Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.11.2020., 16:04   #1
cruiser
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 93
WiFi >1 km

Pozdrav. Preko ADSL-a mi je max brzina 10Mbs/512 kbs. Preko mobilne mreže je nešto bolje, ali oscilacije su ogromne-do neupotrebljivosti. Uglavnom dedi su ponudili optiku. On uopće ne koristi internet. Kod mene neće nikad ni doći.
E sad on je na 1090m zračne linije od moje kuće. Mislio sam da on uzme optiku (ja plaćam) i spojim se WiFi-em na njega. Kada se popnem na krov kuće vidim njegovu kuću tj. imam optičku vidljivost.
Što uzeti za realizaciju i koje brzine mogu očekivati?
Imam iskustva sa Mikrotikom, ali samo unutar svog dvorišta, ali ne na ovakvim udaljenostima. Ne bi bio problem ni sa Ubiquiti, ali radije Mikrotik. Razmišljao sam uzeti nešto tipa SXT gdje antena dolazi sa routerboardom. Onda bih to priključio na svoj postojeći router i dalje hendlao po kući. Vidim da Ubiquiti i Mikrotik imaju svoje propriatary bežične protokole. Da li je to bolje od 802.11n i ac za ovakve namjene?
cruiser je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 17:09   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Uzmi ac da budeš futureproof.
1km nije nikakva razdaljina za ptp link.. Nek te to ne sekira.
Uzmi ili sxt ac, ili lhg ac.
Ne, proprietary tik protokol je loš, klasičan 802.11 je way to go.

da se nadovežem - nemoj od tika očekivati full speed, ali će ti na 20mhz gurati 100mbita.


možeš ići na LHG 5 ac čisto da imaš malo rezerve u signalu ako moraš ić na rubne frekvencije, ili ubiquiti nanobeam 5ac gen2, ali to je malo skuplja igra. kod njih možeš očekivati 300-400mbita propusnosti, mada nisam se još igrao sa njihovom ac opremom.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 22.11.2020. u 19:39.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.11.2020., 01:04   #3
cruiser
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 93
Hvala. Ako dobim i 50Mbs nitko sretniji od mene.
cruiser je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 12:19   #4
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Frendu smo slagali Ubiquiti na cca 4km zračne linije i ima 200 Mb bandwith, cijena cijele priče prije 2-3 god je bila oko 2000 kn, isplativo maltene u prvoj godini korištenja. Prvo je bilo složeno na jednoj strani na krovu zgrade a kod njega na tavanu, u proljeće kad je krenulo gušenje signala zbog cvata izvadio je antenu na krov i sad nema nikakvih problema ni oscilacija.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 13:22   #5
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Svakako pripazi kod kupovine na mrežne portove, da su gigabitni. Jer iako je i 100mbit puna šaka brade, zakaj plaćati 200 ili više a biti limitiran na 100 (moje razmišljanje).
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 21:11   #6
cruiser
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 93
Hvala na savjetima. Sve više vučem na stranu Ubiquiti-a jer izgleda da se dobiju bolje brzine.
Kakav je on što se tiče pouzdanosti? Ja baš nemam najbolja iskustva sa Mikrotikom, ali, eto, znam OS pa ga se držim. Održavao sam opremu u nekoliko ureda što switcheve, što routere i češće no što je trebalo odlazila su napajanja. Sad mi ne izgleda baš zgodno uzeti neki integrirani komplet antena+uređaj, a onda se penjati po krovu usred zime i nositi uređaj na servis, pa opet gore.
Znam da je opcija antena i uređaj u kući, ali tu su onda gubici na kablovima jer antena bi bila dosta daleko od uređaja da dobijem LOS. Ovako mi je zgodnije to spojiti sa ethernet kablom koji nema probleme kao antenski.

