Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.04.2024., 20:47   #1111
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Primjera radi navode da FritzFiber 5530/5590 dolazi sa XGS-PON i GPON SFPom a zapravo XGS-PON AVM ima označeno kao Internacional koja kaže sljedeće "Box contents: FRITZ!Box 5530 fibre, 1x FRITZ!SFP XGS-PON, power supply, 1.5 m LAN cable, installation instructions (English language not*guaranteed)"

Koliko vidim, AVM za oba modela navodi ovo:
Citiraj:
Depending on the edition of the FRITZ!Box, a FRITZ!SFP module for AON, GPON or XGS-PON connections is included in the package contents. The FRITZ!Box is ready for use and you can start surfing the web.
Pa zato ne vidim zašto bi to bio neki red flag. Isto tako mi ne tekst ne djeluje kao Google Translate. Firma u footeru je domaći d.o.o. registriran ove godine.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 21:33   #1112
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,421
Navodi a na Amazonu box contents fino kaže za International model dolazi samo XGS-PON plus odmah je skuplji u startu.

Zapamti da XGS-PON je backward compatible sa GPON.

To što je firma nedavno registrirana u HR samo mi je još jedan Red Flag.

Firma je pod vlasništvom jedne osobe te je i jedini zaposleni.
Ako bolje pogledaš neke navode shvatit ćeš da se radi o korištenju GoogleTranslatea.
Slike su skinute i editane te stretchane.
Sve u svemu kao da su se djeca igrala sa WordPressom.

Youtube linkovi vode na AVMov YT kanal.
Ima 2 dana da sam im poslao email da uklone link na PCE Post a odgovora nema.

Ako nedobijem povratnu informaciju da uklone link na PCE Post biti ću primoren da prebacim Post na drugu lokaciju pa makar to bilo van PCE Foruma ne radi toga da nekome napravim štetu nego što takve osobe svima nama ovdje mogu napraviti totalni zaheb.
Sjetimo se samo Iskona i ostalih bisera.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 15.04.2024. u 21:44.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2024., 22:06   #1113
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Navodi a na Amazonu box contents fino kaže za International model dolazi samo XGS-PON plus odmah je skuplji u startu.
Amazon je dućan u kojem trgovac može napisati bilo što, a moj citat gore je sa službene stranice proizvođača. To što nešto piše na Amazonu je kao da čitaš letak iz Lidla i ne znači da netko drugi ne može prodati oba modula u paketu.



Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Zapamti da XGS-PON je backward compatible sa GPON.
To nije moguće prema zakonima fizike. XGS-PON i GPON mogu koegzistirati na istoj niti jer rade na različitim valnim duljinama, to je jedino "backward compatible" u vezi s XGS-om. Možeš i sam vidjeti da AVM prodaje dva različita modula za ta dva standarda.


To ne sprječava nekoga da napravi modul koji podržava oboje, takvi čak i postoje, ali AVM ih nema.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 22:09   #1114
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,421
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Amazon je dućan u kojem trgovac može napisati bilo što, a moj citat gore je sa službene stranice proizvođača. To što nešto piše na Amazonu je kao da čitaš letak iz Lidla i ne znači da netko drugi ne može prodati oba modula u paketu.




To nije moguće prema zakonima fizike. XGS-PON i GPON mogu koegzistirati na istoj niti jer rade na različitim valnim duljinama, to je jedino "backward compatible" u vezi s XGS-om. Možeš i sam vidjeti da AVM prodaje dva različita modula za ta dva standarda.


To ne sprječava nekoga da napravi modul koji podržava oboje, takvi čak i postoje, ali AVM ih nema.
Dobro jel ja trebam da nabavim još jedan FritzFiber sa XGS-PON da dokažem svoju tvrdnju ili?
Fino i za ovaj moj trenutni 5530 na Amazonu fino piše i točno to je i došlo u kutiji.
"Contents: FRITZ!Box 5530 Fibre, 1x FRITZ!SFP AON, 1x FRITZ!SFP GPON, power supply, 4 m fibre optic cable (LC/APC - LC/APC), 1.5 m LAN cable, installation instructions (English language not guaranteed)"

Inače HT FritzFiber dolazi sa XGS-PON SFPom mislim da je to sasvim dovoljno?

Nemojmo previše u offtopic.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 10:49   #1115
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 620
Pa što nije netko pisao nedavno da je bio na IFA sajmu u Berlinu i rekao da Fritz dolazi kod nas uskoro, kao da će imati zastupnika za Kroejšu? Možda je to ta firma...

