Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.12.2022., 12:25   #3961
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Hmm pa meni Daikin pali temp na zadnju koju sam koristio, znaci ako sam bio na grijanju na 24C na daljinskom kad je ugasim i slijedeci put upalim isti je mod (grijanje) i temp..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2022., 12:42   #3962
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Meni također.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2022., 12:46   #3963
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Klime su DAIKIN serija FVXM-F (perfera podne).
Imaju sve Wifi i povezane su na Daikin Cloud.
Ljudi u uredu ih najčešće pale na način da dotaknu on/off tipku i klima se onda upali na postavkama Auto 25 C.
Htio bi staviti kad se upali na taj način da bude Auto 21 C.
Pokušao namjestiti preko appa, ali ne ide, kako namjestiti te deafultne postavke?
ako je prvo upališ na daljinski i postavis 21c auto i ugasiš na daljinski, pa onda na app probaj upalit postaviti 21c auto i off, pa probaj onda, meni se znalo dešavat da ga zbune zadnje postavke na daljinskom
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2022., 08:25   #3964
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Wifi app bi trebao pregaziti ono sto je postavljeno daljincem. Probaj sa ovom app
Onecta - daikin

Isto radi preko clouda
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 02.12.2022. u 08:38.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2022., 11:07   #3965
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Hvala svima, probam kada se ured isprazni.
Koristim Onecta app
Colop je online   Reply With Quote
Staro 03.12.2022., 13:12   #3966
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Wifi app bi trebao pregaziti ono sto je postavljeno daljincem. Probaj sa ovom app
Onecta - daikin

Isto radi preko clouda

Evo updejt.
Znači Wifi pregazi daljinca, ali kada se pali klima dodirom na tipku on/off koja je fizički smještena na samoj klimi, to pregazi sve prošle postavke, i po deafult stavlja mod na : Auto Temperatura: 25 C.


Dakle, zaključak je jako jednostavan, zabraniti zaposlenicima da pale klimu na on/off tipku
Colop je online   Reply With Quote
Staro 03.12.2022., 13:22   #3967
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Pa da, zasto uopce cackaju nesto po samoj jedinici ? nek pale na daljinski, i tamo ima ON/OFF ..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2022., 13:31   #3968
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Pa da, zasto uopce cackaju nesto po samoj jedinici ? nek pale na daljinski, i tamo ima ON/OFF ..

Vrlo jednostavno.
Ljudi su lijeni, i gledaju sve raditi linijom manjeg otpora.
Kako su klime podne, lakše im je upaliti na on/off nego tražiti daljinski.
Colop je online   Reply With Quote
Staro 03.12.2022., 13:39   #3969
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Vrlo jednostavno.
Ljudi su lijeni, i gledaju sve raditi linijom manjeg otpora.
Kako su klime podne, lakše im je upaliti na on/off nego tražiti daljinski.
Znaci treba ti ovakva naljepnica na svakoj

https://www.ekupi.hr/hr/Knjige%2C-%C.../p/EK000321270
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2022., 11:21   #3970
autobus
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 15
Grijanje

