Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.01.2018., 17:15   #9121
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
daj si stavi te zvucnike da su u simetriji sa tv-om, komponente stavi do te police, a zvucnik do tv-a
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2018., 22:06   #9122
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Gdje je najveći izbor/gdje kupiti zvučnike (drivere) (woofer i tweeter), za samogradnju? Može i kod nas i iz vana.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2018., 10:38   #9123
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Tomtam Pregled postova
Gdje je najveći izbor/gdje kupiti zvučnike (drivere) (woofer i tweeter), za samogradnju? Može i kod nas i iz vana.

Mani se ćorava posla
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 10:50   #9124
neumrli
Dubwise
Moj komp
 
neumrli's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
daj si stavi te zvucnike da su u simetriji sa tv-om, komponente stavi do te police, a zvucnik do tv-a
To mi je u planu + staviti tv na zid
neumrli je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 11:02   #9125
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Mani se ćorava posla
kakav je to odgovor, i to još na hardware forumu?


https://www.hifisound.de/Do-it-yours...eaker-Drivers/
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 11:59   #9126
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Diy izrada bilo cega u hifiju zahtjeva popriličnu količinu znanja i iskustva.
Samim tim kad netko ovako "padne s drevta", značio uopće nije ni u google upisao ono sto trazi, a kamoli proguglao frazu tima "DIY speaker driver", pretpostavljam da jedva zna promjenit baterije u daljinskom, odnosno da je negdje nesto vidio i to mu se svidjelo, ali trud 0 bodova, pa onda da preskocimo cijelu litaniju, to nije bransa za njega, tj moja preporuka mu je da se "mani ćorava posla" čisto radi ustede vremena, novaca i eventualno zivaca.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 12:13   #9127
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Diy izrada bilo cega u hifiju zahtjeva popriličnu količinu znanja i iskustva.
Samim tim kad netko ovako "padne s drevta", značio uopće nije ni u google upisao ono sto trazi, a kamoli proguglao frazu tima "DIY speaker driver", pretpostavljam da jedva zna promjenit baterije u daljinskom, odnosno da je negdje nesto vidio i to mu se svidjelo, ali trud 0 bodova, pa onda da preskocimo cijelu litaniju, to nije bransa za njega, tj moja preporuka mu je da se "mani ćorava posla" čisto radi ustede vremena, novaca i eventualno zivaca.
Pa nemoj čovjeka na nož dočekivat, objasniš mu fino odmah, makneš sve potencijalne uvrede prema osobi, ušparaš si jedan post i čovjek kaže hvala, ti se osjećaš bolje.

Ovo s baterijama u daljinskom je stvarno nepotrebno i žalosno.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 13:56   #9128
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
@srale: hvala ti najljepsa! Pitanje je bilo zaista objektivno da objektivnije ne može biti. Žao mi je što sudiš tako kako sudiš. Hvala forumašima koji su mi stali u obranu i prije nego što sam stigao učitati forum danas. Pogotovo mi je žao što sam neke tvoje postove tijekom ovih godina rado čitao. I sad se pitam šta jedan takav konj kao što si ti radi na forumu? A do sada to nisam ni priblizno mislio.

U svakom slučaju pitanje i dalje stoji, i svatko tko je googlao u potrazi za istim elementima može se susresti s i istim problemom, a to je uzak izbor zvučnika i veliki raspon u cijenama, tako da ako ima tko kakvih dobrih iskustava neka slobodno napiše. Segregator, Destrojer hvala jos jednom, vas dvojica ste dokaz da ima normalnih ljudi i u ovom podforumu.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 14:50   #9129
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Diy izrada bilo cega u hifiju zahtjeva popriličnu količinu znanja i iskustva.
Samim tim kad netko ovako "padne s drevta", značio uopće nije ni u google upisao ono sto trazi, a kamoli proguglao frazu tima "DIY speaker driver", pretpostavljam da jedva zna promjenit baterije u daljinskom, odnosno da je negdje nesto vidio i to mu se svidjelo, ali trud 0 bodova, pa onda da preskocimo cijelu litaniju, to nije bransa za njega, tj moja preporuka mu je da se "mani ćorava posla" čisto radi ustede vremena, novaca i eventualno zivaca.
čovjek nije pitao "kako to napraviti ili gdje početi", nego samo gdje je najbolji dućan za kupiti..