Ako je, totalno amaterski odrađeno, baš kako Karlo kaže, ko da su se djeca igrala sa izradom web-a
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 17:15   #1116
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,421
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Pa što nije netko pisao nedavno da je bio na IFA sajmu u Berlinu i rekao da Fritz dolazi kod nas uskoro, kao da će imati zastupnika za Kroejšu? Možda je to ta firma...

Ako je, totalno amaterski odrađeno, baš kako Karlo kaže, ko da su se djeca igrala sa izradom web-a
Totalno nebitno.Što se mene tiče nek radi sa informacijama što god želi.
Ali onako prasećki staviti na dnu i još ih dilat okolo po Facebooku.

"U medijima"

"PC Expert:Postavke HR ISPova"


Vrlo sam zabrinut za sami pinnani post jer to bi moglo navući ISPove tipa A1 i Telemach da traže od PCE osoblja da uklone post te da mene permabannaju jer ipak su to njihove informacije.
Jedno je na forumu pisat pa nas šačica korisnika to koristimo u vlastite svrhe a drugo je da neki webshop javno na sav glas obznani sve postavke ISPova.

E to neću dopustiti slučaju.
Kao što rekoh ako nedobijem odgovor na moj zahtjev da se ukloni pinnani post sa webstranice (3ći dan još ništa) biti ću primoren skloniti cijeli post na sigurno pa makar to bilo van PCE Foruma.


EDIT#1

Dobio sam odgovor i uklonili su link na pinnani Post.
All good to go
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 18.04.2024. u 20:05.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 29.04.2024., 17:16   #1117
mladen_lucky
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Da li bi radilo ako bi se u port namješten za IPTV uštekao običan mali unmanaged switch i na njega spojilo MaxTV STB-ove?

I imam drugo pitanje - ima li tko kakva iskustva sa novom serijom Asus routera - ExpertWifi? Gledam žičani model EBG15, koji bi mi zamijenio Mikrotika za routing, a glupo mi je kupovati WiFi router kada njegov wireless ne mislim koristiti, jer imam UniFi.

Mikrotik konfiguriran za MaxTV se tu i tamo zblesira - flappaju svi portovi neko vrijeme, pa ga onda watchdog resetira i neko vrijeme je mir. Internet nema pametnih savjeta, neki kažu bug u RouterOS-u vezan uz mangle funkciju... Trenutno sam vratio Speedporta, i gledam druga rješenja.

Usput, UniFi gateway - 0 bodova, IPTV podrška je čisti hakeraj!
https://github.com/fabianishere/udm-iptv

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 29.04.2024. u 18:13.
mladen_lucky je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2024., 18:27   #1118
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,421
Što se tiče Unmanaged Switcha osobno sam testirao neki stari DLink unmanaged switch sa 100MBit portovima i 3 MAXTv STBa te su sasvim uredno radili.


Što se tiče ASUS ExpertWiFi EBG15 vidim da je to sasvim novi uređaj.
Na stranici kažu da ima WebGUI te po svemu sudeći on bi mogao biti sasvim solidan router.
Vidim da ima podršku za Net i IPTV tako da nebi trebao biti neki problem za postaviti Net i IPTV usluge.
Nemoj se zeznut i dalje za FTTH ti je pametnije se skloniti sa Ubiquitia te nabaviti vlastit TPLink G7 ili bolje jer nećeš riješiti sa ovim Asus routerom njegov problem sa podrškom IGMPa jer i dalje FTTH modemski dio odrađuje ONT a ne tvoj router.
Ako je WebGUI isti (a vjerujem da je) ovaj tutorial ti isto vrijedi za njega.


TLDR

Unmanaged switch radi ok sa više STBova.
ASUS ExpertWiFi EBG15 je novi uređaj (vjerovatno i skup) te može da odradi posao.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 29.04.2024., 20:55   #1119
mladen_lucky
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
EBG15 je cca 100 eura na njemačkom Amazonu (mislim da je i free dostava), a svidio mi se baš zato što ima isto sučelje i funkcionalnosti kao njegova WiFi braća.
UniFi je kod mene samo za wireless (i switcheve!), jer je UniFi za wireless bog i batina.

Naručio sam TP-Link ONT, kad stigne, Huawei ide u kutiju.

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 29.04.2024. u 21:06.
mladen_lucky je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2024., 15:19   #1120
>>>KUKY<<<
Premium
Moj komp
 
>>>KUKY<<<'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 1,016
Asus RT-AX58U i preporuka VPN routera

Trenutno sam postojeci iskon korisnik i zelio bi zamjeniti njihov router sa ovim asusom iz naslova i sad problem je sto sam procitao u meduvremenu ovo u reviewu:

"Just remember that the RT-AX58U doesn’t include a modem, so you’ll need to connect it to your existing broadband modem or router in order to connect to the Internet."

