Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2018., 12:53   #40291
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Osim sto slabo i nejednako koce (obavezno mi je otici na servis da ih ciste ili koji kurac rade prije tehnickog jer mi je ShitiGo pao skoro jedared), cesto se prljaju, lakse se kvare (zimi voli zapec, ne ljube ni vodu) i opcenito mi je nejasno koliko manje moraju kostati da se netko dosjetio krajem 2010ih da ih ugradjuje na bilo sto osim kosilice. Ne znam sto ti je toliko iznenadjujuce da je WTF status kad ti to napakiraju na auto od 100k kn? Zapravo, na bilo cemu sto treba B kategoriju, bez obzira na cijenu...
Od 4 auta doma, 3 imaju bubnjeve otraga (stari 27, 17 i 18 godina). Stalno su upotrebi. Čišćenje?! Jedino ako ih je netko slučajno miniwashem potegnuo kod pranja auta. Zapekle? Nikad. Ne vole jedino visoku temperaturu, ali ako uspiješ pregrijati bubnjeve otraga, onda imaš drugih problema.

Evo i tih 5 službenih Clia koje sam vozio u zadnjih 5 godina su imali bubnjeve otraga. Tek sad na Meganeu imam diskove otraga. Ne vidim razliku u kočenju. Mislim da je 75% kočenja na prednjim kočnicama.
Citiraj:
Overall vehicle design determines front brakes vs rear brakes bias, but most rear brakes should never provide more than 40 percent of the stopping power at any given time.
Imaš problema s prednjim kočnicama ako ti auto slabo ili nejednako koči. Zadnje kočnice ionako odrađuju jako mali dio posla. Diskovi otraga su apsolutno nepotrebni sve do nekakve Golf klase, a rijetko i tad.
Drugi par čarapa je što diskovi ne izgledaju lijepo ispod alu felgi kao diskovi
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 04.11.2018. u 13:00.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:12   #40292
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Od 4 auta doma, 3 imaju bubnjeve otraga (stari 27, 17 i 18 godina). Stalno su upotrebi. Čišćenje?! Jedino ako ih je netko slučajno miniwashem potegnuo kod pranja auta. Zapekle? Nikad. Ne vole jedino visoku temperaturu, ali ako uspiješ pregrijati bubnjeve otraga, onda imaš drugih problema.

Evo i tih 5 službenih Clia koje sam vozio u zadnjih 5 godina su imali bubnjeve otraga. Tek sad na Meganeu imam diskove otraga. Ne vidim razliku u kočenju. Mislim da je 75% kočenja na prednjim kočnicama.


Imaš problema s prednjim kočnicama ako ti auto slabo ili nejednako koči. Zadnje kočnice ionako odrađuju jako mali dio posla. Diskovi otraga su apsolutno nepotrebni sve do nekakve Golf klase, a rijetko i tad.
Drugi par čarapa je što diskovi ne izgledaju lijepo ispod alu felgi kao diskovi
Pokazao si već i dokazao da se ne razumiješ u aute, nego da se samo voziš i sad ideš objašnjavat nekakve svoje teorije zašto su bubnjevi ok.
Ne, nisu. Zato su se davno izbacili iz upotrebe na prednjim kotačima i svim silama ih svi renomirani proizvođači pokušavaju izbacit iz upotrebe uopće, znači i za zadnje kotače.

Prvo i osnovno zbog sila kočenja koje su inače MANJE nego sile kočenja koje se mogu ostvariti sa diskovima. Drugo i jednako važno, zbog drastičnog SMANJENJA te iste sile kočenja nakon nekoliko uzastopnih kočenja zbog zagrijavanja istih (sama zatvorena konstrukcija bubanj kočnice je uzrok tome). Treće - zbog te tendencije pregrijavanja dolazi do iskrivljenja samog bubnja, što uzrokuje nejednako i nepravilno kočenje.
Četvrto - zbog same konstrukcije i izvedbe bubnja i načina nalijeganja pakne u njega dolazi do pravljenja 'zuba'-'zazora', nazovi kako hoćeš, u bubnju i onda najčešće ručna ne drži nikako, a nožna opet hvata nejednako jer se napravio zazor od 1cm a pakna ima 8cm širine, pa nasjeda na taj rub od 1cm.
To ti pričam sa strane servisa koji radi od 84.e i u kojem se nagledalo s.anja sa bubnjevima i paknama. Diskovi i disk pločice su zakon, bez obzira koliki auto bio .
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:21   #40293
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Nema ih na prednjim kotačima jer se toplina ne može odvesti dovoljno brzo kao na diskovima i to je ok.