ko da ja pitam gdje mi je najbolje kupiti rabljeni auto, a ti kažeš "vidi se da nemaš ni vozačku!"
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 14:54   #9130
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Tomtam Pregled postova
@srale: hvala ti najljepsa! Pitanje je bilo zaista objektivno da objektivnije ne može biti. Žao mi je što sudiš tako kako sudiš. Hvala forumašima koji su mi stali u obranu i prije nego što sam stigao učitati forum danas. Pogotovo mi je žao što sam neke tvoje postove tijekom ovih godina rado čitao. I sad se pitam šta jedan takav konj kao što si ti radi na forumu? A do sada to nisam ni priblizno mislio.

U svakom slučaju pitanje i dalje stoji, i svatko tko je googlao u potrazi za istim elementima može se susresti s i istim problemom, a to je uzak izbor zvučnika i veliki raspon u cijenama, tako da ako ima tko kakvih dobrih iskustava neka slobodno napiše. Segregator, Destrojer hvala jos jednom, vas dvojica ste dokaz da ima normalnih ljudi i u ovom podforumu.
Davno sam se ja bavio time, samo mi je ostalo u sjećanju

Dynaudio - skupo
Visaton - jeftino

Ne znam dal Visaton uopće postoji još bez googlanja, za Dynaudio znam da su i dalje tu i dalje skupi
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2018., 15:11   #9131
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
itekako visaton živ
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 15:13   #9132
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Citiraj:
Autor Tomtam Pregled postova
@srale: hvala ti najljepsa! Pitanje je bilo zaista objektivno da objektivnije ne može biti. Žao mi je što sudiš tako kako sudiš. Hvala forumašima koji su mi stali u obranu i prije nego što sam stigao učitati forum danas. Pogotovo mi je žao što sam neke tvoje postove tijekom ovih godina rado čitao. I sad se pitam šta jedan takav konj kao što si ti radi na forumu? A do sada to nisam ni priblizno mislio.

U svakom slučaju pitanje i dalje stoji, i svatko tko je googlao u potrazi za istim elementima može se susresti s i istim problemom, a to je uzak izbor zvučnika i veliki raspon u cijenama, tako da ako ima tko kakvih dobrih iskustava neka slobodno napiše. Segregator, Destrojer hvala jos jednom, vas dvojica ste dokaz da ima normalnih ljudi i u ovom podforumu.
Pozdrav,

ja sebi upravo završio Atmos setup za spavaću sobu, nemam još nekih slika baš za podijelit:



Uglavnom, može se, treba vremena i nešto znanja koje je danas manje više dostupno i na netu pa opet treba samo vremena. Obzirom da sam upravo završio sa sličnim projektom i bio u nabavci drivera, elemenata za skretnice i materijala, javi se na PM ako ćeš trebati kakve smjernice...

EDIT: Prednji zvučnici su malo niži jel se do njih spušta platno projektora ispred TV-a.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 15:36   #9133
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Ali tako je kako je. Nekuzim zasto je toliki bad ako ja iznesem svoje misljenje da ti očito nemas potrebna znanja za to? A joj da, dirnut je nečiji ego, my bad.

Btw, dezurne moralne vertikale, nadobudni diy samograditelj je u svom postu napisao da sam konj, ali ono kao sto vidite, nisam na zadnjim nogama.


Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
čovjek nije pitao "kako to napraviti ili gdje početi", nego samo gdje je najbolji dućan za kupiti..

ko da ja pitam gdje mi je najbolje kupiti rabljeni auto, a ti kažeš "vidi se da nemaš ni vozačku!"
Počeo je sa pitanjem o najboljem dućanu za kupit, čekaj jos par postova pa ces vidjet pitanja. (Flikoman 2)

Usporedba ti ne stoji, ekvivalent ovom slučaju bi bio da dotični kupuje auto, a nema vozačku.
-->
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Pa nemoj čovjeka na nož dočekivat, objasniš mu fino odmah, makneš sve potencijalne uvrede prema osobi, ušparaš si jedan post i čovjek kaže hvala, ti se osjećaš bolje.