Ispada da to nije router nego je samo wifi extender ili kako se to vec zove?

Koji router odabrati a da podrzava nordvpn i da potpuno zamijeni sadasnji router tj nezelim imato ovog kineza iskonovog sada i preko WAN kabela povezati ovaj asus RT58U kroz WAN port.

Dodatni problem mi je sto na tel instalaciji imam preko jedne parice RJ11 4pin konektor koji je uboden u sadasnji router. A ovaj asus trazi 8 pinski RJ45 i sta bi ja sad trebao nekakav konverter ugradivati kao u doba ISDN-a ili je taj 4pin kompatibilan sa 8 pinskim WAN kabelom? Molim pomoc

Buduci router cak ni nemora imati wireless jer ga svakako nenamjeravam koristiti.
__________________
Sig mi nije u skladu s pravilima.
>>>KUKY<<< je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 06.05.2024., 15:39   #1121
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 754
iskonov router u bridge i rokaj dalje sve preko asusa
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2024., 15:50   #1122
>>>KUKY<<<
Premium
Moj komp
 
>>>KUKY<<<'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 1,016
Problem je na ovom iskon routeru nemogu promjeniti defaultni user i pass. i to me tako nervira i zato ga se zelim rijesiti! To mi je glavni razlog zasto ga zelim mijenjati. Promjenim novi pass i sve kao odradi ok ali kada se ponovo probam ulogirati pise incorrect pass i sve sto mi preostaje je reset routera na tvornicke postavke...
__________________
Sig mi nije u skladu s pravilima.
>>>KUKY<<< je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2024., 15:58   #1123
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,421
Pošto nerazumiješ što je router a što je modem router daj da ti pojasnim.
U ovom slučaju ću govoriti o xDSLu(bakar).

Dakle Router je uređaj koju routea promet te nema ugrađeni modem za direktno spajanje na xDSL bakar.
On nije nikakvi WiFi Extender iako neki poput Asusa imaju u WebSučelju da ih prebaciš u takav mode rada.

Modem Router je Router sa modemom npr. TPLink VR2100v,Asus DSL-AX82U,FritzBox 7530AX koji imaju ugrađeni xDSL modem te u njih možeš direktno upiknut bakrenu liniju kao i u ove Iskon Innboxe,HT Speedportove,itd....

Ako si na bakru xDSL a želiš kompletno izbaciti ISPovu opremu trebaš Modem Router.
Ako neželiš se upuštat u kupovinu i konfiguriranje vlastitog xDSL Modem Routera(uopće nije komplicirano) onda možeš kupiti Asus Router kojeg si naveo ali onda moraš od ISPa tražiti Bridge mode kojeg kada upale LAN kabelom se ukopčaš na svoj Router na WAN port i ukucaš u njega tvoje Internet podatke kojeg će ti ISP dati kada upali Bridge mode.
Tada ISPova oprema odrađuje Telefon i Televiziju a tvoj Router samo Internet.


Ako ti što nije jasno pitaj ovdje.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 06.05.2024. u 16:04.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 06.05.2024., 16:15   #1124
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
lakše ti je tražit iskon da te prebaci u bridge i amen. godinama tako koristio, nikad problema. nakon toga možeš i vlastiti modem staviti. u startu to ne možeš kako si si zamislio jer 1) nemaš router s modemom, i 2) nemaš pppoe podatke za spajanje.

pitaš za bridge, pošalju ti podatke i nakon toga radi štagod ti srce želi.
obzirom da vidim da ne barataš tehnikom, nemoj si stavljati dsl modem nego ostavi njihov i iza njega zakači nešto svojega... jer nije to samo ukucat podatke, moraš znat i koji je vlan na dsl-u. nije da je teško pronać podatak ali opet...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2024., 16:42   #1125
>>>KUKY<<<
Premium
Moj komp
 
>>>KUKY<<<'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 1,016
Hvala ti Karlo ko bratu puno mi je jasnije sada.
Da, radi se o bakru "obican" ADSL i da trebam dakle modem router koji ce biti "kompatibilan" sa Nordvpn-om. "Navodno" je dovoljan bilo koji router koji podrzava open vpn ali bolje da provjerim.
Nekako sam najvise za asus i planirao sam flesati sa onim merlin biosom sami uredaj zvani modem router xD I ostala podesavanja mi nisu problem tako da definitivno izbacujem ovaj iskonov uredaj iz price...

