa je zamisljeno da je taj "komad" ujedno i radna ploha i stol...

slika
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 10:50   #16
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Kakva radna ploha? Što je to točno?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 12:15   #17
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Kakva radna ploha? Što je to točno?
pa kako je radna povrsina same kuhinje vrlo malena, onda je taj "komad" namjestaja ujedno i stol i radna ploha

kad kazem radna radna ploha onda mislim na to da se na njoj se radi isto ono sta bi se radilo na radnoj povrsini kuhinje, znaci na njoj se mogu razvlacit pite, mijesit njoki, itd itd itd... nije to nista revolucionarno, inace je to u manjim prostoima rijeseno tako nekako, ispadne to dosta zgodno...

(btw vidim da link iz gornjeg posta ne radi iz nekog razloga, evo tu link na sliku)

Zadnje izmijenjeno od: lord051. 10.04.2018. u 12:18. Razlog: link neispravan
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 12:42   #18
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Predlažem ti da odeš u Ikeu, kupiš jedan normalni element sa ladicama:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/S29050457/

I jedan uski za kontra stranu umjesto noge:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/p...81/#/S09164879

I onda na to lijepo radnu ploču:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/20345483/

Dobiješ sav okov, kvalitetne vodilice ladica, dovoljno mjesta, leđa, lako za montirati i ploča je debljine dovoljne da izdrži to što planiraš te je ploča za kuhinjsku uporabu. Imaš i jeftinijih elemenata i radnih ploča ako je cijena bitna, drugih boja i slično.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 14:46   #19
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Predlažem ti da odeš u Ikeu, kupiš jedan normalni element sa ladicama:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/S29050457/

I jedan uski za kontra stranu umjesto noge:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/p...81/#/S09164879

I onda na to lijepo radnu ploču:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/20345483/

Dobiješ sav okov, kvalitetne vodilice ladica, dovoljno mjesta, leđa, lako za montirati i ploča je debljine dovoljne da izdrži to što planiraš te je ploča za kuhinjsku uporabu. Imaš i jeftinijih elemenata i radnih ploča ako je cijena bitna, drugih boja i slično.
drugi link koji si stavio mi nesto ne radi, ne mogu vidjet na sta si mislio? mozes ponovno stavit link, ili sliku...

ideja je da uzmem elemnt iz iKEA i na njega radnu plocu, ali s druge strane mi moraju biti obvezno noge jer inace bih izgubio jedno mjesto za sjedenje, ako stavim nesto drugom osim nogu na tu drugu stranu... a nazalost, treba mi to mjesto za sjedenje, zato su bas noge tu...

sta se tice radnih ploca necu u IKEA, jer ono sta nude debljine 3.8cm mi nije dobro, nisam zadovoljan. Jedino sta je dobro te dimenzije je bas radna ploha od drva, ali ona mi je ipak malo preskupa, tako da cu radnu plohu uzet u nekom drugom ducanu (elgrad i sl...)

dao bih ja i za novac i za drvenu radnu plohu, bolji je dojam, prirodnije je puno... medjutim nekako sam dojma da ju je teze odrzavati nego klasicne radne plohe od iverala, tj ne mogu bit siguran da ce taj netko tko ce to koristiti bit obziran i odrzavat ju, tj ne unistavat ju...
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 15:14   #20
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
A ak ti trebaju noge sa te strane onda nema ni smisla, stavio sam tu element širine 20cm sa izvlačnom košarom (meni osobno obavezna stvar u kuhinji).
Što se tiče radne ploče, alternativa ti je isključivo debeli materijal (iveral 18, 19 pa čak i 25 nisu dovoljni bez konstantne podloge), neznam koliki ti je prevjes ali ti mogu gotovo sa sigurnošću garantirati da nije dovoljno mali da će se to držati ravnim bez nekakvog ojačanja. Znači ili metalna ukruta ispod ploče ili kontra konstrukcija koja će sprečavati uvijanje (zamisli usku ukrutu izrezanu od istog materijala kao ploča, ali montiranu pod 90° na ploču i povezanu bočno na element te sa druge strane nekako na noge).
Ljepljene ploče od masiva su nešto jače, ali će ti se svejedno izvjesiti na sredini bez ojačanja, osim ako se radi o zbilja kratkom prevjesu.
Ako nemaš alata ili nebi dao nekom stolaru da ti sve skroji, preporučam ti da odeš do ikea-e, imaju dosta dobre korpuse i zapravo jako dobar okov, sve rupe su ti pripremljene i nemaš prekrajanja. Imaju i varijante podesivih nogu koju možeš staviti onda sa kontra strane ladičara:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/10264302/

