Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2012., 22:15   #1
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
Problem sa slikom - monitor, kabel, grafa, driveri...?

Pozdrav ekipa!

Evo vec para dana imam jedan JAKO cudan problem. Pokusat cu biti sto detaljan u opisu pa ce biti puno slika i screenshotova. Volio bi da dokucimo sto bi mogao biti uzrok problema (kabel, monitor, grafa, driveri, ...) pa da krenem to rjesavati.

Hardver u pitanju mozete vidjeti pored mog imena, al glavni "sudionici" problema su:

Sapphire Radeon 6950 2GB DiRT3 Edition (s onim custom hladnjakom).

(klik na sliku):




temperature u idleu:



temperatura u radu je oko 55C.

Monitor je Samsung 2232BW:



povezan DVI kabelom na grafu.

Windows 7 x64 s najnovijim updateima instaliranim

Catalyst 12.10 s 12.10 CAP 1:



Problem je sljedeći:



sitni artefakti raznih boja na raznim mjestima (konstantno se mjenjaju i pulsiranju). ako ih vidite i vi klikom na screenshota onda se bojim da nije do kabela vec do grafe. slika je 800x600 resized iz Dishonoreda gdje mi se jednom pojavio ovaj ogromni "glitch" blok kojeg sam uspio screenshotati u Steamu. Uzas. :/

Isto tako prije sat vremena u Borderlandsima 1:









Meni ovo smrdi na samu grafu, ne na kabel i monitor. :/

Kontam je sutra izvaditi, ocistiti (propuhati) i vratiti nazad u mjesto.
Jel da uopce mjenjam DVI kabel?
Drugi monitor nazalost nemam pa nemam kako probat jel on problem.

Napomena: NISTA nije posebno mijenjano da bi uzrokovalo ovaj problem (u vidu nekog teskog OCa, reinstalla programa i sl.) - normalno instalirani Win updatei, Catalyst 12.10 (problem se pojavio prije par dana i na 12.09), itd.
dakle jedan od "preko noci" problema. :/

sto mi je ciniti? imate savjet? jel vec netko imao ovakvo nesto?
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 22:31   #2
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Mislim da monitor nije problem (ako u Windowsima nema problema). Kabel možda, mada malo vjerojatno. Probaj drugi kabel svakako ako ga imaš. Ostaje onda grafa..
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.10.2012., 22:36   #3
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
probat cu sutra kabel. isto tako cu probati bootati komp s Ubuntu CD-om da vidim jel mozda u Windowsima problem.
Ma samo da nije grafa...imam garanciju jos, al jebiga i sami znate sta znaci vaditi grafu, slat je u servis, cekati, itd. itd. *sigh*
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 22:40   #4
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
pa, jesi probao sa svjezom instalacijom? mislim, neces nista izgubiti ako probas, mozda se nesto cudno pojebalo softverski.

napisao jesi da je W7 sa updateima i svjezim driverima, ali nisi rekao da li je sam sistem svjez. ako nije, definitivno je bolje isprobati reinstalaciju svega i uvjeriti se da onda jest do graficke, nego dati na reklamaciju, platiti dijagnostiku ako nije do nje, i biti bez grafe x vremena.............
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 22:40   #5
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Vidim da ima još ljudi s tim problemom s tom grafom. Googlaj. Uglavnom nigdje ne piše šta je uzrok, ali sumnja se na memoriju..

Gdje si je kupio, zašto misliš da će predugo trajati? Ako imaš garanciju ja se ne bi previše razmišljao oko slanja njima..
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 23:12   #6
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
pa, jesi probao sa svjezom instalacijom? mislim, neces nista izgubiti ako probas, mozda se nesto cudno pojebalo softverski.

