Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.05.2021., 02:54   #1
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Raspberry Pi kao audio streaming gateway

Ljudi moji, nadam se da ste dobro.

Malo sam tražio, na ovom forumu ne vidim sličan topic, a i na internetu ih nema baš puno. Pošto sam uložio nešto truda, a uložit ću ga još, red bi bio to podijeliti. Prošle godine sam kupio i testirao Raspberry Pi 4 u nadi da ću ga pretvoriti u neki multimedia player. Na kraju, nakon puno uzbuđenja i "šarafljenja" po hardwareu i softwareu, ispostavilo se da je to i dalje tipični pokućni Linux projekt - zanimljiv, jedinstven, zabavan, ali nikada ne baš tako dobar kao što bi trebao biti. Daleko je to od nekog profesionalnog proizvoda i plug and play principa. U nekim trenucima sam se sjetio 2010. kada sam se prvi puta uopće susreo s Linuxom, tada je to bio preveliki šok za mene tako da sam se bio vratio na dobro poznate Windowse. Bio sam kao neko dijete koje se opeklo na ringlu pa to isto zlo više nije diralo.

Hardware na kojem se trenutno igram:

Raspberry Pi 4 Model B 8 GB + Onyx Producer 2-2 DAC
Custom desktop PC s Windows 10 Pro 20H2
Notebook Lenovo ThinkPad T480 s Fedora 34 Linuxom
Notebook Lenovo ThinkPad T580 s Windows 10 Pro 20H2
Smartphone Huawei Mate 10

Naravno, ovo dole je moguće odraditi i u virtualnom okruženju, tipa WSL, QEMU, VirtualBox,... Samo prilagodite IP adrese i nazive interfacea, drugih razlika nema.

Prvo sam se mučio oko izbora OS-a za RPi, srećom, "instalacija" raznih distribucija na SanDisk Extreme 128 GB karticu je išla jako brzo pa to nije dugo trajalo. Izbor je pao na Ubuntu Server 20.04.2 LTS + Desktopify skriptu za konverziju u Desktop verziju gdje sam odabrao MATE desktop environment. Autor skripte inače radi za Canonical tako da je provjereno sigurna. Proces instalacije skripte je jednostavan i trajao je otprilike pola sata.

Linkovi za download i više informacija:

Ubuntu Server > https://ubuntu.com/download/raspberry-pi
Desktopify > https://github.com/wimpysworld/desktopify

Nakon inicijalnog tweakanja sustava po vlastitim željama, instalacije nekih osnovnih paketa i rješavanja popratnih problema, bacio sam se u razmišljanje kako izvesti u naslovu spomenuti streaming. Da odmah odgovorim, ne zanimaju me DLNA, UPNP i slična rješenja koja rade samo s određenim aplikacijama i samo kroz određenu vrstu konekcije. Htio sam nešto što radi sa svakom aplikacijom i sa svakim OS-om, po mogućnosti preko žice odnosno LAN-a. Na neki način sam to i dobio uz pomoć PulseAudio servera koji je prisutan u velikom broju distribucija pa ajde da raspletem sve što sam izveo.

Streaming Windows 10 > (W)LAN > Raspberry Pi > USB > DAC > pojačalo i zvučnici

Za streaming s Windowsa 10 sam odabrao Scream - projekt s GitHuba koji se oslanja na PulseAudio pošto PulseAudio nema Windows klijent, a WinESD projekt je davno stao s razvojem pa se nisam htio mučiti nečime što nema nikakve budućnosti i upitne je funkcionalnosti na novim Windowsima (https://www.freedesktop.org/wiki/Sof...lseaudioclient).

Link za download i instalaciju Screama > https://github.com/duncanthrax/scream

Na Windows mašini sam instalirao sender:

https://github.com/duncanthrax/scream/releases

Napomena: u trenutku pisanja teksta je najnovija verzija bila 3.6. Na početnoj stranici se spominju problemi sa secure bootom i upgradeanim Windowsima, međutim, te probleme nisam susreo iako sam ga više puta reinstalirao. Ako budete imali problema, pokušajte držati lijevi SHIFT, kliknuti restart i u izborniku koji se pojavi odabrati Disable Driver Signature Enforcement. Na stranici GitHuba također postoje neka rješenja.

ZIP arhivu sam spremio u Downloads (kod vas je možda drugi directory, nebitno), a zatim raspakirao:



Pokrenuo Command Prompt kao administrator (elevated mode):



Pokrenuo skriptu Install.bat (tu me tražio još jednu potvrdu za unsigned driver, ali nažalost nisam screenshotao, budem u VM-u pa updateam topic) i to je to:



Nakon toga se pojavio novi audio izlaz odnosno virtaulna zvučna kartica i postavljena je kao glavna:



Zatim sam DAC prebacio na Raspberry Pi te instalirao receiver. Odabrao sam Applications directory u Homeu jer tu spremam i pokrećem sve pakete koje skidam izvan repositorya, ali vi ga možete smjestiti gdje hoćete, može i u Home jer root nije potreban.

Code:
mkdir ~/Applications
cd ~/Applications
sudo apt update
sudo apt install libpulse-dev cmake make git
git clone https://github.com/duncanthrax/scream.git
cd scream/Receivers/unix/
mkdir build && cd build
cmake ..
make
[/code]

Napravio rule u ufw firewallu (preskočite ako vam je isključen):

Code:
sudo ufw allow 4010/udp
Ili ako koristite firewalld:

Code:
sudo firewall-cmd --permanent --direct --add-rule ipv4 filter INPUT 11 -p udp --dport 4010 -m conntrack --ctstate NEW,ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
sudo firewall-cmd --reload
Radi testa, pokrenuo sam Scream s verboseom i odredio mu LAN interface (zamijenite eth0 sa svojim):

Code:
./scream -vi eth0

# Pokreće se...
#
# Using Pulseaudio output
# Starting unicast receiver
Rekao sam to je to, pokrenuo player sa stranim hitovima, međutim, glas iz metalne kante je progovorio da neće moći ove noći, odlučio me mučiti još malo. Muzike naravno nigdje nije bilo. Bacio se na troubleshoting i vidio da se multicast paketi šalju sa svih interfacea, samo ne odakle trebaju, a to je LAN (imam još VirtualBox i VPN).



