Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.11.2023., 09:07   #1411
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ti si doktor za home automatization pa imam pitanje...

Želim ostaviti stare prekidače za svijetlo i da i dalje budu u funkciji ali da po potrebi mogu i sa mobitela paliti i gasiti svijetlo.

Da li ima tako šta Shelly? Probao sam neke sa aliexpressa ali ako ugasim preko moba nema više fizičkog paljenja dok ne upalim preko moba opet...

Koje točno si uzeo i kako si točno spojio?

U pravilu, 95% tih smart prekidača može to što želiš, ako je ispravno spojeno
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 10:09   #1412
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ti si doktor za home automatization pa imam pitanje...

Želim ostaviti stare prekidače za svijetlo i da i dalje budu u funkciji ali da po potrebi mogu i sa mobitela paliti i gasiti svijetlo.

Da li ima tako šta Shelly? Probao sam neke sa aliexpressa ali ako ugasim preko moba nema više fizičkog paljenja dok ne upalim preko moba opet...
Ne znam sto si uzeo sa aliexpressa, zvuci mi kao da si uzeo zarulju, a ne prekidac ili je prekidac krivo spojen?
Shelly ti to podrzava. Stvar je da se ubacuje izmedju prekidaca i svijetla i sam fizicki prekidac ti daje signal Shellyju koji onda pali/gasi svijetlo.

Jeftinija opcija koja isto dobro radi je Sonoff mini r4/r3, jedino sto kod njih moras imati nulu dovedenu do prekidaca.

Sibni link sto si kupio i kako si spojio pa da vidimo, mozda je samo krivo spojeno
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:20   #1413
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 133
evo mene s teme renovacija do tu

radim sve nanovo u starom stanu koji renoviramo (struja, voda, grijanje...)

relativno dugo koristim google home i tu i tamo koji smart-plug i zarulju medutim ovo je once in a lifetime prilika da postavim temelje sa neki bolji automation....

ima li na temi mozda neki cjelokupni projekt koji je netko radio za sebe ili makar link na neki best practice primjer?

Inace, nekako sam sklon shellyu mada sam istrazivao malo KNX koji mi se cini pre-kompleksan/profesionalan/skup

any hint is appreciated....

volio bih: upravljati vecim potrosacima, svjetlima, imati neke kamere za security. Dakle nije nuzno all you can eat approach ali zapravo dosta toga bih htio....
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:31   #1414
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Znas sta cu ti ja rec za shelly, koristim ih neke 3-4 godine...

U prosjeku rade 2 godine 24/7 operacije, crkla su mi 3 1PM od njih 6, jedan u garanciji sa 1.8 godina starosti druga dva van garancije jedan taman nakon isteka,drugi nedavno znaci oko 3 godine. Dva spojena na bojlere jedan na mali uređajić.

Crkle su mi 2/2 žarulje, jedna Vinage druga Duo taman 2 godine prosle

Crka mi je 1 H&T ali on je bio na balkonu ka, pa ajde user error

Imam i 3 plug S sva 3 su još živa, jedan od njih je bio na balkonu 2 godine spojen na klimu

Pa sad kad vec ulazes u to, možda ipak u nešo kvalitetnije da uložiš?

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 14.11.2023. u 17:58.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:42   #1415
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 133
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Znas sta cu ti ja rec za shelly, koristim ih neke 3-4 godine...

U prosjeku rade 2 godine 24/7 operacije, crkla su mi 3 1PM od njih 6, jedan u garanciji sa 1.8 godina starosti druga dva van garancije jedan taman nakon isteka jedan nedavno znaci oko 3 godine. Dva spojena na bojlere jedan na mali uređajić.

Crkle su mi 2/2 žarulje, jedna Vinage druga Duo taman 2 godine prosle

Crka mi je 1 H&T ali on je bio na balkonu ka, pa ajde user error

Imam i 3 plug S sva 3 su još živa, jedan od njih je bio na balkonu 2 godine spojen na klimu

Pa sad kad vec ulazes u to, možda ipak u nešo kvalitetnije da uložiš?
nadao sam se da je shelly kvalitetan.... :/

koje opcije imam, KNX?

ima li neka opensource platforma ili tipa i KNX hardveraj mogu spojiti na lokalni homeassitant?

Takoder (da se zna): veliki sam google home fan i do sada malo sto sam se igrao s time je zavrsavalo u toj integraciji no koliko vidim za nesto ozbiljnije ti treba homeassitant....