napisao jesi da je W7 sa updateima i svjezim driverima, ali nisi rekao da li je sam sistem svjez. ako nije, definitivno je bolje isprobati reinstalaciju svega i uvjeriti se da onda jest do graficke, nego dati na reklamaciju, platiti dijagnostiku ako nije do nje, i biti bez grafe x vremena.............
Nisam probao reinstall windowsa jos jer ce mi za to trebati doslovno cijeli dan a nemam trenutno vremena za to. Zato cu sutra probati ubuntu, ak je sve OK onda idem na reinstall. prvo sam htio predstaviti problem u cijelosti vama tu da napravimo brainstorming sta bi mogao biti uzrok.
Citiraj:
Autor vision19 Pregled postova
Vidim da ima još ljudi s tim problemom s tom grafom. Googlaj. Uglavnom nigdje ne piše šta je uzrok, ali sumnja se na memoriju..
Hocu, sutra cu napokon imati vremena prouciti ovaj problem i vidjeti jel ga imao jos tko...mozda nadjem nes pametno.
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2012., 14:08   #7
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
probao Ubuntu 12.10, nema ovih sranja, sve cisto ko suza, znaci nije hardver nego softver.
probat cu sad reinstalirati Catalyst, ak ni to ne radi onda jebiga...reinstall Win7.

eh...da...napravio kompletan reinstall Catalysta i ovog puta stavio 12.11 betu. nista. same shit. napravit cu reinstall kad uhvatim vremena.
pozz

Zadnje izmijenjeno od: nino. 27.10.2012. u 14:15. Razlog: Koristi "Edit", nemoj postat zaredom
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2012., 16:33   #8
bad_ri
Registered User
Moj komp
 
bad_ri's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 87
Citiraj:
Autor sNNooPY Pregled postova
probao Ubuntu 12.10, nema ovih sranja, sve cisto ko suza, znaci nije hardver nego softver.
probat cu sad reinstalirati Catalyst, ak ni to ne radi onda jebiga...reinstall Win7.

eh...da...napravio kompletan reinstall Catalysta i ovog puta stavio 12.11 betu. nista. same shit. napravit cu reinstall kad uhvatim vremena.
pozz
ne mora značiti da je grafa ok ako ti ubuntu dobro radi. jesi li probao malo jače opteretiti grafulju s nekim 3d aplikacijama na ubuntu-u? nejprije će problem biti na grafičkoj, smetnja s memorijom se tako najčešće manifestira.
bad_ri je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2012., 17:02   #9
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor bad_ri Pregled postova
ne mora značiti da je grafa ok ako ti ubuntu dobro radi. jesi li probao malo jače opteretiti grafulju s nekim 3d aplikacijama na ubuntu-u? nejprije će problem biti na grafičkoj, smetnja s memorijom se tako najčešće manifestira.
u Windowsima imam ta sranja odmah, na desktopu, dakle pod nikakvim opterecenjem. u ubuntu nema nicega.
grafu sam maloprije izvadio i propuhao od prasine (koje je bilo vrlo malo jer redovno cistim komp) kao i cijeli komp, vratio i opet ista stvar.
ide reinstall, a ako i onda bude problema ide na servis.



edit:

e ovakvo nesto mi se jos nije dogodilo.

instalirao sam FurMark i 3DMark 11.

FurMark sam pokrenuo u windowed modu, 1280x720 (moja reza je 1680x1050) na crnoj pozadini namjerno jer se tako najbolje vide ovi visebojni artefakti, stavio maksimalno opterecenje 2 minute. Pogodite sta? U trenutku kad pokrenem demo, nestanu svi artefakti i nema nikakvih problema. U cem je kvaka? FurMark koristi OpenGL a ne DirectX.

3DMark je radio glitcheve i artefakte (na raznim demoima), dakle slicno kao u Borderlandsu i Dishonoredu. 3DMark koristi DirectX.

Probao sam paliti i gasiti ATI Overdrive u Catalystima. Ne utjece na nista.

Vratio OC procesora s 3.2 na stock 2.4. Ne utjece nista.

Ovo jos nisam dozivio moram priznati. Ispada da:

stroj savrseno radi kad se vrti neki OpenGL cak i pod maksimalnim opterecenjem (FurMark je uspio grafu dotjerati do 65C nakon 2 minute) ali kad se bilo kakav DirectX vrti (pa cak i obicni Windows desktop), onda ima artefakte i u zahtjevnijim modovima i glitcheve.

Mislim da ni mi nista ne ostaje nego reinstall windowsa. :/

Zadnje izmijenjeno od: sNNooPY. 27.10.2012. u 19:04.
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na