Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.03.2024., 09:22   #2971
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Daj elaboriraj pliz.
"Odličan" je jaka riječ.

Citaj: Uz najmanje napora i prckanja dosad (s Windows strane) dobivam radno okruzenje koji meni odgovara, radi kak spada , nije mi na putu nego mogu zbilja produktivno raditi na njemu - kao i na bilo kojoj Linux distri konacno. Kao sto rekoh zacudio sam se kako dobro radi na starom Aceru na kojem je 10-tka bila...cudna....U principu mi na Windowsu trenutno samo jedna stvar fali - QEMU/KVM. Ne, Hyper-V nije ni blizu . S druge strane - odkad sam masivnije poceo koristiti Excell - opasno mi fali na Linuxu. Ostala rijesenja su dovoljno dobra za po doma al kad radis importe i usporedbe od par stotina MB - Excell mi jedino pouzdano radi. S obzirom na kvalitetu "modernih developera" da komercijalni softwer nauci i povuce ono dobro iz OSS svijeta nebih se cudio bas da komercijalni softwer po kvaliteti bude uz bok OSS-u...cak da ga premasi. Dovedi developere , plati ih i zaboravit ce na ideologiju. Pogotovo oni stariji. To sto ce MS tad vjerojatno okrenut plocu je drugi par rukava. Tako da - ako moram koristiti Windows - 11-ica je meni osobno najdrazi MS OS.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 09:44   #2972
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Citaj: Uz najmanje napora i prckanja dosad (s Windows strane) dobivam radno okruzenje koji meni odgovara, radi kak spada , nije mi na putu nego mogu zbilja produktivno raditi na njemu

Sigurno ima još barem sedmorica koji bi se složili
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 10:30   #2973
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Zadnje sto mi nije bilo na putu od windows svijeta je xp/7ica.

Ovo sve iza je uzas (meni jelte).
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 11:20   #2974
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Zadnje sto mi nije bilo na putu od windows svijeta je xp/7ica.

Ovo sve iza je uzas (meni jelte).
Sorry na OT ali morao sam 😁
Meni je WIN10 ok, jedino šta je krcat telemetrijom...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 11:36   #2975
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
😁

Nije samo telemetrija problem.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 12:33   #2976
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Meni osobno najbolji argument zašto bi netko koristio windows je Excel Koji opet ima puno problema. Ali mi stvarno nije jasno da nema neke ozbilje alternative. Kako dela office u wine? Nisam imao potrebu pa nisam niti probavao.

@tomek želiš kazati kako Win11 instaler nije krcat smećem kao desetka?

BTW onaj GPU RAM workaround provjereno radi. Dakle dovoljno je predmetnu CUDA aplikaciju zagasiti prije spuštanja u sleep. Mogu živjeti s time

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 02.03.2024. u 12:46.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 12:46   #2977
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
😁

Nije samo telemetrija problem.
Ma znam. Svaku malo mi pokušava uvaliti neke aplikacije i sranja, te nakon svakog većeg updatea treba prolaziti kroz neki setup u kojem te pokušavaju navući na neke pretplate i sl.
A tek kad ga instaliraš... ko da si dobio odlagalište otpada s njim.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 13:04   #2978
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Meni osobno najbolji argument zašto bi netko koristio windows je Excel
Prvi glas.
Imam win i ne koristim excel, a praktično cijelo vrijeme radim sa spreadsheet dokumentima.

Koliko se meni čini, excel je neizbježan samo za VBA makro, ali za te osobe nemam lijepih riječi.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 13:36   #2979
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Meni osobno najbolji argument zašto bi netko koristio windows je Excel Koji opet ima puno problema. Ali mi stvarno nije jasno da nema neke ozbilje alternative. Kako dela office u wine? Nisam imao potrebu pa nisam niti probavao.

@tomek želiš kazati kako Win11 instaler nije krcat smećem kao desetka?