Srećom, Scream se može namjestiti da "puca" na jednu IP adresu odnosno unicast pa sam dodao registry key s IP addresom Raspberrya.



Kôd niže možete kopirati, zalijepiti u Notepad, staviti IP adresu svog Raspberrya, spremiti kao scream_unicast.reg i importati u registry.

Code:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Scream\Options]
"UnicastIPv4"="10.17.25.113"
"UnicastPort"=dword:00000fab
Potom restartao ljutu mašinu i namjestio firewall za novi port i IP adresu Raspberrya.



Na Raspberryu dodao nove argumente za Scream kako bih ga prilagodio novonastaloj situaciji:

Code:
./scream -uvp 4011 -i eth0
Ponovno pokrenuo player, ovaj puta sam stavio najnovije hitove s Balkana i voila, zagrmilo je iz JBL Pro zvučnika. Bacio brzi pogled u terminal, status je dobio još jedan redak:

Code:
# Using Pulseaudio output
# Starting unicast receiver
# Switched format to sample rate 48000, sample size 32 and 2 channels.
Tcpdump gori od navale paketića narodne muzike:

Code:
sudo tcpdump

12:17:37.770334 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.780084 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.780182 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.780385 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.790090 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.790214 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.790365 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.790745 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.800056 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
12:17:37.800127 IP DOMY-PC.4011 > domy-pi.4011: UDP, length 1157
Zatim bacio pogled na sound applet i osmijeh na licu se još malo povećao. Kao što se vidi, novi klijent se pojavio među aplikacijama.



Dobro, sada kada konačno sve radi, priveo sam ovaj korak kraju i napravio servis kako bi se Scream pokrenuo automatski nakon prijave na Raspberry.

Code:
sudo nano /usr/lib/systemd/user/scream.service
Zalijepio sam sljedeće (vi prilagodite ExecStart za svoju putanju, port i interface):

Code:
[Unit]
After=graphical.target
ConditionUser=!root
Description=Scream
Wants=pulseaudio.service

[Service]
ExecStartPre=/bin/sleep 15
ExecStart=/home/domy/Applications/scream/Receivers/unix/build/scream -up 4011 -i eth0
Restart=on-failure
Type=simple

[Install]
WantedBy=default.target
Nakon toga reloadao systemd daemon, uključio Scream u startupu i pokrenuo servis (sve ide bez sudo!):

Code:
systemctl daemon-reload --user
systemctl enable --now --user scream.service
Napomena: u ovoj verziji Ubuntua se PulseAudio pokreće pod userom, ne kao system service, iz tog razloga sam i Scream stavio kao user service, inače se ne bi mogao pokrenuti.

Testirao sam oporavak Screama "ubijanjem" PulseAudio servisa, sve radi, sve se zeleni.



Top i System Monitor nisu pokazivali neko značajno opterećenje slabašnog Raspberrya:



Šećer na kraju, nakon restarta RPi-a ili PC-a nije potrebno ništa raditi, sve se automatski pokrene, vaše je samo da se prijavite u user account (ili namjestite autologon). Glasnoća se može regulirati na svim mjestima, znači PC, RPi i eventualno vanjski DAC, ako ga imate. Moguće je streamanje s više klijenata odjednom, u mom slučaju je u isto vrijeme radio player na Windowsima i na Raspberryu.

Toliko za sada, nadam se da je nekome bilo korisno, veliki pozdrav, čuvajte se i sve najbolje!

Nedovršeno: Streaming Linux > Raspberry Pi > USB DAC

Nedovršeno: Streaming Linux > Windows 10 > USB DAC

Nedovršeno: Streaming Android > Raspberry Pi > USB DAC
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2021., 11:59   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Zanimljivo štivo.


S tim da RPi novi nije baš slabašan
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2021., 13:32   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Bravo kolega domy_os,
inače fali ovakvih how - to štiva.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 16:58   #4
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
moje pitanje se spaja na ovaj post vise nego na bilo koji topic, a da izbjegnem otvaranje novog topica.

@Domy jesi se mozda ti dotakao multi room konfiguracije?


evo jedan lijepi odgovor chatgpta ali me zanima da li se netko stvarno dotakao ovoga.
Citiraj:
Creating a multi-room audio system with open-source software on a budget can be a fun and rewarding DIY project. Here are some of the best and cost-effective options to consider:

1. Raspberry Pi with Snapcast:

Raspberry Pi is an affordable single-board computer.
Use a Raspberry Pi for each room and install an open-source software like Snapcast. Snapcast is designed for synchronized audio playback across multiple devices.
You can use Raspberry Pi OS or a lightweight Linux distribution like Raspberry Pi OS Lite to keep costs down.
Combine it with audio HATs or USB sound cards for better audio quality.
Snapcast can be controlled via a web interface or mobile app, making it user-friendly.
2. Volumio:

Volumio is an open-source music player for Raspberry Pi and other SBCs.
It offers multi-room audio capabilities and supports various audio formats.
You can install Volumio on multiple Raspberry Pi devices in different rooms and sync them to play music simultaneously.
3. Home Assistant with Node-RED:

Home Assistant is an open-source home automation platform.
You can integrate audio playback with Home Assistant using media players like Snapcast or Cast.
Node-RED can be used to create automation flows for synchronized audio playback in multiple rooms.
While Home Assistant may require some learning, it provides extensive customization and control.
4. Mopidy with Iris:

Mopidy is an open-source music server that can be installed on a Raspberry Pi.
The Iris web interface provides an intuitive way to manage your music and control playback in multiple rooms.
You can integrate Mopidy with various music streaming services and local music libraries.
5. Pi MusicBox:

Pi MusicBox is another Raspberry Pi-based solution for multi-room audio.
It's easy to set up and integrates with services like Spotify and Google Music.
It supports synchronized playback on multiple devices.
6. Roon (with limitations):

Roon is not open source, but it has a free and open-source component called Roon Bridge.
Roon can be expensive for full functionality, but you can use Roon Bridge in combination with other open-source software for multi-room audio.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 18:23   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Zelis postici ovo sto je domy pisao ili te zanima obicno streamanje muzike po sobama, nevezano za windowse i sl.? Vidim spominje se Roon, Volumio i sl. pa zaro pitam.

Ako te zanima ovo drugo, streamanje muzike po sobama, to sam slozio i jos uvijek koristim sa picoreplayerom na raspberryjima + logitech media server koji se vrti na NAS-u. Svaki rpi je player, grupiram ih ako hocu, ali 99% vremena sviraju dvije razlicite stvari.

Volumio me nije zadovoljio. Roon nisam probao. Moode audio je bio oke, ali kratko sam ga koristio. Ovo sto sam si slozio je dosta kompleksnije, pokriva streamanje lokalne muzike, internet radio i streaming servise (deezer, spotify, yt).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 19:33   #6
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
@xlr - a na sta su spojeni rpi, na aktivne zvucnike po zonama ili na neko pojacalo/avr?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 20:14   #7
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Rpi imaju HAT-ove i jedan je optikom spojen na DAC i aktivne zvucnike, a drugi preko 3.5mm na random prijenosni zvucnik. Prvi ima USB-LAN adapter sto malo ubrza odziv i loadiranje pogotovo ako browsas po deezeru i sl. Drugi je preko wifija, taj mi nije toliko bitan.

Dovoljan je i rpi zero za glumiti player, ali osjetno mi brze radi zero 2. Rpi3 i rpi4 analogni output je banana, ima dosta smetnji u mom slucaju, nije mi se svidjelo to.

Jedna prije pustanja u pogon. HAT-ovi su Justboom digi zero i Audio shim (ovog zadnjeg ne preporucam, voli gubiti kontakt na GPIO pinovima):
https://imgur.com/a/Iqn107o

Kontrola ide preko bilo kojeg browsera/uredjaja, ili tableta koji je uvijek na svom mjestu:
https://imgur.com/a/D3sxD99

Ne treba nuzno HAT, moze i na USB ako DAC podrzava taj input:
https://imgur.com/a/geEXQae
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2023., 20:32   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
moje pitanje se spaja na ovaj post vise nego na bilo koji topic, a da izbjegnem otvaranje novog topica.

@Domy jesi se mozda ti dotakao multi room konfiguracije?


evo jedan lijepi odgovor chatgpta ali me zanima da li se netko stvarno dotakao ovoga.
Nisam to radio, ali ne bi trebalo biti problema, Scream može slati multicast na cijelu mrežu. Znači pustiš muziku s jednog izvora na multicast adresu i svaki RPi u sobi ga hvata i reproducira.

Cijeli tutorial sam odgodio do daljnjega jer sam skroz promijenio okruženje, a vremena sve manje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 09:55   #9
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Zelis postici ovo sto je domy pisao ili te zanima obicno streamanje muzike po sobama, nevezano za windowse i sl.? Vidim spominje se Roon, Volumio i sl. pa zaro pitam.

Ako te zanima ovo drugo, streamanje muzike po sobama, to sam slozio i jos uvijek koristim sa picoreplayerom na raspberryjima + logitech media server koji se vrti na NAS-u. Svaki rpi je player, grupiram ih ako hocu, ali 99% vremena sviraju dvije razlicite stvari.

Volumio me nije zadovoljio. Roon nisam probao. Moode audio je bio oke, ali kratko sam ga koristio. Ovo sto sam si slozio je dosta kompleksnije, pokriva streamanje lokalne muzike, internet radio i streaming servise (deezer, spotify, yt).
Zanima me streamanje s opcijom kontrole soba. Znaci da mogu birati sviranje u vrtu, dnevnoj sobi, spavacoj sobi. Iskljucivanje i ukljucivanje zona da sviraju istu stvar sa singular izvora.

ako se moze postici da svaka zona moze svirati svoj source mozda bi i to bilo fora, ali nije sta bi htio postici.

Ako mozes napisati listu materijala i softwarea pomoglo bi jako

vidim da na linku ima opis kako bi to islo https://www.picoreplayer.org/landingzone_option3.html#

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Nisam to radio, ali ne bi trebalo biti problema, Scream može slati multicast na cijelu mrežu. Znači pustiš muziku s jednog izvora na multicast adresu i svaki RPi u sobi ga hvata i reproducira.

Cijeli tutorial sam odgodio do daljnjega jer sam skroz promijenio okruženje, a vremena sve manje.
kuzim, znaci mogao bi preko Screama multicastat na mrezu, ali sinkronizacija audia onda postaje veci problem vjerojatno ako su duzi kabeli.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Psycho. 09.11.2023. u 10:14.
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 11:53   #10
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Vec me netko pitao slicnu stvar pa cu probati naci te postove. Setup je malo potrajao, s vremenom su se stvari mijenjale, dodavale pa cu se valjda uspjeti sjetiti svega. Znam da je jedini razlog zasto sam na kraju zavrsio na ovon setupu taj da imam Deezer i multiroom setup.

