Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.11.2022., 10:13   #511
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,213
Čisto informativno, ni sa DRS tehnički nisi vlasnik dionica, barem americkih

Citiraj:
Cede and Company technically owns all of the publicly issued stock in the United States.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2022., 14:15   #512
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Čisto informativno, ni sa DRS tehnički nisi vlasnik dionica, barem americkih
upravo sa DRS-om postajes vlasnik svojih dionica, time sto se dionice UKLANJAJU iz DTC-a!

pogledaj sto pise - DTC Stock Withdrawals
https://i.redd.it/vec5qt9uwar71.jpg

tvoje ime se upisuje u knjigu (ledger) kod Transfer Agent-a za tu odredjenu firmu cije dionice imas

na taj nacin si maknuo dionice od koruptivne hobotnice: Brokera / DTC / DTCC / Cede&Co.

to je "DRS out" proces kada uklanjas svoje dionice iz DTC-a i prebacujes ih kod Transfer Agent-a
postoji i "DRS in" proces kada vracas dionice od Transfer Agent-a nazad prema brokeru (jer ih zelis prodati na primjer) iako vecina Transfer Agent-a nudi mogucnost prodaje, neki (poput AST Financials) ne nude LIMIT ordere, nego samo market ordere i sl.

DRS out kosta 5$ kod IB, a DRS in kosta 25$ kod IB
preko Revolut-a (DriveWealth broker) mozes napraviti DRS out besplatno (spominju trosak 130$ ali ga ne naplate), DRS in nisam jos probao kod njih


HOW-TO: Remove your GameStop shares from the DTC and Cede & Co

Zadnje izmijenjeno od: MasterX. 25.11.2022. u 14:21.
MasterX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2023., 01:41   #513
radi.neradi
Registered User
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Delnice
Postovi: 34
nisam trejder, ali zanima me ekonomija. u posljednje vrijeme uocavam da je skocio interes za nvidia dionicom. mislim da je ludost davati trenutnih 471 usd. ukupan broj dionica 2.47 milijarde, Q2/23 zakljucen sa 13.5 milijardi dobiti. dobit zadnjeg kvartala je svega 1% vrijednosti dionica. s tim da je dobit Q2/23 +88% naspram Q1/23. stovise jucer je nvidia otkupila dionica u vrijednosti 25 milijardi i tako povecala eps. ne znam kada ali ocekujem korekciju, pitam se dali to potencijalno znaci short ai sektora koji je posljednjih godinu-dve u zamahu.

https://www.shacknews.com/article/13...-share-buyback

https://nvidianews.nvidia.com/news/n...er-fiscal-2024

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 24.08.2023. u 15:28. Razlog: Ovo je podforum samo za crypto. Dionice i fondovi su ovdje: https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=75910
radi.neradi je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2023., 21:03   #514
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
share buy back je inace najjaci pokazatelj koliko dobro kompanija stoji, to znaci da je jako likvidna i vjeruje u rast vlastitih dionica.

mozda bude korekcija cijelog trzista, ali nvidia je najveci igrac u AI svijetu i ostat ce to neko vrijeme zajedno s AMDom. AI = TSMC (iako je Buffet prodao svoj position u TSMCu), AMD, Nvidia.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2024., 19:52   #515
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Čisto informativno, ni sa DRS tehnički nisi vlasnik dionica, barem americkih
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
upravo sa DRS-om postajes vlasnik svojih dionica, time sto se dionice UKLANJAJU iz DTC-a!

pogledaj sto pise - DTC Stock Withdrawals
https://i.redd.it/vec5qt9uwar71.jpg

tvoje ime se upisuje u knjigu (ledger) kod Transfer Agent-a za tu odredjenu firmu cije dionice imas

na taj nacin si maknuo dionice od koruptivne hobotnice: Brokera / DTC / DTCC / Cede&Co.

to je "DRS out" proces kada uklanjas svoje dionice iz DTC-a i prebacujes ih kod Transfer Agent-a
postoji i "DRS in" proces kada vracas dionice od Transfer Agent-a nazad prema brokeru (jer ih zelis prodati na primjer) iako vecina Transfer Agent-a nudi mogucnost prodaje, neki (poput AST Financials) ne nude LIMIT ordere, nego samo market ordere i sl.