Radne ploče su im ok, 38 je dovoljno jako, imaju tanje - a ako ti ne odgovara jel trebaš deblje, elgrad ima uslugu ljepljenja i kantiranja iverala u više slojeva pa vidi sa njima...
A za ukrutu ploče možeš iskoristiti varijantu njihovog profila za zidnu montažu (ako ti ide do zida iskoristiš zid)...
ili kod bravara pa dati napraviti ukrutu od inox cijevi, da se sa jedne strane šerafi u bok ladičara, a sa druge strane da se noge šerafe u donji dio te ukrute, a na sve ide ploča, ili ti jednostavno čovjek napravi ukrutu i sa jedne strane pod 90° odmah i element "noge". Onda možeš gore staviti i tanku radnu ploču.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 20:04   #21
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor lord051 Pregled postova
to je jedna manja dnevna soba, pa je zamisljeno da je taj "komad" ujedno i radna ploha i stol...
Ideja korištenja je ok, no pusti mašti na volju pogotovo ako ćeš navedeni prostor i element u njemu koristiti na duže vrijeme... znam, financije su možda (najčešće) ograničavajući faktor no bolje je jednom uložiti više nego se poslije tući po glavi i popravljati ili nadograđivati jer ti je ukupni prostor ograničen veličinom no idemo dio po dio:

  1. Ladice - ladice možeš uzeti u recimo Primi iz njihovog kuhinjskog programa (samo ladice bez pokrova, odnosno radne ploče, a njih sam naveo za primjer jer koriste kvalitetnu 19 mm ivericu) iz njihovog postojećeg programa koji ti se bojom najbolje slaže sa trenutnom kuhinjom (prema tvojim slikama ladice su okrenute prema kuhinji), a mogu ti ih napraviti i po mjeri no to ćeš platiti oko 30% skuplje
  2. Radna ploha - osobno bih bez obzira na cijenu išao na puno drvo umjesto iverice. Razlozi su što je kvalitetnije i najbitnije na drvo samo naneseš bajc u tonu koji želiš i gotovo, kod ploča od iverala moraš u cijenu uračunati i kantriranje (najbolje ABS trakama) pa onda razlika u cijeni i nije neka ako je uopće ima. Dodatno, te trake za kantriranje se prije ili kasnije oštete ili odlijepe, kod punog drveta toga nema.
  3. Zaštita radne plohe - se lako riješi najobičnijim staklom obrađenih rubova, a na njemu možeš mijesiti tijesto, djeca mogu crtati flomasterima, može se proliti i sok/pivo/kava, a održavanje se svodi na Arf špricko i papirnati ručnik
  4. Noge stola - noge stola ne bih kupovao gotove već bi ih sam napravio od dvije daske debljine do 2 cm, jedna širine 8-10 i druga 10-12 cm i visine koliko su visoke ladice. Dvije daske spojiš u L najobičnijim drvenim tiplima i ljepilom i ako imaš volje dodaš u svaku nogu i po dvije police za recimo boce, cvijet ili neki drugi ukrasni ili korisni predmet koji treba biti pri ruci kad si za stolom (imaš ispod teksta skicu na što mislim)
  5. Fiksiranje za zid - po meni nije potrebno jer je gore opisana konstrukcija svojom masom dovoljna da nikud to ne ide no ako se kasnije to pokaže krivo, lako kroz bočnu stranicu ladičara isti tiplima i šarafima pričvrstiš za zid.
  6. i zadnje - ono što bih obavezno u takvoj konfiguraciji "radnog stola za sve" napravio, je da dok je zid slobodan pozoveš električara podžbukno provedeš i izvučeš 4-5 strujnih utičnica na visini 10-ak cm od predviđene/očekivane visine radne plohe stola (vjeruj mi toga nikad nije dosta (mikser, blender, el. roštilj, punjač za mobitel, laptop i td.)

