Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.04.2007., 20:30   #1
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Uticaj DVI kabela na kvalitet slike na LCD-u

Pozdrav svima! Evo moj prvi post na ovom forumu posto vidim da ima dosta ljudi koji imaju iskustva sa LCD-ima
Kupio sam nedavno samsunga 225BW uz koji sam dobio DVI kabel. Od prije sam imao ednetov DVI dual link kabel. E sad kada spojim monitor sa originalnim kabelom, koji je single link (sto ne bi trebalo da utice), slika je bljestava i svjetlija. Dok sa ovim ednet-ovim, slika je manje bljestava i ugodnija za oko ali kao da mrvicu izgubi na ostrini.
E sad pitanje je kako razliciti DVI kabeli mogu uticati na kvaljitet prikaza slike kada je prenos digitalni? I da li je neko imao slicnih iskustava ili ima neki primjer sa neta gdje je objasnjeno ili uporedjeno vise razlicitih DVI kabela ili je receno da DVI kabel utice na kvalitet prikaza neka slobodno kaze . Ja nisam mogao nista naci o ovome googlajuci. THX!!!
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 01:00   #2
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
slika je bljestava i svjetlija. Dok sa ovim ednet-ovim, slika je manje bljestava i ugodnija za oko ali kao da mrvicu izgubi na ostrini.
Jesu ti na monitoru parametri svjetline, kontrasta i ostrine identicni kad spajas preko razlicitih kabela? Jesi provjerio? Ne zanima me softverski (MagicTune), nego bas na samom monitoru?
MaxB je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.04.2007., 02:14   #3
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Naravno, pa nista nisam mjenjao! Zar moze kabel promjeniti te postavke ? Osjeti se razlika cak i kada je brightness na maximumu, recimo sa ovim ednetovim nikada ne mogu dobiti tako bljestavu sliku kao sa samsungovim.
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 02:32   #4
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
I da jos dodam da su i boje puno vjerodostojnije (manje ispranosti) sa ednet kabelom. A evo nasao sam na ovom forumu da se spominje da su ljudi dobili bolju sliku na 225bw zamjenom kabela koji dodje sa monitorom http://www.hardforum.com/showthread....post1030427520
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 14:48   #5
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
I da jos dodam da su i boje puno vjerodostojnije (manje ispranosti) sa ednet kabelom. A evo nasao sam na ovom forumu da se spominje da su ljudi dobili bolju sliku na 225bw zamjenom kabela koji dodje sa monitorom http://www.hardforum.com/showthread....post1030427520
Ne da mi se citati to - kopi&pejstaj ono sto mislis da je vazno.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 14:49   #6
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Naravno, pa nista nisam mjenjao! Zar moze kabel promjeniti te postavke ?
Moze softver. A moze i monitor resetirati postavke.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 15:34   #7
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Ne da mi se citati to - kopi&pejstaj ono sto mislis da je vazno.
Evo:

"Also: you're likely to get assraped on a dvi cable at CC, make sure you don't pay more than $20. If you're American, you can get them at monoprice.com for little of nothing."

"But, if in the future I look at buying cables from monoprice, how do I know they're any better than the cables that came with my 225BW which people are complaining about in this thread that I linked to in my last post?"

"They just say the get a better picture when they replace the cable that came with the monitor with another cable they got around the house. A couple of people in there say that."

Eto nisam nasao nista konkretnije ali eto jos je neko primjetio razliku
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2007., 15:35   #8
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Moze softver. A moze i monitor resetirati postavke.
Ma sve je isto rekoh ti i kada pojacam brightness na maximum osjeti se razlika!
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 02:55   #9
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Znaci niko pojma nema o ovome
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 15:12   #10
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
sigurno da različiti kablovi imaju utjecaja.