Pozdrav.
Imam pitanje u vezi klime za znalce. U kući se u prijelaznom razdoblju malo nadogrijavam sa klimom. Imam dva proizvođača, Haier ulazni model od 3.5 kW i Hyundai isto 3.5 kW. E sad me ovo interesira: kad mi grije Haier on puše toplo dok ne ugrije prostor i ugasi se. I opet upalu kad zatreba. A Hyundai se nikako ne gasi. Tj puše toplo dok ne ugrije i onda nastavi puhati jače hladno pa slabijim intenzitetom hladno i nakon toga opet počne grijati. Hoću reći ventilator stalno vrti. Ili toplo ili hladno. Uopće se ne isključuje u potpuno mirovanje kao Haier. Ok vjerojatno je tako elektronika softwerski zamišljena da radi. Ali glupo mi je da grije onda je spuhuje hladno pa opet grije i tako u krug. Zašto?
autobus je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 05.12.2022., 11:26   #3971
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,214
Ako je uključen Auto mode, to se zna desavat jer pregrije pa hladi, ali mislim d aje hyundai inverter, to znaci da on nastavi grijati, ali smanji intenzitet grijanja.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2022., 12:35   #3972
autobus
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 15
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ako je uključen Auto mode, to se zna desavat jer pregrije pa hladi, ali mislim d aje hyundai inverter, to znaci da on nastavi grijati, ali smanji intenzitet grijanja.
Inverter su obje klime. To su nove klime kupljene ovu godinu. Da. Ja ih stavim na grijanje i na auto mod. Haier ugrije i ugasi se unutarnja jedinica s Hyundai stalno radi, grije pa hladi grije pa hladi. Kako da ju onda narihtsđ da radi. Ide mi na živce stalno puše.
autobus je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2022., 21:11   #3973
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor autobus Pregled postova
Pozdrav.
Imam pitanje u vezi klime za znalce. U kući se u prijelaznom razdoblju malo nadogrijavam sa klimom. Imam dva proizvođača, Haier ulazni model od 3.5 kW i Hyundai isto 3.5 kW. E sad me ovo interesira: kad mi grije Haier on puše toplo dok ne ugrije prostor i ugasi se. I opet upalu kad zatreba. A Hyundai se nikako ne gasi. Tj puše toplo dok ne ugrije i onda nastavi puhati jače hladno pa slabijim intenzitetom hladno i nakon toga opet počne grijati. Hoću reći ventilator stalno vrti. Ili toplo ili hladno. Uopće se ne isključuje u potpuno mirovanje kao Haier. Ok vjerojatno je tako elektronika softwerski zamišljena da radi. Ali glupo mi je da grije onda je spuhuje hladno pa opet grije i tako u krug. Zašto?
Tebi se klime međusobno kolju.
Kao što je rekao OuttaControl, automod upali hlađenje kad temperatura preraste podešenje jer to je smisao automoda ... da održava temperaturu pri velikim oscilacijama bez obzira isla ona u + ili - ...
Stavi obje klime na grijane (ne u auto mod) i nečeš imati tih problema.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 04:44   #3974
autobus
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 15
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Tebi se klime međusobno kolju.
Kao što je rekao OuttaControl, automod upali hlađenje kad temperatura preraste podešenje jer to je smisao automoda ... da održava temperaturu pri velikim oscilacijama bez obzira isla ona u + ili - ...
Stavi obje klime na grijane (ne u auto mod) i nečeš imati tih problema.
Krivo sam bio shvaćen . Klime i jesu stavljene u opciju grijanja ( Heat) nego je na auto stavljeno puhanje unutarnje jedinice. Ali klime rade u opciji grijanja.. Hvala vam na pomoći
autobus je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 12:28   #3975
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Imam stariju samsung inverter klimu od kada sam uselio. Njen problem je što ona kao i tvoja uvijek tj. većinom vrti vent. Stane jedino ako ode u defrost I baš ako postane prevelika razlika. Kako je inverter ona smanji toplinu koju gura u isparivač ali vrti na minimumu. Kako je temperatura na izmjenjivacu niska puhanje se kod mene ne moze reci da je hladno ali nije jako toplo jer kompresor manje vrti.

Kod mene se to manifestira zbog dobre izolacije da prostorija iako sam stavio 20C završi na 22C. Malo je glup taj pristup barem na toj samsung jedinici koji pripisujem jednostavno što to nije A segment Samsunga I što je prije 10g samsung u klimama bio dosta na početku.

Mitsubishi nove na gornjem katu jednostavno stanu i Temp u prostorijama je 0.5 gore dole.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 12:39   #3976
Silthrax
Premium
Moj komp
 
Silthrax's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 453
Pitanje za ljude koji se griju na klime. Da li ih drzite na odredenoj temperaturi i onda stavite na auto ventilator ili stavite fiksno na razinu 3 ventilatora i onda ono nonstop tako puse. I kako se to uopce odrazi na potrosnju struje?
Silthrax je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 12:46   #3977
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Silthrax Pregled postova
Pitanje za ljude koji se griju na klime. Da li ih drzite na odredenoj temperaturi i onda stavite na auto ventilator ili stavite fiksno na razinu 3 ventilatora i onda ono nonstop tako puse. I kako se to uopce odrazi na potrosnju struje?
Ja ih držim na fiksni temp, mod grijanje, i auto ventilator.
A kako se odražava na struju nemam pojma.
Odražava se na rad, meni. Ako stavim fan na quiet, pušu sebi pod brk, zaključe da su zagrijale pa se pale gase i dobim krčinu a ne zagrijan prostor.
Onda držim na auto, brže zagrije kad krene, pa smanji vent i održava temp a nije previše bučna.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 06.12.2022. u 12:57.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 13:03   #3978
autobus
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 15
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Imam stariju samsung inverter klimu od kada sam uselio. Njen problem je što ona kao i tvoja uvijek tj. većinom vrti vent. Stane jedino ako ode u defrost I baš ako postane prevelika razlika. Kako je inverter ona smanji toplinu koju gura u isparivač ali vrti na minimumu. Kako je temperatura na izmjenjivacu niska puhanje se kod mene ne moze reci da je hladno ali nije jako toplo jer kompresor manje vrti.