Objasni mi samo koliko zadnje kočnice rade na autu od tone i pol koji mora naglo zakočiti od 60 km/h do zaustavljanja i zašto bubnjevi za to nisu dobri.

Ne zanimaju me rejsing uvjeti. Bubba ima Citigo (koliko je to staro uopće. 5 god. max) i kaže da mu auto nejednako koči zbog zadnjih bubnjeva. Ne moraš imati servis doma da znaš da to nema smisla.

Oprosti što se neki samo voze, jer rade posao koji ne zahtjeva doktorat strojarstva na području autoindustrije. Svatko tko radi na računalu trebao bi onda imati magisterij FER-a.
Ako auto koristiš u uvjetima i na načine na koji ih je proizvođač predvidio, bubanj otraga je sasvim dovoljan ako je proizvođač tako odlučio. Ako misliš da nisu u pravu, svi proizvođači sigurno imaju nekakav kontakt mail, javi im se. Sigurno imaju neku nagradu za takve koji će im otvoriti oči.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 04.11.2018. u 13:27.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:34   #40294
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Normalno da su bubnjevi ok u normalnim uvjetima, ali problem je u kritičnim situacijama. Npr spuštaš se niz neko veće brdo (recimo stara cesta preko učke) gdje se kočnice fino i uzastopno pošteno zagriju.. Uključi se na y i lijepo ubrzaš na 100tinjak na sat i onda ti neka budala uđe u škarice ili oduzme prednost.. Ja bi tu diskovie na bilo kojem autu, hvala.
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:35   #40295
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
i svim silama ih svi renomirani proizvođači pokušavaju izbacit iz upotrebe uopće, znači i za zadnje kotače.
Kako to misliš "svim silama"? Jel im netko ne dopušta da ih izbace ili šta?
Ako ih ugrađuju i dalje znači da smatraju da su ok za određene aute.
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ako auto koristiš u uvjetima i na načine na koji ih je proizvođač predvidio, bubanj otraga je sasvim dovoljan ako je proizvođač tako odlučio. Ako misliš da nisu u pravu, svi proizvođači sigurno imaju nekakav kontakt mail, javi im se. Sigurno imaju neku nagradu za takve koji će im otvoriti oči.
Upravo to, proizvođača neće ugrađivati nešto što nije testirano, isprobano i sigurno.
Tko ne vozi street race biti će mu ok, tom filozofijom se vodi i proizvođač.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:36   #40296
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Nema ih na prednjim kotačima jer se toplina ne može odvesti dovoljno brzo kao na diskovima i to je ok.

Objasni mi samo koliko zadnje kočnice rade na autu od tone i pol koji mora naglo zakočiti od 60 km/h do zaustavljanja i zašto bubnjevi za to nisu dobri.

Ne zanimaju me rejsing uvjeti. Bubba ima Citigo (koliko je to staro uopće. 5 god. max) i kaže da mu auto nejednako koči zbog zadnjih bubnjeva. Ne moraš imati servis doma da znaš da to nema smisla.
Pa jel sva vožnja od 60kmh ili se automobili današnjice ne voze brže?
Uostalom, 5 uzastopnih kočenja i sa 60kmh na nulu naglim kočenjem će ti napravit to da će ti iduće kočenje ako budeš morao kočit u roku par minuta opet rezultirati činjenicom da ćeš imati mooožda trećinu normalne sile kočenja jer su ti i bubnjevi i pakne pregrijani do neupotrebljivosti.

Šta da ti objasnim kad si već uletio sa autom od tonu i pol, a to nije ni polo ni golf klasa nego klasa audija a4 npr, a rekoh ti već da bubnjevi nemaju šta tražit na autu od tonu a ne na 4.5m i tonu i pol.