BTW onaj GPU RAM workaround provjereno radi. Dakle dovoljno je predmetnu CUDA aplikaciju zagasiti prije spuštanja u sleep. Mogu živjeti s time

Zaboravi wine za kompleksnije stvari. Ima Excell vlastite problem ali bio sam primoran ga koristiti dnevno (na primjer provjera 5000+ mejl accountova) - sva ostala rijesenja makro mogucnostima Excella nemogu ni prismrdit. Libreoffice mi se krsio. Kaj se installera tice - prihvatis s vremenom kao nuzno zlo i poslozis si skripte i alate kako najbrze nakon instalacije doci do zeljenog stanja sustava. Ali toga nije ni Linux svijet posteden. Primjer: Debian installer - ili lupas bare minimum (expert instalacija) ili Gnome sa aplikacijama koje ne zelim i opet moram pocistiti (auto). Iskreno najblize onoj bare minimum - "sane defaults" instalaciji koju sam isprobao je bio Manjaro u onoj verziji da samo osnovne aplikacije instalira. No kod njega me zivcira sto je previse toga moralo rucno drkarit (sto i sam primjecujes). Nekad sam bio za to jer sam zelio i nauciti kako ispod haube sve sljaka al danas...ne . Plus kod mene ogroman faktor igra prezasicenje na poslu sa svim mogucim sranjima i kad sam doma vecinom vise nemam energije po necem prckat, daj mi samo da radi, tu i tam da opalim neku igru a ostalo > kauc modus.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 14:14   #2980
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
> Zaboravi wine za kompleksnije stvari.

Razumijem da Excel ima neke granične use caseove gdje može upotreblljavati parsto giga rama, ali zar je za malo zahtijevniju a normalnu upotrebu on zahtijevniji od igara, koje u protonu rade više nego dobro?

I mene malo muči to pregaranje Iako na poslu se ne bavim sistemašenjem ali računala općenito su mi malo prekdrašila. Ne znam kamo to sve ide.

Kako bilo, ja sam si za potrebe instalacije win10 raznim žrtvama i drugim mazohistima koji me to traže povremeno, složio image sa "MSMG Toolkit" koji skine skoro 2GB treša s instalacijskog ISOa te omogući instalaciju od cca 5 min trajanja. I stane na ventoy bez problema koje nosi wim file od preko 4GB. Jedino sam si napravio malo sranje kada sam eliminirao neuništivi wmp, bez kojeg neke igre neće da rade

Rezultat takve instalacije je prihvatljiv, taj operativni izgleda korektno i to bi se moglo nazvati LTSC, pretpostavljam. Naravno, opet on drka po svom s updejtima i slično. Ne vjerujem mu ni toliko koliko brzo ga mogu formatirat.

Ja iskreno ne bih stavio pakete aplikacija koji dođu s, recimo KDE, u isti koš s tim spyware smećem koje stalno nešto pinga, prompta, nudi, iskaču notifikacije ko Jadranka iz paštete, oćeš ovo, oćeš ono... bog te mazo, ostavi me na miru Znat ćeš kad mi nešto trebo, odjebi. Pa ne smiješ/ne možeš deinstalirat tone tog smeća ili ako deinstaliraš vrati ti se s idućim "feature" a zapravo trash packom i slično. Nemam živaca za borbu s time.

Zamisli da imaš neki drugi alat koji zahtijeva toliko workarounda samo da bi radio normalno, recimo bušilica Pa takva bi promptno završila u kontejneru i to u komadima nakona bacanja s petog kata.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 14:53   #2981
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Citaj: Uz najmanje napora i prckanja dosad (s Windows strane) dobivam radno okruzenje koji meni odgovara, radi kak spada , nije mi na putu nego mogu zbilja produktivno raditi na njemu - kao i na bilo kojoj Linux distri konacno. Kao sto rekoh zacudio sam se kako dobro radi na starom Aceru na kojem je 10-tka bila...cudna....U principu mi na Windowsu trenutno samo jedna stvar fali - QEMU/KVM. Ne, Hyper-V nije ni blizu . S druge strane - odkad sam masivnije poceo koristiti Excell - opasno mi fali na Linuxu. Ostala rijesenja su dovoljno dobra za po doma al kad radis importe i usporedbe od par stotina MB - Excell mi jedino pouzdano radi. S obzirom na kvalitetu "modernih developera" da komercijalni softwer nauci i povuce ono dobro iz OSS svijeta nebih se cudio bas da komercijalni softwer po kvaliteti bude uz bok OSS-u...cak da ga premasi. Dovedi developere , plati ih i zaboravit ce na ideologiju. Pogotovo oni stariji. To sto ce MS tad vjerojatno okrenut plocu je drugi par rukava. Tako da - ako moram koristiti Windows - 11-ica je meni osobno najdrazi MS OS.