Ovo s baterijama u daljinskom je stvarno nepotrebno i žalosno.
Nikog nisam uvrijedio, samo sam *cut the crap* i napisao mu poantu, da se mani ćorava posla, a to bi s obzirom na njegov upit, izrada diy zvučnika.

Uvazeni kolega, ispričavam ako vas je moj post rastužio.



Citiraj:
Autor Tomtam Pregled postova
@srale: hvala ti najljepsa! Pitanje je bilo zaista objektivno da objektivnije ne može biti. Žao mi je što sudiš tako kako sudiš. Hvala forumašima koji su mi stali u obranu i prije nego što sam stigao učitati forum danas. Pogotovo mi je žao što sam neke tvoje postove tijekom ovih godina rado čitao. I sad se pitam šta jedan takav konj kao što si ti radi na forumu? A do sada to nisam ni priblizno mislio.

U svakom slučaju pitanje i dalje stoji, i svatko tko je googlao u potrazi za istim elementima može se susresti s i istim problemom, a to je uzak izbor zvučnika i veliki raspon u cijenama, tako da ako ima tko kakvih dobrih iskustava neka slobodno napiše. Segregator, Destrojer hvala jos jednom, vas dvojica ste dokaz da ima normalnih ljudi i u ovom podforumu.

Ok, ja sam dokaz da ima i nenormalnih, odnosno onih koji su tu predugo i stvarno smo se naslusali i nagledali svega, i jednostavno nemam snage i volje tebi objasnjavat zasto da ne ides u tom smjeru, jer je očito da nemas osnovna znanja potrebna za takvu vrstu projekta. Odnosno, da ih imas, nebi ni kretao sa takvim pitanjima tj u tom smjeru.

I sad ce se opet dezurne moralne vertikale dić na zadnje noge.

Jel se netko sjeća lika koji je prije par godina zario i palio ovom temom, zvao se Flikoman. Znači frajer je srao dan i noc, nebuloze, a imao je doma skrpani z2300 u 2m2 prostoru za slusanje. Nakon toga je ubo neke zvučnike i pojačalo, i onda se uhvatio modanja zvučne kartice. Opet litanije. Nakon toga je kupio neke fus diy samostiojeće, kojiima driver u kutiji nisu bili centrirani, sprdali smo ga dan i noc. Nakon toga je frajer preko nekog stranog foruma dosao do izvjesne kolicine neke srebrne zice, koja je navodno dobro svirala, počeo petljat sa kablovima, naravno odustao od ovog foruma i sad je on uvazen audiofil, čak sto vise samograditelj kablova.
Svojevremeno je imao Apparatusov Dac i Damir je rekao da ga nitko u zivotu nije toliko ispilao za nista.

Ali tako je kako je. Nekuzim zasto je toliki bad ako ja iznesem svoje misljenje da ti očito nemas potrebna znanja za to? A joj da, dirnut je nečiji ego, my bad.

Btw, dezurne moralne vertikale, nadobudni diy samograditelj je u svom postu napisao da sam konj, ali ono kao sto vidite, nisam na zadnjim nogama.


Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
čovjek nije pitao "kako to napraviti ili gdje početi", nego samo gdje je najbolji dućan za kupiti..

ko da ja pitam gdje mi je najbolje kupiti rabljeni auto, a ti kažeš "vidi se da nemaš ni vozačku!"
Počeo je sa pitanjem o najboljem dućanu za kupit, čekaj jos par postova pa ces vidjet pitanja. (Flikoman 2)

Usporedba ti ne stoji, ekvivalent ovom slučaju bi bio da dotični kupuje auto, a nema vozačku.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 15:39   #9134
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Izgleda izmišljeno! Jako lijepo! Profesionalno. Ja sam na nekakvom prototipu. Radeći na istom, zabavljam se kao nikad. Mislio sam da neće biti ništa od toga ali pokušao sam raditi malo po malo. I za sada sam jako zadovoljan. Svaki dan neki mali dio posla napravim. Radim samo s materijalom i alatom koji imam. (Nasljeđe: zato mi je i palo na pamet).