A sto se tice izbora HWa: gdje uopce pronaci resurse na temu dobre 'implementacije' u novi stan? Iskreno, ne zelim bas placati projekt/dizajn nekom integratoru jer sam te struke i volim biti u kontroli svega toga (a vjerojatno sam i skrt )....
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:53   #1416
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Osim Štefa, dobar izbor je Sonoff i Aqara(za prekidače, utičnice i senzore).
To ti dobro radi,dostupno je i nije preskupo.
Za kamere neznam.
Inače ako ces home assistant,najbolje na njihovu stranicu pa procesljaj integracije...
Imas i zigbee2mqtt stranicu,tu isto lako vidiš šta je podržano.
Ako se već štema obavezno stavit duboke kutije odnosno modularne i to 1 ili 2 broja veće.
Nula u kutiji je također uvijek dobrodošla.
Premjestit router na neko bolje(centralno) mjesto u prostoru, također ostavit opciju za dodatni AP.


Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je online   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:57   #1417
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 133
Citiraj:
Autor marko_st Pregled postova
Osim Štefa, dobar izbor je Sonoff i Aqara(za prekidače, utičnice i senzore).
To ti dobro radi,dostupno je i nije preskupo.
Za kamere neznam.
Inače ako ces home assistant,najbolje na njihovu stranicu pa procesljaj integracije...
Imas i zigbee2mqtt stranicu,tu isto lako vidiš šta je podržano.
Ako se već štema obavezno stavit duboke kutije odnosno modularne i to 1 ili 2 broja veće.
Nula u kutiji je također uvijek dobrodošla.
Premjestit router na neko bolje(centralno) mjesto u prostoru, također ostavit opciju za dodatni AP.


Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
ok, vrijedni savjeti, ruter vec dobiva centralno mjesto a vjerojatno i switch

noooo, veseli mi sto sheli ima mogucnost rail/din ugradnje tako da on moze biti ugraden blizu osiguraca. Jako bi volio imati mjerenje potrosnje cijelog ulaznog voda a mozda i pojedinih (tezih grana).

To ne znam da mogu postici s ovim consumer grade/budget china gadgetima zato mi se shelica svidila na prvi pogled.
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:58   #1418
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Ja da radim iz nule onda bi slagao da mi je sva “pametna” elektronika na jednom mjestu, isto kao i osiguraci + poveznao na mrezo preko LAN kabla, a ne preko wifi-a. Mana je da bi to ukljucivali puno vise kabela i razvlacenja svega.

Za to i sonoff i shelly imaju svoje opcije(din montaza)
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 17:59   #1419
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Za mjerenje potrosnje struje imam 3pm pro samo za to i to radi dobro.
Za odvojene grane mozes koristiti isto njihove mjerace
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 18:10   #1420
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 133
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Ja da radim iz nule onda bi slagao da mi je sva “pametna” elektronika na jednom mjestu, isto kao i osiguraci + poveznao na mrezo preko LAN kabla, a ne preko wifi-a. Mana je da bi to ukljucivali puno vise kabela i razvlacenja svega.

Za to i sonoff i shelly imaju svoje opcije(din montaza)
pa da, ok odredeni shelly elementi su LAN, odredeni si neki bezicni vec al da zato sam se za njega zagrijao jer je relativno jednostavan za kuzit a opet izgleda malo ozbiljnije rjesenje s ovim DIN modulima za ugradnju u ormaric s osiguracima

imas li negdje post gdje si opisao na jedno mjesto mozda sto sve imas za malo krade inspiracije?
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 18:27   #1421
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Za mjerenje potrosnje struje imam 3pm pro samo za to i to radi dobro.
Za odvojene grane mozes koristiti isto njihove mjerace

Eh da imam i to i radi vec 4 godine
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 18:44   #1422
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
Dosta ekipe hraćka shelly na fejsu u grupi, iako nisu toliko losi , ali jesu osjetljivi. Meni svi koji su krepali, ja sam kriv :-D

A vise nisu ni jeftini.
vex je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 22:10   #1423
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor problem_child Pregled postova
pa da, ok odredeni shelly elementi su LAN, odredeni si neki bezicni vec al da zato sam se za njega zagrijao jer je relativno jednostavan za kuzit a opet izgleda malo ozbiljnije rjesenje s ovim DIN modulima za ugradnju u ormaric s osiguracima

imas li negdje post gdje si opisao na jedno mjesto mozda sto sve imas za malo krade inspiracije?

