Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2007., 17:32   #1
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Linksys WRT54GL na švedskom???

Kako da promjenim jezik svog novog routera.
Otvorim ja 192.168.1.1 kad ono imam šta vidjeti.
"Inställning" "Tillämpningar & Spel "??


I koji firmware da stavim? Mislio sam onaj dd-wrt + možda još neki Bandwith monitor - čini mi se zgodno.

Inače, dvoumio sam se između ovog i wag200G koji ima i modem, ali reko neću se zafrkavat.
Instalacija preko CD-a u roku odmah.
Naravno, adsl modem od Optime je u bridge modu.
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2007., 18:04   #2
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Rješeno. tavio sam orig firmware sa linksysa UK
šokre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.12.2007., 18:17   #3
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Hej, slobodno piši dojmove ovdje jer i sam planiram kupiti isti taj router!

Daj mi reci prvo gdje si ga kupio? Ako si u HG-Šrotu koliko si platio, jer im ne piše cijena na stranicama.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 01:32   #4
mikimikic
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 499
Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
...............................................................

Inače, dvoumio sam se između ovog i wag200G koji ima i modem, ali reko neću se zafrkavat.
Instalacija preko CD-a u roku odmah.
Naravno, adsl modem od Optime je u bridge modu.

super stvar, kada bi sve bilo kako treba, naime cim se dobije treba se upgredati jer se inace nemozete spojiti na net kada idete bezicnim nacinom spajanja na njega, neznam dali su sada uklonili problem ali do sada sam imao cca 7 komada u rukama i svi imaju isti problem, nije tesko to napraviti ali eto problem nastaje ukoliko neznate sta trebate napraviti

jos veci problem je sta trebateneke postavke koje vam tcom nezeli dat da se spojite na net, tipa modulacija, QuS (valjda sam ok napisao, nikako da zapamtim tu kraticu) inace uredajcic je 5+
__________________
mikimikic je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 08:06   #5
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
QoS (Quallity of Service)

Nego to pišeš za ovaj WAG200G?
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"


Zadnje izmijenjeno od: Ranma 1/2. 28.12.2007. u 11:20.
Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 11:08   #6
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
I koji firmware da stavim? Mislio sam onaj dd-wrt + možda još neki Bandwith monitor - čini mi se zgodno.
stavi dd-wrt v23 sp2 (ak oces, javi na pp pa ti posaljem special verziju s boljim QoS), v24 nemoj jos stavljati jer se ne isplati koristiti poluproizvod zbog kojeg mi je vec prijasnji linksys otkazal, al dok izadje finalna verzija, samo probaj

a za bandwidth monitor...imas onaj bas za dd-wrt rflow collector

i da...za promjenu jezika pogledaj u predzadnjem tabu
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 12:16   #7
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
Hej, slobodno piši dojmove ovdje jer i sam planiram kupiti isti taj router!

Daj mi reci prvo gdje si ga kupio? Ako si u HG-Šrotu koliko si platio, jer im ne piše cijena na stranicama.
Ma to nije router. To je PC. 200 Mhz, 16MB rama, 4 MB flash. Stari je do prije godinu dana pisao na P120 sa 8 MB rama i 1.2 GB hdd

No da malo kažem o routeru.
Kak sam na Optimi, nisam se htio zafrkavat sa WAG200G (569 kn), iako ima i annex A verzija - ali šta ću za koju godinu kad dođe triple play. Na taj ne ide linux ko na moj, a možeš dobiti hrpu dodatnih opcija -od viška glava ne boli

Prodao sam 2 komada se555 (koja su me stvarno dobro služila, no ne rade na optimi - za 500 kuna i kupio ovaj u hgspotu za 499 kuna (imali su jedan u dubravi - treba nazvati jer nema na web shopu, ali stižu im mislim)