Zadnje izmijenjeno od: Gabre. 05.11.2007. u 02:58.
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.04.2007., 15:15   #11
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
sigurno da različiti kablovi imaju utjecaja.

sam nisam probavao, ali sam uvjeren da ima utjecaja. kao što ima kod Hifi sustava, kao što ima kod video prikaza, u auto akustici.... tako i na kompu...
Caka bas je u tome sto je DVI digitalna veza, znaci ili ima (savrsene) slike/signala ili nema slike/signala - ne moze biti izmedju, kao kod npr. VGA kabela koji je analogan.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 15:27   #12
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Znaci niko pojma nema o ovome
Pokusaj na onom forumu pronaci sto konkretno ljudi govore o tome - vise postova.

Stvar je, naravno, u tome da slika ne bi smjela ovisiti o kabelu. Ako "ovisi", treba isprobati druge stvari, razmisliti o softveru itd. Jel frekvencija osvjezavanja ista kod oba kabela? Mozda monitor interno drugacije radi sa single i dual-link kabelima (koristi drugacije postavke) - probaj posudit druge dual i single link kabela pa onda usporedi. Kao vrrrlo malo vjerojatnoj mogucnotsi moglo bi se zamisliti i da postoji neka fizicka razlika medju kabelima, mozda je stvar u njihovoj kvaliteti, izoliranosti ili sto vec, pa mozda ne-originalni kabel gubi frameove pa monitor intepolira izgubljeni frame?

BTW zar se drugi, za razliku od tebe, ne zale da je originalni kabel taj koji je losiji? Kazes da je ostrija slika kod originalnog kabela... Ne mozes sad od nas ocekivati da ti odgovorimo na jedan takav specificni problem kad nemamo taj monitor odnosno ne mozemo isprobavati. Imam 226bw, imam jedan drugi DVI kabel pa ako cu imat vremena, provjerit cu kakva je slika.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 15:46   #13
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Caka bas je u tome sto je DVI digitalna veza, znaci ili ima (savrsene) slike/signala ili nema slike/signala - ne moze biti izmedju, kao kod npr. VGA kabela koji je analogan.
hoces reci da je svejedno koji digitalni koaksijalni kabel koristis u hifi-u? Ili svejedno koji opticki kabel, onaj po 50kn ili onaj po 2000kn? Think again :P
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 16:02   #14
Darth Vader
Dark side Moderator
Moj komp
 
Darth Vader's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,633
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Caka bas je u tome sto je DVI digitalna veza, znaci ili ima (savrsene) slike/signala ili nema slike/signala - ne moze biti izmedju, kao kod npr. VGA kabela koji je analogan.
jok nemože, sve osvisi kakav je materijal korišten i kako se pravi kabel, zato ih i imaš od jeftinih pa do abnormalno skupih, kakva je zaštita itd, eto HDMI imaš od 300 pa > kn
Darth Vader je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 16:51   #15
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
hoces reci da je svejedno koji digitalni koaksijalni kabel koristis u hifi-u? Ili svejedno koji opticki kabel, onaj po 50kn ili onaj po 2000kn? Think again :P
Hocu reci upravo ono sto sam rekao.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 16:53   #16
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor Darth Vader Pregled postova
jok nemože, sve osvisi kakav je materijal korišten i kako se pravi kabel, zato ih i imaš od jeftinih pa do abnormalno skupih, kakva je zaštita itd, eto HDMI imaš od 300 pa > kn
Ma daj. Objasni mi kako se ispoljava ta 'niza kvaliteta slike' kod jeftinijih kabela!


BTW Decki, hocete reci da nije svejedno koji IDE ili SATA kabel koristili (dok on radi svoj posao bez greske)?
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 17:20   #17
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Ma daj. Objasni mi kako se ispoljava ta 'niza kvaliteta slike' kod jeftinijih kabela!


BTW Decki, hocete reci da nije svejedno koji IDE ili SATA kabel koristili (dok on radi svoj posao bez greske)?
kao 1. proizvodni proces ima velkog utjecaja...aj mi reci zasto u audio-video tehnici bas koriste svi iste kablove...a ne one "jeftinije" kako ih ti nazivas...

kao 2. pa da vidimo ja preferiram foxconove konektore,kablove i sve slicnoga...zsato?jer su jednostavno kvalitetni
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 17:34   #18
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Pokusaj na onom forumu pronaci sto konkretno ljudi govore o tome - vise postova.