Kod mene se to manifestira zbog dobre izolacije da prostorija iako sam stavio 20C završi na 22C. Malo je glup taj pristup barem na toj samsung jedinici koji pripisujem jednostavno što to nije A segment Samsunga I što je prije 10g samsung u klimama bio dosta na početku.

Mitsubishi nove na gornjem katu jednostavno stanu i Temp u prostorijama je 0.5 gore dole.

Sent using Tapatalk
Da ti si to jako dobro opisao, tako slično radi i moj Hyundai . Na grijanju prvo puše jako dok ne ugrije prostoriju, onda smanji ventilator puhanje toplog zraka i nakon nekog vremena počne puhati skoro pa hladni zrak, nije mlaki ni topli, puše nam po glavama nekakav prohladni zrak. I onda opet nakon nekog perioda jako topli i itd itd isti ciklus se vrti cijeli dan. A Haier na katu, ugrije i ugasi se potpuno, nutarnja jedinica ništa ne radi dok se ne rashkadi prostorija. I kod mene je kuća vrhunski izolirana. Iznutra i izvana. Stavim na 20 temp ode na 22 .
autobus je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 13:36   #3979
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor autobus Pregled postova
Da ti si to jako dobro opisao, tako slično radi i moj Hyundai . Na grijanju prvo puše jako dok ne ugrije prostoriju, onda smanji ventilator puhanje toplog zraka i nakon nekog vremena počne puhati skoro pa hladni zrak, nije mlaki ni topli, puše nam po glavama nekakav prohladni zrak. I onda opet nakon nekog perioda jako topli i itd itd isti ciklus se vrti cijeli dan. A Haier na katu, ugrije i ugasi se potpuno, nutarnja jedinica ništa ne radi dok se ne rashkadi prostorija. I kod mene je kuća vrhunski izolirana. Iznutra i izvana. Stavim na 20 temp ode na 22 .
Mislim da je to u rangu koliko para toliko muzike. Haier je ipak pro prema Hyundai klimama kao što je Mitsubishi neusporediv ka 10g Samsungu. Ali ok, ne kvari se, to je barem pozitivno.

Provjeri da su ti filtri čisti sa ima normalan protok zraka i neznam dali ostaje što. Kod mene možda neki novi senzor temperature ali iskreno ne da mi se gnjaviti. 10g ima, ako krepa idem na Mitsubishi prateći onu krepaj konju kupit ćemo traktor.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 20:44   #3980
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97
Trebam pomoć. U stanu se pokvarila Samsungova klima stara barem 15 godina. Svaku zimu je grijala prostor manji od 20 kvadrata. Servisirana je prvi put prije godinu-dvije, majstor je zamjenio neku elektroniku. Sad se opet pokvarila i drugi majstor je dolazio. Ja tad nisam bio u stanu a kako mi je rečeno "pregorio je motor". Nisam se čudio, stara klima, bilo je i vrijeme za novu. Majstor je usput ponudio ugradnju nove klime marke Vivax.

Kaže da je Vivax popularna marka i da su rezervni dijelovi lako dobavljivi, itd ..sve to ima smisla.

Danas sam zvao da dogovorim detalje ponude i u razgovoru dobivam snagu i šturu oznaku modela uređaja koji mi nudi. Radi se o modelu "AEMI 35". Pretpostavljam dakle o ovom: https://www.vivax.com/hr/vivax-m-diz...2ch35aemi.aspx
Cijena tog uređaja s ugradnjom bi iznosila 4500 kn.
Pogledao sam malo po netu i u jednoj trgovini našao da je cijena tog uređaja s dostavom 3,060 kn (nije ekupi.hr, proizvod je na zalihama). Jamstvo je 5 godina (uz redoviti godišnji servis kod ovlaštenog servisera).

