Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.12.2018., 23:38   #211
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Pročitaj još jednom šta je čoek napisao,
do sada je koristio 2 HDD složena u Raid 0 na Intel kontroleru,
sada želi uzeti SSD i na njega nanovo instalirati os a da kasnije može pristupiti i koristiti podatke na bivšem Raid 0 polju koje bi ostavio kako je.

Sve zavisi kakve opcije ima prilikom podešavanja u Bios - u vezano za Raid,
njemu bi trebalo:
a) da može bez gubitka podataka da se polje prepozna / reaktivira kada promijeni portove sa SATA3_0 i SATA3_1 na SATA2_2 i SATA2_3,
to mu treba da "oslobodi" SATA 3 koji mu je interesantniji / brži za novi SSD
b) spojit SSD na SATA3_0 port i kako ti kažeš da je "sam za sebe" dostupan

Ako ovo poviše ne radi ili pođe krivo, dan je prijedlog da SSD spoji na alternativni kontroler, možda će perfomanse biti nešto lošije u odnosu na Intel kontroler ali je ovako mirniji / sigurniji da će podaci ostati kako jesu.

Da ima backup / kopiju svega šta ima na hdd - ovima nebi 8 puta provjeravao nego sve složio iz početka pa "vratio" podatke bez brige.
Vjerojatno nema backup / kopiju svega.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2018., 23:58   #212
prof.gogx
.: h4rdc0Re cY8ERgEEk :.
Moj komp
 
prof.gogx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 123
Uh da, upravu si Nikky. Hmm.. može dodati jedan SSD na bilo koji slobodni SATA kanal, ali da mijenja trenutne postavke/kanale kako su namješteni diskovi u RAID polju, to baš i ne preporučam. Nisam siguran da bi prošlo bezbolno ištekati iz SATA portova, utaknuti u druge i kreirati RAID 0 na njima pa da sve šljaka kao da se ništa nije dogodilo.

Svojevremeno kad sam slagao i testirao 3x Baracude u RAID0 dešavalo mi se da kad krene data transfer test jedan disk radi na max, a na dva padne zapis drastično. Npr..
Testiram svaki zasebno i zapisuje oko 120MB/s.
Pokrenem sva 3 odjednom i prvi mi radi na 120 dok druga dva jedva na 30-40MB/s.
Ispostavilo se da su SATA0_1 na istom kanalu SATA2-3 na istom, SATA4-5 na istom.
Zaključak.. morao sam kačit diskove na SATA0, SATA2, SATA4 port i onda su sva 3 letili do 120MB/s istovremeni zapis.. a kontoler na matičnoj doslovce gorio
prof.gogx je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.12.2018., 10:59   #213
Issie
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Varaždin
Postovi: 36
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Uh da, upravu si Nikky. Hmm.. može dodati jedan SSD na bilo koji slobodni SATA kanal, ali da mijenja trenutne postavke/kanale kako su namješteni diskovi u RAID polju, to baš i ne preporučam. Nisam siguran da bi prošlo bezbolno ištekati iz SATA portova, utaknuti u druge i kreirati RAID 0 na njima pa da sve šljaka kao da se ništa nije dogodilo.
Na mom serveru koji ima SAS5 RAID kontroler uredno prolazi selidba diskova po portovima, bitno je samo u postavkama kontrolera dodijeliti iste diskove u isto polje, a port je nevazan. No, male su sanse da se to moze i na njegovoj ploci, a mozda ploca cak uopce i ne podrzava RAID na ostalim portovima. Upravo zato sam mu i napisao neka prvo isproba da li moze dobiti RAID na drugim portovima, a tek onda krene u proces selidbe.
Issie je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2018., 12:29   #214
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Uh da, upravu si Nikky. Hmm.. može dodati jedan SSD na bilo koji slobodni SATA kanal, ali da mijenja trenutne postavke/kanale kako su namješteni diskovi u RAID polju, to baš i ne preporučam. Nisam siguran da bi prošlo bezbolno ištekati iz SATA portova, utaknuti u druge i kreirati RAID 0 na njima pa da sve šljaka kao da se ništa nije dogodilo.
Tu je osnovno pitanje koji je RAID kontroler u pitanju i koliko je "pametan".
Bitno je ne kreirati novo polje već upogoniti staro.

Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Svojevremeno kad sam slagao i testirao 3x Baracude u RAID0 dešavalo mi se da kad krene data transfer test jedan disk radi na max, a na dva padne zapis drastično. Npr..
Testiram svaki zasebno i zapisuje oko 120MB/s.
Pokrenem sva 3 odjednom i prvi mi radi na 120 dok druga dva jedva na 30-40MB/s.
Ispostavilo se da su SATA0_1 na istom kanalu SATA2-3 na istom, SATA4-5 na istom.
Zaključak.. morao sam kačit diskove na SATA0, SATA2, SATA4 port i onda su sva 3 letili do 120MB/s istovremeni zapis.. a kontoler na matičnoj doslovce gorio
Ovo je na običnim kontrolerima neizvedivo.
Kako je RAID 0 u pitanju, svaki paket ide redom po diskovima. Ako su dva sporija, prvi mora čekati da ovi zapišu i na njemu zato padne transfer.
Jedino ne vidim razlog zašto bi tako drastično palo na ova dva diska.

Citiraj:
Autor Issie Pregled postova
Na mom serveru koji ima SAS5 RAID kontroler uredno prolazi selidba diskova po portovima, bitno je samo u postavkama kontrolera dodijeliti iste diskove u isto polje, a port je nevazan. No, male su sanse da se to moze i na njegovoj ploci, a mozda ploca cak uopce i ne podrzava RAID na ostalim portovima. Upravo zato sam mu i napisao neka prvo isproba da li moze dobiti RAID na drugim portovima, a tek onda krene u proces selidbe.
Serveri obično imaju dobre kontrolere koji zapisuju podatke o polju na diskove, tako da je samo potrebno "hraniti živinu i ništa ne dirati".

Ovdje je primarno sljedeće: prvo provjeriti koji su portovi pod RAID-om, zatim backup, onda tek igranje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2018., 12:54   #215
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tu je osnovno pitanje koji je RAID kontroler u pitanju i koliko je "pametan".
Bitno je ne kreirati novo polje već upogoniti staro.
Ima ASRock Z77 Extreme4, Intel kontroler sa 2 x SATA3 + 4 x SATA2,
na mobo ima i dodatni ASMedia ASM1061 kontroler za 2 x SATA3.
Sad ako znaš slučajno "kakav je" Z77 chipset po pitanju Raid - a i pameti.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2018., 13:13   #216
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ima ASRock Z77 Extreme4, Intel kontroler sa 2 x SATA3 + 4 x SATA2,
na mobo ima i dodatni ASMedia ASM1061 kontroler za 2 x SATA3.
Sad ako znaš slučajno "kakav je" Z77 chipset po pitanju Raid - a i pameti.
Pa to bi mu trebalo biti dovoljno za dva diska u stripeu i jedan SSD.
Niti jedan desktop chipset po tom pitanju nije nešto, e sad, trebalo bi iskopati točno ovu kombinaciju (Intel ima malo SATA 2 malo 3, kakav je ovaj ASMedia nemam pojma...). Malo čudno u svakom slučaju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2018., 08:05   #217
mr.ivek
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ima ASRock Z77 Extreme4, Intel kontroler sa 2 x SATA3 + 4 x SATA2,
na mobo ima i dodatni ASMedia ASM1061 kontroler za 2 x SATA3.
Sad ako znaš slučajno "kakav je" Z77 chipset po pitanju Raid - a i pameti.

Nikky ja imam od 2015. godine dva Samsung SSD 850 pro u raidu 0 na tom čipsetu i radi sve savršeno. Asus ploča P8Z77-V LX.

Prije tog kompa radio sam i ostavio sam klincima u "nasljeđe" komp sa Gigabyte ploča P35 čipsetom, na njoj imam dva Vertex 3 ssd-a u Raidu 0 (od 2012. godine) i sve radi bez problema. Naravno tu su i mehanički diskovi na koje se spremaju podaci.

Jednom ili 2x godišnje radim bacup na externi HDD.