Stvar je, naravno, u tome da slika ne bi smjela ovisiti o kabelu. Ako "ovisi", treba isprobati druge stvari, razmisliti o softveru itd. Jel frekvencija osvjezavanja ista kod oba kabela? Mozda monitor interno drugacije radi sa single i dual-link kabelima (koristi drugacije postavke) - probaj posudit druge dual i single link kabela pa onda usporedi. Kao vrrrlo malo vjerojatnoj mogucnotsi moglo bi se zamisliti i da postoji neka fizicka razlika medju kabelima, mozda je stvar u njihovoj kvaliteti, izoliranosti ili sto vec, pa mozda ne-originalni kabel gubi frameove pa monitor intepolira izgubljeni frame?

BTW zar se drugi, za razliku od tebe, ne zale da je originalni kabel taj koji je losiji? Kazes da je ostrija slika kod originalnog kabela... Ne mozes sad od nas ocekivati da ti odgovorimo na jedan takav specificni problem kad nemamo taj monitor odnosno ne mozemo isprobavati. Imam 226bw, imam jedan drugi DVI kabel pa ako cu imat vremena, provjerit cu kakva je slika.
Prvo nisam nista vise mogao naci na onom forumu. A i meni je bolja slika sa neoriginalnim kabelom (mrvicu manje ostra kako rekoh ali bolje boje i dosta ugodnija za oci, ne bljesti). I ne ocekujem ja od vas nista drugo do da mi neko objasni kako razliciti kablovi mogu uticati na prenos "digitalnog" signala, al ocito da niko ni ne moze dati odgovor. Hajde probaj taj drugi kabel ako budes imao vremena. THX!
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 17:35   #19
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor mc_fish Pregled postova
kao 1. proizvodni proces ima velkog utjecaja...aj mi reci zasto u audio-video tehnici bas koriste svi iste kablove...a ne one "jeftinije" kako ih ti nazivas...
da li govoris o prenosu analognog ili digitalnog signala?
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 17:43   #20
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Ma daj. Objasni mi kako se ispoljava ta 'niza kvaliteta slike' kod jeftinijih kabela!


BTW Decki, hocete reci da nije svejedno koji IDE ili SATA kabel koristili (dok on radi svoj posao bez greske)?
Mjesas kruske i jabuke. Prednost DVI kabla je, koliko znam onako laicki, je to sto nema potrebe za dvostrukom A/D pretvorbom. Ali tu nema detekcije i korekcije gresaka (molim nekoga da potvrdi ovo), dok kod IDE ili SATA sucelja doticni postoje. I zato je, uvjetno receno, svejedno koji IDE ili SATA kabel koristis.

Na kraju krajeva, zasto bi onda netko kupio kabel za 500kn, kad isti posao jednako dobro obavlja onaj od <50kn
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:01   #21
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Mjesas kruske i jabuke. Prednost DVI kabla je, koliko znam onako laicki, je to sto nema potrebe za dvostrukom A/D pretvorbom.
Indirektno gledano to je prednost jer takvim konverzijama uopce nije mjesto u digitalnom svijetu (racunalo, LCD monitor). Prednost je digitalni prijenos signala, odnosno prijenos diskretnih informacija. Zbog toga ne moras (niti mozes) odredjivati sirinu, visinu, vertikalni i horizontalni polozaj slike.

Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Ali tu nema detekcije i korekcije gresaka (molim nekoga da potvrdi ovo), dok kod IDE ili SATA sucelja doticni postoje.
Izgleda da je to istina! Nisam imao pojma da DVI ne koristi error correction.

One note: it's often assumed that SPDIF digital audio, or DVI digital video, employ error correction. Because these formats are meant to deliver content in real time, however, they can't employ error correction; there's no time to re-send data packets which aren't correctly received. So when digital data are lost, the loss is final. Depending on what is lost, this may result in an interpolation (to "guess" the content of the missing data), an error (where data are misread and the erroneous content is rendered in place of the correct content), or a total failure (where the signal may disappear entirely for a period of time).

