Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.07.2023., 21:12   #31
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Da, servis. Sad je u mirovini ali ima obiteljsku situaciju pa ga neću zamarati.

Imam Pionerca VSX-1017 tako da Technics još nek stoji neiskorišten.
Kužim. To si obavezno čuvaj, i nemoj slučajno dozvoliti da te netko nagovori na "čišćenje" tavana ili kuće

Vezano uz servis, evo kakvu sam gužvu imao prije svega nekoliko mjeseci:


A VSX-1017 mi nije poznat, morao sam ga Googlati da vidim o čemu je riječ. Imam u sobi Pioneer liniju, uključujući i deck - jedan od njihovih najboljih iz 1989. godine, CT-91a

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:27.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 21:23   #32
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Down The Memory Lane

Ja ne mogu prežaliti svoj Technics RS-AZ7 deck s magnetorezistivnom glavom posuđenom iz DCCa. Taj je jedini imao definiran bas kao na CDu. Svi ostali kazići su muljali bas. Dao sam ga u bescjenje prije puno godina.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 04.07.2023., 21:45   #33
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Imam jos dosta sacuvanih racuna, pocetak stoljeca.

Takoder imam jos sacuvane nesto egzotike, tipa VLB IDE cache kontroler.
To je bilo cudo u to vrime. Ako se sjecate panzer generala i brzine njegovog sata prilikom uctavanja, sa kontrolerom je letjelo. Kontroler i 2MB cache na njemu ubrzanje ravno prelasku hdd na ssd.
Sigurno se izgubilo 15 dana da proradi.

Poslikam par slika pa stavim ovdje...

Sent from my SM-G991B using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: antebr. 04.07.2023. u 23:38.
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2023., 11:03   #34
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
I ja danas (nadam se) skompletirao svoj "muzički stub" SONY ...


CD player
MD pleyer
Single deck kazić
Pojačalo (danas kupljeno na aukcijama), moram provjeriti dal sve radi kak treba ...


Poslikam pa stavim, naravno i neke kompove sam nabavio, jedino kaj me muči mjesto kamo da to sve stavim uz amige, commodorce, konzole ....


Nikako da se krene u probrazbu jedne sobe koja bi trebala biti za to ... ali bude valjda ove godine ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2023., 15:17   #35
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Obećao sam staviti fotke CD medija, pa me evo sa malim zakašnjenjem

Zanimljivo, onaj Princo za kojeg sam mislio da je noviji ... zapravo je stariji, i suprotno. Zato evo, najprije stariji Princo:



...kao i njegov insert:


...pa noviji:


...zatim Ricoh:


...i na kraju, Trax Gold:


Nisam uspio pronaći onaj Trax Gold za kojeg sam mislio da ga još imam ... možda jedino da potražim po kutijama. Ovaj ovdje je iz 1998-1999 ako se ne varam.

Edit
Nažalost, nisam našao onaj Gold iz cca 1995, 1996. godine ... čini se da sam ga ipak bacio. Izgledao je kao ovaj dolje, fotku sam našao online. Ali imam hrpetine Trax Silvera i nekoliko CD-RW pa ako ima interesa stavim i njih...

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:32.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2023., 10:23   #36
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Ovi CDi su prenovi :P
Moram vidjet da li sam bacio svoje, ali imao sam iz 95-e CD-e sa hrpom ripanih igara i slično.
Sjećam se da je prazan CD tada koštao cca 120kn, i nije odispod bio srebrn ili zlatan nego plavi ili zeleni i zadnji put kada sam to probao je i sve dalje uredno radilo.
Pred cca god dana sam pobacao hrpu starih CD-a, ali mislim da ove nisam, stavim slije ako ih nađem. Imao sam i diskete i par nekih shareware...vj sam i to bacio.

Piratu sam za prženje hpre igara mislim davao 200+kn, ugl za ono doba užasno skupo, pogotvo meni jer sam bio klinac. A frajer je tada imao mobitel! Ja došo gledam i ne vjerujem, mob 1995-e! Biće da je posao išao ko mutav.

BTW pržilice su tada bile red veličine 17000 kn ako me sjećanje ne vara.

Onda od 1996 ili 1997e praksa u HTu u njihovom Ri HQ-u, mislio sam da sam u Star Treku....imali su pržilicu i printer u boji. 1 komad na tom katu!
Nije bilo burn proofa ili kako se zvalo već, ugl Yamaha pržilica bez cache-a, pa bi mi uništili CD svaki put kada bi nešto poslali na taj printer...komp nije mogao gurat podatke na pržilicu i printer odjednom.
I najbolju stvar od svega, svi HT centri su bili umreženi i imali su Quake2 servere. Moj prvi susret sa MPom, nezaboravno.
Ovo je bilo kasnije čini mi se, bio sam mislim 2-3 godine preko ljeta, tražila se opaka veza za upast, a praksa se plaćala....poštar mi je doma nosio lovu.
Cijelo ovo vrijeme sam doma imao 486 DX2 66mhz dok su u HTu imali sva ta čudesa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 07.07.2023. u 10:31.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2023., 13:50   #37
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ovi CDi su prenovi :P
Moram vidjet da li sam bacio svoje, ali imao sam iz 95-e CD-e sa hrpom ripanih igara i slično.
Sjećam se da je prazan CD tada koštao cca 120kn, i nije odispod bio srebrn ili zlatan nego plavi ili zeleni i zadnji put kada sam to probao je i sve dalje uredno radilo.
Pred cca god dana sam pobacao hrpu starih CD-a, ali mislim da ove nisam, stavim slije ako ih nađem. Imao sam i diskete i par nekih shareware...vj sam i to bacio.