Tijekom razgovora s majstorom pitao sam da li postoji drugi, bolji model u ponudi, a on nudi LG-ov model "LG S12EQ" te zajedno s ugradnjom traži 5200 kn. Pretpostavljam da se radi o ovom uređaju: https://www.lg.com/hr/klima-uredaji/lg-S12EQ. Pogledao sam malo po netu i u jednoj trgovini našao da je cijena tog uređaja s dostavom 3820 kn odnosno sa 7-godišnjom zaštitom "B704 Bonus Zaštita PGR" 4,121 kn (ni ta nije na ekupi.hr).


S obzirom da se radi o malom prostoru, vjerojatno ću ići na Vivax klimu. A i za jugonostalgičnog člana kućanstva izbor je jasan: "bilo koja samo nek grije".

Nisam nikad radio s klimama pa ne razumijem kako stvari funkcioniraju. Za ugradnju Vivax klime traži pola njene cijene po kojoj je ja mogu nabaviti. Čime uvjetuju tako visoku cijenu? Dvoumim se da li da pristanem na Vivax uz cijenu od 4500 kn ili da jednostavno naručim uređaj i kažem "majst're evo klime, ugrađuj!". U čemu je fora?
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 20:50   #3981
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ugradnja sa garancijom, racunom i PDVom je cca 1200-1500 kn zavisno od klime/pozicije/duzine cijevi..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2022., 00:57   #3982
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 97




Evo malo sam pogledao po netu i fakat su poskupile ugradnje. U "moje vrime" cijene su se ustalile na 1000 kn koliko realno ugradnja i vrijedi. To je bila standardna cijena ugradnje bez egzibicija poput auto-dizalica ili skala od deset metara. Tad je klime ugrađivao svatko na sve strane pa su elektro instalateri skupo naplaćivali novotariju s komprimiranm zrakom. Toliko je vrijedilo mistično "punjenje plinom" kao i preostalih 99% radova koji su u domeni elektro-instalaterskih radova. Stručno rukovanje alatima specifičnim za te uređaje vrijedi platiti jer je inžinjerska stvar i to priznajem. Mislim na vakumiranje i možebitno rukovanje manometrima i sl... Ali preostali dio posla se odnosi na žice, cjevi, plastiku i ugradnju istih iliti zanat. Npr. vidim da je cijena kanalice koja meni treba 40kn... Vidio sam koliko koštaju i nosači iako ih imam...bakrene cijevi koštaju od 90 do 325 kn....nisam želio ići dalje u raščlanjvanje cjenika.
A tek kad vidim taj popis stavki na cjeniku ugradnje, iskreno, susramljen sam.Krindžara.

Evo primjera (c/p): "puštanje u rad, ovjeru Jamstvenog lista i obuka korisnika o korištenju klima uređaja.". Dakle, onaj tko mi ugradi klimu, mora je i upalit. A potom mi mora pokazati kako da koristim klimu. To znači da je u cjeni koštanja i teorijska obuka korisnika. Jel taj položio stručni ispit predavača? A vidim da je klima i wi-fi ready. Dat ću mu šifru routera pa nek se snalazi.
Vidim i stavku (c/p): "spajanje el. napajanja na postojeću električnu instalaciju". Priznajem da je teško pustiti u rad klima uređaj bez električne energije. I to košta. Te plus te minus te luster-spojnice. A sve čovjek napravi da ga ne ubije struja. Rizik posla.

Šlag na kraju je da su klime u početku vrijedile i pouzdano radile godinama bez kvarova i da su materijali bili kvalitetniji. Tako mi kaže iskusan majstor koji mi je radio jedan (i jedini) popravak stare klime (koja je radila 15 godina). Danas ugradnju proizvoda napravljenih od lošijih materijala plaćamo skuplje. Vjerojatno zato jer ugradnja "do 3 metra cijevi za odvod kondenzata, slobodnim padom u pripremljeni odvod" nosi značajan dio troška ugradnje (koliko bi tek koštalo da taj pad nije slobodan...). A može bit i da uvaljuju stvari koje nam ne trebaju a mi mislim da nemožemo bez njih. Ili da smo zaostali ako ih ne kupujemo. Ma jebeš klimu koju nemoš palit-gasit dok si u drugom gradu. Ili koju nemoš upalit pa da te kuća dočeka topla i da moš reć "frende žurin doma ima mi se klima upalit oću da mi je toplo kad uđen ukuću". U tom slučaju ti misliš da kontroliraš uređaj a on kontrolira tebe. Smart home - stupid owner