I da, obećana skica (jbg, ti programi za crtanje mi nikad nisu ležali, a sve kaj zamislim mi je najlakše i najbrže skicirati običnom olovkom na papiru ) ... uglavnom, ako su ti noge složene u L od 8+10 cm za petu osobu imaš širinu sa čela stola između nogu od 60 cm, ako su 10+12 cm onda imaš širinu od 56 cm što je dovoljno za bilo koji stolac/sjedenje.



EDIT: Sad sam vidio da sam zadnju nogu na skici nacrtao krivo okrenutu za 90 stupnjeva

PS. Ovaj stol za PC (desno od trosjeda na tvojoj slici sobe) je fiksni ili preklopni?

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 11.04.2018. u 11:28.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 20:48   #22
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Njemu treba širina radne ploče od 80 cm. Dakle na ovom linku valja ić na najširu opciju i ploča bi ga ispala 763 kn. Metar računaju 499 kn. Što je po meni za običnu radnu ploču od iverice malo puno. U iverpanu je ploča širine 90 cm od 175 kn do 282 kn.

Citiraj:
Autor lord051 Pregled postova

sta se tice radnih ploca necu u IKEA, jer ono sta nude debljine 3.8cm mi nije dobro, nisam zadovoljan. Jedino sta je dobro te dimenzije je bas radna ploha od drva, ali ona mi je ipak malo preskupa, tako da cu radnu plohu uzet u nekom drugom ducanu (elgrad i sl...)
Standardna radna ploča od iverala je debljine 38 mm. I u IKEI, elgradu, iverpanu... tak da sretno s potragom za debljom. Ima ih, al ti je izbor dezena jako siromašan, a cijena povelika.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2018., 10:50   #23
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
A ak ti trebaju noge sa te strane onda nema ni smisla, stavio sam tu element širine 20cm sa izvlačnom košarom (meni osobno obavezna stvar u kuhinji).
Da, bilo bi super, ali jednostavno nije izvedivo, trebam to sjedece mjesto, pa ne smijem "zatvorit" stol s te strane... a sta se tice izvlacnog elementa od 20, imam njega s druge strane, do zida.

Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Što se tiče radne ploče, alternativa ti je isključivo debeli materijal (iveral 18, 19 pa čak i 25 nisu dovoljni bez konstantne podloge), neznam koliki ti je prevjes ali ti mogu gotovo sa sigurnošću garantirati da nije dovoljno mali da će se to držati ravnim bez nekakvog ojačanja. Znači ili metalna ukruta ispod ploče ili kontra konstrukcija koja će sprečavati uvijanje (zamisli usku ukrutu izrezanu od istog materijala kao ploča, ali montiranu pod 90° na ploču i povezanu bočno na element te sa druge strane nekako na noge).
Ljepljene ploče od masiva su nešto jače, ali će ti se svejedno izvjesiti na sredini bez ojačanja, osim ako se radi o zbilja kratkom prevjesu.
Ako nemaš alata ili nebi dao nekom stolaru da ti sve skroji, preporučam ti da odeš do ikea-e, imaju dosta dobre korpuse i zapravo jako dobar okov, sve rupe su ti pripremljene i nemaš prekrajanja. Imaju i varijante podesivih nogu koju možeš staviti onda sa kontra strane ladičara:

https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/10264302/
Ploca ce sigurno biti 38mm, vec sam nasao manje vise sta zelim, i trebam. Dobra ideja za okomitu ukruti pod 90° na ploču ali necu ici to opcijom, jer zelim maximalno prostor ostaviti slobodnim jer s obzirom da je soba malena, ne zelim nikakva "zatvaranja" prostora, cilj mi je sto vise toga pustiti "otvoreno". Mozda se cini glupo, ali zaista u manjim prostorima to puno znaci i dobiva se drugaciji dojam. Znaci, ici cu na nekakvu celicnu ukrutu, samo moram smislit sto i kako ce biti dovoljno...

Ciljao sam na IKEA element, jer obisao sam manje vise sve prozivodjace i mogu reci da ono sta sam vidio od IKEA ne zaostaje ni najmanje za drugima (skupljima), sta se tice ovih nogu nisam to pogledao, sad mi je zao , izgleda mi zgodno, istrazit cu malo!!


Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Radne ploče su im ok, 38 je dovoljno jako, imaju tanje - a ako ti ne odgovara jel trebaš deblje, elgrad ima uslugu ljepljenja i kantiranja iverala u više slojeva pa vidi sa njima...
Radne ploce od IKEA mi nisu bile dobre, ne svidjaju mi se uzorci/boje, ne uklapaju mi se, jedino sta mi je bilo prihvatljivo je puno drvo koje nude, ali to jos vazem dali uzeti ili ne uzeti puno drvo... za elgrad sam vec vidio, izracunao itd...

Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
A za ukrutu ploče možeš iskoristiti varijantu njihovog profila za zidnu montažu (ako ti ide do zida iskoristiš zid)...
ili kod bravara pa dati napraviti ukrutu od inox cijevi, da se sa jedne strane šerafi u bok ladičara, a sa druge strane da se noge šerafe u donji dio te ukrute, a na sve ide ploča, ili ti jednostavno čovjek napravi ukrutu i sa jedne strane pod 90° odmah i element "noge". Onda možeš gore staviti i tanku radnu ploču.
samo debela (38mm) ploca mi dolazi u obzir, tako da cu ic s gornjim rijesenjem...
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2018., 11:17   #24
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Ideja korištenja je ok, no pusti mašti na volju pogotovo ako ćeš navedeni prostor i element u njemu koristiti na duže vrijeme... znam, financije su možda (najčešće) ograničavajući faktor no bolje je jednom uložiti više nego se poslije tući po glavi i popravljati ili nadograđivati jer ti je ukupni prostor ograničen veličinom no idemo dio po dio:

  1. Ladice - ladice možeš uzeti u recimo Primi iz njihovog kuhinjskog programa (samo ladice bez pokrova, odnosno radne ploče, a njih sam naveo za primjer jer koriste kvalitetnu 19 mm ivericu) iz njihovog postojećeg programa koji ti se bojom najbolje slaže sa trenutnom kuhinjom (prema tvojim slikama ladice su okrenute prema kuhinji), a mogu ti ih napraviti i po mjeri no to ćeš platiti oko 30% skuplje
  2. Radna ploha - osobno bih bez obzira na cijenu išao na puno drvo umjesto iverice. Razlozi su što je kvalitetnije i najbitnije na drvo samo naneseš bajc u tonu koji želiš i gotovo, kod ploča od iverala moraš u cijenu uračunati i kantriranje (najbolje ABS trakama) pa onda razlika u cijeni i nije neka ako je uopće ima. Dodatno, te trake za kantriranje se prije ili kasnije oštete ili odlijepe, kod punog drveta toga nema.
  3. Zaštita radne plohe - se lako riješi najobičnijim staklom obrađenih rubova, a na njemu možeš mijesiti tijesto, djeca mogu crtati flomasterima, može se proliti i sok/pivo/kava, a održavanje se svodi na Arf špricko i papirnati ručnik
  4. Noge stola - noge stola ne bih kupovao gotove već bi ih sam napravio od dvije daske debljine do 2 cm, jedna širine 8-10 i druga 10-12 cm i visine koliko su visoke ladice. Dvije daske spojiš u L najobičnijim drvenim tiplima i ljepilom i ako imaš volje dodaš u svaku nogu i po dvije police za recimo boce, cvijet ili neki drugi ukrasni ili korisni predmet koji treba biti pri ruci kad si za stolom (imaš ispod teksta skicu na što mislim)
  5. Fiksiranje za zid - po meni nije potrebno jer je gore opisana konstrukcija svojom masom dovoljna da nikud to ne ide no ako se kasnije to pokaže krivo, lako kroz bočnu stranicu ladičara isti tiplima i šarafima pričvrstiš za zid.
  6. i zadnje - ono što bih obavezno u takvoj konfiguraciji "radnog stola za sve" napravio, je da dok je zid slobodan pozoveš električara podžbukno provedeš i izvučeš 4-5 strujnih utičnica na visini 10-ak cm od predviđene/očekivane visine radne plohe stola (vjeruj mi toga nikad nije dosta (mikser, blender, el. roštilj, punjač za mobitel, laptop i td.)

I da, obećana skica (jbg, ti programi za crtanje mi nikad nisu ležali, a sve kaj zamislim mi je najlakše i najbrže skicirati običnom olovkom na papiru ) ... uglavnom, ako su ti noge složene u L od 8+10 cm za petu osobu imaš širinu sa čela stola između nogu od 60 cm, ako su 10+12 cm onda imaš širinu od 56 cm što je dovoljno za bilo koji stolac/sjedenje.