Zadnje izmijenjeno od: mr.ivek. 08.12.2018. u 08:24.
mr.ivek je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2018., 12:18   #218
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Naravno da to može i radi.
Vidi koje je pitanje kolege Dalas, "frka" je migracija tj. prebacivanje Raid - a na druge SATA 2 portove kako bi "oslobodio" SATA 3 za SSD.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.12.2018., 00:14   #219
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Na Z77 čipsetu SATA 2 i 3 portovi/kontroleri rade odvojeno i nije ih moguće spajati u jedno RAID polje.
HDD RAID polje bi trebalo preseliti na SATA 2 dio čipseta (uz sve predostrožnosti / backup) i onda SSD spojiti na Intel SATA 3.
Taj prastari ASmedia kontroler treba posve zaboraviti za SSD jer su moguća čak i osjetna usporenja SSD-a, te problemi s TRIM-om.
__________________
Tko nije skršio Socket A procesor na bilo koji način, neka prvi baci kamen!
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2018., 00:44   #220
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
"HDD RAID polje bi trebalo preseliti na SATA 2 dio čipseta" > to smo već ustanovili > napiši kako to step by step odraditi
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2018., 11:13   #221
Dalas
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: on south
Postovi: 81
Evo nije me bilo neko vrijeme i vidim u međuvremenu se povela rasprava. Disk još nisam dobio nešto se iskompliciralo, mislim da bi moga danas ili sutra. Možda je i bolje jer vidim da nismo bili sve definirali. Da li bi izbjegli probleme kad bi jednostavno napravio backup i jesam li dobro razumio da neće ići i SSD i RAID na SATA 3 već RAID prebaciti na SATA2

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Treća opcija uz odrađen backup (da imaš podatke ako se nešto za***e), treba viditi jel imaš opciju da Raid 0 bude na Intel kontroleru, SATA2_2 i SATA2_3 portovima a da SSD bude dostupan ako se može definirati JBOD na SATA3_0.

Sad kužiš zašto sam napisao da treba provjeriti koje su dostupne opcije i pametno odraditi ...
Što više čitam sve sam gluplji. Mislim da je ovo najprihvatljivija opcija i mislim
da ću tako i odraditi
__________________


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 05.02.2019. u 18:10. Razlog: spojeni postovi
Dalas je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2018., 13:03   #222
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Štos je u tome dok se ne kreneš "igrati" ne znaš koje su ti opcije dostupne.
Najveća "frka" je "RAID prebaciti na SATA2".

Znači, preštekati na SATA2_2 i SATA2_3, otvorit oni posebni dio Bios - a za Raid igrokaz, vidit jeli prethodno polje detektirano i OK status, nikako odabrati neku destruktivnu opciju.
Ako to prođe uredu onda si na konju, nije nužno da će se OS dignit.

Novi SSD spajaš na SATA3_0, instalacija winsa na njega s tim da preko stika ubaciš drajver za Intel Raid ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 11.12.2018., 20:36   #223
Dalas
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: on south
Postovi: 81
Da budem iskren naivno sam očekivao da će biti sve plug´n´play, međutim ne ide baš tako. Ništa budem ovako kako si ti predložio
__________________

Dalas je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2018., 15:13   #224
Dalas
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: on south
Postovi: 81
Evo samo da javim sve prošlo ajn cvaj. Uradio ovako kako je Nikky savjetovao HDD ostali u RAID-u bez izgubljenih podataka sve pet
Thnx
__________________

Dalas je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2018., 15:26   #225
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Bravo, to je dobar info
Jel SSD stigao, instaliarao os ?
Ako je, kako ga prikazuje u Bios - u & Raid - u ?
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.12.2018., 22:16   #226
Dalas
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: on south
Postovi: 81
Evo ovako: u BIOS-u pod
-Storage configuration/SATA mode selection: RAID
-Boot option priorities: RAID Samsung SSD
kako sam se bio malo pogubio kod štekanja diska prvobitno je radilo na SATA A0_0 (bez problema) samo je razlika bila da je u Biosu pod boot option priorities bio AHCI Samsung SSD eto ako išta znaće ove informacije i samo da dodam da nisam ništa dirao u postavkama biosa niti sam išta instalirao

