Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.11.2019., 09:21   #1
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 747
DIY bike booster od motora vešmašine

Pozdrav, imam asinkroni motor Selni VJ 242, ima 2 moda - pranje (manji rpm, oko 300W) i centrifuga (puno veći rpm, oko 700W). Malo sam istraživao i vidio da je moguće takav 220V ac motor spojiti na 12V bateriju od UPS-a direktno, bez invertera, s potenciometrom za gradaciju broja okretaja. Razmišljam o mogućnosti primjene ovakvog koncepta kao boostera, ne isključivog pogona, dakle da se može, po izboru, koristi istovremeno s nožnim pogonom. Usto da se ugradi neki tip gradacije snage/brzine boostera, možda čak i prebacivanje između modova motora (centrifuga -> super boost). Moje znanje o struji (W, A, V...) je prilično osnovno. Baterija može biti, pretpostavljam, i akumulator od auta te ne znam što bi bilo shodnije za upotrijebiti kao izvor struje s obzirom na punjenje, veličinu (praktičnost).
Mislim da bi to moglo biti zabavno za napraviti, kao i korisno, troškovi bi trebali biti što manji, osim ako iz neznanja nisam preveć zabrijal ....
Molim za komentare znalaca da vidimo je li to uopće izvedivo tako kako sam zamislio i što, kako..., hvala.
EDIT: znači li neupotreba invertera u ovom slučaju premalo Watta iz napajanja za motor da bi mogao pogoniti bike na ovakav način?

Zadnje izmijenjeno od: elzel. 24.11.2019. u 09:00.
elzel je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na