Znaci to je to - losiji kabeli su slabije izolirani, koriste se losiji materijali pa se koristi interpolacija (hm... ipak se ono sto sam napisao kao "vrrrlo malo vjerojatnoj mogucnosti" ispostavlja vrlo vjerojatnim...).


Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Na kraju krajeva, zasto bi onda netko kupio kabel za 500kn, kad isti posao jednako dobro obavlja onaj od <50kn
Zbog tastine? Dobro, salim se, ali ljudi znaju kupovati skupe stvari samo zbog imena, zbog navodne kvalitete itd.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:03   #22
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Mjesas kruske i jabuke. Prednost DVI kabla je, koliko znam onako laicki, je to sto nema potrebe za dvostrukom A/D pretvorbom. Ali tu nema detekcije i korekcije gresaka (molim nekoga da potvrdi ovo), dok kod IDE ili SATA sucelja doticni postoje. I zato je, uvjetno receno, svejedno koji IDE ili SATA kabel koristis.

Na kraju krajeva, zasto bi onda netko kupio kabel za 500kn, kad isti posao jednako dobro obavlja onaj od <50kn
Izgleda da ti mjesas Da prednost DVI kabela je sto nema pretvorbe digitalnog u analogni signal u grafickoj vec se prenosi digitalni signal iz graficke! A ako imalo razumijes sta je razlika izmedju analognog i digitalnog signala onda bi trebao znati da kod digitalnog kabel ne bi smio da utice na prenos! (jer, pojednostavljeno, 1 moze biti samo 1 ne moze biti manje ili vise ili iskrivljeno 1 ) A sto se tice cijene dvi kabela na vise mjesta sam naisao na savjet da se ne kupuju ultra skupi kabeli vec oni jeftiniji.
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:13   #23
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Izgleda da ti mjesas Da prednost DVI kabela je sto nema pretvorbe digitalnog u analogni signal u grafickoj vec se prenosi digitalni signal iz graficke! A ako imalo razumijes sta je razlika izmedju analognog i digitalnog signala onda bi trebao znati da kod digitalnog kabel ne bi smio da utice na prenos! (jer, pojednostavljeno, 1 moze biti samo 1 ne moze biti manje ili vise ili iskrivljeno 1 ) A sto se tice cijene dvi kabela na vise mjesta sam naisao na savjet da se ne kupuju ultra skupi kabeli vec oni jeftiniji.
SPLiFF je na dobrom tragu. Digitalni prijenos podataka, kod kojeg je odredisni podatak jednak izvornom, zahtijeva neki oblik otkrivanja i ispravljanja gresaka (error correction, ECC) jer uvijek prilikom prijenosa kablovima dolazi do raznih smetnji. Da se ne koristi ECC ti ne bi mogao recimo nista procitati s tvrdog diska a da budes siguran da je to stvarno i zapisano. Takodjer, kod optickih medija, i najmanja ogrebotina znacila bi da CD ili DVD postaje necitljiv. A stvarnost je drugacija - nekad se zna dogoditi da se covjek zapita kako je uopce moguce da uredjaj procita pojedini medij.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:27   #24
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Da evo i ja sad citam cijeli tekst iz kojeg si izdvojio dio i ipak ovisi kvalitet kabela i kod DVI prenosa zbog ogromne kolicine podataka (ili moglo bi se reci nekomprimiranog sadrzaja signala) dolazi do gubitka odredjenih djelova. Jos samo da utvrdim koli mi kabel definitivno daje bolju sliku . Hvala svima!
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:37   #25
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
da li govoris o prenosu analognog ili digitalnog signala?
svejedno govorim trenutno o kvaliteti doticnih kablova...inace dvi niti netreba ispravku pogresaka...ako se neko poblize bavio digitalnom tehnikom znat ce da sto vise "logickih" sklopova to veca mogucnost greske...posto je digitalno= brojevi tipa kao digitalni sat...a analogno kao analogni(sa kazaljkama bez crtica i brojeva)...sto time govorim...analogni prijenos znaci da se mjenja odredena razina dakle recimo izmedu 12 i 0 v...dok kod digitalnog "prolaze" jedinice i nule...(dakle ne gleda kad ce prec tj kad je presao...vec kad je...zato nema niti ad i da pretvornike)

