Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2007., 15:44   #1
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Bios flashing

Evo imam GA-M56S-S3 matičnu i dobio program s njom koji možeš flešat sa windowsa, pa me zanima daj je to preporučljivo ili da ipak idem starim putem, i da, neznam di da pogledam koju trenutnu verziju biosa imam...pa ako tko zna bio bi zahvalan!!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 16:20   #2
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Verziju BIOS-a vidiš pri paljenju kompa, tj na POST ekranu ili u npr. Everestu.

Nije preporučljivo flashanje iz Windowsa. Najbolje je ''starim načinom''...preko floppya ili bootabilnog USB sticka...

Na medij stavljaš utility za flashanje i .bin file (tj. ''novi BIOS'') kojim misliš flashati, a najnoviji skidaš sa službene stranice.
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2007., 16:22   #3
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor danc00 Pregled postova
Evo imam GA-M56S-S3 matičnu i dobio program s njom koji možeš flešat sa windowsa, pa me zanima daj je to preporučljivo ili da ipak idem starim putem, i da, neznam di da pogledam koju trenutnu verziju biosa imam...pa ako tko zna bio bi zahvalan!!
Pa Gigabyte ima onaj brzi flash iz "dos-a". Stavi samo BIOS na disketu i resetaj komp.Update se sam vrš ako nešto ne radi dobro postojeći BIOS, ali ja uvjek imam najnoviji. Tako preporučio bi ti stari način flasha!

Rezer me pretekao!

Zadnje izmijenjeno od: Baja 001. 13.12.2007. u 16:23. Razlog: Razer je bio brži
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 17:18   #4
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
ma da piše, al sam moral maknuti onaj bijeli scren od gigabytea na početku, no imam verziju F1 a kad sam u windowsima išel instaliravat s onim programom našel mi je F3, znači bilo bi dobro da flešnem, a zakaj nebi valjalo iz windowsa,? Starog sam spremil na hard tak da nema brige, i da imam samo jedan .bin file a ne dva.
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 17:35   #5
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Ja sam rekao da ima jedan .bin file i jedan drugi file

A taj drugi file je aplikacija tj. utility kojim flashaš.

Upotriyebi glavu pa promisli zašto nije pametno flashati iz Windowsa (hint: isto zašto se nije pametno igrati sa PartitionMagicom u Windowsima)
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 18:30   #6
Jablan
Premium
Moj komp
 
Jablan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: ZG/Njemacka
Postovi: 756
Evo ovako, stari za svaki slučaj spremi na disketu, a što se tiče flešanja iz windowsa ne vidim razlog zašto ne bi valjalo? Ja sam na Epox 8rda3+ sto puta flešao bios iz windowsa i nikada nije bilo nikakvih problema. Jedino na što trebaš pripaziti je da ti komp nije klokan prilikom flešanja. Znači prvo u biosu postavke stavi na default, pa onda flešaj.
Jablan je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 18:56   #7
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
ma na toj ploci ja sam i na OC zaboravio pa flashao bez problema iz win. jedino, ja nikako ne bi preporucio F3 bios, radije F2 s kojim mi radi dosta stabilnije s vecim OCom a i neke rupe u HTTu su popravljene pa ima manje odbijanja boota s odredjenim postavkama koji bi trebale raditi.
F3 je musicav s memorijom, ne prihvaca latencije koje mu odredim i ili nece da boota ili postavi neke svoje i slicno, ima neki bug s velicinom rom-a koji sam otkrio slucajno dok sam se igrao s onim facewizardom itd. uredno sve prijavio gigabytu, rekli su da rade na otklanjanju problema. sad vjerovati im ili ne pitanje je ali ja sam vratio F2 i cekam F4.