Inace multiroom radi dobro, nema delaya, tj softver to nesto kompenzira ako ga ima. Mozes svirati isti source na vise soba ili svaku sobu upaliti svoj source, totalno nebitno.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.11.2023., 13:35   #11
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Rpi imaju HAT-ove i jedan je optikom spojen na DAC i aktivne zvucnike, a drugi preko 3.5mm na random prijenosni zvucnik. Prvi ima USB-LAN adapter sto malo ubrza odziv i loadiranje pogotovo ako browsas po deezeru i sl. Drugi je preko wifija, taj mi nije toliko bitan.

Dovoljan je i rpi zero za glumiti player, ali osjetno mi brze radi zero 2. Rpi3 i rpi4 analogni output je banana, ima dosta smetnji u mom slucaju, nije mi se svidjelo to.

Jedna prije pustanja u pogon. HAT-ovi su Justboom digi zero i Audio shim (ovog zadnjeg ne preporucam, voli gubiti kontakt na GPIO pinovima):
https://imgur.com/a/Iqn107o

Kontrola ide preko bilo kojeg browsera/uredjaja, ili tableta koji je uvijek na svom mjestu:
https://imgur.com/a/D3sxD99

Ne treba nuzno HAT, moze i na USB ako DAC podrzava taj input:
https://imgur.com/a/geEXQae
Super, thanks na info.

Za multiroom mi je uvijek prvi na pameti sonos, ali me zivcira sto se ne moze izvana kontrolirat preko vpn-a (mislim moze, ali se treba s ruterom zajebavat) te njihova aplikacija koja non stop nesto updejta.

Radije bi ovakvo nesto slozio sto mogu izvana okidat bez ikakvog kemijanja.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 14:02   #12
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Taj dio preko VPN kontrole radi ok, klasika.

Moram se ispraviti glede jednog dijela, uspio sam naci neke stare postove.
Spajanje RPI-ja preko USB-a na DAC - moze se, radit ce, ali osobno sam imao problema kad sam to pokusavao na 3B+ i na Zero 2, zvuk je pucketao. S druge strane, Zero W je normalno radio preko USB-a. Mislim da 4B nisam probao, ne sjecam se, taj je overkill za ovu namjenu pa se koristio za druge stvari.

Budem kroz vikend slozio neki tutorial s hrpom infoa za guglanje
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2023., 10:57   #13
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
zeljno ocekujem
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2023., 23:31   #14
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
RPI kao Squeezelite player (+ Logitech Media Server)

Ovaj tutorial će pokušati pokazati kako podesiti Logitech Media Server (LMS) i Picoreplayer (PCP) na Raspberryju (RPI). Ponovite postupak setupa PCP-a na drugim RPI-ima ako želite više odvojenih playera po kući, bilo kao individualni playeri ili grupirani u zone.

PCP je mali komad softvera koji se vrti u RAM-u i traži jako malo resursa.
LMS je malo kompleksniji komad softvera kojeg community (a i Logitech) još drže na životu i stvar se aktivno razvija.


___________________________
  • Korak nulti: Instalacija LMS-a
Dokumentacija: https://hub.docker.com/r/lmscommunit...echmediaserver

Ako nekome treba pomoć oko ovoga mogu pokriti jedino instalaciju LMS-a u Docker okruženju. Jednostavnosti radi preferiram Docker compose pa ću podijeliti svoj setup.

Code:
version: '3.9'

services:
  lms:
    container_name: logitech-media-server
    hostname: lms
    image: lmscommunity/logitechmediaserver:stable
    volumes:
      - /config:/config:rw
      - /music:/music:ro
      - /playlist:/playlist:rw
    ports:
      - 9000:9000/tcp
      - 9090:9090/tcp
      - 3483:3483/tcp
      - 3483:3483/udp
    environment:
      - PUID=1000
      - PGID=1000
      - TZ=Europe/Zagreb
    restart: unless-stopped
Ako dižete LMS na Synology NAS-u, onda je potrebno napraviti malu promjenu:
Code:
/etc/timezone:/etc/timezone:ro
u
Code:
/etc/TZ:/etc/timezone:ro
Ako je sve prošlo ok, LMS-u se pristupa preko browsera na :9000
Mislim da fiksni IP nije uvjet. Defaultni port je 9000 (moguće ga je promjeniti u compose fajlu, to je pokriveno u dokumentaciji).

Kada otvorite web, dočeka vas prazan dosadan ekran, a gore desno u kutu nema dostupnih playera. To je ok, bitno da LMS radi, idemo dalje.

Alternativa:
LMS je također moguće dignuti u samom RPI-ju u PCP-u. Nisam fan ovog pristupa, ali ovo je super ako želite prvo testirati stvar. Više o tome u koraku 2 nakon instalacije PCP-a.


___________________________
  • Korak prvi: Instalacija Picoreplayera na RPI
Dokumentacija: https://docs.picoreplayer.org/getting-started/
ISO: https://docs.picoreplayer.org/downloads/
Projekti (vrlo korisno ako su vam apetiti porasli): https://docs.picoreplayer.org/projects/

Prvo treba flešati PCP ISO na SD karticu.
Ako ćete RPI spajati preko wifija onda treba dodati wpa_supplicant.conf na boot particiji za postavke wifi mreže:
https://docs.picoreplayer.org/how-to...hout_ethernet/

wpa_supplicant.conf
Code:
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=staff
country=HR
update_config=1
network={
        ssid="ime_mreze"
        psk="password "
        key_mgmt=WPA-PSK
        auth_alg=OPEN
}
PCP-u se isto pristupa preko browsera, bez porta. Fiksni IP nije uvjet.