DRS out kosta 5$ kod IB, a DRS in kosta 25$ kod IB
preko Revolut-a (DriveWealth broker) mozes napraviti DRS out besplatno (spominju trosak 130$ ali ga ne naplate), DRS in nisam jos probao kod njih


HOW-TO: Remove your GameStop shares from the DTC and Cede & Co
Da dignem temu iz mrtvih. Imate li preporuku gdje kupiti dionice američkih i europskih tvrtki, najsigurnije i jeftinije?
Ne zanima me trading, samo kupnja i držanje duže vremena (3-5 godina, a možda i dulje).

Revolut mi je najjednostavniji, ali da li je siguran u slučaju problema sa njime? Tko je vlasnik dionica ukoliko oni propadnu? itd.

Morat ću malo pogledati što znači ovaj DRS, nisam kupovao dionice skoro 20 godina.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2024., 22:46   #516
Sonim
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zg & Klc
Postovi: 263
Osobno bi išao na revolut. Od 1.3. ukidaju naknade što je super. Dobio i obavijest da sada imaju i robo-advisor koji investira po tvojim preferencijama. Nisam još isprobao, ali budem...
Sonim je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2024., 09:53   #517
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Znači od 01.03. nema naknada na revolutu? To bi onda bilo najjednostavnije za ulaganje?
Gledam za sina da stavljam sastrane oko 50€ mjesečno kroz dugi rok, 20-30 godina. Je li bolje u PEPP, ili IB pa etfovi tamo ili pak revolut isto etfovi? Na računu mi nema smisla imati jer samo pada vrijednost.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2024., 12:54   #518
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Kupuj mu radije 50 eura mjesecno BTCa
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2024., 15:12   #519
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Odlučio sam uložiti 1.000 EUR u Revolutov Smioni fond (najveći rizik, ali i najveći prihod). Valjda će biti bolji od Vladinih trezoraca.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 28.02.2024. u 09:36.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2024., 22:16   #520
Sonim
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zg & Klc
Postovi: 263
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Znači od 01.03. nema naknada na revolutu? To bi onda bilo najjednostavnije za ulaganje?

Gledam za sina da stavljam sastrane oko 50€ mjesečno kroz dugi rok, 20-30 godina. Je li bolje u PEPP, ili IB pa etfovi tamo ili pak revolut isto etfovi? Na računu mi nema smisla imati jer samo pada vrijednost.
Meni osobno je to najjednostavnije... Ali nisam neki ekspert. Eksperimentiram malo. Koristim i genius koji istko kao za tebe ulaže. Stavio za probu 1000 i za sada sam cca 70 u plusu. Prošlo je nekih pola godine. Mislim da me je procijenio na 7/10 za rizik.
Budem isto probao na revolutu. S time da na geniusu moraš držati min 2g inace imaš neku izlaznu naknadu/porez na dobit (zbog države ak se ne varam).
Sonim je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2024., 07:26   #521
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Ulažem preko IBKR u VWCE etf već godinu dana.

Pa evo neko iskustvo otvaranja accounta i ulaganja u ETF.

Dvojio sam se između trading212 i IBKR i nakon čitanja hrpu postova sam se ipak odlučio za IBKR zbog razloga što trading212 kupuje preko njega i koriste ga i druge brokerske kuće.

Ono što se isto priča je da je kompliciraniji za otvoriti account od trading212, tu bi dodao da je dosta komplicirano.
Prijatelj ima trading212 i kad sam rekao kaj sam sve trebao za IBKR je reko da toga na T212 nema ničega i da se odmah može kupovati sve.

Proces otvaranja accounta je da morate napisati range novaca koji planirate ulagati, koliko novaca zarađujete, koje vrste prihoda imate, u što želite ulagati, ... Dosta je sve opširno. Plus naravno svi osobni podaci.
Kada označite u što želite ulagati onda imate pitanja kolko imate iskustva sa rim oblikom ulaganja i test.
Test je da se vidi dal znate neke osnovne pojmove. Ako već niste odustali od svega i digli ruke od kreiranja accounta i ako ste položili test ste napokon dobili dozvolu za trejdanje

Mislim da je meni trebalo nekih 2h za inicijalno sve + 1h dodatno jer nisam imao dozvolu za ETFove jer na početku to nisam označio.


E sada. Jednom kad se prođe kalvarija sa otvaranjem accounta slijedi uplata novaca na account i kupovanje dionica, ETFova il čega već što i nije takav problem.