Router je došao sa švedskim firmwareom, pa sam stavio onaj sa linksys UK, sve 5.
Sve je proradilo bez ulaženja u sam router preko instalacijskog CD-a (znači sa švedskim firmwareom). (stvarno super stvar za sve početnike, ja nisam daleko od toga, doduše snašao bi se bez cd-a, ali sve pohvale linksysu)
Naravno vrag mi nije dao mira pa sam sinoć stavio taj dd-wrt v23 SP2.
Nadogradnja prošla super. (traje cca 2 minute, crvenim slovima piše ne gasi, ne čačkaj... tako sam i napravio)
Uglavnom imam 2 PC-a jedan se spaja preko LAN drugi je laptop wireless.
Onaj optimin modem-router je u bridge modu i Linksys ga natjera da se spoji. (znači ne treba ona nova konekcija u network connections). Na taj način ustvari internet je na always on. (to sam i htio)
Kako je Optimin modem telsey malen savio sam ga da visi zakačen za linksys (koji je na stolu), tako da nema gužve na stolu.
Nema trzanja, štekanja..
Ima hrpu opcija koje ja uglavnom ne trebam. (i DHCP sam isključio jer sam manualno dao IP adresu sa svakog PC-a, WEP je uključen, MAC filter isto)
Sa novom verzijom dd-wrt v24 dobiti ću i bandwith monitor što je zgodna stvar no pričekat ću da izađe full vertija, sada je RC6. (jel zna netko kad bi moglo odokativno?)

Ne znam šta da kažem još, slobodno pitajte.
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 13:08   #8
mikimikic
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 499
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
QoS (Quallity of Service)

Nego to pišeš za ovaj WAG200G?

yep pisao sam za wag200g uredaj je strava ali ima taj sitan problemcic, koji se jednostavno rj, samo treba znat nema mana

btw thanks na ispravku QoS-a

sta se tice WEP-a to nije dobra zastita, treba staviti WPA ona je puno kvalitetnija
__________________
mikimikic je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 14:00   #9
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
Ma to nije router. To je PC. 200 Mhz, 16MB rama, 4 MB flash. Stari je do prije godinu dana pisao na P120 sa 8 MB rama i 1.2 GB hdd
Moj stari još uvijek radi na takvom. Sa nešto više RAMa doduše.

Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
Prodao sam 2 komada se555 (koja su me stvarno dobro služila, no ne rade na optimi - za 500 kuna i kupio ovaj u hgspotu za 499 kuna (imali su jedan u dubravi - treba nazvati jer nema na web shopu, ali stižu im mislim)
Da, na WebShopu piše da nema, a nisu ni cijenu stavili. Znači da se požurim ako ga želim ubosti, ha. Imaju ga i u drugim dućanima ali je skuplji od 500 kn.

Citiraj:
Autor šokre Pregled postova
Uglavnom imam 2 PC-a jedan se spaja preko LAN drugi je laptop wireless.
Onaj optimin modem-router je u bridge modu i Linksys ga natjera da se spoji. (znači ne treba ona nova konekcija u network connections). Na taj način ustvari internet je na always on. (to sam i htio)
Kako je Optimin modem telsey malen savio sam ga da visi zakačen za linksys (koji je na stolu), tako da nema gužve na stolu.
Nema trzanja, štekanja..
Hmh, ja za sada imam 2 računala i treće se sprema ali sva tri preko kabela. Daj mi reci, je li moguće ugasiti WLAN dok ga ne koristiš?

I dobiju li se kakve upute, ili neki Wizard, za postavljanje veze/mreže?
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 14:45   #10
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
dojde sigurno 500kn, ja sam ga prije mjesec i pol tolko platil u varazdinskom hgspotu

i najlakse je gasiti wlan dok stavis dd-wrt (ona SES tipka ti postaje prekidac za paljenje i gasenje wlana ak oces )
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2007., 15:45   #11
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor d'beast Pregled postova
i najlakse je gasiti wlan dok stavis dd-wrt (ona SES tipka ti postaje prekidac za paljenje i gasenje wlana ak oces )
Super. To će mi dobro doć jer mi primarno ne treba WLAN pa da se ne gnjavim sa zaštitom, a i da ne zrači bezveze.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 16:06   #12
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Gledam u HG-Spotu ovaj model LINKSYS WRT54GS kao backup plan ako nemaju GL verziju. Ima li tko iskustva sa njime?

Koliko sam skužio razlika je u tome da GS model ima podršku za Speedbooster, ali samo jednu antenu. Ali ima i USB port koji valjda služi za...ne znam ni sam...valjda za upgrade fw-a ili tako nešto.