inace, ljudima je strah od flashanja iz win ostao jos od win9x i njihove sklonosti rusenju i BsOD-ovima. ni s 2000 ni XP nisam nikada imao problema. jedino sam drhtao na abit kn9 ultra kod kolege jer je flash iz win iz nekog razloga bio uzasno spor, kad sve kao na ovoj ploci traje 5 sekundi covjeka je manje strah nego kad se razvuce na 5 minuta
i da, u slucaju nekih errora u toku flashanja win su mi nekako pouzdaniji (znam barem 5 ljudi s foruma koji povracaju dok ovo citaju ali kad je tako ), stignes sve vratiti na staro a da komp ne moras restartati. mislim da je cak netko nedavno pisao o slicnoj situaciji na forumu.
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 19:06   #8
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
ja isto preferiram na stari nacin al dosta puta sam morao iz win-a jos dok sam imao Ultra-d jer je BIOs i Program imao vise od 1.44 Mb i nikad nisam imao problema s tim

moras samo pazit da ti nenestane struje ili tako nesto i naravno ako ces ga radit sve aplikacije pogasi sam otaj utiliti ostavi upaljen
Yoman je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 19:23   #9
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Ma ja sam OCani stroj flasha. Inache saamo sam jedan put to radio iz Wina i nije bilo nista loshe, ali ja svejedno volim old way!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 19:31   #10
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
ok, evo kad flešnem javim vam...kak je prošlo, onda stavljam F2 i flešam iz windowsa pa kaj bude da bilo
danc00 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2007., 19:36   #11
Ovca
KozajeZakon.
Moj komp
 
Ovca's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 303
mene samo cudi jedna stvar - kako je pobogu jedno najobicnije flashanje zavrsilo u sekciji overclocka?
slicno pitanje se vec negdje potezalo, valjda na intel podforumu, i dalo se zakljucit: dont fix if aint broken.
__________________



Ovca je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 19:48   #12
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
evo flešo sam iz widnowsa i sve zasad radi kak spada, hvala na savjetima,stavil sam verziju F2, još nešt za GREG-SE ti imaš istu mat. ko i ja, pa jel mi možeš reć kaj bi mi bilo pametno pouključivat u biosima a kaj isključit na toj F2 verziji?
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 21:11   #13
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
A zašto ne koristite Q-flash? Nema jednostavnijeg flashanja biosa kod gigabyte ploča koje imaju tu opciju. Baciš bios na stick/floppy i END kod posta ili DEL za BIOS pa onda F8 za Q-flash. Pita te odakle da čita bios (floppy ako je disketa, HDD 0 ako je stick). Već se ponavljam...
flajpan je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2007., 21:38   #14
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
Citiraj:
Autor danc00 Pregled postova
evo flešo sam iz widnowsa i sve zasad radi kak spada, hvala na savjetima,stavil sam verziju F2, još nešt za GREG-SE ti imaš istu mat. ko i ja, pa jel mi možeš reć kaj bi mi bilo pametno pouključivat u biosima a kaj isključit na toj F2 verziji?
radis preveliku dramu oko toga
jedino ako ti nestane struje tokom flashanja il ak ti nekaj prekine fleshanje il ak stavis BIOS koji nije dobar mozes nekaj s***at

ako je ekipa probala taj BIOS i kaze da je ok i ak ti je flashanje zavrsilo nemas se kaj bojat sve radi i nece se mistericno nekaj pokvarit ili sto vec ti mislis
Yoman je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2007., 00:42   #15
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor Yoman Pregled postova
radis preveliku dramu oko toga
jedino ako ti nestane struje tokom flashanja il ak ti nekaj prekine fleshanje il ak stavis BIOS koji nije dobar mozes nekaj s***at

ako je ekipa probala taj BIOS i kaze da je ok i ak ti je flashanje zavrsilo nemas se kaj bojat sve radi i nece se mistericno nekaj pokvarit ili sto vec ti mislis
ma neeeeeee, niš se ne bojim pa sve radi kak treba, stavio sam bios, sam sam pital koje da opcije sad pouključivam u biosima pošto sam sve stavil na defult,inače je sve ok!!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2007., 13:17   #16
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
a sta ja znam sta tebi treba/ne treba
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2007., 15:42   #17
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
a sta ja znam sta tebi treba/ne treba
ma ok nema veze, mislio sam da ima nešt pametnog kaj bi bilo da uključim...
danc00 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na