Uplatu radim preko revoluta i sjedne u roku 1 radnog dana na IBKR.
Bitno kod uplate je da se stavi referenca sa IBKR.

Odabrao sam ETF od Vanguarda VWCE. U svakom thredu na internetima kad ekipa pita u što da počne ulagati svi spominju taj ETF.

Za test sam kupovao jedan mjesečno (avg cijena u godinu dana mi je bila 103.5e) i sada nakon 1 godine sam u plusu nekih 15%

Što je više od revoluta i njegovih 3.1%


Disclamer.
Ovo je moje iskustvo i nije poticaj da i vi ulažete isto kao i ja. Svatko neka za sebe istraži i ulaže u ono što mu se čini kao najbolje.

Ako netko odluči otvoriti račun preko IBKRa neka mi se javi pa mu dam referral link. Dobije se nekaj, al ne znam točno koji su uvjeti.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 09:02   #522
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Mene zanimaju BlackRock ETF-ovi, ali nikako da nađem vremane da si otvorim account i počnem ulagati. Stalno tražim neki app s kojim bi to napravio. Izgeda da ću na kraju instalirati Fidelity app.

Revolut Smioni fond mi je nakon 4 dana u pozitivi 1,18%.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 02.03.2024. u 09:30.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 13:48   #523
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Moj savjet:
Trading212 ispod 10k zbog jednostavnosti,
IBKR preko tog iznosa.

Kod Tradinga sada podrzavaju prebacivanje portfolia. Tako da ces moci u budućnosti prebaciti sa T212 na drugog biranog brokera.. A funkcionira i obrnuto.

Sent from my 22081212UG using Tapatalk
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 15:44   #524
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mene zanimaju BlackRock ETF-ovi, ali nikako da nađem vremane da si otvorim account i počnem ulagati. Stalno tražim neki app s kojim bi to napravio. Izgeda da ću na kraju instalirati Fidelity app.

Revolut Smioni fond mi je nakon 4 dana u pozitivi 1,18%.
Mislim da sam vidio te ETF-ove i u Revolutu. Traži iShares, to bi trebao biti Blackrock.
__________________
PSN Steam
d0X je online   Reply With Quote
Staro 27.03.2024., 18:16   #525
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Čisto informatino. Nakon mjesec dana, Revolutov fond mi je ostvario prinos od 2,4%.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 07:49   #526
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
I nije nešto, IMO bolje otvoriti štednju u jedno od banaka koje nude oko 3% sad jer je manja zezancija oko poreza i sigurnije je.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 07:51   #527
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Vidim da Coinbase nudi "up to 5,1% on USDC". Nisam provjeravao detalje, ali ako koga zanima nek javi da li je baš tako.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 08:23   #528
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
I nije nešto, IMO bolje otvoriti štednju u jedno od banaka koje nude oko 3% sad jer je manja zezancija oko poreza i sigurnije je.
Koje banke to imaju osim HPB-a?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 08:32   #529
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
I nije nešto, IMO bolje otvoriti štednju u jedno od banaka koje nude oko 3% sad jer je manja zezancija oko poreza i sigurnije je.
I što nije 3% godišnje?
Kolega je naveo svoju zaradu nakon mjesec dana.

*ne kažem da je bolje uložiti u revolutov fond, ili bilo koji fond, jer naravno da za fondove može ispasti svašta glede oscilacija u 12 mjeseci ili duže, samo komentiram usporedbu brojeva
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 09:13   #530
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ne očekujem da se takav trend prinosa nastavi svaki mjesec. Da tako ostane, to bi bilo skoro 30% godišnje što je 'ludilo, brale' rezultat. Realno očekujem nekih 10-tak % prinosa nakon godine dana. Bolje od banaka (<3% godšnje), bolje od trezoraca (3,65% godišnje).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 10:03   #531
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
I što nije 3% godišnje?
Je, moj bed. Ali koliko vidim na Revolutu piše da je za euro 3.10% APY...
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Koje banke to imaju osim HPB-a?
https://www.hnb.hr/en/informativna-l...ta-potrosacima
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 11:23   #532
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
ok, revolut još uvik najbolja opcija
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 11:59   #533
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
ok, revolut još uvik najbolja opcija
ma sa metalom umjesto da mi neka lova stoji na bankovnom racunu u biti otplacujem metal membership

top
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na