Evo najjeftinije ugradnje.

https://klimatizacija.hr/montaza-kli...-proizvod-647/



-->
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ugradnja sa garancijom, racunom i PDVom je cca 1200-1500 kn zavisno od klime/pozicije/duzine cijevi..
Garancija na što? Da neće ispasti šaraf? Hvala na odgovoru, slijedi rant (vjerojatno ne posve opravdan).





Evo malo sam pogledao po netu i fakat su poskupile ugradnje. U "moje vrime" cijene su se ustalile na 1000 kn koliko realno ugradnja i vrijedi. To je bila standardna cijena ugradnje bez egzibicija poput auto-dizalica ili skala od deset metara. Tad je klime ugrađivao svatko na sve strane pa su elektro instalateri skupo naplaćivali novotariju s komprimiranm zrakom. Toliko je vrijedilo mistično "punjenje plinom" kao i preostalih 99% radova koji su u domeni elektro-instalaterskih radova. Stručno rukovanje alatima specifičnim za te uređaje vrijedi platiti jer je inžinjerska stvar i to priznajem. Mislim na vakumiranje i možebitno rukovanje manometrima i sl... Ali preostali dio posla se odnosi na žice, cjevi, plastiku i ugradnju istih iliti zanat. Npr. vidim da je cijena kanalice koja meni treba 40kn... Vidio sam koliko koštaju i nosači iako ih imam...bakrene cijevi koštaju od 90 do 325 kn....nisam želio ići dalje u raščlanjvanje cjenika.
A tek kad vidim taj popis stavki na cjeniku ugradnje, iskreno, susramljen sam.Krindžara.

Evo primjera (c/p): "puštanje u rad, ovjeru Jamstvenog lista i obuka korisnika o korištenju klima uređaja.". Dakle, onaj tko mi ugradi klimu, mora je i upalit. A potom mi mora pokazati kako da koristim klimu. To znači da je u cjeni koštanja i teorijska obuka korisnika. Jel taj položio stručni ispit predavača? A vidim da je klima i wi-fi ready. Dat ću mu šifru routera pa nek se snalazi.
Vidim i stavku (c/p): "spajanje el. napajanja na postojeću električnu instalaciju". Priznajem da je teško pustiti u rad klima uređaj bez električne energije. I to košta. Te plus te minus te luster-spojnice. A sve čovjek napravi da ga ne ubije struja. Rizik posla.

Šlag na kraju je da su klime u početku vrijedile i pouzdano radile godinama bez kvarova i da su materijali bili kvalitetniji. Tako mi kaže iskusan majstor koji mi je radio jedan (i jedini) popravak stare klime (koja je radila 15 godina). Danas ugradnju proizvoda napravljenih od lošijih materijala plaćamo skuplje. Vjerojatno zato jer ugradnja "do 3 metra cijevi za odvod kondenzata, slobodnim padom u pripremljeni odvod" nosi značajan dio troška ugradnje (koliko bi tek koštalo da taj pad nije slobodan...). A može bit i da uvaljuju stvari koje nam ne trebaju a mi mislim da nemožemo bez njih. Ili da smo zaostali ako ih ne kupujemo. Ma jebeš klimu koju nemoš palit-gasit dok si u drugom gradu. Ili koju nemoš upalit pa da te kuća dočeka topla i da moš reć "frende žurin doma ima mi se klima upalit oću da mi je toplo kad uđen ukuću". U tom slučaju ti misliš da kontroliraš uređaj a on kontrolira tebe. Smart home - stupid owner


Evo najjeftinije ugradnje.

https://klimatizacija.hr/montaza-kli...-proizvod-647/



Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2022., 03:35   #3983
Revolver3844
Premium
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: SB
Postovi: 670
Kriva tema molim brisanje posta
Revolver3844 je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2022., 09:42   #3984
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Trebam pomoć. U stanu se pokvarila Samsungova klima stara barem 15 godina. Svaku zimu je grijala prostor manji od 20 kvadrata. Servisirana je prvi put prije godinu-dvije, majstor je zamjenio neku elektroniku. Sad se opet pokvarila i drugi majstor je dolazio. Ja tad nisam bio u stanu a kako mi je rečeno "pregorio je motor". Nisam se čudio, stara klima, bilo je i vrijeme za novu. Majstor je usput ponudio ugradnju nove klime marke Vivax.