U nastavku je par elementarnih postavki prije nego krenemo dalje:
Main page - na samom dnu odabrati „Beta“ za upaliti sve dostupne opcije u sučelju.
Main page - Update squeezelite extensions - Update
Main page – Resize FS – odabrati 300MB i kliknuti resize. PCP po defaultu kreira super malu particiju na kartici i kasnije s vremenom možda ćete je morati povećati. Napravite to sada pa da ne morate misliti na to.
Tweaks – LMS control toolbar – No. Osjetno ubrza performanse ako koristite RPI Zero ili nešto slabije.

Sada ćemo povezati PCP i LMS.
Squeezelite settings - odabrati „Audio output device“ kojeg planirate koristiti (HDMI, 3,5mm, USB, neki HAT ako koristite) i kliknuti save s lijeve strane. Ovo je bitan korak. Ako odaberete device kojeg vaša konfiguracija ne koristi ili ne podržava, player se neće aktivirati i LMS neće vidjeti vaš PCP.
Pratite upute i rebootajte RPI.
Nakon reboota „Squeezelite is running“ kvačica bi trebala biti zelena. Ako nije, nešto nije u redu i to najprije treba srediti.

Vratite se na LMS web (ako ga već imate instaliranog) i refreshajte ga s CTRL+F5 i gore desno u padajućem izborniku će vam se pojaviti vaš novi PCP player.


___________________________
  • Korak drugi (opcionalno!): Instalacija LMS-a na RPI
Ne koristim ovu opciju i ne mogu puno toga pametnog reći ako negdje zapnete.
U PCP-u odete na LMS – Install LMS.
Ako niste, sada ćete trebati povećati particiju.
Kad je instalacija gotova, klik na Start LMS. „LMS is running“ ikona bi trebala pozeleniti. Ako nije, imamo problem kojeg ne znam riješiti.
Klik na LMS web page da otvorite LMS web, prođite inicijalni setup (zasad preskočite login sa mysqueezebox accountom).

___________________________
  • Korak treći: LMS Material Skin UI, jer nitko više ne koristi defaultni skin
U LMS-u odite dolje desno na Settings – Plugins i na listi označite Material Skin, pa apply. Potvrdite restart servera.
Opet odite u Settings – Interface i pod web interface odaberite Material Skin, i apply.
Napravite refresh weba sa CTRL+F5.
Dočekat će vas preglednije i intuitivnije sučelje. Sad to već liči na nešto.

Ukratko:
Gore lijevo birate player kojeg želite kontrolirati (ako ih imate više) i kreirate grupe playera.
Ono najbitnije se krije gore desno iza tri točkice: interface settings, player settings, server settings. Te tri stvari ću kasnije spominjati, pa da znate na što mislim.

Interface settings – uređujete UI na lokalnom uređaju, postavke se spremaju samo na taj uređaj (vjerojatno kroz kolačiće ili site data, nemam pojma). Doduše ako opet odete na tri točkice, ima opcija „save as default“. Poigrajte se s tim, meni nije baš pamtilo setup UI-a, al možda se stvar popravila.
Player settings - postavke odabranog playera. Ako ih imate više, morat ćete svakog posebno konfigurirati ako želite.
Server settings - postavke LMS-a. Na vrhu je padajući izbornik s još brdo rubrika. Ima dosta postavki i za osnovni rad ne treba ništa čačkati.


___________________________
  • Korak četvrti: Setup streaming servisa
Ovo do sad je 80% posla i sad slijedi dodavanje servisa koji su vam interesantni, a pokriti ću samo one koje osobno koristim: Youtube, Deezer i DI.FM.

Deezer/DI.FM (isti postupak je za npr. Tidal i TuneIn Radio)
Za dodati Deezer treba prvo kreirati account na https://mysqueezebox.com/index/Home.
Kada ste ga kreirali, ulogirate se na sajt, pod App gallery nađete Deezer i instalirate ga. Odmah kliknite i na Configure i dodajte svoj Deezer account klikom na Login.
Sada odete u LMS Server settings – mysqueezebox.com account – upišete username i password. Klik save na dnu.
Kad ste ulogirani, onda LMS vidi aplikacije koje ste prethodno aktivirali na mysqueezebox sajtu.
Vratite se na homepage LMS-a i s lijeve strane pod Apps imate Deezer. Desni klik na njega i možete ga pinati na home page.


Youtube (na isti način bi se trebao moći dodati i Spotify – ne koristim ga)
Youtube plugin daje mogućnost da svoj yt account uparite s LMS-om te možete normalno pristupati svemu – samo zvuk bez slike, logično. Imam recimo masu glazbenih playlisti na yt-u i na ovaj način ih slušam. Za ovo vam ne treba yt premium ili yt music.

U LMS Server settings – Plugins – odaberite Youtube plugin, klik save na dnu. Potvrdite reboot LMS-a.
Refreshajte LMS web, možda ćete u desnom kutu dobiti info o dostupnim updateovima za novododani plugin pa odradite to.
U Server settings – Youtube ćete imati detaljne upute kako povezati LMS i YT. Koraci su dosta jednostavni samo pomalo i skužit ćete.
Nakon toga u LMS home pageu pod Apps ćete dobiti Youtube i tamo pristupate svom sadržaju ili pretražujete isti.


___________________________

Ovo do sad bi pokrilo 95% funkcionalnosti. Ono što ostaje, a to puštam vama da se poigrate je:
Istraživanje drugih LMS pluginova,
Kreiranje grupa playera,
Fine tuning PCP-a kroz PCP web: Main page – Bluetooth, ako želite dodati BT speaker. Tweaks – ALSA 10 band equalizer, ako vam treba equalizer,
Dodavanje lokalne muzike sa HDD-a/NAS-a u LMS library. Ovo mi se iskreno nije dalo ubacivati u tutorial jer dosta ovisi o vašem setupu.