Meni jedan radni stroj na Win 10. Glavni razlog: par alata i upravo M$ Word i Excel. Skoro pa na dnevnoj bazi dobivam razne podrobljene excelove koje treba importirati u raznorazne baze. Ne radim spreadsheetove niti ništa korisno u excelu, ali moram ga imati iz navedenog razloga. Word opet radi nekih dopisa i dokumentacije. Čak i Libreoffice povremeno koristim kad dobijem nešto u njegovom formatu, a i nekako mi ljepše radi s kojekakvim CSVovima ili kad dobim čudnovato formatirane number kolone. Recimo biseri kad slože da jedna number kolona ima dec. separator točku, druga zarez, a treća nešto treće
Praktički u excelu samo otvaram formatiram ako mi treba, dalje export ili u xlsx ili CSV i dalje rastrančiram pod linuxom u skriptama i u konačnici utrpam u neku bazu. Šljivi ga, nikako se riješiti M$ OSa i proizvoda.
Za ne vjerovati koliko firmi forsira excel iako ne znaju raditi u njemu. Svako malo gledam kako iz sustava u kojem imaju sve što im treba za poslovanje rade export u excel, štrikaju po tome da bi onda importirali natrag. Ludost.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 15:07   #2982
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Moje iskustvo je da dosta njih koristi excel zato jer je isti dovoljno portabilan i mogu ga poslati nekoj trećoj strani (u pravilu jeftinijim radnicima) na obradu.

Meni za mene je libre calc sasvim dovoljan, ali kada sam u par navrata na "brzinu" htio otvoriti neki excel od nekoliko MB s nekoliko desetaka hiljada redaka shvatio sam da je to jednostavno veliki problem

Što se tiče prebacivanja XLSX->SQL složio sam si par rješenja (nodejs skripta koja prebaci excel file u SQL skriptu a kasnije sam si složio i praktičniju VSC ekstenziju koja tab delimited input pretvori u SQL - uz određena ograničenja) ali naravno da uvijem moraš biti u stanju otvoriti i editirati xlsx file. Naročito kada je krcata trash podacima.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 15:43   #2983
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Heh, upravo ste objasnili zašto je Minken odustao od Linuxa.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 15:45   #2984
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
@mkey...zivimo u svijetu gdje je MS najmanji problem sto se penetracije korisnikove privatnosti tice. Svi to rade.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 15:48   #2985
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Moje iskustvo je da dosta njih koristi excel zato jer je isti dovoljno portabilan i mogu ga poslati nekoj trećoj strani (u pravilu jeftinijim radnicima) na obradu.

Meni za mene je libre calc sasvim dovoljan, ali kada sam u par navrata na "brzinu" htio otvoriti neki excel od nekoliko MB s nekoliko desetaka hiljada redaka shvatio sam da je to jednostavno veliki problem

Što se tiče prebacivanja XLSX->SQL složio sam si par rješenja (nodejs skripta koja prebaci excel file u SQL skriptu a kasnije sam si složio i praktičniju VSC ekstenziju koja tab delimited input pretvori u SQL - uz određena ograničenja) ali naravno da uvijem moraš biti u stanju otvoriti i editirati xlsx file. Naročito kada je krcata trash podacima.

Ja kad dobim excel to je parsto tisuća redaka, evo neki dan više komada od po blizu milijun redaka svaki. Ne radim sql insert skripte, obično neki od direktnijih loadera koji to brže odradi. Ili programski - učita se sve kao binary pa ako im