Sila kočenja disk kočnice, ZADNJE, je cca 2.5kN, a na istom autu koji ima slabiji motor i bubnjeve iza je 1.2-1.5kN. Pametnom dosta. Prednjih je PREKO 3kN, pa ti sad uzmi ako imaš prednje kočnice koje koče na 3.5kN, a zadnje koče 1.2kN ako su bubnjevi, da li je to zanemariva razlika ili ne. Uz to dodaj još 2-3 putnika u auto koji će stvorit dodatnu masu i dođemo do vrlo jednostavnog zaključka da ti bubnjevi ne mogu odradit svoju funkciju baš kako treba.
I da, šitigo nejednako koči zbog zadnjih bubnjeva, upravo zbog velike razlike u silama kočenja naprijed nazad, auto je mali i kratak i nema toliko izraženu tendenciju drastičnijeg oslanjanja na prednje kočnice zbog toga kao neke krstarice od +-5m i 2t, na što ti aludiraš.
Ne znam koliko godina imaš, ali nekad davno imao si minija sa bubnjevima i naprijed i nazad, koji taj auto nisu mogli uopće zaustavit. O tome imaš na bespućima interneta. Isto tako imao si tih 60ih i 70ih mini cooper koji je imao po defaultu disk kočnice naprijed, i svi koji su vozili minija su masovno nabavljali prednje kočnice od coopera jer obični mini je bio nemoguć za zaustavit. Fail na ntu potenciju. A pričamo o autu od <700kg, a ne kak si ti rekao o autu od tonu i pol I s tim diskićima malim koje je imao nije kočio bogznakak a kamoli sa bubnjevima. Tek kad je izišao kasnije cooper s i diskovi većeg promjera na njemu sa poboljšanim cilindrima, to su bile adekvatne kočnice za tog kepeca. Dakle prije PEDESET godina, kad je 99% auta u prometu bilo ispod tonu mase, a danas, 50 godina kasnije pričati o efikasnosti bubnjeva koji su fyi ostali na istoj razini tehnologije i principa rada, je besmisleno, ma što ti mislio o tome.

@zalman - kad se naučiš konstruktivno sudjelovat u raspravi, ne ponašat se kao tenkre i naučiš raspravljati o činjenicama O KOJIMA SE PRIČA I PIŠE, onda ti možda odgovorim na tvoja debilna pitanja i teze. Do tad, ignore.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:43   #40297
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
@zalman - kad se naučiš konstruktivno sudjelovat u raspravi, ne ponašat se kao tenkre i naučiš raspravljati o činjenicama O KOJIMA SE PRIČA I PIŠE, onda ti možda odgovorim na tvoja debilna pitanja i teze. Do tad, ignore.
Mislim da ova tvoja rečenica dovoljno govori tko se kako ponaša.
ČINJENICA je da ih proizvođači ugrađuju, znači, to je ČINJENICA.
Pitanje koje sam postavio je kako se to proizvođači "bore svim silama da izbace bubanj"?
Odakle ti ta teza i tko im brani da nešto izbace i ugrađuju samo diskove?
Ako je proizvođač nešto ugradio onda znači da zadovoljava određene standarde vožnje, a to što ti imaš auto servis od 1984. je totalno nebitno za bilo kakvu raspravu.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:46   #40298
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Dovoljno je samo neko vece brdo i neiskustvo vecine vozaca sto vidim po cesti. Ljudi se ne znaju spustit uz kocenje motora, vec nogu cijelo vrijeme drze na kocnicama. U takvim slucajevima bez ikakvih problema pregrijes i diskove na obje osovine.

To se da vidjet svako malo na sljemenu (odes na kavu pa se krenes spustat i imas sta za vidjet ispred sebe ).
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 13:56   #40299
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Pogledaj statistiku na kojim se prosječnim brzinama odvija promet (hint: čak ti piše na putnom računalu auta) i na kojima se događa najviše sudara.

Odmah možemo prekrižiti pregrijavanje bubnjeva u tim, normalnim uvjetima vožnje. S tobom su uvijek ekstremi...
U suprotnom, opiši mi situaciju gdje se voziš 100+, moraš jako kočiti, opet naglo ubrzati, pa opet jako kočiti, a da nije staza ili gaženje ljudi po Ilici.

Golf 7 ima 1400 kg, A4 ima 1645kg (izvor google), pa valjda smijem uzeti 1500 kg kao neku prosječnu težinu prosječnog auta na cesti? Smijem li? Hvala!

Ne znam podatke o silama, zašto i bih.

Zanima me koliko konkretno stražnje kočnice utječu na zaustavljanje auta od 1500 kg s brzine od 60 km/h i u čemu su tu konkretno diskovi (na zadnjim kotačima) bolji, pa slobodno odgovori ako znaš. Puno brojeva i puno teorije, a ništa konkretno.