Rev 1.0 - prvo izdanje
Rev 1.1 - updejtan LMS compose fajl s timezone-om prema dokumentaciji sa: https://hub.docker.com/r/lmscommunit...echmediaserver
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 07.01.2024. u 17:44.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 17:51   #15
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
pravi trud iza opisa, hvala na ovome.

koji bi kit ili bundle savjetovao za naruciti za playere a koji za LMS NAS?

ideja bi bila 5 lokacija + 1 LMS NAS.
za test bi prvo probao 1 LMS RPI NAS + RPI ZERO 2 player

uz pokusavanje smanjivanja inicijalne investicije za test, da li bi RPI3 ili RPI4 bili ok za LMS NAS?
Da li je moguce kombinirati RPI sa mini POE HATom i DAC HATom pa mozda tu kombinaciju koristiti za player?
Da li je DAC HAT potreban za lossy audio formate, znaci za streamanje sa spotifya i lokalne MP3ce, gdje ne bi ocekivao hifi audio reprodukciju?

Evo cisto ako mozes napamet odgovoriti na ovo iz svog iskustva. U svakom slucaju nastavljam guglati i traziti ebay kitove za naruciti.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 20:24   #16
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Slazem se da krenes prvo s test konfiguracijom kako si napisao. Plan ti je zbilja velik i steta je to sve pokupovati pa da nisi zadovoljan.

RPI3/4 moze komotno vrtiti LMS i u isto vrijeme biti player (!). Eventualnu manu vidim u inicijalnom indeksiranju libraryja, mozda moze potrajati duze nego inace. Jucer sam za tutorial zavrtio LMS na Zero 2 i sve super vrti! Tebi Zero 2 taman dodje kao drugi player da testiras i grupe.

Nemam iskustva s POE HAT-ovima :/

Ne znam nista o kitovima, na sto tocno mislis?
Ja sam ti to slagao u hodu i narucivao kako mi je sta trebalo. Uglavnom, prilagodio sam raspberryje DAC-u i zvucnicima koje vec imam. Krenuo sa spajanjem na USB i 3.5mm, testirao, igrao se, afiniteti porasli, presao na SPDIF/coax jer sam USB na DAC-u imao rezervirano za nesto drugo itd...

HAT nije uvjet, trebao mi je iz gorenavedenih razloga, ali opet kada vidis da jedan Zero 2 preko HAT-a moze potjerati hifi formate, i jos ako ti zvucnici to mogu ispratiti, mozda nije lose uloziti u tom smjeru. Uredno pustam lokalne 96kHz FLAC-ove na Zero W koji ima 3.5mm shim. Ne dobijem van tu kvalitetu, ali stvar radi normalno. Od HAT-ova sam gledao JustBoom i HifiBerry proizvode.

Kako si zamislio LMS NAS, na sto tocno tu mislis? Koristio bi RPI s diskom ili bas NAS uredjaj pa instalirao LMS kroz Docker? Proguglaj koliko je pametno drzati LMS na recimo RPI-ju i kako hendla gubitke struje i sl. LMS radi s bazom podataka i uredjaj na kojem se vrti bi bilo pozeljno da radi stabilno.

Kod testiranja prati kako ti se playeri syncaju kad koristis grupe i ima li delaya. Default postavke LMS-a bi trebale biti ok, ali ako dodje do nekog delaya, postoje postavke koje to mogu korigirati. Pazi da ti Zero 2 ima dobar prijem wifi-ja na lokaciji gdje ha planiras koristiti, ako nisi planirao ici na zicu. Ako je wifi prijem losiji, onda sync zna zezati.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 22:33   #17
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Mislio sam mozda imas vec neke kitove za preporuciti, jer znam da se neki paketi prodaju u sutu za RPI. ali kako si to sve sam pomalo slagao po potrebi, vidim da si pravi DIY napravio.

Hmm. zbog SD kartica bi mozda bilo ne koristiti RPI kao NAS>
LMS NAS bi onda vjerojatno bio na Intel NUCu i vrtio tako. Na NUCu bi imao vanjski disk za library i integrirani m.2 drive sa OS i dodatke neke. Na NUCu bi probao instalirati LMS kroz Docker da mogu jos nesto zavrtiti. imam dva tri NUCa viska od posla, jos i TinyPC ali on mi je vise za virtual labove.

hvala na ovim informacijama, sad znam kako preciznije dalje mogu nastaviti traziti opremu. mislim da cu poceti prvo sa zero 2 i NUC opcijom.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 01:14   #18
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Za kitove (rpi, punjac, case) znam da ima na botland.store. Tamo sam kupio valjda sve ikad za pijeve. Imaju i solidan izbor HAT-ova.

NUC je no brainer, preferiram taj pristup. Docker all the way. Barem neces imati nekih bottleneckova u setupu. Vici ako sta zapne
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2023., 10:41   #19
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
evo, narucen pi zero 2 i neki jeftin zvucnik sa amazona da se pocnemo igrati.
Prvo pico player opcija. a LMS cu zavrtiti na virtualki na laptopu za pocetak da vidim kako ce to ici

javim daljnji napredak
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2023., 14:08   #20
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
RPI kao Squeezelite player (+ Logitech Media Server)

Ovaj tutorial će pokušati pokazati kako podesiti Logitech Media Server (LMS) i Picoreplayer (PCP) na Raspberryju (RPI). Ponovite postupak setupa PCP-a na drugim RPI-ima ako želite više odvojenih playera po kući, bilo kao individualni playeri ili grupirani u zone.

PCP je mali komad softvera koji se vrti u RAM-u i traži jako malo resursa.
LMS je malo kompleksniji komad softvera kojeg community (a i Logitech) još drže na životu i stvar se aktivno razvija.


