Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.12.2006., 00:09   #1
TopniK
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Tuzla
Postovi: 3
Problem sa firewall-ima!

Pozdrav!

E ovako, prije nego što napišem moj problem navest ću svoju konfiguraciju:

Abit NF7-S v2.0;
AMD Athlon 2500+;
Asus GeForce4 Ti4800SE;
512 MB DDR400 i
HDD WD 80 GB 8 MB Cache.

Već oko godinu dana koristim WindowsXP Profesional (verzija sa kojom automatski dođe SP2).

Godinu, dvije unazad za zaštitu računara koristio sa kombinaciju besplatnih ''Home'' verzija Avasta i Zone Alarma.
Sve je do prije nekih pola godine do 8 mjeseci bilo u redu tj. sistem se boot-ao za nekih 30 sekundi i ''Welcome screen'' je trajao samo jednu sekundu eventualno dvije.

No moj problem u sada posljednjem navedenom periodu je taj što mi Zone Alarm tj. svaki (probao sam Kaspersky, ProPrivate Firewall i dr.) čine da Welcome screen sada traje od 10-15 sekundi što je itekako puno za ovakvu konfiguraciju na kojoj se donedavno sve dizalo itekako brzo.

Kada deinstaliram Zone Alarm, welcome screen ponovo traje samo sekundu i sistem se veoma brzo boot-a.
Nisam htio mnogo da čačkam nego sam odmah odradio format i na svježe instaliran windows (bez ijednog istaliranog programa ili drivera) instaliram Zone Alarm. Welcome screen se onda zadrži 3-4 sekunde što je podnošljivo. E tek kada instaliram drivere za matičnu onda se pojavi taj problem. Znači sa samo instaliranim driverima za matičnu i zone alarmom welcome screen se zadrži 13-15 sekundi. Deinstaliram drivere i opet je sve ok. Onda ponovo instaliram drivere za matičnu ali ovaj put ne izaberem sve, samo Ethernet, Gart Memory i SBus ali nakon instalacije problem opet isti. Da budem siguran da nije do nekompatibilnošću 5.10 nForce driver skinem i probam (naravno prije toga deinstaliram postojeće drivere) i starije verzije 4.27 i 3.13 no problem je još uvijek tu.

Probam sa Kaspersy-em ali ista stvar. Probao sam i sa BitDefender ali opet ista stvar.

Znači problem je u tome što su mi svi firewall-i odjednom postalni nekompatibilni sa svim verzijama drivera za ploču.

Naravno, windows firewall sa isključio. Čak sam poslije windows firewall i u servisima stavio na disable ali stvar je ista. Na oba načina isključenja problem je još uvijek tu.

Ovo što mi se dešava, naravno, nije katastrofa ali me stvarno brine što se to ipak dešava bez imalo razloga. Da je neki drugi program ili antivirus u pitanju, nije jer ništa osim ovoga dvoje sada nije instalirano.

Ima li iko ideju šta bi moglo biti?

Izvinite na ovako dugom postu ali problem i izgleda složen.

Hvala!
TopniK je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2006., 01:54   #2
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Kako se spajaš na net? Probaj za početak staviti fiksnu IP adresu, ako koristiš mrežu. Probao si Sygate Personal Firewall? Verzija 5.6.3408 Pro mi na svakom kompu radi bez greške...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.12.2006., 11:15   #3
TopniK
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Tuzla
Postovi: 3
Pronašao sam u čemu je problem.

Isključio sam tj. izvadio sam mrežno kablo (od modema za ADSL) iz porta i restartovao komp i sve radi ok.

Kada sam ponovo spojio modem tj. mrežno kablo modema u port za mrežu opet pri restartu javlja se isti problem.

Upravo zbog toga pri instalaciju nForce drivera instalira se driver za mrežu (Ethernet) i zbog toga se počnu javljati ti problemi.

E sad ima li iko ideju ili sam osuđen na to da mi se sistem boot-a malo duže. Možda je u uskoj vezi sa modemom (speedtouch) ili možda postoje neke postavke u Zone Alarmu da mi pri startu ne provjerava te ''điđe'' vezano za mrežu?

Hvala!

Bilo kako bilo možda ima neki ''prilagođeniji firewall' koji će sa navedenom situacijom opet dobro raditi. Za ''Sygate Personal Firewall'' sam čuo da ih je kupio NOD32 i da više ne rade update? Jeli istina? Ako to nije istina i ako se taj firewall redovno osvježava-održava rado ću ga instalirati.

Neko ideju?
TopniK je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2006., 11:38   #4
Mljac
Premium
 
Mljac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zaprešić/Laduč
Postovi: 457
Da nisi pokupio kakav trojanac?
A da reinstaliraš Windowse?


PS.
pozdrav Tuzli, 82/83. živio sam tamo godinu dana (JNA naravno).
Znači i da sam prije tebe bio u Tuzli, ha, ha...
__________________
Member of PCE 100+kg demolition squad
Mljac je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2006., 11:39   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Dakle, ipak je problem u automatskoj IP adresi. Postavi neku fiksnu, npr. 192.168.0.1, i sve bi trebalo biti OK. Možda budeš morao staviti i DNS adresu svoga operatera.

Ne, NOD32 odnosno Eset nije kupio Sygate (da bar) već ga je kupio Symantec, nažalost. Međutim, to te ništa ne koči da skineš ovu verziju prije nego što je kupljen od strane Symanteca. Nema uopće potrebe za updateanjem. Koristim ga već jaaako dugo i svoj posao odlično odrađuje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2006., 13:29   #6
TopniK
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Tuzla
Postovi: 3
Bilo kako bilo nakon mnogo toga pročitanog na raznim forumima shvatio sam da je riječ o Bug-u u Zone Alarm-u pa mnogi imaju sličnih problema.

Nažalost, veoma dobar firewall ali kako je tako je, valja ići na novi.

Sada sam skinuo Comodo Firewall koji je besplatan i za ovo kratko vrijeme djeluje mi veoma dobro. Welcome screen se zadrži nešto manje od sekunde
i situacija treunto izgleda zadovoljavajuća.

U svakom slučaju hvala svima.

Citiraj:
Autor Mljac Pregled postova
PS.
pozdrav Tuzli, 82/83. živio sam tamo godinu dana (JNA naravno).
Znači i da sam prije tebe bio u Tuzli, ha, ha...
Ja sam upravo preko puta te kasarne u kojoj si bio. Pozdrav!
TopniK je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2006., 14:50   #7
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Ne vjeruj drugim forumima previse.

Probaj ovo:

Program Control – Main – Advanced – Alert & Functionality

Iskljući Deny access if permission is set...

To nije bug nego zaštita. tako da se onemogući internet veza dok se ZA ne upali. Da u tom trenutku ne bi popusio nekog crva.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na