Kaže da je Vivax popularna marka i da su rezervni dijelovi lako dobavljivi, itd ..sve to ima smisla.

Danas sam zvao da dogovorim detalje ponude i u razgovoru dobivam snagu i šturu oznaku modela uređaja koji mi nudi. Radi se o modelu "AEMI 35". Pretpostavljam dakle o ovom: https://www.vivax.com/hr/vivax-m-diz...2ch35aemi.aspx
Cijena tog uređaja s ugradnjom bi iznosila 4500 kn.
Pogledao sam malo po netu i u jednoj trgovini našao da je cijena tog uređaja s dostavom 3,060 kn (nije ekupi.hr, proizvod je na zalihama). Jamstvo je 5 godina (uz redoviti godišnji servis kod ovlaštenog servisera).

Tijekom razgovora s majstorom pitao sam da li postoji drugi, bolji model u ponudi, a on nudi LG-ov model "LG S12EQ" te zajedno s ugradnjom traži 5200 kn. Pretpostavljam da se radi o ovom uređaju: https://www.lg.com/hr/klima-uredaji/lg-S12EQ. Pogledao sam malo po netu i u jednoj trgovini našao da je cijena tog uređaja s dostavom 3820 kn odnosno sa 7-godišnjom zaštitom "B704 Bonus Zaštita PGR" 4,121 kn (ni ta nije na ekupi.hr).


S obzirom da se radi o malom prostoru, vjerojatno ću ići na Vivax klimu. A i za jugonostalgičnog člana kućanstva izbor je jasan: "bilo koja samo nek grije".

Nisam nikad radio s klimama pa ne razumijem kako stvari funkcioniraju. Za ugradnju Vivax klime traži pola njene cijene po kojoj je ja mogu nabaviti. Čime uvjetuju tako visoku cijenu? Dvoumim se da li da pristanem na Vivax uz cijenu od 4500 kn ili da jednostavno naručim uređaj i kažem "majst're evo klime, ugrađuj!". U čemu je fora?
Navodiš cijenu ugradnje s materijalom ili bez?
Koliko cijevi trebas? Kanalice? Kutnici? To ti sve drasticno diže cijenu ugradnje ...
Uzmi 2-3 ponude, dogovori detalje i prihvati tebi najpovoljniju i to je to. Nema tu neke mudrosti i natezanja s mamlazima. Ostalima poručiš da zatvore vrata s vanjske strane, al lagano 😆

Ja vivaxa za grijanje ne bih stavio ni da je đaba bez obzira na lokaciju, a ćaći poruči ako se želi ugrijati nek odriješiti kesu?
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2022., 09:46   #3985
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Garancija na što? Da neće ispasti šaraf? Hvala na odgovoru, slijedi rant (vjerojatno ne posve opravdan).
Ne ugradjujem ja klime ako si to pomislio, ja samo navodim kakve su trenutno cijene kod ovlastenih sa racunom i PDVom.
Cak i u vecini slucajeva jedino ovlasteni serviser za doticnu marku moze potvrdit/pecatirat ugradnju a dosta firmi to zahtjeva da bi uopce priznali garanciju, neki traze i obavezne godisnje servise da bi garancija vrijedila 2,3,5 godina....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2022., 11:13   #3986
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Cijena ugradnje nije povezana sa cijenom klima uredjaja. Ako uzems premium uredjaj iste snage koji košta 7-8k kn i ovaj od 3k kn ugradnja je ista. Dijelom to ima smisla jer posao koji serviser odrađuje je jednak i za jeftinu i za skupu klimu. Kako je već rečeno, koliko je i meni poznato ugradnja se kreće cca 1200-1500kn (materijal uključen najčešće do 2-3 metara udaljenosti).