___________________________
  • Korak nulti: Instalacija LMS-a
Dokumentacija: https://hub.docker.com/r/lmscommunit...echmediaserver

Ako nekome treba pomoć oko ovoga mogu pokriti jedino instalaciju LMS-a u Docker okruženju. Jednostavnosti radi preferiram Docker compose pa ću podijeliti svoj setup.

Code:
version: '3.9'

services:
  lms:
    container_name: logitech-media-server
    hostname: lms
    image: lmscommunity/logitechmediaserver:stable
    volumes:
      - /config:/config:rw
      - /etc/localtime:/etc/localtime:ro
      - /etc/timezone:/etc/timezone:ro
      - /music:/music:ro
      - /playlist:/playlist:rw
    ports:
      - 9000:9000/tcp
      - 9090:9090/tcp
      - 3483:3483/tcp
      - 3483:3483/udp
    environment:
      - PUID=1000
      - PGID=1000
    restart: unless-stopped
Ako dižete LMS na Synology NAS-u, onda je potrebno napraviti malu promjenu:
Code:
/etc/timezone:/etc/timezone:ro
u
Code:
/etc/TZ:/etc/timezone:ro
Ako je sve prošlo ok, LMS-u se pristupa preko browsera na :9000
Mislim da fiksni IP nije uvjet. Defaultni port je 9000 (moguće ga je promjeniti u compose fajlu, to je pokriveno u dokumentaciji).

Kada otvorite web, dočeka vas prazan dosadan ekran, a gore desno u kutu nema dostupnih playera. To je ok, bitno da LMS radi, idemo dalje.

Alternativa:
LMS je također moguće dignuti u samom RPI-ju u PCP-u. Nisam fan ovog pristupa, ali ovo je super ako želite prvo testirati stvar. Više o tome u koraku 2 nakon instalacije PCP-a.


___________________________
  • Korak prvi: Instalacija Picoreplayera na RPI
Dokumentacija: https://docs.picoreplayer.org/getting-started/
ISO: https://docs.picoreplayer.org/downloads/
Projekti (vrlo korisno ako su vam apetiti porasli): https://docs.picoreplayer.org/projects/

Prvo treba flešati PCP ISO na SD karticu.
Ako ćete RPI spajati preko wifija onda treba dodati wpa_supplicant.conf na boot particiji za postavke wifi mreže:
https://docs.picoreplayer.org/how-to...hout_ethernet/

wpa_supplicant.conf
Code:
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=staff
country=HR
update_config=1
network={
        ssid="ime_mreze"
        psk="password "
        key_mgmt=WPA-PSK
        auth_alg=OPEN
}
PCP-u se isto pristupa preko browsera, bez porta. Fiksni IP nije uvjet.

U nastavku je par elementarnih postavki prije nego krenemo dalje:
Main page - na samom dnu odabrati „Beta“ za upaliti sve dostupne opcije u sučelju.
Main page - Update squeezelite extensions - Update
Main page – Resize FS – odabrati 300MB i kliknuti resize. PCP po defaultu kreira super malu particiju na kartici i kasnije s vremenom možda ćete je morati povećati. Napravite to sada pa da ne morate misliti na to.
Tweaks – LMS control toolbar – No. Osjetno ubrza performanse ako koristite RPI Zero ili nešto slabije.

......


Rev 1.0 - prvo izdanje
Zapeo na jednom dijelu. Znacio RPI zero 2w i DAC Audio SHIM naruceni sa 40pinskim konektorima, female i male. Zalemljeno i SD kartica "zaprzena" sa najnovijim picoplayer 8.2 imageom. Uspio i konektirati na wifi (nakon sto sam pokusavao na 5.0ghz guglao sta u biti podrzava i vidio samo 2.4ghz podrzano), medjutim sada imam problem sa DAC shimom. Ne mogu instalirati preko uputa od proizvodjaca jer ne mogu pokretati apt, dpkg ili git pa nemogu instalaciju pokrenuti prema njihovim uputama na siteu:

https://github.com/pimoroni/pirate-a.../master/mopidy

Jesi li ti mjenjao direktno na /boot/config.txt ? jer ja ne mogu naci ni taj config file.

proguglao sve, jedno 150 tabova otvorenih na browseru, nisat blize rjesenju.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2023., 17:29   #21
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Nista upute od proizvodjaca, ignoriraj to. Driver podesis kroz web UI od PCP-a u Squeezelite settingsima. Kopirano iz tutoriala:

"Sada ćemo povezati PCP i LMS.
Squeezelite settings - odabrati „Audio output device“ kojeg planirate koristiti (HDMI, 3,5mm, USB, neki HAT ako koristite) i kliknuti save s lijeve strane. Ovo je bitan korak. Ako odaberete device kojeg vaša konfiguracija ne koristi ili ne podržava, player se neće aktivirati i LMS neće vidjeti vaš PCP.
Pratite upute i rebootajte RPI.
Nakon reboota „Squeezelite is running“ kvačica bi trebala biti zelena. Ako nije, nešto nije u redu i to najprije treba srediti."

Odaberi u spomenutom izborniku "hifiberry dac zero amp". To koristim za audio shim pa bi trebalo raditi nakon reboota.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 10:54   #22
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Nista upute od proizvodjaca, ignoriraj to. Driver podesis kroz web UI od PCP-a u Squeezelite settingsima. Kopirano iz tutoriala:

"Sada ćemo povezati PCP i LMS.
Squeezelite settings - odabrati „Audio output device“ kojeg planirate koristiti (HDMI, 3,5mm, USB, neki HAT ako koristite) i kliknuti save s lijeve strane. Ovo je bitan korak. Ako odaberete device kojeg vaša konfiguracija ne koristi ili ne podržava, player se neće aktivirati i LMS neće vidjeti vaš PCP.
Pratite upute i rebootajte RPI.
Nakon reboota „Squeezelite is running“ kvačica bi trebala biti zelena. Ako nije, nešto nije u redu i to najprije treba srediti."