S ovako posloženim diskovima u Samsung Magicianu za "AHCI mode" stoji obavijest "Deactivated" , a prilikom postavke s uštekanim SSD-om u A0_0 AHCI mode je bio aktiviran. Šta mislite da li je bolje prva ili druga opcija.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 05.02.2019. u 18:11. Razlog: spojeni postovi
Dalas je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2018., 22:10   #227
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Kad je "spojen" kroz raid nije ahci pa se magician buni / upozorava.
Treba(lo) je napraviti usporedne testove brzine transfera i dali radi trim / garbage collection, ovo zadnje je važnije.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 18.12.2018., 18:43   #228
Dalas
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: on south
Postovi: 81
Ovo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Trim.PNG‎
Views:	170
Size:	33.4 kB
ID:	20604   Click image for larger version

Name:	Performance Bebchmark.PNG‎
Views:	171
Size:	39.0 kB
ID:	20605  
__________________

Dalas je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2018., 20:41   #229
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Izgleda OK
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 09:42   #230
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 956
Molim savjet...
Zbog solidne količine obiteljskih slika htio bih se osigurati od slučaja gubitka podataka. Razmišljam o raid 1 polju veličine 1tb sa 2 wd red hdd-a. Postoji li mogućnost da se kreira raid 1 sa jednim hdd-om na kojem se već nalaze podaci te drugim koji bi bio prazan?
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 11:56   #231
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Molim savjet...
Zbog solidne količine obiteljskih slika htio bih se osigurati od slučaja gubitka podataka. Razmišljam o raid 1 polju veličine 1tb sa 2 wd red hdd-a. Postoji li mogućnost da se kreira raid 1 sa jednim hdd-om na kojem se već nalaze podaci te drugim koji bi bio prazan?
Za takve stvari imas Google Photos, iCloud, Dropbox... Ne znam koliko slika imas, ali ako ih imas par desetaka tisuca, sumnjam da ces ih vise ikada pogledati...

Za RAID1 moraju oba diska biti prazna... Prebaci to sto imas privremeno na neki eksterni disk, slozi RAID1 polje i prebaci podatke natrag...

Druga opcija je da slozis neki sync tool koji ce ti sinkronizirati sve podatke sa diska #1 jednom dnevno na disk #2 (moze biti i eksterni disk u tom slucaju)... Prouci rsync...

RAID1 te nece zastititi od gubitka podataka i sluzi tome da sustav bude raspolozivost... Ako slucajno pobrises podatke iz RAID1 polja, pobrisao si ih...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 12:30   #232
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 956
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Za takve stvari imas Google Photos, iCloud, Dropbox... Ne znam koliko slika imas, ali ako ih imas par desetaka tisuca, sumnjam da ces ih vise ikada pogledati...

Za RAID1 moraju oba diska biti prazna... Prebaci to sto imas privremeno na neki eksterni disk, slozi RAID1 polje i prebaci podatke natrag...

Druga opcija je da slozis neki sync tool koji ce ti sinkronizirati sve podatke sa diska #1 jednom dnevno na disk #2 (moze biti i eksterni disk u tom slucaju)... Prouci rsync...

RAID1 te nece zastititi od gubitka podataka i sluzi tome da sustav bude raspolozivost... Ako slucajno pobrises podatke iz RAID1 polja, pobrisao si ih...
250 GB obiteljskih slika i videa trpat na cloud? Kod mene to ne bi išlo prijatelju. Već sam imao jedno iskustvo s One driveom gdje su mi se famozno oštetili neki podaci...dosta slika “nestalo”. Tko voli nek izvoli, ali ne pada mi napamet uploadati osobne podatke i još to platit za to.

Ne moraš sumnjat...gledaju se te slike kad se uhvati vremena pa zbog toga i želim veću sigurnost pohrane.

Za raid 1 polje oba diska moraju bit prazna...usvojeno...thnx!

Razmišljao sam o syncu, ali prijenosni disk otpada...žena i ja s moba prebacujemo slike na komp i htjeli bismo da su podaci samo na kompu te izbjeći dodatne komplikacije...raid 1 mi se čini najjednostavniji izbor. Ali svakako u obzir uzimam na razmatranje neki program koji bi obavio sinkronizaciju na drugi hdd.