Ima li tko kakvih saznanja i iskustva sa ovim routerom?
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 16:56   #13
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
NE, NE I NE!!! nemoj uzimati taj wrt54g ili gs, uzmi GL

razlog?
pa recimo novije verzije wrt54g il gs koriste vx works, 2mb flash i 8 ili 16 mb ram-a, dok na gl imas 4mb flasha i 16mb ram-a a ta 2mb vise ti donose puno vise opcija


vjeruj mi na rijec...imal sam prije linksys wrt54g v5 a sad linksys wrt54gl v1.1 i ima puno vise opcija i stabilniji mi je

uostalom...da ne pricam previse...
http://en.wikipedia.org/wiki/Wrt54g
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 17:30   #14
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Ma čitao sam već taj članak na Wikipediji. Ali nije da sam puno saznao iz toga osim specifikacija. A koja je razlika između VxWorksa i ostalih fw-ova koji mogu ići gore? Zar VxWorks ne pruža sve mogućnosti?


Mislim, poslušat ću savjet i uzeti GL...ali samo provjeravam alternative u slučaju da ovoga ne bude.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2007., 22:43   #15
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
gle, GL ti ima firmware baziran na linuxu, a ovi na vx worksu, tak da ako oces staviti gore neki linux firmware moras prvo priklati vx works, odnosno zbrisati ga da moze gore linux...

a i kak ti velim, dd-wrt standard ti ima puno vise opcija nego micro verzija
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/What_is_DD-WRT%3F

i da...svog linksysa na micro verziji sam trebal svaki dan resetirati da moze normalno raditi s torrentima, a ovaj mi radi vec 2 tjedna sa stalno upaljenim torrentima
domis je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2007., 00:28   #16
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor d'beast Pregled postova
i da...svog linksysa na micro verziji sam trebal svaki dan resetirati da moze normalno raditi s torrentima, a ovaj mi radi vec 2 tjedna sa stalno upaljenim torrentima
OK, uvjerio si me s ovime
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2007., 12:29   #17
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Dva pitanja. Koja je shema sa otvaranjem porta na tom Linksysu. Moram li ja posebno i na routeru odrediti port ili je dovoljno imati otvoren port samo na modemu (u ovom slučaju Kasdi). Drugo pitanje, što nakon raskida veze. Da li modem asm pokreće reconnect i može li se naštimati brzina rediala?

Pretpostavljam da je odgovor jednostavan na oba pitanja, ali radije pitam prije nego što kupim
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2007., 13:24   #18
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ako ti je modem u bridge modu i spojen na linksysa prek WAN porta, onda samo na ruteru otvaras portove

i ima skripta kojom se ruter pokusava povezati na net 15 pa na vise sekundi nakon prekida veze

a ima i ono dial on demand...kad neki komp zatrazi net, ruter se spoji i net radi...a onda ti kasnije odredis za kolko vremena neaktivnosti se prekine veza

dakle, odgovor je da...ruter se sam povezuje na net
domis je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2007., 17:34   #19
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor d'beast Pregled postova
ako ti je modem u bridge modu i spojen na linksysa prek WAN porta, onda samo na ruteru otvaras portove
Samo na Linksysu dakle, got it

Citiraj:
Autor d'beast Pregled postova
i ima skripta kojom se ruter pokusava povezati na net 15 pa na vise sekundi nakon prekida veze

a ima i ono dial on demand...kad neki komp zatrazi net, ruter se spoji i net radi...a onda ti kasnije odredis za kolko vremena neaktivnosti se prekine veza

dakle, odgovor je da...ruter se sam povezuje na net
Eh da, skužio sam iz postova da se može spajati automatski, ali me zanimalo šta kad se veza prekine.

Inače sam prvo mislio da bih složio ovu drugu varijantu, dial-on-demand, ali sam odustao od toga jer imati ću nekoliko kanti spojene na router pa mi je puno bolje da je router spojen na internet 24/7 nego da mi svaki komp otvara i zatvara konekciju. Samo problemi.

Jedino me zanimalo to pitanje šta kad se veza prekine, recimo svaka 24 sata, ili ako ugasim modem i router...hoće li po ponovno paljenju se spojiti sam.

Hvala na odgovoru.

P.S.