Postam par slikica za minut.













Evo za sada u radovima koje sam napravio. Nisam ni blizu ocekivao da ce se ovako poklopiti. Zaljepljeno je ljepljivom trakom radi testiranja kako se kut preklapa. Iveral dolje i prednju i straznju cu stranu zamijeniti mdf-om. Cekam od kolege da mi da otpadke sirovog MDFa od svoga posla. Trenutno mi je ulaganje nula kuna. Nesto ce mozda biti na HEP računu.

Ali evo čitam sta je srale zadnje napisao, pa cu poslušati, neću mu više smetati na forumu.

Zadnje izmijenjeno od: Tomtam. 02.01.2018. u 16:04.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:17   #9135
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
A dobro, nemoj brzati, forum je pa svako ima neki svoji kut gledanja. Uglavnom, za početak, dečki su ti dali relativno dobar prijedlog, Visaton ima solidne drivere i u nižem cjenovnom rangu i uz to neke od drivera možeš pronaći i u gotovim projektima na njihovim stranicama, tipa driver:

http://www.visaton.de/en/products/woofers/w-170-s-8-ohm

Korišten u:

http://www.visaton.de/en/products/fu...s/stella-light

Tu možeš vidjeti i mjere i način izrade kutija, kao i elemente skretnica.

Izrada zvučnika bez samostalno izrađenog projekta prema driverima koji se koriste (WinISD je besplatan software za igranje simulacijom zvučnika), nema puno smisla i rezultati stavljanja random drivera u random kutije teško mogu polučiti nekakvim rezultatom, što naravno opet ovisi o preferencama.

Također je pitanje što tražiš i što želiš postići...

Najveći dio ulaganja (a isto neće biti malo), mora biti usmjeren na drivere, pa na skretnicu i kutije. Ima još puno detalja ali da ne pretjerujem sad, nekad je bolje kupiti rabljene ili nove gotove zvučnike na nekakvoj akciji, ponude ne manjka. DIY se isplati kad je situacija takva da ne možeš uklopiti gotova rješenja (takvu sam djelomično imao ja), ili kada se zbilja može dobiti puno bolji zvučnik za podjednako ulaganje, u što se naravno ne ubraja puno uloženog vremena. Kupnja solidnih drivera i stavljanje istih u kutiju bez projekta gotovo u pravilu zvuči lošije i od jeftinijih tvorničkih rješenja iza kojih stoji kakav takav R&D.

Čisto za informaciju oko troškova, neznam kakvim budgetom raspolažeš, samo elementi skretnice su barem 400 - 500 kn/kutija ako se ide na električnu barem drugog reda što gotovo pa minimum sa driverima srednje niže klase...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:21   #9136
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
Pozdrav,

ja sebi upravo završio Atmos setup za spavaću sobu, nemam još nekih slika baš za podijelit:



Uglavnom, može se, treba vremena i nešto znanja koje je danas manje više dostupno i na netu pa opet treba samo vremena. Obzirom da sam upravo završio sa sličnim projektom i bio u nabavci drivera, elemenata za skretnice i materijala, javi se na PM ako ćeš trebati kakve smjernice...

EDIT: Prednji zvučnici su malo niži jel se do njih spušta platno projektora ispred TV-a.
Ovi mali bijeli me interesiraju, možeš li dat više informacija? Inače izgleda kao kupljeno iz dućana, nisam siguran je li ovo samogradnja ili?
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:27   #9137
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Pozdrav,

sve samogradnja. Mali bijeli su plastična teglica iz Peveca, 3d printana i lakirana 3d maska sa integriranim prihvatom za driver sa unutarnje strane, 3d printane ukrute, ispuna tapetarska vata, 3d printani podesivi zidni nosači. Iste koristim za stražnje i gornje (Atmos).
Skretnica nema jer ih dolje režem na receiveru na 120Hz a gore full range driver ima prirodni roll off iznad 15kHz...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:34   #9138
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Tomtam Pregled postova
Ali evo čitam sta je srale zadnje napisao, pa cu poslušati, neću mu više smetati na forumu.