EDIT: Sad sam vidio da sam zadnju nogu na skici nacrtao krivo okrenutu za 90 stupnjeva

PS. Ovaj stol za PC (desno od trosjeda na tvojoj slici sobe) je fiksni ili preklopni?
  1. Bio sam u PRIMI, ali za sada sam nekako najblizi IKEA, moja procjena da je kvaliteta za ulozeno/dobiveno najbolja. Uzet cu standardni element, tako da ce biti “normalna” cijena
  2. Mene strah kod drveta sta se desava kad prolijem nesto po njemu (dali se upije), kada ostavim nesto vrelo na njemu (dali ga “spali”, ostane trag?), kada ga lupim nekim predmetom (dali lako ostaju “oziljci” po njemu…), kad se posara nesto(moze li se ikad jednostavno ocistit?) Kod iverala mi to sve skupa izgleda nekako “jednostavnije”, nista se ne upija npr, a na kraju krajeva jeftinije je i mogu radnu plocu zamjenit…
    Ovo za kantiranje si dobro rekao, to je prakticki jedini detalj kojeg me je i strah u cijeloj toj prici oko iverala…
    Radna ploha kuhinje mi mora biti ista kao taj sank/stol, a za taj dio me posebno strah da bude drven, jer se tamo radi/lupa/smoci itd… nemam bas iskustva sa punim drvetom, mozda sam u potpunosti u krivu sa svojim pogledom…
  3. Izbjegao bih to staklo ipak…
  4. Ovo cu si malo skicirat u SketchUp-u pa vidit kako to sve skupa izgleda, dobra deja! (nisam video skicu, iz nekog razloga nema linkova/skice)
  5. Kako vidim da to fiksiranje za zid i nije neki problem, tj jednostavno se izvede, onda cu o tome razmislit kad slozim sve skupa, pa lako fiksiram za zid AKO bude potrebe.
  6. E to se bojim da si u pravu, i da cu morat, jer to je vrlo bitno, ali to mogu definirat tek kad udjem u prostor… ali da, neke akcije po tom pitanju ce biti…

Taj stol za PC ce biti preklopni naravno, bas tako nekako kako si i da ona linku
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2018., 11:21   #25
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Drvo ako tretiraš samo bajcom ili uljem, osjetljivo je na vodu. Hoće ostat kružnice od mokre čaše i slično. Lakirano drvo nema tih problema.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2018., 11:21   #26
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Njemu treba širina radne ploče od 80 cm. Dakle na ovom linku valja ić na najširu opciju i ploča bi ga ispala 763 kn. Metar računaju 499 kn. Što je po meni za običnu radnu ploču od iverice malo puno. U iverpanu je ploča širine 90 cm od 175 kn do 282 kn.
Jos kad uzmem u obzir da i kuhinjska radna lpoha mora biti od istog materijala, skupi se ipak znacajna razlika...

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Standardna radna ploča od iverala je debljine 38 mm. I u IKEI, elgradu, iverpanu... tak da sretno s potragom za debljom. Ima ih, al ti je izbor dezena jako siromašan, a cijena povelika.
ne ne, mozda sam se nespretno izrazio gore... 38mm zelim i trazim, samo sam rekao da IKEA ploce od 38mm mi se nisu svidjele zbog uzorka itd...
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2018., 11:27   #27
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Hmm... ne otvara sad ni meni, evo preko drugog servisa (klik na liku za veći prikaz)



EDIT: Popravio sam link na sliku i u prethodnom postu.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2018., 16:40   #28
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Hmm... ne otvara sad ni meni, evo preko drugog servisa (klik na liku za veći prikaz)



EDIT: Popravio sam link na sliku i u prethodnom postu.
Da, skicirat cu si to malo pa cu vidjet kako ce ispast! Dobra ideja!

Moja prva ideja, od koje sam nazalost odustao, jer mi se ipak cini ne tako jednostavno izvedivom je bilo da napravim produzivi stol, sa nekim mehinizmom (nisam razradio kojim) ... znaci ovaj stol + mogucnost izvacenja, ili kako vec...
lord051 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na