Jbga, tehnički i osiguranje koštaju više nego stari yugo I isto koliko i recimo za novi twingo. Karikiram ali nisam daleko.

Možeš I na crno naći nekog ali pazi na garanciju tada.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2022., 11:39   #3987
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Trebam pomoć. U stanu se pokvarila Samsungova klima stara barem 15 godina. Svaku zimu je grijala prostor manji od 20 kvadrata. Servisirana je prvi put prije godinu-dvije, majstor je zamjenio neku elektroniku. Sad se opet pokvarila i drugi majstor je dolazio. Ja tad nisam bio u stanu a kako mi je rečeno "pregorio je motor". Nisam se čudio, stara klima, bilo je i vrijeme za novu. Majstor je usput ponudio ugradnju nove klime marke Vivax.

Kaže da je Vivax popularna marka i da su rezervni dijelovi lako dobavljivi, itd ..sve to ima smisla.

Danas sam zvao da dogovorim detalje ponude i u razgovoru dobivam snagu i šturu oznaku modela uređaja koji mi nudi. Radi se o modelu "AEMI 35". Pretpostavljam dakle o ovom: https://www.vivax.com/hr/vivax-m-diz...2ch35aemi.aspx
Cijena tog uređaja s ugradnjom bi iznosila 4500 kn.
Pogledao sam malo po netu i u jednoj trgovini našao da je cijena tog uređaja s dostavom 3,060 kn (nije ekupi.hr, proizvod je na zalihama). Jamstvo je 5 godina (uz redoviti godišnji servis kod ovlaštenog servisera).

Tijekom razgovora s majstorom pitao sam da li postoji drugi, bolji model u ponudi, a on nudi LG-ov model "LG S12EQ" te zajedno s ugradnjom traži 5200 kn. Pretpostavljam da se radi o ovom uređaju: https://www.lg.com/hr/klima-uredaji/lg-S12EQ. Pogledao sam malo po netu i u jednoj trgovini našao da je cijena tog uređaja s dostavom 3820 kn odnosno sa 7-godišnjom zaštitom "B704 Bonus Zaštita PGR" 4,121 kn (ni ta nije na ekupi.hr).


S obzirom da se radi o malom prostoru, vjerojatno ću ići na Vivax klimu. A i za jugonostalgičnog člana kućanstva izbor je jasan: "bilo koja samo nek grije".

Nisam nikad radio s klimama pa ne razumijem kako stvari funkcioniraju. Za ugradnju Vivax klime traži pola njene cijene po kojoj je ja mogu nabaviti. Čime uvjetuju tako visoku cijenu? Dvoumim se da li da pristanem na Vivax uz cijenu od 4500 kn ili da jednostavno naručim uređaj i kažem "majst're evo klime, ugrađuj!". U čemu je fora?
To ti je cijena ugradnje. Još je i povoljna, inače na crnjaka deru 1200-1500 kn.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 19:15   #3988
5ar
Premium
 
5ar's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117
Ima li netko iskustva s multi split klimama? Trebao bi ugraditi jednu vanjsku jedinicu i na nju spojiti tri unutarnje. Malo sam krenuo istraživati pa sam na nekoliko mjesta čuo priče da multi split nije baš idealan, neki tvrde da je puno bolja opcija ugraditi za svaku unutarnju jedinicu zasebnu vanjsku. Meni je to malo bezveze da mi vani stoje tri klime ako mogu imati samo jednu. Neki navode da takvi sustavi ne moduliraju baš najbolje i da znaju zadavati svakojake probleme u radu.
5ar je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 20:13   #3989
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Dodaj još da su skuplje umjesto da su jeftinije + koliko znam 1 vanjska može za 2 unutarnje, za 3 nisam čuo + dodaj koliko "cijevi" ti treba ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2022., 21:27   #3990
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
apsolutno bi preskocio multi split, jedino ako je covjek bas toliko u problemu gdje stavit vanjsku. za 3 nisam ni ja cuo. to mora da je neka hebacka vanjska sto znaci da ce kostat ko suvo zlato.
kod mene u apartmanu mitsubishi. 1 vanjski - 2 unutarnja.
nikad to nebi vise napravio. zamisli crkne vanjska jedinica. u totlanim gofnima, ako nemas backup klimu (srecom imam), pa objasnjavaj gostima u sred sezone, a vani 500C...
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na