inace ECC je error correction code...ima ecc i edc(error detection code)
sto znaci da se koriste min 3 bita za tocno izracunavanje i pri greski ispravljanje...al sad necemo o K-tablicam itd

sve na kraju...jeftinije nije odma i losije...i obrnuto no gledajuci na sam proizvodni proces to znaci kako je to netko naveo...losija izolacija, veci otpor...vece zagrijavanje drugim rijecima...losija izvedba
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:38   #26
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Samo mi jos nije jasno kako ja vidim razliku i na vrlo kratkom kabelu. Svugdje se spominje da na manjim duzinama nema razlike dok se greske javljaju na vecim duzinama.

"employ twisted-pair cable rather than coaxial cable to carry high-bitrate digital video without error correction resulted in severe problems with signal degradation over distance "

"At a distance of only a few feet, any competently made DVI-D cable will do fine; but at long lengths, and high resolutions (the bitrate in DVI-D is tied to resolution) cable quality becomes a factor of critical importance; a poor cable will cause bit errors leading to "sparkles" on the display or even complete loss of signal."

I nigdje se ne govori bas o gubljenju na kvaliteti slike vec o pojavljivanju gresaka, iskrica ili potpunog gubitka signala.

Zadnje izmijenjeno od: dmr. 29.04.2007. u 18:53.
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:39   #27
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Da evo i ja sad citam cijeli tekst iz kojeg si izdvojio dio i ipak ovisi kvalitet kabela i kod DVI prenosa zbog ogromne kolicine podataka (ili moglo bi se reci nekomprimiranog sadrzaja signala) dolazi do gubitka odredjenih djelova.
Nisi shvatio - nema veze s kolicinom podataka (uvjetno receno), nego ima s nekoristenjem korigiranja greski, koje su posljedica uobicajene pojave suma na SVAKOM kabelu.

Procivaj http://en.wikipedia.org/wiki/Error_d...and_correction pa to pokusaj povezati s onim tekstom iz kojeg sam izvukao citirani odlomak.

Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Jos samo da utvrdim koli mi kabel definitivno daje bolju sliku . Hvala svima!
Ajde! Hm... Mozda i ja posegnem za drugim kabelom (iako sam zadovoljan slikom sa Samsungovim kabelom).
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:47   #28
MaxB
Premium
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Nigdjezemska
Postovi: 183
Citiraj:
Autor dmr Pregled postova
Samo mi jos nije jasno kako ja vidim razliku i na vrlo kratkom kabelu. Svugdje se spominje da na manjim duzinama nema razlike dok se grske javljaju na vecim duzinama.
...
I nigdje se ne govori bas o gubljenju na kvaliteti slike vec o pojavljivanju gresaka, iskrica ili potpunog gubitka signala.
Mozda je caka u ovome: sumnjam da je signal bez apsolutno nikakvog 'zastite' od gresaka - ako nista drugo, sigurno ima barem bit parnosti. Kod kratkim kablova monitor prema bitu parnosti vidi da je primio los signal, a kako ne moze reci kompjuteru da mu signal ponovno posalje, jednostavno interpolira sliku. A na vecim duljinama je veca ucestalost pogresaka pa monitor ni uz bit parnosti ne skuzi da signal nije dobro prenesen pa ne radi interpolaciju. Ovo sve su nagadjanja, ali... Tesko mi je zamislivo raditi digitalni prijenos signala bez te rudimentarne 'zastite'.
MaxB je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:53   #29
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor MaxB Pregled postova
Nisi shvatio - nema veze s kolicinom podataka (uvjetno receno), nego ima s nekoristenjem korigiranja greski, koje su posljedica uobicajene pojave suma na SVAKOM kabelu.
Da ponovo sam procitao tekst i uocio to
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2007., 18:53   #30
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
@MaxB & dmr: koristite EDIT. I multiquote po potrebi.
SRV je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na