Pod konkretno me zanima hoće li se auto sa ZADNJIM disk kočnicama zaustaviti prije od istog takvog auta (u istim uvjetima, iste težine, istih guma...) sa ZADNJIM bubnjevima.
(naravno, oba auta imaju prednje diskove)

Tvrdim da neće, razuvjeri me.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 04.11.2018. u 14:08.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 14:19   #40300
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Evo prvi primjer koji sam, naletio.. Polo V 1.2 sa stražnjim bubnjevima i 1.2 tsi sa stražnjim diskovima:

http://www.zeperfs.com/en/duel3010-5603.htm

Razlika 100-0 više od dva metra i to sa hladnim kočnicama.
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 14:20   #40301
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,699
Citiraj:
Autor X-Plosiv Pregled postova
Ne mogu shvatiti poantu tog gepeka, baš gledam i ne vjerujem da je netko rekao "Da, to je dobra ideja."
Gledam upravo zensku na parkingu tu kod mene. Iza nje parkiran neki berlingo, ona pokusava otvoriti gepek na nekakvom suv-u koji ima isti mehanizam kao ovaj ford. Em riba mora stati na cestu, em ga ne moze otvoriti ni do pola jer donji dio vrata udara u parkirani auto. Znaci nonsense. Dodjem doma, upalim pce i vidim ovaj vas dialog pa eto da se nadovezem.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 14:23   #40302
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Pogledaj statistiku na kojim se prosječnim brzinama odvija promet (hint: čak ti piše na putnom računalu auta) i na kojima se događa najviše sudara.

Odmah možemo prekrižiti pregrijavanje bubnjeva u tim, normalnim uvjetima vožnje. S tobom su uvijek ekstremi...

Golf 7 ima 1400 kg, A4 ima 1645kg (izvor google), pa valjda smijem uzeti 1500 kg kao neku prosječnu težinu prosječnog auta na cesti? Smijem li? Hvala!

Ne znam podatke o silama, zašto i bih.

Zanima me koliko konkretno stražnje kočnice utječu na zaustavljanje auta od 1500 kg s brzine od 60 km/h i u čemu su tu konkretno diskovi bolji, pa slobodno odgovori ako znaš. Puno brojeva i puno teorije, a ništa konkretno.

Pod konkretno me zanima hoće li se auto sa ZADNJIM disk kočnicama zaustaviti prije od istog takvog auta (u istim uvjetima, iste težine, istih guma...) sa zadnjim bubnjevima.
(naravno, oba auta imaju prednje diskove)

Tvrdim da neće, razuvjeri me.
Naravno da će se auto sa 4 diska zaustavit prije nego auto sa 2diska i 2 bubnja. Naveo sam ti razlike u silama za normalan auto koji je dolazio u obje varijante. Nekakav avg auto današnjice ima 60/40 omjer kočenja setupiran. I ti stvarno i dalje tvrdiš da će auto sa bubnjevima koji ne ostvaruju niti 3/4 sile kočenja kao diskovi na istoj osovini stati jednako brzo kao i auto sa diskovima nazad?
Napisao sam ti sve gore, nekoliko uzastopnih kočenja do potpunog zaustavljanja sa autom koji ima bubnjeve nazad, rezultirat će pregrijavanjem istih i gotovo totalnom nefunkcionalnošću istih.
Šta bi ti osim brojeva? Konkretno što? Konkretno je da je ako ti matematika nije strana, sila kočenja koju koristi normalan automobil današnjice, od 40% raspoređenosti na zadnje kočnice, i sad uzmi ako sam ti naveo da je prosjek bubanj kočnice iza kudikamo manji od 2kN, a u slučaju diskova kudikamo veći od 2kN, vrlo jasno sve. Od opće sigurnosti na cestama, kraćeg zaustavnog puta vozila sa 4 diska u SVIM situacijama kočenja, itd. Osjećam se glupo što nekom uopće moram objašnjavat što znači ako ti auto može stati sa 100kmh za 35m ili za 40m ili za 45m koliki je bio prosjek prije 15+godina. Pa 1m vrlo često znači izbjeći sudar ili ne, a ne 5 ili 10m.
A ova stupidna pitanja o tome zašto se još ugrađuju bubanj kočnice i dan danas u poneke automobile su isto smiješna - odgovor je jednostavan - ugrađuju se u budžet aute isključivo radi uštede u proizvodnji. Ljudi su smiješni i nije im jasno da se danas gleda na svaki CENT uštede prilikom proizvodnje auta, a kamoli kod sklopa kočnica na kojima je razlika nemala. Ali to još prolazi jedino na tim micro i gradskim autima jer je tu klijentela koja ih kupuje još uvijek relativno nezahtjevna. Ali činjenica je da bubanj kočnice NISU adekvatne, a vi trkeljajte što hoćete, dok nekog na zebri ne ubijete u gradu jer niste mogli stat sa 60kmh jer ste tri semafora prije morali kočit pa su se te strašne kvazi kočnice konstruirane prije 100 godina pregrijale i ne koče. Ili odete autom na skijanje, spuštate se niz brdo, izleti vam jelen, morate naglo zakočit, a auto vam se zanese jer su vam zadnje kočnice pregrijane već zbog nizbrdice i ne koče.
Eto, kakva pitanja, takav i odgovor.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 14:47   #40303
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor raliSHA Pregled postova
Evo prvi primjer koji sam, naletio.. Polo V 1.2 sa stražnjim bubnjevima i 1.2 tsi sa stražnjim diskovima:

http://www.zeperfs.com/en/duel3010-5603.htm

Razlika 100-0 više od dva metra i to sa hladnim kočnicama.
Uletavam ko pravi padobranac u ovu raspravu, ne znam dal sam ikad vozio auto s bubnjevima (BMW 524tds, Corolla 1.3 '91 (možda ona?), Alfa 147, Mazda 3 Mk1, Mazda 6 Mk1), pa iz vlastitog iskustva nemam šta za reći.

Ali ako je točan podatak o 2 metra, i to u idealnim uvjetima (hladne kočnice), kao kupac i prosječni vozač koji se vozi uglavnom po Zagrebu, bi izbjegavao bubnjeve u širokom luku.

Braniti tezu činjenicom da ih proizvođači još ugrađuju, je OK teza, ali ne za Lijepu Našu. Proizvođač ne očukuje da ćeš ti Polo 1.2 voziti voziti niz Učku, Medvednicu i slično... ali hrvatska realnost je da će to često biti jedini auto u obitelji, a ne autić za otići do shopping centra i nazad. OK Polo je danas velik ko Golf IV nekad, ali recimo Up ili Citigo... s tim autom se ne bi trebalo služiti kao jedinim autom.. ponavljam, HR realnost je drugačija, i ja da kupujem auto kao jedini auto, koji ću koristiti u svim situacijama, bi (nakon svega pročitanog) izbjegavao bubnjeve u širokom luku.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 14:59   #40304
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,013
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
...Tek sad na Meganeu imam diskove otraga. Ne vidim razliku u kočenju...

Čitao sa na jednom testu da im je novi Megane 1.5 dci imao zaustavni put od 39+ metara od 100 do 0 pa su ponavljali mjerenje više puta no kočenje je bilo jednako loše.

Potom su zamijenili gume (ista dimenzija drugi proizvođač) da bi na kraju nabavili još jedan isti auto za testiranje i opet su se kočnice pokazale katastrofa, odnosno zaustavni put im je bio od 39 do 42 metra tako da kod Renaulta očito nije bitno da li imaš kombinaciju disk/disk ili disk/bubanj jer su zabrljali negdje drugdje konstrukciji kočionog sistema pa onda i nemreš osjetiti razliku
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 15:21   #40305
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Gledam upravo zensku na parkingu tu kod mene. Iza nje parkiran neki berlingo, ona pokusava otvoriti gepek na nekakvom suv-u koji ima isti mehanizam kao ovaj ford. Em riba mora stati na cestu, em ga ne moze otvoriti ni do pola jer donji dio vrata udara u parkirani auto. Znaci nonsense. Dodjem doma, upalim pce i vidim ovaj vas dialog pa eto da se nadovezem.

EOD.
Zato joj sada Kuga izgleda zanimljivo
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 15:27   #40306
Boopsy
Premium
Moj komp
 
Boopsy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 208
Mislim da vam je nepotrebna rasprava oko diskova i bubnjeva. Diskovi bolje koče, ali nekima su i bubnjevi dovoljno dobri. Ne voze ni svi premium gume...
Osobno dok sam imao bubnjeve, su me nebrojno puta rušili na tehničkom zbog nejednakog kočenja...
__________________
C2D e6320, AC freezer Pro
Asus P5B Deluxe wifi
Sapphire 2900Pro
HDD Hitachi 80Gb
4x1Gb DDR2 800
Corsair 450
Boopsy je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 15:37   #40307
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Ok, evo prvih konkretnih stvari, ali razlike između auta su veće nego se čini na prvi pogled.