Odaberi u spomenutom izborniku "hifiberry dac zero amp". To koristim za audio shim pa bi trebalo raditi nakon reboota.
ovo mi fali. hvala, probam pa javim

p.s. odma proradilo, sada samo da testiram da li stvarno svira na zvucniku
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Psycho. 08.12.2023. u 12:01. Razlog: refresh
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 12:22   #23
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
oduzilo se jer su bili praznici pa sam bio doma, a ne na poslu gdje under company time razvijam znanje

Uglavnom, instalirao Docker Desktop i dignuo LMS container za testiranje.
Mountanje foldera iz Documents foldera. bio sam se malo gubio sa docker compose opcijom, ali na kraju sve u redu proslo.

Problem je bio sa slijedece dvije linije
Citiraj:
- /etc/localtime:/etc/localtime:ro
- /etc/timezone:/etc/timezone:ro
na kraju sam to izbacio i ovako konfigurirao
Citiraj:
version: '3.9'

services:
lms:
container_name: logitech-media-server
hostname: lms
image: lmscommunity/logitechmediaserver:stable
volumes:
- ./config:/config:rw
- ./music:/music:ro
- ./playlist:/playlist:rw
ports:
- 9000:9000/tcp
- 9090:9090/tcp
- 3483:3483/tcp
- 3483:3483/udp
environment:
- PUID=1000
- PGID=1000
- TZ=Europe/Zurich
restart: unless-stopped
Za test kopirao malo FLAC datoteka, pa playao Radio stanice koje su se pokupile automatski. Sve u redu i radi kako treba.
LMS Material Skin instaliran, sad je to vec nesto.
Javim daljnji razvoj projektica kako bude islo.

Kad malo poslikam i nes napisam postam ovdje pod edit da ne spamam bez veze.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Psycho. 05.01.2024. u 12:29.
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 13:01   #24
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Decki...jel ima nekaj slicno za x86? Imam jedan mini pc viska pa bih ga mogao za tak nekaj iskoristiti...naravno nakon kaj bi kupio neki USB na toslink adapter. Treba mi jedino za Tidal Connect.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 13:52   #25
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
oduzilo se jer su bili praznici pa sam bio doma, a ne na poslu gdje under company time razvijam znanje
...
Kad malo poslikam i nes napisam postam ovdje pod edit da ne spamam bez veze.
Dobro si rekao, to s mapiranjem timezone-a je često problematično i ovisi od sustava do sustava. Korištenje varijable kako si i napravio je sigurnija opcija. Budem dodao to u tutorial.

Super da šljaka, slobodno postaj u novi post jer koliko smo se "raspisali" ovdje, edit će vrlo vjerojatno proći neprimjećen


Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Decki...jel ima nekaj slicno za x86? Imam jedan mini pc viska pa bih ga mogao za tak nekaj iskoristiti...naravno nakon kaj bi kupio neki USB na toslink adapter. Treba mi jedino za Tidal Connect.
Baci oko na Daphile: https://www.daphile.com

Koliko vidim free je, ima Tidal podršku, a podržava i cijeli taj LMS ekosustav iako nije potreban nikakav Logitech media server u kući - taj mini PC će biti server i player u jednom. Pretpostavljam da će ti svejedno trebati Squeezelite account preko kojega ćeš dodavati Tidal i ostale appove u svoj player. Nemam iskustva, samo zapažam iz viđenog

Volumio (probaj makar free plan) bi bio neka alternativa: https://volumio.com/en/get-started/
Nažalost Tidal je u paid planu, ali nekad je dobro baciti oko na konkurenciju.

Ovo je ovako iz glave, vrlo moguće da sam neke slučajno i zaboravio.
Neke kao Roon namjerno nisam ni spominjao
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 11:05   #26
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Mysqueezebox server se gasi od veljace 2024:
https://forums.slimdevices.com/forum...ox-com-servers

LMS kao selfhosted software ce nastaviti raditi. Lokalno ga mozes koristiti za streamanje lokalne glazbe. Prestati ce raditi pluginovi koji se autoriziraju preko mysqueezebox accounta/sajta (npr. Deezer, Tidal, TuneIn radio, Di.fm i sve ono sto je izlistano na MSBox sajtu kad se ulogiras). To vise NECE raditi u LMS-u.

Ostaje za vidjeti, ali to je mala sansa, da li ce netko od tih servisa napraviti drugi nacin autoriziranja i koristenja svojih servisa kroz LMS. Low hopes

Mene je ovo totalno dotuklo jer placam i aktivno koristim DI.FM i Deezer, a takodjer i Youtube (nisam 100% dal ce on nastaviti raditi). Lokalnu muziku maltene niti ne slusam, nemam je puno.

Ostaje mi jedino alternativa koju vec dugo odgadjam i ne zelim ulaziti u taj trosak - Wiim streamer uredjaj. Ili dobri stari Chromecast Audio.

Damn
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2024., 13:26   #27
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
nevjerojatno. taman da se uhvatim u kostac s takvim necim i odustaje se od rjesenja.
nadam se da ce biti nekih drugih opcija jer bi mi najvise odgovarala spotify integracija ili cu prijeci kompletno na selfhosted glazbu ali to je zamorno odrzavati takav library.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2024., 13:34   #28
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Alternative s podrskom za spotify, tidal, pandoru itd... Tablica se updejta s vremenom:

https://forums.slimdevices.com/forum...cement-devices
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na