Piratu sam za prženje hpre igara mislim davao 200+kn, ugl za ono doba užasno skupo, pogotvo meni jer sam bio klinac. A frajer je tada imao mobitel! Ja došo gledam i ne vjerujem, mob 1995-e! Biće da je posao išao ko mutav.
Eh jbga, prenovi ili ne postali su opasnost zbog čega sam krenuo u njihov masovni "otpis". Naime, dobar dio CDova je postao nečitljiv, izgubio sam dosta podataka a jedan "Trax Gold" kakvog si vidio na fotki gore i na kojem se nalazio Sim City 3000 se razletio u tisuće komadića i raznio CD pogon.

O tome sam već pisao tu na forumu, bilo je onih koji su odmah ukazali na to kako je naravno kriv BTC CD pogon a ne Traxdata, ali činjenica je da su ti diskovi već u tom trenutku bili dosta stari, korišteni stotine puta, a neki čak imali i pukotine u sredini, tako da je ovo bilo samo pitanje vremena.

Ovo što vidiš gore je samo jedan mali primjer, par diskova koje sam si ostavio za uspomenu. Imam još Traxdata Gold, pronašao sam ih u nekoj kutiji koje sam dobio prije nekoliko godina od jednog tipa. Unutra ima i Princo, pa čak i Kodak diskova, ali mi je bilo blesavo sad skenirati sve te CDove kad više ili manje izgledaju jednako.

A ovo što si napisao za plave CDove, imao sam i takvih. I nažalost, nisam ih sačuvao, a trebao sam - izgledali su prekrasno. Bili su od Maxell-a, model CD-R 74 XL i dobio sam ih od kolege u osnovnoj školi (na njima je bio Grim Fandango), ali koliko me pamćenje služi završili su na otpadu iz razloga što su bili poprilično izdrapani.

Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
BTW pržilice su tada bile red veličine 17000 kn ako me sjećanje ne vara.

Onda od 1996 ili 1997e praksa u HTu u njihovom Ri HQ-u, mislio sam da sam u Star Treku....imali su pržilicu i printer u boji. 1 komad na tom katu!
Nije bilo burn proofa ili kako se zvalo već, ugl Yamaha pržilica bez cache-a, pa bi mi uništili CD svaki put kada bi nešto poslali na taj printer...komp nije mogao gurat podatke na pržilicu i printer odjednom.
I najbolju stvar od svega, svi HT centri su bili umreženi i imali su Quake2 servere. Moj prvi susret sa MPom, nezaboravno.
Ovo je bilo kasnije čini mi se, bio sam mislim 2-3 godine preko ljeta, tražila se opaka veza za upast, a praksa se plaćala....poštar mi je doma nosio lovu.
Cijelo ovo vrijeme sam doma imao 486 DX2 66mhz dok su u HTu imali sva ta čudesa.
Je da, sjećam se tih dana kad je pržilica koštala kao cijeli komp. Naravno, nisam imao pojma kako to čudo radi (ni kako se prže CDovi) nego sam imao "viziju" da jednog dana kad si jednu nabavim budem napokon postao pravi pirat i krenuo pržiti CDove. Znaš ono, "My name is Guybrush Threepwood, and I'm a mighty pirate!"

Zaboravio sam na samo jedan mali problem, a to je da nisam imao pristup originalnom softveru kojeg bi mogao kopirati. Al' dobro, nije bilo ni bitno ... bio sam klinac, a pržilicu ionako nisam imao ni koristio sve do 2001. godine.

Ne želim ni misliti koliko je ta oprema u HT koštala onda u ono vrijeme, ali obzirom na njihove cijene ni ne čudi me što su si tako nešto mogli priuštiti. Ali od svih oblika ulaganja, ovo je vjerojatno bio najgori ... za svega dvije, tri godine taj hardver kojeg si gore spomenuo je postao stara krama, i bio zamijenjen novijim i boljim, zbog čega je starijoj generaciji automatski pala vrijednost, pa ga nisi mogao ni prodati po nekoj pristojnoj cijeni.

Danas zato je hardverska evolucija gotovo pa prestala ... već godinama imamo stagnaciju u evoluciji hardvera, i čini se kao da smo došli do zida. Izumljuju toplu vodu, dodaju još jezgri i RAMa, ali radni takt procesora je bio i ostao negdje između 2.40 & 3.00GHz još od početka 2000-ih. Najbolji dokaz ovoj teoriji je moj Q6600, koji (iako više nije u primarnoj funkciji kao komp za svakodnevne stvari) i dalje može nositi novije Windowse, YouTube u HD pa čak i većinu igri koje igram. Da mu gore stavim jaču grafu (vraćena je originalna 8800GT uz koju je bio i kupljen 2009. godine) mogao bi vrtiti i GTA V.

U stvari, ne da bi MOGAO, već i MOŽE - kad sam prvi put igrao GTA V još sam imao Q6600, ali je bio nadograđen sa GTX 760 i 8GB RAMa. A kasnije sam sastavio i sleeper mašinu, konfu koja izvana izgleda kao Slot 1 Celeron ili Pentium II, a ispod haube skriva Q6600 uz GTX 550. Ovo mi je drugi Q6600, imam ih dva i oba full ispravna.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:33.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2023., 14:06   #38
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nego, kad smo kod Princo medija, da napokon riješim jedan mit ... netko je jednom prilikom rekao da su to bili CDovi domaće proizvodnje, da je Princo bio naš. Je li to istina ili...?
Imali su poveci komplex tu u ulici Grada Mainza. E sad, je li to bila tvornica, ne mogu sa sigurnoscu rec, svakako je bilo dovoljno veliko da bude vise od obicnog skladista.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2023., 14:32   #39
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252