#1 Polo - 2009. - 2014. (bubnjevi otraga)
1067 kg
50-0 - 8.9m
100-0 - 36.9m
130-0 - 62.7m

#2 Polo - 2014. 2017. (diskovi otraga)
1107 kg
50-0 - 9.1m
100-0 - 34.8m
130-0 - 62.1m

#1
U najgorem slučaju, razlika u ta dva auta je i do 8 godina. Vjerojatno ima razlika na prednjim kočnicama u tom periodu. To sigurno može naći netko tko ima pristup podacima za rezervne dijelove.

#2
Noviji Polo (s diskovima) ima skoro 40kg više i manji zaustavni put. Je li to zbog #1 ili postoji nešto drugo (dimenzija guma nije navedena), ili je stvarno stvar bubanj/disk otraga...teško je točno reći.

#3
Razlika između mjerenja 100-0 i 130-0 je prevelika (0.6m kod veće brzine, a 2 metra kod manje), nema smisla pa je vjerojatno stvar u ljudskom faktoru.

Iz ovog ne mogu zaključiti da je razlika BAŠ u bubanj/disk otraga.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 15:43   #40308
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Evo još bolje.. Novi polo 1.0 tsi... Verzija 95ks ima bubnjeve a 115ks diskove :

http://www.zeperfs.com/en/duel6967-7250.htm
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 15:45   #40309
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Sad nam fali neki pošteni matematičar s viškom vremena da izračuna koliko 85 kg više utječe na kočenje pri tim brzinama, pa onda ostatak možemo pripisati kočnicama
Sad je sve svedeno na te dvije stvari.

Na kraju, neće nikog spasiti razlika u kočnicama, nego brzina reakcije.
https://www.random-science-tools.com...g-distance.htm

14 metara za pola sekunde sporiju reakciju na 100 km/h (7m na 50 km/h)
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 16:27   #40310
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Toliko rasprave o disk vs bubanj a nitko nije spomenuo najbitniju stvar u sustavu kočenja - glavni kočioni cilindar.


Logično je da disk bolje koči (bolje i brže se hladi), te zato i je na svim autima na prednjoj osovini.
Za dalje guglajte sami koliki jer omjer napred/nazad za isti auto ako su natrag diskovi odnosno bubnjevi. I onda opet slijediti logiku. Ako se više sile rasporedi natrag to umanjuje efikasnost prednjih kočnica.
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 19:03   #40311
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Toliko rasprave o disk vs bubanj a nitko nije spomenuo najbitniju stvar u sustavu kočenja - glavni kočioni cilindar.
I elektroniku koja to sve nadgleda Kocioni sustavi izmedu dvije generacije nisu isti, ABS sustav nije isti.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 19:27   #40312
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Vozač je najbitniji faktor u cijelom procesu kočenja.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 19:47   #40313
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Sad nam fali neki pošteni matematičar s viškom vremena da izračuna koliko 85 kg više utječe na kočenje pri tim brzinama, pa onda ostatak možemo pripisati kočnicama
Znaci, ne, ne falim nam nista osim cinjenice da se vec 10 godina na Limex bicikl od 2.000 stavljaju diskovi, ali na low end aute danasnjice ne, iako ne postoji niti jedna jedina suvisla cinjenica koja bi to opravdala, cak ni tvoja demagogija "ako oprezno vozim po gradu, realno mi ni ne trebaju kocinice, samo bolje cipele jer mogu kociti kao Fred Kremenko".
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 21:45   #40314
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Bas me zanima prodajna tj. ugradbena cijena diska i bubnja, jedino bi tu bubanj mogao pobijediti.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 21:50   #40315
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Bas me zanima prodajna tj. ugradbena cijena diska i bubnja, jedino bi tu bubanj mogao pobijediti.
Siguran sam, posto u Tokicu kosta skoro 200kn sa troznamenkastim % marze, koliko kosta na 100.000 proizvedenih auti... Znaci nista.