Ne kuzim, zasto su svi tako razdrazljivi, južina?

Kolega Totam, oprosti ako sam te na bilo koji način povrijedio.

Da se vratimo na tvoj projekt, ako sam dobro polovio, ti si napravio okvir kutije i sad trazis drivere za tu kutiju?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:36   #9139
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Odlično, odlično!

Koji driver? Baffle step kompenzaciju nisi radio? Baš duže vremena gledam u HT-u preć kompletno na neke minijaturne full range drivere uparene sa dobrim subwooferom. Misliš da bi bilo potencijala u njima za takav setup?
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:45   #9140
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Imam za svoje potrebe uredan stereo sistem u kući. Mission M72 i Yamaha RX-397.

Ovo što radim zabava je i provod. I zaista me u tome ispunja. Nakon sto sam sastavio okvire kutije, zacudio sam se sam sebi, a kad se polijepe i spoje, mogu biti samo bolje. Za crossover ću zamoliti staroga, struka mu je to, nakon sto uzmem drivere, frisko ce u mirovinu pa da ima sta raditi. Budget je koliko treba, ali za namjenu koju imaju, bit ce lova samo za drivere i crossover. Pogledao sam preporučene stranice, naći će se svega. U rh sam gledao elmatis i elgrad. Našao sam hrpu na conrad stranici ali ne znam kako oni posluju. Da bude jasnije, napravit ću samo jedan da vidim da se može.

@Srale: da da, znam da je redosljed drugaciji, odnosno da bih trebao krenuti od nacrta, izracuna itd. Ali nisam bio siguran ni da mogu ovo napraviti. Al imam ok alat i volju. Dimenzije sam mjerio prema missionima m72, sto se malo skratilo kod brusenja, poravnavanja. Stavit cu 6.5" woofer i visokotonac koji paše, skretnicu i to je to.

A za ovo gore, nema problema. Na svom poslu sam mentor pripravnicima i studentima i muka mi je kad im neko zatre put na prvo sto kazu. I kad ih neko po koricama sudi. Čitam puno ovaj forum i znam da si tu aktivan. iskreno, nadao sam se par linkova i mislio da ces između ostalog i ti nesto ubaciti, i to je to. Nisam mislio niti postati slike, ni pisati sta sam radio. A ti onako iznebuha, a da nije bilo primjereno svjedoci ekipa koja me podržala.

Zadnje izmijenjeno od: Tomtam. 02.01.2018. u 17:27.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:58   #9141
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Kuzim da te to veseli, i ima nesto magično u tome kad sam nesto napravis, ali ovo sto ti radis nema sanse da ce na kraju dati neki iole smislen zvuk, jer tako se diy zvučnici ne rade.
Odnosno odgovorno tvrdim da kad na papir stavis sve troskove koje ces imati, da si za tu lovu na njuskalu mogao kupit gotove zvučnike koji ce bar duplo bolje svirat.

Na netu imas stvarno hrpu gotovih projekata, trebas samo vidjet koliko si spreman ulozit i prema tome nadjes projekt koji ti najvise odgovara. Znači u projektu je sve razrađeno (materijal i idmenzij eoblik/ustroj kutije, driver i skretnica) i onda se lovis u kostac izrade i ni to sto radis po gotovom projektu ti ne granatira uspjeh.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 16:59   #9142
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Odlično, odlično!

Koji driver? Baffle step kompenzaciju nisi radio? Baš duže vremena gledam u HT-u preć kompletno na neke minijaturne full range drivere uparene sa dobrim subwooferom. Misliš da bi bilo potencijala u njima za takav setup?
Topla preporuka Vifa TC9 (na slikama) ili Fountek FR89EX. BS kompenzacija je bila u planu ali je na mjerenju ispalo da ima manje phase shifta bez, nešto je bolji power handling također bez, na uho ne kužim razliku, a ionako je minimalno contenta u stražnim / gornjim, pa sam je na kraju izostavio.
Bilo mi je bitno da su driveri u svim zvučnicima isti, pa je tako TC9 i u prednjima i centru pomognut 16,5 mid-bassom radi "mesa" u muškim vokalima i boljeg power handlinga za Vifu, skretnica akustična trećeg reda na 900 Hz, a 25 cm wooferi su pogonjeni zasebnim pojačalom i u zasebnim su kutijama unutar prednjeg zvučnika.
Fora je kad se radi namjenski pa receiver dosta stvari olakša, Audyssey napravi dobar posao sa korekcijama prostorije i možeš dosta izvući iz setupa na račun toga...