U HG-Šrotu im još uvijek ne piše cijena i da ih imaju raspoložive. Morat ću nakon NG otić tamo i pitati.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2007., 19:08   #20
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
Jedino me zanimalo to pitanje šta kad se veza prekine, recimo svaka 24 sata, ili ako ugasim modem i router...hoće li po ponovno paljenju se spojiti sam.
da
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2008., 21:36   #21
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
Da, na WebShopu piše da nema, a nisu ni cijenu stavili. Znači da se požurim ako ga želim ubosti, ha. Imaju ga i u drugim dućanima ali je skuplji od 500 kn.

Hmh, ja za sada imam 2 računala i treće se sprema ali sva tri preko kabela. Daj mi reci, je li moguće ugasiti WLAN dok ga ne koristiš?

I dobiju li se kakve upute, ili neki Wizard, za postavljanje veze/mreže?
Ma imaju oni to na skladištu sigurno. Ako ne naruči. Najbolje nazovi i pitaj. Meni su ga pričuvali jer je bio samo jedan. Nazvao sam.
Wlan možeš ugasniti, i još 200 opcija po kojima možeš prčkat kad ti je dosadno.
Uputa je u pdf-u. Ali CD koji dobiješ obavi sav posao. Vjeruj, kao instalacija neke PC igre.
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2008., 21:46   #22
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Imam zapravo frenda koji radi tamo pa ću njemu šibnuti mail da javi kakvo je stanje. A ovih dana je i ludnica po svim tim dućanim zbog blagdana pa sam odlučio pričekati do idućeg tjedna kad se strka malo smiri. Ali toliko ste nahvalili taj router da si ga baš jaaako želim.

Ova Kasda me u posljednjih par dana tako naživcirala da si moram uzeti router što prije. Kad stigne i kad ga upogonim napisat ću par dojmova ovdje.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2008., 18:21   #23
ivan OS
Premium
Moj komp
 
ivan OS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 910
Imam ga ja, WRT54GL, i mogu reći ovo o njemu:

u kombinaciji sa d link 584T koji je sada samo modem radi savršeno,Tomato firmware na njemu,WLAN - 100 m udaljenosti,2 zida,bor,čak i ADSL download speed ne padne značajno,na do 16 kod mene 1400-1500 tamo 1200,transmit power na default kao i antene,outdoor antene u izradi.

QoS još proučavam,port forwarding radi savršeno.
ivan OS je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 11:13   #24
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Baš sam se vratio iz HG-Šrota gdje sam onako ovlaš pitao šta je s ovim routerima i kad će ih dobiti (još jučer je pisalo da ih imaju samo u Zadru), da bi meni lik hladnokrvno rekao da ih imaju puno skladište. Odmah sam uzeo jednog.

Sad se bacam na proučavanje uputa i ostalog, a pitanje za vlasnike ovog routera: ima li nešto što bih trebao skinuti sa interneta prije postavljanja? Neki fw ili nešto dok sam još spojen sa Kasdom kao bridge. Da ne ispadne poslije da na pola puta moram sve vraćati da bih skinuo fajl od 200 kB
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 11:27   #25
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Prijateljica Kasda ostaje u Bridge mode rada, novoj igrački promjeni default IP u 192.168.1.2. Za poćetak ostavi origigi firmware, podesi i vidi kako se ponaša. Ako budeš imao blema onda treba razmišljat o alternativnom firmware - u.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 11:31   #26
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Ma dobro, to oko postavki manje više znam. Ali pitam za fw jer svi kažu da stavljaju onaj DD-WRT, a ne znam sad je li to "službeni" ili third party. Zato i pitam dok sam spojen preko Kasde i mogu skidati nešto. Ionako mi se sada nešto skida sa torrenta pa mi se ne da prekidati. Ovo ću vjerojatno štelati navečer. A do tad proučavam dokumentaciju i čitam savjete po forumima.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 13:31   #27
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
Ma dobro, to oko postavki manje više znam. Ali pitam za fw jer svi kažu da stavljaju onaj DD-WRT, a ne znam sad je li to "službeni" ili third party. Zato i pitam dok sam spojen preko Kasde i mogu skidati nešto. Ionako mi se sada nešto skida sa torrenta pa mi se ne da prekidati. Ovo ću vjerojatno štelati navečer. A do tad proučavam dokumentaciju i čitam savjete po forumima.
Ma i ja sam mislio ostaviti Linksys firmware.
Sve radi i s tim, ali nisam mogao izdržati 5 minuta i stavio sam dd-wrt v23.
Stvar je u tome da dobiješ hrpu novih mogućnosti, od kojih ti kao običnom korisniku mogu biti bitne QoS koji se da detaljno namjestiti, WDS (za spajanje više bežičnih routera), Acess restriction (da nekom računalu u mreži zabraniš da ide na net ili neke stranice), podešavanje p2p - da se router ne zagušava brojnim konekcijama...