@Johnsmit
Šta POE radi na 1Gb? Tek mi je sad to palo na pamet jer moja iskustva sa POE su na 100Mb. Trebam li tu neki specijalni ethernet kabel?
cruiser je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 21:20   #7
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Ha?
Ajd malo proucit mikrotik disc, sxt ili pa lhg
Nista se neces penjat ako prdne adapter
Poe 1 gigabit ili ti ga pasivni poe, montirat ces dolje u sobi. A bogme trebat ce barem 5g da prdne adapter
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 21:29   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
kako misliš da outdoor uređaji rade? sigurno spajaš 220V po krovu.

ako prdne adapter (i da se desi, to je potrošna roba), zamijeniš ga u stanu gdje ti je poe injector i vozi dalje.

i naravno da imaš gigabit poe, jer again - kako misliš da se takvi uređaji napajaju? kabel je uvijek isti i nemoj puno razmišljat o tome. to su uređaji koji su predviđeni da budu idiotproof, tako da tebi je bitno da ti je kabel živ zdrav i ispravno zakrimpan, a za sve ostalo se brine proizvođač opreme.

ako imaš para za ubnt ac opremu - go for it. malo su počeli jest gofna sa novim air os-om i njihovim virtualnim limitiranjem snage i dostupnih frekvencija ovisno o državi (na ac opremi navodno nije dostupan compliance test mod koji uredno šljaka na klasičnoj M2 i M5 opremi), pa samo zbog toga naginjem mikrotiku koji i dalje ima otvoren cijeli 4.9-6.1ghz.
brzine jesu malo niže, ali ej, ubnt ac link ćeš platiti skoro duplo od mikrotik ac linka.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2020., 00:14   #9
cruiser
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 93
Na dva uređaja otišao je ispravljač (nije bilo POE-a), a na jednom je otišao interni sklop napajanja. Ispravljač je bio dobar. Ovaj drugi slučaj me brine. Na switchevima su pak znali riknuti portovi.
Pitam za POE na 1GB jer mi je jasno kako to radi na 100Mb jer se koriste dvije parice za mrežni promet.
Na 1Gb koriste se sve 4 parice. Kojim žicama "gura" struju?
cruiser je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2020., 01:18   #10
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor cruiser Pregled postova
Hvala na savjetima. Sve više vučem na stranu Ubiquiti-a jer izgleda da se dobiju bolje brzine.
Kakav je on što se tiče pouzdanosti? Ja baš nemam najbolja iskustva sa Mikrotikom, ali, eto, znam OS pa ga se držim. Održavao sam opremu u nekoliko ureda što switcheve, što routere i češće no što je trebalo odlazila su napajanja. Sad mi ne izgleda baš zgodno uzeti neki integrirani komplet antena+uređaj, a onda se penjati po krovu usred zime i nositi uređaj na servis, pa opet gore.
Znam da je opcija antena i uređaj u kući, ali tu su onda gubici na kablovima jer antena bi bila dosta daleko od uređaja da dobijem LOS. Ovako mi je zgodnije to spojiti sa ethernet kablom koji nema probleme kao antenski.

@Johnsmit
Šta POE radi na 1Gb? Tek mi je sad to palo na pamet jer moja iskustva sa POE su na 100Mb. Trebam li tu neki specijalni ethernet kabel?
Ja sam sa ubiquitijem imao jedino sranja sa svoja dva rutera Ali su bili iz iste serije pa ajmo pripisat tome A APova sam složio podosta i niti jedan nije prdnuo, neki rade 5+ godina...

Naravno da POE radi na 1 GB, koje točno žice koristi ne znam, trebalo bi malo proučit AF/AT standard (24V passive isto)
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2020., 15:48   #11
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Meni je baš eto prije koji tjedan Ubiquiti AC AP Lite riknuo nakon tri godine neke. Nije skroz, ali jednostavno se upali, nekad izbacuje neke errore i nakon toga su download brzine na uređajima maks 2-3 megabita od nekad punih 200mbps uz ogroman ping i hrpu droppanih requestova dok sam na webu.

Zasad sam na HT wifi-u i radi ok, nisam pametan što iduće, opet Ubiquiti ili nešto drugo.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 21:06   #12
extasy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: st
Postovi: 363
Moj P2P tik link se sastoji od :
https://mikrotik.com/product/RB922UAGS-5HPacD-NM x2
https://mikrotik.com/product/MTAD-5G-30D3 x2

4.5km zracne linije te imam urednih 300-350 Mbita link.

Link radi vec evo 5 godina bez sekunde downtimea...

Zadnje izmijenjeno od: extasy. 29.11.2020. u 08:17.
extasy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na