EDIT: Sorry, ima potencijala i više nego, jedino ih nećeš moći dobiti ispod 120 - 150 Hz bez velike kutije (na slikama je 1,5l), i to na F3 ide ~ 120 Hz. Fountek bi bio bolji odabir za setup sateliti - woofer...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 02.01.2018. u 17:08.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 17:19   #9143
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Hvala na odgovoru! Cijena ovih vifa je stvarno smiješna! Već par mjeseci se vrtim oko dizajnova baziranim na fountekima i hivi m3n, malo sam se već i ohladio od samogradnje, ali sad si me opet navuka . Da je uspit navuć rezanje na 120 Hz bio bi zadovoljan. Provjerit ću.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 17:33   #9144
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Pogledaj moj post u ovoj temi o Vifantastisch kutijama, koje sam slušao više od godinu dana, što sa subcem što samostalno. Odlične kutije.
jean luc je online   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 17:44   #9145
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Kuzim da te to veseli, i ima nesto magično u tome kad sam nesto napravis, ali ovo sto ti radis nema sanse da ce na kraju dati neki iole smislen zvuk, jer tako se diy zvučnici ne rade.
Odnosno odgovorno tvrdim da kad na papir stavis sve troskove koje ces imati, da si za tu lovu na njuskalu mogao kupit gotove zvučnike koji ce bar duplo bolje svirat.

Na netu imas stvarno hrpu gotovih projekata, trebas samo vidjet koliko si spreman ulozit i prema tome nadjes projekt koji ti najvise odgovara. Znači u projektu je sve razrađeno (materijal i idmenzij eoblik/ustroj kutije, driver i skretnica) i onda se lovis u kostac izrade i ni to sto radis po gotovom projektu ti ne granatira uspjeh.
Neka. Prosipaš znanje i referirajući se na moj upit odgovaraš na sva pitanja koja nitko nije postavio, samo nisi odgovorio na ono koje sam postavio. Čitam ponovno što si napisao i zaista se čudim kako ti se da. Od forumaša kao syss i ostalih sam dobio direktan odgovor na pitanje. Neka si ti mene izvrijeđao i popljuvao. Al dobro.

Da ne bih bio toliko off topic; ovo što radi Kristijan_7, je prekrasno, da se barem objavi sve što se napravi. I meni su ovi bijeli čudo! I noćne ormariće si sam radio?
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 20:39   #9146
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Ne, nocne ormarice je izradila Ikea. Zvucnike sam prakticki tek zavrsio pa nemam puno slika setupa jos, ali budem sliknuo sve malo bolje kad ulovim vremena...
Inace sam sa rezultatom vise nego zadovoljan zasad, detalje o kompletnom setupu i dojmovima naknadno sa slikicama...

@ Roso, ovisno o dimenzijama i akusticnosti prostorije nebih preporucio Vifu samostalno za prednje ili centar u HT-u, jednostavno bi im falilo mesa dolje za malo glasnije kucno kino... Za muziku donekle da, u manjim prostorijama, funkcionirat ce i u HT-u naravno, ali na umjerenijim glasnocama u manjim prostorijama. Zato i jesu kod mene u prednjim i centru rezani na 900 Hz.
FR89EX ima dosta vise mesa dolje, pa ak bi radio tak nekaj, probaj sa tim... Ja sam odustao od Founteka samo zato sto sam odlucio izbaciti tweeter skroz, a Vifa je bolja gore od FR89EX, a losija dolje od FR88EX koji je pak losiji dolje od Vife. Sub ak dizes do 120Hz, vec ti dosta muskih vokala ima neprirodno duboki ton, kaj moze biti fora ili ne, ovisno o prostoriji i preferencama...
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 21:05   #9147
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Momci, buduci da ima vas koji se kuzite dosta dobro u audio opremu imam jedno pitanjce.