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
lakše ti je tražit iskon da te prebaci u bridge i amen. godinama tako koristio, nikad problema. nakon toga možeš i vlastiti modem staviti. u startu to ne možeš kako si si zamislio jer 1) nemaš router s modemom, i 2) nemaš pppoe podatke za spajanje.

pitaš za bridge, pošalju ti podatke i nakon toga radi štagod ti srce želi.
obzirom da vidim da ne barataš tehnikom, nemoj si stavljati dsl modem nego ostavi njihov i iza njega zakači nešto svojega... jer nije to samo ukucat podatke, moraš znat i koji je vlan na dsl-u. nije da je teško pronać podatak ali opet...
Sve sto ti mogu reci na ovo je da sam zvao iskon tehnicku sluzbu i lik kaze da je moguce koristiti bilo koji ROUTER (e sad neznam za modem routere) ukoliko se koristi samo internet bas kao sto je karlo pojasnio.
Valjda TV kanali tada nerade...


" jer nije to samo ukucat podatke, moraš znat i koji je vlan na dsl-u. nije da je teško pronać podatak ali opet.."
Uz tvoju ili tudu pomoc nebi trebalo biti problema sa podesavanjem. Ako su xy podaci tajna moze se to i preko PP-a odraditi zar ne?
__________________
Sig mi nije u skladu s pravilima.

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 06.05.2024. u 20:45.
>>>KUKY<<< je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2024., 17:17   #1126
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
nisu podaci tajna, dapače imaš ih pinnane u glavnoj temi o providerima u prvom postu. jedina tajna su tvoji osobni pppoe podaci.

iskon tv kao iptv koliko znam ne postoji više, to je sad nekakva mobilna aplikacija?

iza njihovog možeš staviti bilo koji router, dok god zatražiš prebacivanje u bridge i da ti daju pppoe podatke za spajanje.

modem router (tj router sa dsl modemom) nije problem upogoniti ali podršku za to od providera zaboravi, to nedaju. MORA , po njihovom, biti njihov modem glavni. u praksi na dsl-u ne mora.

long story short - kratko sam koristio svoj dsl router na iskonu (fritza) na samom kraju dsl balade. godinama sam imao innbox-a u bridge-u. nikad problema.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2024., 20:56   #1127
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,421
Svi Asus routeri mogu upogonit NordVPN.

https://support.nordvpn.com/hc/en-us...on-Asus-Router

A sada nam ti reci koje sve usluge imaš preko xDSL bakra i koje koristiš.

Odgovori na sljedeća pitanja:

1.Dali koristiš telefon (preko routera)?
2.Dali imaš TV uslugu preko Iskon STBa (kutija za TV kao što HT ima MaxTV)?
3.Koliki ti je max budget za vlastitu opremu?

Ako ćeš ići na kompletno izbacivanje ISP opreme preporučam Asus DSL-AX82U osobno ga koristim odkada je releasean u prodaju i vrlo sam zadovoljan te on može da upogoni Internet i TV usluge preko STB kutije a telefon NE.

Za setup ako neznaš javi nam se ovdje.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,3,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 06.05.2024. u 21:21.
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 07.05.2024., 17:46   #1128
>>>KUKY<<<
Premium
Moj komp
 
>>>KUKY<<<'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 1,016
Trebam samo internet! Tel preko rutera nekoristim i tv kanale niti usluge netrebam niti ih planiram koristiti a trenutno imam inbox v45. Pise da sam na vdsl2
Planirao sam do 150e ali prihvacam i 300e koliko je AX82U posto bi svakako izbacio shitbox iz upotrebe.
...i naravno AX je poskupio 40e u odnosu na jucer...

Edit
Sto je sa legendarnim DSL-AC68U V3? Dali je taj ok za moje potrebe ili ne. Ako nije kratim pricu i uzimam ax82u
__________________
Sig mi nije u skladu s pravilima.

Zadnje izmijenjeno od: >>>KUKY<<<. 07.05.2024. u 18:54.
>>>KUKY<<< je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2024., 20:15   #1129
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,096
samo je konektor drukčiji, kabel je isti. u krajnjoj liniji uguraj rj11 u rj45 utičnicu. ili nek ti netko prekrimpa.

ps ma kad si taj dio pitanja izbrisao?
pps - na dsl-u ti nije potreban router od 100 soma eura, kad ionako ovisiš o dsl-u. i šta, dođe nevrijeme, grom ti spali modem i ostaneš sa ciglom? dsl modeme se kupuje jeftine da budu potrošni materijal, a iza njih staviš decentni router. v45 ima solidan modem, meni je on bio najbrži od svih modema koje sam kroz godine izvrtio. čak i dosta stabilan.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na