Mislim da sam stavljao negdje u ovoj temi na pocetku.
Ali ukratko:
Home assistant baza za sve
Dio uredjaja radi preko WiFi, dio preko Zigbee protokola.
Sto se hardwarea tice, Sonoff i Shelly su najzastupljeniji.

Dosta automatizacija na kojima jos radim i unapredjujem sa dodatnim senzorima, logikama i pravilima. Za automatizacije koristim node-red, pregledniji mi je i bolji za kompleksnije automatizacije od onog sto HA nudi.

Neki primjeri koji nisu toliko uobicajeni mozda:
- senzori na krevetu, kada legnem u krevet sve se gasi, zakljucavaju vrata, spustaju rolete itd

- senzori na radnoj stolici, ako sjednem za komp isti se pali, pale mi se radna svijetla, u ostatku stana se gasi, ovisi o svjetlosti vani se spusta/dize roleta, ovisi o temp se pali/gasi klima

- senzori po stanu za paljenje i gasenje svijetla, npr kada netko dodje pa gleda kaj imam u home baru svijetlo se pali i stoji upaljeno dok se detektira osoba pred ormarom.Sa svjetlima u sam gotovo 100% postigao automatizaciju, ne sjecam se bas kada sam zadnji puta upalio svijetlo preko prekidaca, ili je automatizacija ili koristim glasovne naredbe preko Alexe

- po ljeti se rolete spustaju tako da mi sunceve zrake ne ulaze u stan/ne zagrijavaju stan, po zimi je obrnuto, otvaraju se rolete da se propusta sto vise suncevih zraka u stan, cim nema sunca spustaju se da se zadrzava toplina

Ovako to izgleda, pa pitaj sto te zanima detaljnije






















RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 22:24   #1424
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor vex Pregled postova
Dosta ekipe hraćka shelly na fejsu u grupi, iako nisu toliko losi , ali jesu osjetljivi. Meni svi koji su krepali, ja sam kriv :-D

A vise nisu ni jeftini.

je, to sam i ja primjetio na FB grupi, uclanio sam se jer me mucio 3PM kada sam ga instalirao, na kraju bila moja greska kod ugradnje.
Jedino sto sam ja primjetio da je na dimmerima problem sa pregrijavanjem. Podrzavaju kao 200W max, ali kada imas tako jaku zarulju spojenu na njih dolazi do pregrijavanja. Sa LED zaruljama nema takvih problema, ali opet LED zarulje nose svoja ogranicenja oko dimmanja.
I konektori na shelly dimmeru su osjetljiviji nego na ostalima, ne znam zasto.

A ako se gleda samo prekidac, onda je samo pitanje da li se moze dobili nula u kutiju gdje ce ici prekidac. Ako moze, Sonoff minir4, jako mali uredjaj, radi posao sasvim dobro.
Ako ne moze ici nula onda je izbor Shelly 1l. Nisam previse istrazivao takve opcije gdje nema nule pa ne znam da li jos neki proizvodjac nudi isto.

Aquara se meni pokazala dobra za senzore, imam i jedan njihov dvostruki prekidac, sve radi OK, bez problema. Ikea isto dobro radi. Kod Ikea uredjaja je, ili je bar bila, ogranicavajuca ona njihova aplikacija, ali ako se ne koristi njihov hub i app onda je doslovno svejedno
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 22:59   #1425
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Koje točno si uzeo i kako si točno spojio?



U pravilu, 95% tih smart prekidača može to što želiš, ako je ispravno spojeno


Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Ne znam sto si uzeo sa aliexpressa, zvuci mi kao da si uzeo zarulju, a ne prekidac ili je prekidac krivo spojen?
Shelly ti to podrzava. Stvar je da se ubacuje izmedju prekidaca i svijetla i sam fizicki prekidac ti daje signal Shellyju koji onda pali/gasi svijetlo.

Jeftinija opcija koja isto dobro radi je Sonoff mini r4/r3, jedino sto kod njih moras imati nulu dovedenu do prekidaca.

Sibni link sto si kupio i kako si spojio pa da vidimo, mozda je samo krivo spojeno
Obojica ste u pravu. Pogledao opet shemu i spojio kako treba ovaj puta i sad radi normalno kako bi i trebalo.