Sorry...nisam shvatio ovo zadnje. Kako misliš ako pobrišem podatke iz raid polja? Zašto bih to radio? Pa svrha bi bila da ako rikne jedan hdd podaci bi ostali na drugom...zar ne?
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 13:27   #233
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
250 GB obiteljskih slika i videa trpat na cloud? Kod mene to ne bi išlo prijatelju. Već sam imao jedno iskustvo s One driveom gdje su mi se famozno oštetili neki podaci...dosta slika “nestalo”. Tko voli nek izvoli, ali ne pada mi napamet uploadati osobne podatke i još to platit za to.

Ne moraš sumnjat...gledaju se te slike kad se uhvati vremena pa zbog toga i želim veću sigurnost pohrane.

Za raid 1 polje oba diska moraju bit prazna...usvojeno...thnx!

Razmišljao sam o syncu, ali prijenosni disk otpada...žena i ja s moba prebacujemo slike na komp i htjeli bismo da su podaci samo na kompu te izbjeći dodatne komplikacije...raid 1 mi se čini najjednostavniji izbor. Ali svakako u obzir uzimam na razmatranje neki program koji bi obavio sinkronizaciju na drugi hdd.

Sorry...nisam shvatio ovo zadnje. Kako misliš ako pobrišem podatke iz raid polja? Zašto bih to radio? Pa svrha bi bila da ako rikne jedan hdd podaci bi ostali na drugom...zar ne?
RAID nije backup, mnogi krivo shvacaju poantu RAID polja. Puno bi ti bilo bolje imati disk u kompu ba koji ces dumpat i onda preko noci syncat automatski na eksterni disk.

Ne moras ti pobrisati nista, ali ako netko drugi slucajno nesto pobrise, pobrisat ce se sa oba diska.

Ovo za cloud svako svoje. Meni se neda sve slike imat lokalno, pa ih drzim na dropboxu, al ionako nemam bas vremena ni volje gledat sve to. Imam nekakav kvazi backup na Dropboxu. Onedrive je ionako glupost moju Microsoft gura svima.


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 13:47   #234
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 956
Ovo sa cloudom smo izdvojili iz igre...svakom na izbor no kod mene ne prolazi.

Naravno da sam svjestan da gubim podatke ako se slučajno obrišu. Ali pitanje koje se nameće je da li je veća vjerojatnost da se nešto slučajno izbriše ili da odapne hdd? U mom slučaju je negativan omjer 3:0 za neispravnost hdd-a. Isto tako ne tvrdim da backup na vanjski disk nije bolje rješenje...ali je zajebancija. Raid 1 kreiraš i nemaš brige već samo pohranjuješ. Mala je vjerojatnost da će u isto vrijeme odapeti oba hdd-a.

Uzimam u obzir i mogućnost sinkroniziranja podataka...koji bi free program za win 10 preporučio ? Ništa me ne košta isprobati i tu metodu.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 13:51   #235
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Naravno da sam svjestan da gubim podatke ako se slučajno obrišu. Ali pitanje koje se nameće je da li je veća vjerojatnost da se nešto slučajno izbriše ili da odapne hdd?
U preko 90% slučajeva (kod ozbiljnih sustava) restore podataka se vrši radi brisanja / korupcije podataka, ne kvarova.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 13:54   #236
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Kakav crni RAID za backup, bježi od toga. Sync na neki drugi disk, po mogućnosti offline, uključiti verify i versioning i siguran si.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 13:58   #237
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 956
Može! Sync na drugi hdd...koji program da je free?
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 13:59   #238
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Može! Sync na drugi hdd...koji program da je free?
Pogledaj ako ima nesto bazirano na rsync

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 14:23   #239
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,509
Ako je poanta rezervna kopija / sigurnost onda je vanjski hdd bitno u prednosti.
Kažeš, to ti je "tlaka" ali štos i je u tome da taj (nazovimo ga drugi) hdd nije stalno u pogonu nego se pali i koristi po potrebi.

Eto sad ima USB3 dockinga koji "primaju" 2.5" i 3.5" hdd, sve uštekaš za minut.
Neki su radili DIY metodu sa interno montiranim hdd - om a napravili paljenje / gašenje napajanje tog hdd - a na prekidač (ništa teško ako znaš šta radiš).

That's my 5 cents
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 26.10.2019., 14:41   #240
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Može! Sync na drugi hdd...koji program da je free?
Ovo koristim godinama za backup na vanjske diskove u usb ladici...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na