Odnosno, ajmo ovako - posto mogu na Dači nadoplatiti alkantaru i kevlar, zajedno sa Dollby Surround Multimedija Ćaušesku infotejmentom, stvarno ne bih imao problem dati toliko evra koliko smatraju da treba kako bih imao normalne kocnice u 21. stoljecu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 21:53   #40316
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
khm

Stari je imao Wartburga 353w(aWant) sa bubnjevima i naprijed, bilo je to 1996.-1997. ako se dobro sjećam, ubijao ga je pretrpavanjem dok se kuća gradila i dovršila te je kasnije prodan idućem vlasniku.

Kočenje, jednom smo propičili kroz crveno jer su nas kočnice izdale, a poslje toga je imao probleme sa samopouzdanjem jer nije bio siguran dali će auto stat ili neće pa je pokušavao da zeleno postane žuto pa da radije stane na semaforu. Često su se pregrijavale odnosno nakon izmjena pakni su krenuli problemi ako se dobro sjećam, uglavnom uz onaj odvratni mjenjač umjesto polugice za brisače fakat si morao biti žešći multitasker u ono vrijeme a ni mobitel se nije imao. Od opreme, samo fluorescentni križić na retrovizoru.

Dvotaktol i peglaj, auto se dao zaletiti ali nije htio stat :-I
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2018., 23:36   #40317
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Dok sam imao auto s bubnjem otraga, uvijek je glavni problem bio složiti ručnu kako treba. Tek kad sam pretokario doboš i stavio nove pakne i kočione cilindre uspio sam si podesiti ručnu kako treba. Problem je što postoji opruga i klin koji se spušta s potrošenosti pakni, no taj klin obično zahrđa i ne vrši svoju funkciju pa se pakne ne rastežu do kraja. Kad sam to sve prostudirao i posložio sam bilo je super. I nakon toga imao sam dojam da auto koči bolje stražnjim nego prednjim kočnicama
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2018., 01:00   #40318
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
C3 sa dobošima od iza, nikada problema...
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2018., 01:11   #40319
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Dok sam imao auto s bubnjem otraga, uvijek je glavni problem bio složiti ručnu kako treba. Tek kad sam pretokario doboš i stavio nove pakne i kočione cilindre uspio sam si podesiti ručnu kako treba. Problem je što postoji opruga i klin koji se spušta s potrošenosti pakni, no taj klin obično zahrđa i ne vrši svoju funkciju pa se pakne ne rastežu do kraja. Kad sam to sve prostudirao i posložio sam bilo je super. I nakon toga imao sam dojam da auto koči bolje stražnjim nego prednjim kočnicama
Budući da si tokario doboše nikad ih nisi ni mogao složit kako spada.
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2018., 01:27   #40320
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
"Govoreći o doboš kočnicama moramo naglasiti nekoliko stvari. Kao prvo, njihova zatvorena konstrukcija (sve se odvija unutar doboša) slabo se provjetrava. Zato su doboš kočnice sklone pregrijavanju čime opada snaga kočenja. Upravo zato, doboš kočnice proizvođači automobila danas isključivo ugrađuju na zadnjim točkovima slabijih automobila, gdje je njihova manja efikasnost (u poredjenju s disk kočnicama) ipak dovoljna za kočenje vozila. Takođe, konstrukcija doboš kočnice dosta je jednostavnija od konstrukcije disk kočnice te proizvođači na neki način i smanjuju cijenu vozila postavljajući relativno jeftine doboš kočnice na zadnje točkove. Ipak, na doboš kočnice moguće je postaviti senzore ABS uređaja protiv blokiranja čime se povećava njihova efikasnost. Uostalom, posebni hidraulični sistem (uređaj za ograničavanje sile kočenja) već se odavno ugrađuje u automobile s ciljem da se smanji sila kočenja na zadnjim točkovima (obično s doboš kočnicama), a time i njihovo blokiranje. Cijela ova završnica priče spomenuta je zbog jednostavnog fizikalnog problemčića. Naime, prilikom kočenja se težina automobila (zbog naginjanja karoserije) prebacuje naprijed. Zato prednje kočnice, često, moraju podneti i do 75% ukupne sile kočenja nekog vozila. Upravo zato, moramo uređajima za ograničavanje sile kočenja i/ili ABS sistemom pripaziti da naglo rasterećeni zadnji točkovi ne bi počeli blokirati. Ali, ovo s prebacivanjem težine je značajno iz zbog toga što nam objašnjava zbog čega je moguće, relativno slabe, doboš kočnice staviti na zadnje točkove."

ima li smisla, copypaste s jednog foruma?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na