Moja greška što nisam čitao upute , idiot...😂

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €5.36 46%OFF | Tuya Zigbee Smart Light Switch 2 Way Control 16A Switches Module Remote Smart Home Smart Life App Work With Alexa Google Home
https://a.aliexpress.com/_EyUYkP3

Ovaj sam uzeo


Poslano sa mog 2306EPN60G koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 06:24   #1426
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor problem_child Pregled postova
nadao sam se da je shelly kvalitetan.... :/



koje opcije imam, KNX?



ima li neka opensource platforma ili tipa i KNX hardveraj mogu spojiti na lokalni homeassitant?



Takoder (da se zna): veliki sam google home fan i do sada malo sto sam se igrao s time je zavrsavalo u toj integraciji no koliko vidim za nesto ozbiljnije ti treba homeassitant....



A sto se tice izbora HWa: gdje uopce pronaci resurse na temu dobre 'implementacije' u novi stan? Iskreno, ne zelim bas placati projekt/dizajn nekom integratoru jer sam te struke i volim biti u kontroli svega toga (a vjerojatno sam i skrt )....
Ja imam već godinama aeotec, fibaro, homey. Nula kvarova do sad. Kvalitetom sam stvarno zadovoljan. Zwave je ipak stepenicu iznad zigbee što zbog standardizacije, frekvencije ali nažalost i cijene.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 14:10   #1427
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 133
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Mislim da sam stavljao negdje u ovoj temi na pocetku.
Ali ukratko:
Home assistant baza za sve
Dio uredjaja radi preko WiFi, dio preko Zigbee protokola.
Sto se hardwarea tice, Sonoff i Shelly su najzastupljeniji.

Dosta automatizacija na kojima jos radim i unapredjujem sa dodatnim senzorima, logikama i pravilima. Za automatizacije koristim node-red, pregledniji mi je i bolji za kompleksnije automatizacije od onog sto HA nudi.

Neki primjeri koji nisu toliko uobicajeni mozda:
- senzori na krevetu, kada legnem u krevet sve se gasi, zakljucavaju vrata, spustaju rolete itd

- senzori na radnoj stolici, ako sjednem za komp isti se pali, pale mi se radna svijetla, u ostatku stana se gasi, ovisi o svjetlosti vani se spusta/dize roleta, ovisi o temp se pali/gasi klima

- senzori po stanu za paljenje i gasenje svijetla, npr kada netko dodje pa gleda kaj imam u home baru svijetlo se pali i stoji upaljeno dok se detektira osoba pred ormarom.Sa svjetlima u sam gotovo 100% postigao automatizaciju, ne sjecam se bas kada sam zadnji puta upalio svijetlo preko prekidaca, ili je automatizacija ili koristim glasovne naredbe preko Alexe

- po ljeti se rolete spustaju tako da mi sunceve zrake ne ulaze u stan/ne zagrijavaju stan, po zimi je obrnuto, otvaraju se rolete da se propusta sto vise suncevih zraka u stan, cim nema sunca spustaju se da se zadrzava toplina
bome impresivno! Zanima me jesi ugradio ista da je spojeno na LAN ili direktno u kutiju za osigurace?

Kako si rjesio tipa senzor sjedenja ili lezanja u krevetu?
problem_child je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 16:09   #1428
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
@RainZG
Koje senzore detekcije osobe ili pokreta koristiš?
Ja imam Sonoff detektor pokreta, ali nisam baš zadovoljan kako radi.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 17:59   #1429
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Za stolicu koristim senzor kakav se nalazi na auto sjedalu vezan na aquara door senzor (dvije zice se zaleme i onda senzor odradjuje umjesto magneta)

Senzori pokreta - aquara P1
detektiranje osoba - tuya 5,8 GHz senzor, varijanta za strop, zigbee
https://www.aliexpress.com/item/1005...9bbd180221EI78
dodatno detektori pristutnosti - esp32 + HLK-LD2410 24 GHz senzor

Ovo za sada radi super nakon malo podesavanja osjetljivosti, udaljenosti + neke logike koje sprecavaju da mi pas i macka pale to nepotrebno

Plan je uzeti i Aquara FP2 da vidim kako radi ona detekcija po zonama i to. Cekam BF da vidim da li ce biti negdje na popustu
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 19:58   #1430
5ar
Premium
 
5ar's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117