A sa DD WRT v24 koja uskoro dolazi, imat ćeš i bandwith monitor itd.
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2008., 13:52   #28
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
a ha, onda ću prvo ići sa originalnim fw a poslije ću vidjeti treba li mi išta bolje. bilo bi dobro da mogu potpuno ugasiti WLAN preko programa routera jer ga još neko vrijeme ne mislim koristiti.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2008., 14:22   #29
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Spojio sam router sinoć i radi perfektno. Nisam puno petljao, samo sam stavio zadnji službeni fw i povezao dva kompa koja imam....za sad. Pa evo nekih prvih dojmova, a imam i par pitanja za vlasnike.

Svi hvale ovaj router ali ja ću početi sa jednom manom, više njih zapravo, a prva je nedostatak ON/OFF tipke ili prekidača. Ništa nova, reklo bi se, jer dosta routera danas ne dolazi sa time i iskreno mi nije jasno zašto. Zar je tako teško staviti jednu malecku sklopkicu da se router može ugasiti bez da se ištekava iz struje? Ako jedno smeće od Kasde može imati on/off tipku čudi me da jedan Linksys nema. Onda, LEDice koje pokazuju status LAN portova, i mreže osim kaj su presitni moraju se gledati direktno jer ako se gleda iz kuta izgleda kao da sve svijetle. (još jedna od stvari koja je na smeću od Kasde napravljena bolje). I treća stvar je beskorisnost instalacijskog CD-a. Prvo sam se gnjavio sa onim EasySetup menijem da bi mi na kraju pukao film i išao sam ručno podesiti router. Nema do onoga što podešavaš sam. Zato prepruka svakome tko nabavi ovaj router. Sa CD-a samo skinuti manual i raditi po njemu, nikakve automatske postavke.

OK, ovo nisu neki pravi i ozbiljni nedostatci već više sitnice koje bih osobno volio da su drugačije napravljene i koje nekome drugome vjerojatno ništa ne znače. A naveo sam ih na početku jer drugih zamjerki na router zapravo i nemam.


Dakle, čim sam ušao u postavke preko web sučelja rad je prilično jednostavan i intuitivan. Ima dosta opcija ali za svaku imate sa strane kratak opis, a tu je i manual koji detaljnije objašnjava sve što treba. Stavio sam gore zadnju verziju službenog fw-a i na brzinu si iskonfugurirao konekciju za internet. Radi brzo i djeluje pouzdano, a čak se i ne grije koliko sam čitao. Može biti zato što sam mu odmah isključio WLAN pa ne radi "punim kapacitetom" što bi se reklo. Sve u svemu jako sam zadovoljan kupovinom.


Evo par pitanja koja me zanimaju:

1) U postavkama sam disableao WLAN. Zna li netko da li je time WLAN potpuno isključen ili je samo onemugućen pristup ali antene i dalje rade?

Nemam nažalost niti jednu WLAN karticu kod sebe da provjerim pa pitam ovako.

2) Sinoć sam postavio Keep connection alive, ali danas sam skužio da zapravo nema potrebe da mi bude non-stop spojen na Internet pa sam prebacio na Conncet on demand sa 30 minuta idle time. Moje pitanje je: kako on tretira taj idle status. Da li se to odnosi samo na promet između routera i interneta, ili gleda bilo kakav promet kroz router? Pretpostavljam da je ovo prvo.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2008., 15:19   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Najveće "kuvalo" i je Wlan modul, obzirom da si isti iskljućio (a ovo ostalo se i ne grije toliko) zato je zagrijavanje minimalno.
1) prva opcija - iskljućeno
2) Kada router skuži da neko računalo traži podatak sa neta a konekcija nije aktivna automatski je uspostavlja. Ako je traženi podatak dostupan unutar lokalne mreže konekcija se nebi trebala uspostavljati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na