Imam mini liniju sa prilozene slike (philips fw320c), a kojoj su prdnuli zvucnici. Zvucnici se sastoje od samo jednog zvucnika (mislim da je niskotonac).

Uglavnom, htio bih iskoristiti postojece kutije i zamjeniti te neispravne zvucnike pa me zanima kakav tip zvucnika da trazim uzimajuci u obzir specifikacije pojacala u liniji (takodjer prilozeno u slici) i gdje da to kod nas nabavim?

Bitno mi je samo da svira kao sto je nekad sviralo jer je plan stavit tu liniju u garazu pa da imam za pustit muziku kad je neka festica doma.

Znam da je po pitanju zvuka ova linija smece tako da ni ne ocekujem neko cudo od tog te mi se iz tog razloga i ne ulazu ne znam kakve pare.

Zahvaljujem!
Cuky je online   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 21:22   #9148
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Prostor za HT mi je relativno malen, oko 14 kvadrata. Trenutno imam bukšelfe obješene na zid i to, naravno, zvuči ko govno. Za velike samostojeće nemam baš mjesta, a također ne želim kompromitirat životni prostor sa zvučnicima na stalcima. A u zadnje vrijeme mi je postala puno važnija funkcionalnost prostora od nekakvog ganjanja hifija. Opet, svjestan sam da se sa malim kutijicama može dobit zadovoljavajući rezultat, ako znaš šta radiš i ako imaš realna očekivanja. Također, nikad se to neće slušati iznad nekih umjerenih glasnoća. Čovik bi reka da onda odem kupit one all in one sisteme, ali mislim da može bolje od toga

Želio bi imat svih 5 zvučnika jednaka i odrezana na istu frekvenciju. Montiranje na zid obavezno. Ova konfiguracija šta je Jean Luc spomenio izgleda jako dobro, praktički džabe za napravit. 100tinjak kuna za driver, pa makar samo za test stvarno nije puno.
http://www.hifi-forum.de/viewthread-267-246.html
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 21:50   #9149
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Ak je tako, go for it - TC9 je mali dragulj od zvucnika uz neke neizbjezne mane koje uz mali full range driver dolaze. Imam male rezerve prema navedenom rjesenju u HT svrhe jer su sanse da ce se slusat of axis, gdje mali full rangeri beemaju, ja sam zato zavrsio na podesivim nosacima da se zvucnik moze precizno usmjeriti. Svakako vrijedi probati
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 02.01.2018. u 21:57.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2018., 21:58   #9150
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Prostor za HT mi je relativno malen, oko 14 kvadrata. Trenutno imam bukšelfe obješene na zid i to, naravno, zvuči ko govno. Za velike samostojeće nemam baš mjesta, a također ne želim kompromitirat životni prostor sa zvučnicima na stalcima. A u zadnje vrijeme mi je postala puno važnija funkcionalnost prostora od nekakvog ganjanja hifija. Opet, svjestan sam da se sa malim kutijicama može dobit zadovoljavajući rezultat, ako znaš šta radiš i ako imaš realna očekivanja. Također, nikad se to neće slušati iznad nekih umjerenih glasnoća. Čovik bi reka da onda odem kupit one all in one sisteme, ali mislim da može bolje od toga

Želio bi imat svih 5 zvučnika jednaka i odrezana na istu frekvenciju. Montiranje na zid obavezno. Ova konfiguracija šta je Jean Luc spomenio izgleda jako dobro, praktički džabe za napravit. 100tinjak kuna za driver, pa makar samo za test stvarno nije puno.
http://www.hifi-forum.de/viewthread-267-246.html
Ako želiš ćut kak zvuči par prije nego kreneš u izradu, javi mi se na PM. U svakom slučaju preporučam, a mogu ti dat i nešto iskustava oko izrade.
jean luc je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na